عدم اطمینان یکی از چالش‌هایی است که تمام صاحبان مشاغل با آن دست به گریبان هستند. جذب مشتری و ترغیب آنها به خرید محصول یا خدمات شما و در نهایت ایجاد سود از اهداف اساسی است؛ که رسیدن به آنها در بیشتر مواقع دشوار یا چالش برانگیز است. تطبیق، تغییر، تولید محصولات و ارائه ایده‌های جدید در مشاغل مختلف، از جمله روش‌هایی هستند که برای از بین بردن عدم قطعیت ضروری محسوب می شوند. اما بدون تفکر و برنامه‌ریزی کافی، انجام این مراحل یک چالش بزرگ است. این موارد مشکلاتی هستند که مطالعه امکان سنجی یا همان طرح توجیهی به دنبال حل‌شان است. در این طرح صاحبان ایده تلاش می‌کنند تا سؤالاتی که به دنبال ارزیابی پتانسیل‌های طرح و پیش‌بینی شانس موفقیت یا عدم موفقیت آن هستند را پاسخ دهند. پاسخ این سوالات برای بسیاری از زی‌نفعان، از جمله تامین کنندگان مالی پروژه‌ها، از اهمیت بسزایی برخوردار است.

در ادامه این مطلب می خواهیم بیشتر در مورد کارکرد طرح توجیهی در تامین مالی پروژه های مختلف صحبت کنیم.

 تعریف طرح توجیهی

اصطلاح "امکان سنجی" عمل یا واقعه‌ای را توصیف می‌کند که به احتمال زیاد اتفاق می‌افتد. در واقع مطالعه امکان سنجی یا همان طرح توجیهی، عملی بودن یک پیشنهاد، سرمایه‌گذاری تجاری یا ایده را بررسی می‌کند. وظیفه اصلی این طرح تعیین پاسخ این سوال است که آیا پروژه پیش روی باید ادامه پیدا کند یا خیر؟

امکان سنجی نتیجه اجرای یک طرح خاص است. در واقع طرح توجیهی شانس موفقیت یک ایده، فکر یا برنامه را تعیین می‌کند. یک مطالعه مؤثر می‌تواند راهنمای خوبی برای ادامه یک طرح یا اصلاح آن باشد. شما با نوشتن یک طرح توجیهی استاندارد و واقعی، می‌توانید برای اجرایی کردن ایده‌های خود، سرمایه گذاران مختلفی را ترغیب به تامین مالی طرح خود نمایید. بنابراین اولین گام در جذب سرمایه، نوشتن یک طرح توجیهی درست و اصولی است.

یادتان نرود که امکان سنجی با طرح تجاری تفاوت دارد. امکان سنجی یک ابزار تحقیق است که می‌تواند باعث شود ایده خود را اصلاح کنید. این در حالی است که برنامه تجاری فراخوانی برای اقدام است. شما در واقع می‌توانید از یک مطالعه امکان سنجی به عنوان پیش‌نویس ایجاد برنامه تجاری استفاده کنید.

مطالعات امکان سنجی این فرصت را به شما می‌دهند که قبل از اجرایی کردن ایده خود، زمان، منابع تامین مالی و منابع تجاری ایده را تعیین کنید. این طرح به اصلاح نقص‌ها، رفع محدودیت‌ها و جذب سرمایه کمک شایانی خواهد کرد. مطالعات امکان سنجی همچنین ممکن است چشم شما را به سمت فرصت‌ها و راه‌حل‌های جدیدی که هرگز آنها را در نظر نگرفته بودید باز کند.

مطالعه امکان سنجی متمرکز و خاص است؛ و با یک سؤال رایج شروع می شود. آن سوال هم این است که آیا ایده، رویداد یا اقدامی که در ذهن دارید، راه حل مناسبی است؟ این طرح شما را وادار می‌کند که تنها بر روی پاسخ این سؤال تمرکز کنید و به کاوش نتایج بپردازید.

 

بودجه و تامین مالی

 

محتوای طرح توجیهی

مدیران تجاری و کارآفرینان، مطالعه امکان سنجی را انجام می‌دهند تا تعیین کنند که آیا پروژه یا سرمایه گذاری تجاری که به آنها پیشنهاد شده است قادر به تولید سود پایدار است یا خیر. این مطالعه را می‌توان به بخش‌های مختلفی از جمله تعریف پروژه پیشنهادی، تجزیه و تحلیل بازار، تجزیه و تحلیل امکان سنجی مالی و ارزیابی آمادگی فنی تقسیم کرد. با ترکیب بخش‌های مختلف یک مطالعه امکان سنجی، بینش کلی در مورد احتمال موفقیت یا عدم موفقیت یک سرمایه گذاری خاص در بازار به دست می آید.

شرح پروژه پیشنهادی

تعریف و توصیف یک پروژه یا سرمایه گذاری پیشنهادی، پایه و اساس تجزیه و تحلیل امکان سنجی را فراهم می‌کند. اگر در حال حاضر وظیفه تجزیه و تحلیل یک پروژه به عهده شماست؛ در مورد زمان‌بندی پروژه، منابع قابل تحویل و منابع مورد نیازتان تحقیق کرده و جزئیات بیشتری را روی کاغذ بیاورید. اگر مشاغل خاصی را تجزیه و تحلیل می‌کنید؛ محصولات و خدماتی که ارائه می‌دهد، بازار هدف پیشنهادی و هر نوع منابع خارق‌العاده‌ای که توسط مدل تجاری معرفی شده‌اند را به تفصیل توضیح دهید. به جای جزئیاتی مانند نام مشاغل و ساختارهای سازمانی، بر الزامات اجرایی سرمایه گذاری متمرکز شوید.

تحلیل بازار

صنعت و بازار مورد نظر را نیز تجزیه و تحلیل کنید. اندازه بازار و ترکیب جمعیتی آن را با استفاده از داده‌های سرشماری یا سایر منابع نظرسنجی اندازه گیری کنید.  بازار هدف خود را با توجه به ویژگی‌های رفتاری، جغرافیایی و روانی حاکم بر آن تعریف کنید. هر شغل یا پروژه‌های رقیبی که برنامه‌ریزی شده‌اند یا در حال کار در بازار هستید را نیز تجزیه و تحلیل کنید. با استفاده از این اطلاعات تعیین کنید که آیا واقعاً بازار مناسبی برای خروجی پروژه یا تجارت پیشنهادی‌تان وجود دارد یا خیر؟ آیا به دست آوردن سهم بازار از نیروهای رقابتی موجود واقعاً امکان‌پذیر است یا خیر؟ به عنوان مثال در بازارهای بسیار اشباع و محصور شده توسط رقبا، ساختن یک برند جدید ممکن است بسیار دشوار باشد.

امکان سنجی فنی

تجهیزات یا امکانات تخصصی مورد نیاز، نیروی کار و سرمایه گذاری را که می خواهید وظیفه تامین مالی پروژه را به او بسپارید، تعیین کنید. الزامات فنی می‌تواند از مجوزهای قانونی گرفته تا تجهیزات تخصصی و حتی نیروی کار ماهر گسترده باشد. به دست آوردن منابع، به ویژه کارمندان فنی بسیار فرهیخته، می‌تواند هزینه‌های سرمایه گذار را به شدت افزایش دهد؛ اما حرکت به جلو بدون این عامل می‌تواند به شکست سریع یک پروژه یا تعطیل شدن یک تجارت جدید منجر شود.

H3. امکان سنجی مالی

مهم‌ترین بخش یک طرح توجیهی همین بخش امکان سنجی مالی است. در این بخش باید بگویید که اجرای پروژه یا راه‌اندازی کسب‌وکارتان چقدر هزینه دارد؛ و می‌توانید از آن چقدر درآمد کسب کنید. تمام منابع و سرمایه گذاری‌های مورد نیاز را در نظر بگیرید. هر الزام مالی را که به وجود می‌آید محاسبه کرده و منابع بالقوه تأمین مالی موجود، مانند وام یا سرمایه گذاری خارجی را تجزیه و تحلیل کنید. در این بخش سعی کنید این مسئله را مشخص کنید که آیا می‌توان از پروژه یا کسب‌وکار پیشنهادی‌تان انتظار داشت سود منسجمی کسب کند؛ و اینکه آیا شما یا شغل‌تان در حال حاضر به پول نقد دسترسی دارید؟

 

H3. سایر نکاتی که باید در مورد یک طرح توجیهی به آن توجه کنید

H4. اهداف

یک مطالعه امکان سنجی موفقیت یا عدم موفقیت یک ایده بالقوه را پیش‌بینی می‌کند. سودمندی مطالعه بستگی به قدرت و درستی فرضیاتی دارد که برای نوشتن طرح توجیهی به کار می‌برید.

H4. تحقیقات بازار

قبل از راه‌اندازی خط تولید محصول یا ارائه خدمات جدید، برای تعیین پتانسیل بازار باید اطلاعاتی در مورد اندازه و جمعیت بازار به دست آورید. رقبای موجود را تجزیه و تحلیل کنید؛ تا ببینید شرکت شما قادر به ورود به بازار است یا خیر؟ بازارهای اشباع همیشه بد نیستند. داشتن چندین رقیب ثابت نشان‌گر این است که در این صنعت پول زیادی نهفته است.

H4. جریان نقدی

مطالعه امکان سنجی پول نقد مورد نیاز برای انجام پروژه را (که معمولا توسط تامین کنندگان مالی، از جمله وام دهندگان یا سرمایه گذاران تامین می‌شود) مشخص می‌کند؛ تا سطح ریسک پروژه را ارزیابی کند.

H4. پیش‌بینی درآمد

می‌توان از طرح توجیهی برای تعیین اینکه آیا پروژه پیشنهادی سودآور خواهد بود یا خیر؟ استفاده کرد. سعی کنید از تخمین‌های محافظه‌کارانه استفاده کنید؛ مگر اینکه شواهد محکمی برای سوددهی بالای پروژه داشته باشید. به رشد صنعت نگاه کنید تا مطمئن شوید تخمین‌های شما برای شرایط فعلی بازار منطقی هستند. تمام هزینه‌های درگیر در پروژه از جمله نیروی کار، هزینه‌های سرمایه و مواد اولیه مورد نیاز برای تولید را در نظر بگیرید.

H3. مزایای طرح توجیهی

یک مطالعه امکان سنجی متغیرهای زیادی را مورد بررسی قرار داده و می‌تواند نشان دهد که پروژه مطرح شده سودآور است یا خیر؟ ارائه این طرح به شما کمک می‌کند تا احتمال موفقیت و این که چگونه و چه زمانی پروژه خود را اجرایی کنید را تعیین نمایید.

H3. تجزیه و تحلیل منافع

فقط به این دلیل که می توانید وظیفه اجرایی کردن یک پروژه را به عهده بگیرید و آن را به پایان برسانید به این معنی نیست که باید حتما این طرح را اجرایی کنید. یک پروژه سودآور ممکن است منابع شرکت تامین مالی را تخلیه کرده و یا توانایی آن را برای پیگیری پروژه‌های دیگر که بازده بیشتری دارند، محدود کند. مطالعه امکان سنجی پروژه، منافع، ریسک، هزینه فرصت و بازده کلی را نشان می‌دهد.

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر