تأمین مالی سرمایه‌ای چیست؟

اگر تا به حال سریال «Shark Tank» در شبکه ABC را تماشا کرده باشید، ممکن است یک ایده کلی در مورد چگونگی تأمین مالی از طریق سهام داشته باشید. تأمین مالی سهام از طریق سرمایه­گذاران تأمین می­شود این سرمایه­گذاران اغلب به عنوان سرمایه­گذار خطر پذیر یا سرمایه­گذار فرشته شناخته می­شوند. یک سرمایه­گذار خطر­پذیر اغلب یک شرکت است نه یک فرد.

این شرکت­ها دارای شرکای، تیم­های وکلا، حسابداران و مشاوران سرمایه­گذاری هستند که نسبت به هرگونه سرمایه­گذاری بالقوه دقت لازم را انجام می­دهند. بنگاه­های سرمایه­گذاری اغلب با سرمایه­گذاری­های بزرگ سر و کار دارند و بنابراین روند کاریشان کند بوده و معاملات­شان اغلب پیچیده است.

در مقابل، سرمایه­گذاران فرشته معمولاً افراد ثروتمندی هستند که می­خواهند به جای ایجاد یک کسب و کار، مبلغ کمتری پول را در یک محصول واحد سرمایه­گذاری کنند. آنها برای شخصی مانند توسعه­دهنده نرم افزار که به بودجه سرمایه­گذاری برای تأمین مالی تولید محصول خود نیاز دارد، مناسب هستند. سرمایه­گذاران فرشته سریع کار می­کنند و شرایط ساده­ای را می­خواهند.

مزایای تأمین مالی سرمایه ­ای

تأمین مالی کسب­وکار از طریق سرمایه­گذاران دارای چندین مزیت از جمله موارد زیر است:

بزرگترین مزیت این است که لازم نیست پول را پس بدهید. اگر تجارت شما وارد ورشکستگی شود، سرمایه­گذار یا سرمایه­گذاران شما طلبکار نیستند. آن­ها در شرکت شما صاحبان سهام هستند و به همین دلیل، پول آنها به همراه شرکت شما از بین می­رود.

شما مجبور به پرداخت­های ماهانه نیستید، بنابراین اغلب برای پرداخت هزینه­های نقدی، نقدینگی بیشتری وجود دارد. سرمایه­گذاران می­دانند که برای ایجاد یک کسب­و­کار، زمان لازم است. شما می­توانید بدون احساس به فشار از سوی اعتبار دهندگان برای دیدن کالای تجاری خود در مدت زمان کم، پول مورد نیاز خود را دریافت کنید.

مضرات تأمین مالی سرمایه­ ای

به همین ترتیب برای این روش تامین مالی نیز دسته­ای از معایب  از جمله موارد زیر وجود دارد:

در مورد داشتن یک شریک جدید چه احساسی دارید؟ هنگامی که شما تامین مالی سرمایه­ای انجام می­دهید، مالکیت بخشی از شرکت خود را از دست داده­اید. هرچه سرمایه­گذاری کوچک­تر و دارای ریسک باشد، سرمایه­گذار سهم بیشتری از شما می­خواهد. ممکن است شما مجبور شوید 50 درصد یا بیشتر از شرکت خود را واگذار کنید، و مگر اینکه بعداً معامله­ای را برای بازخرید سهام سرمایه­گذار انجام دهید، آن شریک 50 درصد سود شما را به طور نامحدود می­گیرد.

همچنین قبل از تصمیم­گیری باید با سرمایه­گذاران خود مشورت کنید. شرکت شما دیگر تنها متعلق به شما نیست و اگر سرمایه­گذار بیش از 50 درصد از شرکت شما را داشته باشد، شما یک رئیس دارید که باید به او پاسخ­گو باشید.

مبانی تامین مالی یک کسب‌وکار (قسمت اول)

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر