با وضعیت تقریباً بی‌سابقه‌ای در اقتصاد جهان مواجه شده‌ایم که هیچ آمادگی و تمرینی برای واکنش بسیار سریع جهت رویارویی با آن نداشته‌ایم.

همزمان با شیوع ویروس کرونا در تمام قاره‌ها و کشورها ترس و وحشتی هم میان مردم به وجود آمده و به طرز غیرقابل باوری سبب لغو برنامه‌های مختلف شده است که با گسترش این ویروس مردم بیش از پیش خود را محصور در چهار دیواری منازل خود می‌بینند. با توجه به اینکه به نظر نمی‌رسد اوضاع احتمالاً به این زودی‌ها عادی شود، در هر بخش از جامعه افراد به دنبال راه‌حل‌های جایگزین برای رتق و فتق امور روزانه خود هستند. جهان اقتصاد نیز از این قاعده مستثنی نیست اما به نظر می‌رسد به لطف فناوری‌های مختلف خیلی از صنایع بتوانند تا حدی از تبعات شیوع این ویروس تا حد زیادی بگریزند. از سوی  دیگر این شیوع باعث بروز فرصت‌هایی برای کارآفرینان و صاحبان مشاغل شده تا در شرایط حساس کنونی بتوانند به کمک جوامع بشتابند.

با همه وحشتی که این ویروس با خود به همراه آورده همچنان بارقه‌هایی از امید در جهان اقتصاد وجود دارد. فرصتی برای کارآفرینان ایجاد شده تا همگام با اتحادی که در برخورد با این قضیه نشان می‌دهند بتوانند کسب‌وکارهای خود را بهتر و کارآمدتر مدیریت کنند. بردن فعالیت‌ها از فضای سنتی و رو در رو به فضای آنلاین و مجازی. بدین ترتیب با تسهیل زندگی برای مشتریان، شما می‌توانید خدمات خود را در منزل به آنها ارائه کنید.

رفتن به فضای آنلاین چرا راه‌حل مناسبی برای کسب‌وکارها است؟

با وجود شیوع ویروس پیش‌بینی می‌شود که هزینه کردن مشتریان برای خرید برنامه‌های موبایلی تا سال ۲۰۲۴ دو برابر شود و به ۱۷۱ میلیارد دلار برسد در حالیکه در سال ۲۰۱۹ این میزان ۸۵ میلیارد دلار بوده است. همچنین میزان دانلود برنامه‌ها به ۱۸۳.۷ میلیارد دانلد در سراسر جهان خواهد رسید.

با افزایش تقاضای خرید آنلاین برای مثال شرکت آمازون اعلام کرده که انبارهایش خالی شده و در توزیع درخواست‌ها به مشکل خورده است. (افزایش شدید تقاضای خرید آنلاین)

با آنلاین شدن ارائه خدمات، نیاز لحظه‌ای ارتباطات رو در رو از بین می‌رود بدین ترتیب کسب‌وکارها می‌توانند با مدیریت بهتر منابع به صورت هوشمندانه‌تری به ارائه خدمات بپردازند و همزمان از خود، کارمندان و مشتریان‌شان حفاظت کنند.

با افزایش ترویج خرید آنلاین در طول دوره شیوع در حوزه‌هایی همچون الکترونیک، سلامتی و درمان میزان خریدهای آنلاین در سطح جهان به ترتیب ۹۱ و ۱۰۹ درصد رشد داشته‌ است.

 

با توجه به موارد بالا پر واضح است که کسب‌وکارهای آنلاین پتانسیل بالایی را برای جان سالم به در بردن از شیوع این ویروس دارند. اگر کسب‌وکار شما آنلاین نبوده الان زمان مناسبی است که به ایده‌های مربوطه جامه عمل بپوشانید. در ادامه به معرفی تعدادی از کسب‌وکارهایی که احتمال رشد در آنها بالا ارزیابی می‌شوند، می‌پردازیم.

 

۱-دریافت و توزیع

همه کسب‌‌وکارها مشغول راهی برای رسیدن به درب منازل مشتریان هستند لذا راه‌کارهای توزیع و تحویل کالاها نقش مهمی در ادامه حیات انسان‌ها بازی می‌کند. به همین دلیل خدمات توزیع و تحویل همزمان با شیوع کرونا با رشد روبه‌رو شده‌ است. به قولی «یک اقتصاد پویا باید به دنبال فرصت‌های تازه باشد» خصوصاً در مورد خدمات توزیعی. در واقع هر کسب‌وکاری به یک مدیریت قدرتمند برای ارائه و اعمال راه‌کارهای نوین توزیعی نیاز دارد.

۲-برنامه‌های آموزشی آنلاین

نهاد‌ها و موسسات آموزشی در پی شیوع ویروس کرونا مجبور به تعطیل کردن فعالیت‌های حضوری و روی آوردن به برنامه‌های آموزشی آنلاین شده‌اند به طوریکه می‌توان گفت این بحران باعث ایجاد یک تحول بسیار بزرگ در آموزش آنلاین شده است. برای مثال در ماه مارس ۲۰۲۰ (دو ماه پیش) میزان دانلود برنامه‌های آموزشی آنلاین ۳۰۰ درصد رشد داشته است. این روند نه تنها پاسخی به نیاز امروز است بلکه بشریت را برای واقعیت‌هایی در آینده نزدیک آماده می‌کند. لذا ایده بسیار خوبی است اگر بتوانید یک بستر آموزش آنلاین راه‌اندازی کنید.

۳-ترس از دچار شدن به ویروس کرونا باعث شده مردم کمتر به خرید حضوری مایحتاج خود از قیبل مواد غذایی اقدام کنند و با توجه به اینکه ذخیره آذوقه نیز زود تمام می‌شود آنها اقدام به سفارش آنلاین می‌کنند که سبب افزایش دانلد برنامه‌های مربوطه شده است. برای مثال میزان دانلد برنامه خرید آنلاین وال‌مارت ۱۶۰ درصد افزایش داشته است. بنابراین زمان خوبیست که فروشگاه مواد غذایی با سرویس سفارش آنلاین و توزیع قوی راه‌اندازی کنید یا اگر چنین فروشگاهی دارید بستر ارائه آنلاین خدمات را برای آن فراهم آورید.

۴-در حال حاضر کسب‌وکارهای دارویی نقشی حیاتی بر عهده دارند. در حال حاضر بخش زیادی از افرادی که ابتلا به این ویروس خطرات بیشتری برایشان دارد، خود را قرنطینه کرده‌اند لذا دسترسی آنها به داروهای مورد نیازشان مختل شده است. در عین حال همگام شدن با شرایط فعلی بخشی از مسئولیت اجتماعی کسب‌وکارهای دارویی و داروخانه‌ها نیز هست. با بهره‌گیری از یک سیستم مناسب و به‌روز می‌توانید ظرف چند هفته کسب‌وکار دارویی خود را بر بستر آنلاین فعال‌سازی کنید.

۵-ارائه مشاوره درمانی آنلاین یکی دیگر از کارهایی است که می‌تواند مناسب باشد. با وجود اینکه مردم زیادی در خانه‌ها مانده‌اند ولی نیاز به خدمات مشاوره پزشکی و ویزیت پزشکی از بین نرفته است. لذا فرصت خوبیست که بخش درمان با استفاده از ظرفیت‌های موجود به صورت آنلاین اقدام به ارائه مشاوره‌های درمانی و پزشکی به متقاضیان کند.

۶-ارائه خدمات پزشکی در منزل یکی دیگر از مواردیست که نیاز آن به شدت احساس می‌شود. برای مثال یک پزشک در شهر منچستر با افزایش ۷۰ درصدی درخواست‌های ویزیت در منزل مواجه شده است. لذا توسعه بسترهای دریافت درخواست‌ها و وقت‌دهی به بیماران و متقاضیان می‌تواند سودآور باشد.

۷-باشگاه‌های ورزشی و مراکز سلامتی از جمله کسب‌وکارهایی هستند که ضربه سنگینی از شیوع ویروس کرونا خورده‌اند. این در حالیست که با تعطیل شدن این مراکز مردم به سمت برنامه‌های آنلاین برای انجام تمرینات موردنظر، یوگا یا مدیتشین پناه برده‌اند. بنابراین سرمایه‌گذاری روی برنامه‌هایی از این دست می‌تواند سودآور باشد.

۸-با توجه به اینکه رستوران‌ها امکان ارائه خدمات حضوری را تا حد زیادی از دست داده‌اند با توجه به ضررهایی که به آنها وارد شده دیگر نمی‌توانند دست روی دست بگذارند تا اوضاع به حالت عادی برگردد اما در عین حال رفتن به فضای آنلاین می‌تواند گزینه خوبی باشد چرا که مردم در خانه‌ها هستند و به صورت آنلاین سفارش خواهند داد. بنابراین اگر رستوران دارید سعی کنید به صورت آنلاین سفارش‌ها را دریافت و توزیع کنید و یا اگر به دنبال ایده‌ای برای راه‌اندازی هستید، تاسیس یک آشپزخانه با دلیوری مناسب می‌تواند گزینه خوبی باشد.

۹-شیوع ویروس کرونا باعث سرازیر شدن سرمایه‌‌ها از جانب عرضه و تقاضا به سمت بخش سلامت و درمان شده است. یکی از ایده‌های دیگری که می‌تواند مورد توجه قرار گیرد آمبولانس آنلاین است. در این ایده شما از طریق یک برنامه از درخواست‌های مردم با خبر شده و پس از وقت‌دهی، با آمبولانس خدمات موردنظر را ارائه خواهید کرد.

 

باید توجه داشته باشیم که برای منطبق شدن با شرایط فعلی ابتدا لازمست این موضوع را درک کنیم که در آینده نزدیک اکثر یا همه کسب‌وکارها بر بستر آنلاین حضور خواهند یافت لذا آنچه ما امروز انجام می‌دهیم با رویکردی آینده‌نگرانه صورت می‌گیرد و همچون مانور و تمرینی برای زندگی، کار و فعالیت در آینده است.

دیر یا زود راه حلی برای وضعیت موجود پیدا خواهد شد و جهان مکانی سالم‌تر و امن‌تر برای بشر خواهد شد و کسب‌وکارها به اوج خود باز خواهند گشت. بنابراین اگر تا کنون وارد عرصه کسب‌وکار آنلاین نشده‌اید وقت آنست که به این جنبش بپیوندید و شانس خود را آزمایش کنید و برای آینده‌ای که به زودی فرا می‌رسد، آماده شوید.

 

 

 

برگرفته شده از: منبع

صاحب اثر  : تولید محتوای گروه جاوید

مدت زمان مطالعه : پنج دقیقه

 

 

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر