غذایی که می‌خوریم، هوایی که تنفس می‌کنیم، آبی که می‌نوشیم همگی هدایای طبیعت به ما هستند. برای نمونه گیاهان دریایی هر سال نیمی از اکسیژنی را که ما استفاده می‌کنیم، تولید می‌کنند و درختان به پاک‌سازی هوا مشغولند به طوری که هر درخت ۲۲ کیلو دی اکسید کربن را جذب کرده و به جای آن اکسیژن تولید می‌کند.
با وجود همه موهبت‌هایی که طبیعت در اختیار ما می‌گذارد بشر همچنان دچار سوء رفتار نسبت به طبیعت بوده و هنوز اهمیت آن را به خوبی درک نکرده است. برای همین ما باید روی این موضوع متمرکز باشیم و هرچقدر می‌توانیم برای حفظت از طبیعت موارد لازم را رعایت کنیم.

در سال ۱۹۷۲ مجمع عمومی سازمان ملل متحد در اولین روز کنفرانس استکهلم، گرامیداشت روزی با عنوان روز طبیعت را تصویب کرد. از سال ۱۹۷۴ پنجم ژوئن روز گرامیداشت طبیعت (محیط زیست) نام گرفته که هر سال یک شهر به عنوان میزبان اصلی این روز را گرامی می‌دارد تا دولت‌ها، کسب‌وکارها، افراد مشهور و همه شهروندان به تمرکز بر رفتار صحیح با محیط زیست ترغیب شوند.

عنوان این روز برای سال ۲۰۲۰ که کلمبیا با همکاری آلمان برگزاری آن را بر عهده دارد، بزرگداشت تنوع زیستی است، چرا که نزدیک به یک میلیون گونه جانوری در جهان در حال انقراض هستند.

برای اینکه بدانیم محافظت از طبیعت چقدر دارای اهمیت است و چه تاثیر عمیقی بر زندگی و سرنوشت بشری دارد سازمان ملل متحد این روز را در نظر گرفته تا هر کس به وظیفه‌ای که در قبال طبیعت دارد فکر کند و بتواند با تلاش بیشتری نسبت به محافظت از محیط زیست و طبیعت همت گمارد.

بر همین اساس سازمان ملل متحدی برنامه‌ای با عنوان UNEP: UNITED NATIONS ENVIRONMENT PROGRAM را به ابتکار خیّر مشهور کانادایی موریس استرانگ از سال ۱۹۷۲ راه‌اندازی کرد که از آن سال تا کنون طی این برنامه صدها میلیون دلار برای توسعه فرهنگ محافظت از محیط زیست و کمک به برنامه‌های مرتبط با این حوزه هزینه شده است.
این برنامه کارگروه‌ها و زیر مجموعه‌های متعددی دارد که هر کدام در زمینه‌ تخصصی مربوطه مشغول پژوهش و فعالیت هستند و به ارائه راه‌کارهای مختلف به کشورها، کسب‌وکارها، کارآفرینان و شهروندان کشورها می‌پردازند.

برای مثال بودجه این برنامه در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ مجموعاً بالغ بر یک میلیارد دلار بوده که ۴۴ میلیون دلار از سوی سازمان ملل، ۱۳۹ میلیون دلار از سوی ایالات متحده آمریکا و ۷۷۶ میلیون دلار نیز از طریق سایر اهداکنندگان و درآمدها، تامین شده که گرچه رقم نسبتاً بالایی محسوب می‌شود اما به هیچ وجه به میزان مورد نیاز برای فرهنگ‌سازی در زمینه رفتار صحیح با طبیعت، جلوگیری و بازسازی خساراتی که بشر به صورت عمدی یا سهوی به محیط زیست وارد کرده و می‌کند، نزدیک نیست.

 

 

 

برگرفته شده از: منبع1، منبع ۲

صاحب اثر  : تولید محتوای گروه جاوید

مدت زمان مطالعه : سه دقیقه

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر