تامین منابع مالی و داشتن نقدینگی کافی، از دغدغه‌های بسیاری از کسب  و کارها برای شروع یا ادامه یک فعالیت است به طوری که تامین نشدن این منابع خیلی از فعالیت‌ها را از حرکت بازمی دارد و در نهایت به تعطیلی آنها منجر می‌شود.

 این تعطیلی سبب بیکاری تعداد زیادی از نیروهای انسانی می‌شود که به دنبال آن انواع آسیب‌های اجتماعی را در جامعه پدید می‌آورد، بنابراین رفع مشکلات این نوع کسب و کارها که مهم ترین آن تامین منابع مالی است می‌تواند به حفظ این نیروها و همچنین توسعه تولید منجر شود.

بسیاری از فعالان بخش اقتصادی عامل اصلی دسترسی نداشتن به نقدینگی و منابع مالی را سیستم بانکی و مراحل پیچیده و زمانبر وام عنوان می‌کنند. در حالی که در طرف دیگر قضیه، توجیه‌پذیر نبودن طرح یا کسب و کار و ریسک بالای کار می‌تواند در تامین منابع مالی مشکل ایجاد کند. اینها مسائلی هستند که باید برای تامین منابع مالی یک طرح یا پروژه و کار به آنها توجه کرد.

منابع مالی و سرمایه را باید از چه راه‌هایی بدست آورد که با کمترین مشکل و بیشترین منافع همراه باشد تا هم ادامه کار میسر شود و هم به رشد تولید و حفظ نیروی انسانی منتهی گردد؟ پرسش دیگر اینکه چه مشکلاتی برسر راه تامین منابع مالی وجود دارد و چرا دسترسی به این منابع برای خیلی از افراد و تولیدکنندگان دشوار است؟

مسلماً یکی از مهم ترین شاخص‌ها و امتیازات دریافت این گونه تسهیلات، توجیه اقتصادی طرح و سوددهی آن است. هیچ بانک و موسسه اعتباری هرگز به طرح‌های غیراقتصادی و زیانده تسهیلات ارائه نمی‌دهد زیرا آنان به بازگشت اصل پول خود و سود آن با کمترین دردسر نگاه می‌کنند.

بنابراین برای دریافت تسهیلات برای شروع یک کسب وکار و فعالیت، سوددهی آن مدنظر خواهد بود و طرح‌ها و پروژه‌های فاقد این ویژگی از شانس کمتری برای دریافت این تسهیلات برخوردار خواهند بود.

برخی فعالان کسب و کارها تقویت سرمایه در گردش شرکت‌ها را به عنوان یکی از راهکارهای تامین مالی می دانند. برای این منظور بنگاه‌ها باید به سمت طرح‌‌های جدید توسعه حرکت کنند به گونه‌ای که از ظرفیت‌ها به صورت کامل استفاده نمایند تا ارزش بیشتری برای سهامداران فراهم کنند و سهم از بازار را نیز از دست ندهند. سرمایه مالی از موضوعاتی است که در بحث راه‌اندازی هر سرمایه ‌گذاری جدید مطرح می‌شود. سرمایه مالی سرمایه ایست که بانک‌ها در اختیار دارند و صاحبان صنایع آن را به کار می‌ برند.

دریافت وام کوتاه یا بلند مدت، مشارکت درسرمایه گذاری به شرط خرید محصول، فروش سهام شرکت یا صدور اوراق قرضه (البته دو روش آخر برای شرکت‌های بزرگ مقدور است ) از انواع روش‌های تامین مالی است.

بخش‌های دولتی، خصوصی و منابع داخلی و خارجی، تامین منابع مالی پروژه‌ها را برعهده می گیرند و کارفرمای پروژه باتوجه به نیاز خود با هریک از این دو روش، پروژه را تامین مالی می‌کند.

 

روش‌های تامین مالی کوتاه‌مدت و بلندمدت

روش‌های تامین مالی داخلی در دو گروه تامین مالی کوتاه‌مدت و بلندمدت مورد مطالعه قرار می‌گیرند. تامین مالی کوتاه‌مدت برای پشتیبانیِ سرمایه‌گذاری موقت در دارایی‌های جاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش‌های تامین منابع مالی کوتاه مدت نیز شامل اعتباری تجاری، وام های بانکی، وام‌های موسسات مالی تجاری و صدور اسناد مالی است.

ابزارهای ویژه تامین مالی بلندمدت نیز شامل سهام عادی، سهام ممتاز، اوراق قرضه، اوراق مشارکت و اوراق بهادار قابل تبدیل به اوراق مشارکت یا اوراق قرضه است.

اوراق قرضه اوراقی است که سود معین دارد و صادرکننده اوراق قرضه متعهد می‌شود اصل پول و سود را در تاریخ معین پرداخت کند. این اوراق چند کوپن سود دارند که مثلاً هر سه ماه یکبار باید به بانک عامل مراجعه کرد و با تحویل آن بخشی از سود را دریافت کرد.

تامین مالی خارجی از سیاست‌ها و برنامه‌های بسیاری از کشورهایِ درحال توسعه است. به طور طبیعی همه کشورها توان لازم و کافی برای تامین مالی ندارند و در این شرایط گزینه تامین مالی خارجی روی میز قرار می‌گیرد.

خیلی از کشورها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری با درنظرگرفتن قوانین و مقررات کشورشان از چنین کمک‌ها و منابعی برخوردار شدند و در جهت رشد تولید و توسعه گام برداشته‌اند. اما آنچه کشورها در جذب منابع خارجی یاری می‌رساند ثبات و امنیت و مقررات حاکم بر این جوامع است که برای جذب منابع خارجی نقش اساسی دارد.

روش‌‌های قرضی (استقراضی)، فایناس و یوزانس از روش‌های جذب منابع خارجی است. برای مثال در روش‌‌های استقراضی کشور سرمایه ‌پذیر وامی را از کشور یا موسسه وام ‌دهنده دریافت می‌کند و مکلف است که در سررسیدهای مقرر اقساط را بپردازد. در این نوع روش‌ها کشور یا موسسه وام ‌دهنده هیچ‌ گونه ریسکی را نمی‌پذیرد و تمام ریسک‌ها متوجه وام ‌گیرنده است.

دریافت این نوع تسهیلات نیاز به دانش، تجربه، توانمندی و مهارت خاصی است که معمولا شرکت‌ها و گروه‌های مشاور همانند گروه مشاورین جاوید بهترین مکان برای ارائه این کمک‌ها هستند. مشاورین با بررسی توجیهی طرح، ریسک و سودآوری آن، نسبت به موفقیت و ادامه کار طرح و پروژه نظر می‌دهند.

 

 

صاحب اثر  : تولید محتوای گروه جاوید

مدت زمان مطالعه : چهار دقیقه

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر