کار و تأثیر مشاوران مالی ممکن است از دور اینطور به نظر ‌برسد که گویی آن‌ها فقط نقش یک خریدار سهام را برای مشتری بازی می‌کنند و وظیفه آن‌ها این است که با انتخاب سهام برتر و پرسودتر، مشتریان را برای رسیدن به منافع بیشتر یاری کنند؛ اما وقتی از نزدیک به عرصه خدمات اقتصادی بنگریم، می‌بینیم که این برداشت چقدر از واقعیت‌ها به دور است. بی‌شک زمانی بود که اشخاص می‌بایست با کارگزاران خود تماس می‌گرفتند و برای معاملات مختلف از آن‌ها کمک می‌گرفتند. در اینجا کارگزاران به مثابه درگاهی برای خرید و فروش سهام به حساب می‌آمدند. اما اینک معاملات سهام به راحتیِ برداشتن گوشی تلفن است یا خرید و فروش را می‌توانید از طریق درگاه‌های آنلاین به سهولت انجام دهید. این موارد سبب شد ارزش افزوده کارگزاران اقتصادی دست‌خوش تغییر شود.

در این مطلب به بررسی چگونگی تحول ارزش افزوده‌ی مشاوران مالی و اقتصادی برای مشتریان در عصر جدید می‌پردازیم و می‌بینیم که نقش آن‌ها به گونه‌ای دچار تحول شد که نه تنها نقشی محسوس در موضوع چگونگی توزیع سرمایه‌های مشتریان در بخش‌های مختلف ایفا می‌کنند؛ بلکه چندین اثر نامحسوس دیگر با خود به همراه دارند که ممکن است خیلی واضح نباشند.

 

آثار نامحسوس بهره‌گیری از مشاور اقتصادی

نظم و ترتیب

هدف اصلی مشاور اقتصادی درک و فهم اهدافی است که مشتری می‌خواهد به آن‌ها برسد. اهداف و اولویت‌های مشتری در زندگی چیستند و او (مشاور) چگونه می‌تواند به مشتری کمک کند تا به آن‌ها نائل شود؟

با این پیش فرض در این روند مشاور به مشتری کمک می‌کند تا به وضعیت اقتصادی خود سر و سامان بخشد. در اغلب موارد می‌توان مدعی شد که مشتریان به ندرت خارج از محدوده‌ای مشخص از مسائل مالی با مشاوران خود صحبت می‌کنند یا دست کم در ابتدای بهره‌گیری از مشاور اینگونه است؛ اما اگر به صورت بی‌پرده با مشاور اقتصادی در مورد موضوعات مالی‌مان صحبت نکنیم چگونه می‌خواهیم به اوضاع مالی خود نظیر میزان اندوخته‌، بازپرداخت قرض‌ها یا اهداف سرمایه‌گذاری‌مان، نظم و ترتیب بدهیم؟ داشتن مأمنی برای بیان آزادانه و بی‌پرده‌ی موضوعات مالی بدون قرار گرفتن در معرض قضاوت، به مسیر مشتری برای رسیدن به اهدافش سر و سامان می‌بخشد.

 

مسئولیت پذیری

یک برنامه مالی و اقتصادی پر از اعمال و رفتاری است که باید انجام شوند پس این برنامه به چه دردی می‌خورد اگر شما به جزئیات آن عمل نکنید؟ به هیچ دردی! بسیار محتمل است که شما درگیر پیچ‌وخم زندگی روزمره شوید خصوصاً وقتی می‌خواهید میان کار، زندگی، ازدواج و فرزندان و در نظر گرفتن زمانی برای تفریح و علائق خود، تعادل برقرار سازید؛ لذا به مشاور اقتصادی نیاز دارید تا شما را نسبت به اجرای برنامه تدوین شده مسئولیت‌پذیر نگاه دارد. پس داشتن شریکی که شما را به مسئولیت‌پذیری وا می‌دارد بسیار پرارزش است.

 

یادگیری

یادگیری بخشی از روند رتق و فتق امور مالی و سرمایه‌گذاری است. با فهم علل یک توصیه اقتصادی که مشاور ارائه کرده است، مشتریان در انجام امور مالی خود اعتماد به نفس بیشتری کسب می‌کنند که این حس اعتماد به نفس باعث کاهش استرس و سردرگمی در انجام امور اقتصادی می‌شود. برای مثال با اتوماسیونِ اکثر امور مالی، مردم قادر به فهم پیشرفت در رسیدن به اهداف مشخص خود می‌شوند و نیازی ندارند به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه ذهن خود را مشغول خیلی از مسائل سازند. پس یادگیری در روند رسیدگی به امور اقتصادی به شما کمک می‌کند تا برای رسیدن به آینده‌ای مطمئن اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

 

اطمینان خاطر

واپسین منفعت نامحسوس همکاری با یک مشاور اقتصادی حصول اطمینان خاطر است. سه موردی که پیش‌تر ذکرشان رفت همگی در ایجاد حس اطمینان خاطر مؤثر هستند که هدف غایی بهره‌گیری از مشاور اقتصادی محسوب می‌شود. این موضوع از طریق اعتماد، یادگیری، مسئولیت‌پذیری، نظم و ترتیب و قطعاً جنبه‌های فنی‌ای‌ حاصل می‌شود که یک مشاور با خود در تدوین یک برنامه جامع اقتصادی به ارمغان می‌آورد. در طول زمان، داشتن اطمینان خاطر پیرامون مسائل مالی هدف غایی شماست. اینکه بدانید به موقع قرض‌ها را پرداخت می‌کنید، برای داشتن استقلال مالی به اندازه کافی سرمایه‌گذاری کرده‌اید، برای آینده تحصیلی فرزندان خود ذخیره مناسبی اندوخته‌اید و همچنان منابعی نیز برای لذت بردن از زندگی به همراه دارید، رسیدن به دستاوردی اعجاب‌انگیر است. داشتن اطمینان خاطر برای شما این امکان را فراهم می‌آورد که از زندگی لذت ببرید بدون اینکه هر لحظه این تشویش را داشته باشید که آیا در مسیر رسیدن به اهداف‌تان قرار دارید یا خیر!

 

 کلام آخر

ترسیم منافع نامحسوس برای بهره‌گیری از مشاور اقتصادی همیشه ساده نیست اما مادامیکه در روند برنامه‌ریزی اقتصادی قرار می‌گیرید آثار آن نمایان‌تر می‌شود. روندهای اقتصادی بسیار ملموس هستند؛ چراکه با اعداد و ارقام سر و کار دارند. با این حال آنچه که یک مشتری دریافت می‌کند فی‌الواقع حسی و نامحسوس است به شکلی که نرخ بازده‌ عددی، نمی‌توان به طور مشخص برای آن در نظر گرفت. حال که کنجکاوی شما را در مورد اهمیت بهره‌گیری از مشاور و برنامه‌ریزی اقتصادی برانگیختیم می‌توانید برای دریافت خدمات مشاوره مالی و اقتصادی با ما تماس بگیرید و در مرحله به طور رایگان از مشاوره‌ی ما بهره‌مند شوید.

 

 

 

 

برگرفته شده از: منبع

صاحب اثر  : تولید محتوای گروه جاوید

مدت زمان مطالعه : هشت دقیقه

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر