بنگاه‌های کوچک و متوسط و یا استارتاپ‌ها اغلب توسط یک فرد یا گروهی کوچک از کارآفرینان تاسیس و اداره می‌شوند، به توسعه سریع ایده‌های، بازارها و اقتصادهای مختلف شتاب می‌دهند از این جهت در برخی موارد به آنها شتاب‌‌دهنده اطلاق می‌شود. این بنگاه‌ها اغلبِ کالاها و خدمات اساسی را به اقشار کم‌درآمد و ضعیف در جوامع مختلف ارائه می‌کنند.

تامین مالی این بنگاه‌ها به دلایل مختلف موضوعی چالش‌برانگیز برای بانک‌ها و موسسات مالی محسوب می‌شود که شاید نبود اطلاعات کافی برای ارزیابی آنها و هزینه گزاف حصول این اطلاعات، سبب شده که موسسات مالی و اعتباری ترجیح دهند کمتر زیر بار تامین مالی آنها بروند.

چند رویکرد متفاوت نسبت به تامین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط وجود دارد. در برخی از کشورهای توسعه‌یافته نگاه سرمایه‌داری به این بنگاه‌ها وجود دارد لذا از کمک‌های مالی دولتی چندان خبری نیست در حالیکه در برخی دیگر از همین کشورها کمک‌های دولتی و سایر مقررات برای کاهش ریسک‌ها و هزینه‌های آنها در نظر گرفته شده است.


در اقتصادهای نوظهور تا کنون بیشتر بنگاه‌های کوچک و متوسط شامل شرکت‌های رسمی و غیررسمی از طرق غیررسمی اقدام به تامین منابع مالی خود کرده‌اند که هزینه‌های بیشتری را به آنها تحمیل کرده و جریان نقدینگی را نیز به میزان کافی در رگ‌های آنها جاری نساخته است لذا رشد آنها با تاخیر روبه‌رو شده است.
قوانین و مقررات جدید بانکی نیز تامین مالی این بنگاه‌ها را با چالش‌ها و هزینه‌های بیشتری همراه کرده است.
از سوی دیگر ضرورت خلق متغیر سبب شده راه‌های تازه‌ای همچون تامین مالی از طریق پلتفرم‌های مبتنی بر تحلیل داده‌، مدیریت زنجیره تامین براساس روش‌های تجارت الکترونیک، سرمایه‌گذاری‌های جمعی و مسیرهای خلاقانه دیگری به وجود آیند.

مجمع جهانی اقتصاد مشهور به داوُس شورایی برای بررسی تامین مالی و سرمایه در آینده تشکیل داده که هدفش ترویج تامین مالی در اقتصادها با تمرکز بر تامین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط است. از پیشنهادهای این شورا برای تغییر و تحول در این روندها می‌توان به لزوم نوآوری در زمینه‌هایی که در ادامه می‌آیند اشاره کرد:

  • نوآوری در تامین مالی زنجیره‌‌های خرید کالا و خدمات دولتی
  • نوآوری در استفاده از فناوری برای کاهش ریسک‌ها و افزایش بهره‌وری برای کاهش هزینه‌ها
  • نوآوری در ضمانت‌گیری و گرفتن سایر وثائق در زمینه روش‌های سنتی تامین مالی
  • نوآوری در معرفی راه‌های غیرسنتی و بلندمدت برای تامین مالی و سرمایه
  • نوآوری در افزایش ظرفیت تامین‌کنندگان مالی و بنگاه‌های کوچک و متوسط

 

در عین حال شاید از همه مهمتر نیاز به جداسازی دانش، مهارت‌ها و تجربیات در هر دو سوی این قضیه یعنی سمت عرضه و سمت تقاضا باشد. یکسان‌سازی رویکردها حول چالش‌های مشترک، یافتن بهترین عملکردها و تکرار تجربیات موفق به تکوین نیروهایی تازه در مقیاس‌هایی وسیع‌تر کمک می‌کند.

بنگاه‌های کوچک و متوسط نقش کلیدی در اکثر نظام‌های اقتصادی خصوصاً بازارهای نوظهور ایفا می‌کنند.
این بنگاه‌ها اکثر قریب به اتفاق کسب‌وکارهای جهانی را شامل شده و در روند اشتغال‌زایی و توسعه اقتصاد جهانی مشارکت بالایی دارند به طوریکه ۹۰ درصد کل کسب‌وکارهای جهانی را شامل شده و ۵۰ درصد تولید ناخالص جهانی را به خود اختصاص داده‌اند. در اقتصادهای نوظهور ۴۰ درصد تولید ناخالص داخلی کشورها از طریق بنگاه‌های کوچک و متوسطِ رسمی تامین می‌شود که اگر بنگاه‌های غیررسمی را نیز به حساب بیاوریم این رقم به مراتب بیشتر می‌شود. در همین اقتصادها از هر ۱۰ شغل، هفت شغل توسط بنگاه‌های کوچک و متوسط ایجاد می‌شود. با این حال برای این بنگاه‌ها تامین منابع مالی یکی از اساسی‌ترین چالش‌ها در رشد و توسعه آنها به حساب می‌آید که به عنوان دومین چالش اصلی آنها در اقتصادهای نوظهور عنوان شده است. تامین منابع مالی از طریق گرفتن وام‌های بانکی برای این بنگاه‌ها نسبت به شرکت‌های بزرگ به مراتب با دشواری بیشتری همراه است که سبب شده آنها بیشتر بر منابع داخلی همچون ثروت شخصی، خانواده یا دوستان برای راه‌اندازی فعالیت‌های خود بهره بگیرند. شرکت سهامی اقتصاد بین‌المللی IFC وابسته به بانک جهانی تخمین می‌زند که ۴۰ درصد بنگاه‌های رسمی بسیار کوچک (زیر ۱۰ نفر)، کوچک (از ۱۰ تا ۵۰ نفر) و متوسط ( از ۵۰ تا ۲۵۰ نفر) هر سال به رقمی بالغ بر ۵۲۰۰ میلیارد دلار منابع مالی نیاز دارند که به آن دسترسی پیدا نمی‌کنند.

رشد هر کسب‌وکار در مسیری متفاوت و مخصوص به آن محقق می‌شود با این حال می‌توان به صورت کلی توصیه‌هایی را به افرادیکه مشغول بررسی استفاده از روش‌های تامین منابع مالی برای راه‌اندازی و توسعه کسب‌وکار خود هستند، ارائه کرد.

  • اولین کاریکه یک بنیان‌گذار باید صورت دهد تعیین اهداف در کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت است تا مشخص شود که آیا تامین مالی مسیری مناسب برای آن به حساب می‌آید یا خیر. آیا بنگاه مذکور خواهان ورود به بازارهای جدید است یا می‌خواهد محصول جدیدی را طراحی کند؟ اگر اینگونه است آیا می‌تواند با توجه به نقدینگی موجود خود به اهدافش برسد یا به تقویت سرمایه نیاز دارد؟
  • اگر متوجه شویم که کسب‌وکارمان به تامین منابع مالی نیاز دارد مرحله بعدی این است که ببینیم چه فرمی از تامین مالی برای‌مان مناسب است؟ با توجه به مدل کسب‌وکارها روش‌های تامین مالی متغیر هستند. از وام بانکی گرفته تا انواع ضمانت‌نامه‌ها، اعتبارات اسنادی و ... . لذا انتخاب شیوه صحیح تامین مالی دارای اهمیت بسیار است.

 نقش مشاور تامین مالی در اینجا به خوبی احساس می‌شودبهره‌گیری از مشاور تامین مالی به شما کمک می‌کند تا براساس مدل کسب‌وکاری و اهدافی که از قبل معین کردید بهترین شیوه تامین مالی را برای راه‌اندازی و توسعه کسب‌وکار خود انتخاب کرده و به کار گیرید.

 

  • در مورد تامین‌کنندگان مالی تحقیق کنید. در حال حاضر بیش از هر زمانی برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط تامین‌کنندگان مالی وجود دارند که هر یک خدمات متفاوتی را ارائه می‌کنند.
  • نهایتاً از برداشتن هر گامی که شما را به انتخاب بهترین تامین کننده مالی می‌رساند، دریغ نکنید. شرکتی را بیابید که نیازهای شما را درک کند و به دنبال روابط بلندمدت باشد.

 

 

 

 

برگرفته شده از: منبع

صاحب اثر  : تولید محتوای گروه جاوید

مدت زمان مطالعه : پنج دقیقه

 

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر