تامین مالی روندی است که طی آن منابع مالیِ مورد نیاز کسب‌وکارها فراهم می‌شود تا به اموری همچون خرید و راه‌اندازی کسب‌وکار و در نهایت سرمایه‌گذاری بپردازند. موسسات مالی مختلف همچون بانک‌ها به صورت مستقیم در کار فراهم کردن و ارائه منابع مالی به متقاضیان هستند تا آن‌ها را برای رسیدن به اهداف‎ و رویاهای‌شان یاری کنند. نقش تامین منابع مالی در هر نظام اقتصادی بسیار پررنگ است؛ چراکه سبب دسترسی کسب‌وکارها به مواردی می‌شود که به راحتی نمی‌توانند آن‌ها را به چنگ آورند.

به بیان دیگر، تامین مالی راهی است برای غلبه بر مفهوم «ارزش زمانی پول» (TVM: Time Value of Money)

که بدین معنا است: پولی که امروز می‌توانید دریافت کنید، ارزشمندتر از پولی است که در آینده ممکن است دریافت کنید یا به بیان دیگر هرچه سریع‌تر بتوانید منابع مالی مورد نیاز خود را دریافت کنید بهتر است. ضرورت و اهمیت زمان در فرآیندهای تامین منایع مالی را می‌توان به وضوح در اینجا درک و لمس کرد.

به طور معمول زمانی‌که اشخاص حقیقی یا حقوقی خود نسبت به تامین منابع مالی مورد نیازشان همچون دریافت تسهیلات از بانک‌ها اقدام می‌کنند به دلایل مختلف مدت زمان زیادی را باید صَرفِ تلاش برای دریافت منابع مالی مورد نظر کنند و در آخر نیز مشخص نیست که بتوانند این منابع را دریافت کنند درحالی‌که اگر از خدمات مشاور تامین مالی بهره‌گیری کنند، در زمانی به مراتب کمتر و بدون درگیر شدن در روندهای پیچیده، به منابع مالی مورد نیاز خود دست می‌یابند. مشاور تامین مالی نیز در این میان نقشی بسیار حیاتی را بازی می‌کند چراکه با توجه به آنچه ذکر شد، توان رسیدن کسب‌وکارها به منابع مالی مورد نیازشان را خصوصاً در شرایط بحرانی‌تر صد چندان می‌کند. اینجا است که ضرورت و اهمیت بهره‌گیری از مشاور تامین مالی نمایان می‌شود.

 

انواع روش‌های تامین مالی

دو مسیر و روند کلی برای تامین مالی وجود دارد:

۱. دریافت وام یا بازار بدهی

۲. انتشار اوراق

در بازار بدهی شما وامی دریافت می‌کنید که باید اصل آن را همراه با نرخی مشخص به وام‌دهنده پرداخت کنید.

با انتشار اوراق قرضه، شما منابعی به دست می‌آورید که لازم نیست آن را بازپرداخت کنید؛ ولی کنترل کسب‌وکار خود را به میزانی که اوراق منتشر کرده‌اید، از دست می‌دهید.

در اینجا ما به توضیح تامین مالی از طریق بازار بدهی یا دریافت وام می‌پردازیم.

 

عموم مردم با دریافت وام آشنا هستند؛ چراکه ممکن است برای خرید خودرو یا منزل خود نسبت به دریافت تسهیلات اقدام کرده باشند. دریافت وام یکی از راه‌های تامین مالی کسب‌وکارهای نیز هست که میزان وام دریافت شده را می‌بایست با نرخی مشخص به وام‌دهنده پرداخت کرد. دریافت وام راهی سریع برای رسیدن به منابع مالی مورد نظر است خصوصاً اگر آنچه با وامِ دریافتی می‌خرید یا مواردی که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنید، بتوانند به عنوان وثیقه مورد استفاده قرار گیرند. گرچه دریافت کننده موظف است اقساط وام خود را حتی در شرایط سخت بازپرداخت کند؛ اما کنترل و مالکیت کسب‌وکار خود را حفظ می‌کند.

 

مزایای تامین مالی از طریق دریافت وام (بازار بدهی)

  • وام‌دهنده هیچ‌گونه قدرتی در چگونگی فعالیت وام‌گیرنده ندارد و پرداخت وام سبب ایجاد هیچ‌گونه حق مالکیت برای وام‌دهنده نمی‌شود.
  • مادامی که شما وام دریافتی را با نرخ مشخص بازپرداخت کردید، ارتباط شما با وام‌دهنده قطع می‌شود که به دلیل احتمال افزایش ارزش کسب‌وکار شما بسیار اهمیت دارد.
  • میزانی که بابت دریافت وام پرداخت می‌کنید معاف از مالیات است چرا که جزء هزینه‌های کسب‌وکار می‌تواند منظور شود.
  • میزان پرداخت ماهانه و مدت زمانی که برای بازپرداخت وام وجود دارد، مقداری مشخص و قابل محاسبه است که پیش‌بینی هزینه‌های مربوطه را برای کسب‌وکارها بسیار آسان می‌‌کند.

همان‌طور که می‌بینیم تامین مالی نقشی حیاتی در هر نظام اقتصادی دارد. این موضوع ضرورت و اهمیت بهره‌گیری از مشاور تامین مالی را صد چندان می‌کند چرا که مشاور تامین مالی دریافت منابع مالی مورد نیاز کسب‌وکارهای مختلف را در کمترین زمان ممکن به بهترین شکل میسر می‌سازد.

 

مشاوران خبره تامین منابع مالی همچون گروه جاوید با توجه به تخصص، ارتباطات و تجارب گسترده‎‌‌ای که به واسطه فعالیت بلند مدت در این حوزه کسب کرده‌اند، به دنبال تسهیل روند دریافت منابع مالی مورد نیاز کسب‌وکارها بوده تا به راحتی و در کمترین زمان ممکن دسترسی به این منابع را امکان‌پذیر سازند.

برای دریافت منابع مالی مورد نیازتان ظرف حداکثر ۲۰ روز کاری از ۵۰۰ میلیون تومان تا بی‌نهایت همین حالا با ما تماس بگیرید.

برگرفته شده از: منبع

صاحب اثر  : تولید محتوای گروه جاوید 

مدت زمان مطالعه : هشت دقیقه

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر