مقدمه

۲۷ خرداد در ایران روز جهاد کشاورزی نام دارد و هفته منتهی به این روز نیز هفته جهاد کشاورزی نام گرفته است. با تصویب مجلس شورای اسلامی از سال ۱۳۶۲ جهاد سازندگی به نهادی وزارتی بدل شد که کمیته‌های مختلفی داشت. این کمیته‌ها عبارت بودند از:

  • کمیته فرهنگی
  • کمیته عمران و فنی
  • کمیته کشاورزی
  • کمیته بهداشت و درمان
  • کمیته پشتیبانی مناطق جنگی
  • کمیته صنایع

 

در سال ۱۳۷۹ با تصویب مجلس شورای اسلامی وزارت‌خانه‌های کشاورزی و جهاد سازندگی با هم ادغام شده و وزارت جهاد کشاورزی را به وجود آوردند.

 

تاریخچه

کشاورزی را می‌توان اولین پیشه رسمی بشر دانست که دست کم از ۱۱ هزار سال پیش به صورت گسترده مشغول به کشاورزی بوده است. از آنجاییکه کشاورزی مستقیماً به تداوم حیات بشر وابسته است امروزه زندگی نزدیک به هشت میلیارد انسان بر روی کره زمین به کشاورزی و محصولات متنوع آن وابسته است.

ایران از نخستین کشورهای جهان است که در آن کشاورزی و زراعت آغاز گردیده‌ و فلات ایران از نخستین مناطق روی کره زمین است که انسان به کشت و آبیاری و پرورش دام مشغول شده ‌است.

حفاری‌هایی که در حوالی کاشان انجام شده نشان می‌دهد که تقریباً در شش هزار سال گذشته ایرانی‌ها سامانه کشاورزی پیشرفته‌ای داشته‌اند. در حفاری‌های نقاط گوناگون در ایران مشخص گردیده که در حدود ۳۳۰۰ سال پیش از میلاد درختان را در ری، کاشان و دامغان به طرز مشابهی نقاشی می‌کرده‌اند لذا به نظر می‌رسد در آن زمان از لحاظ باغبانی میان نقاط مختلف ایران اتصال برقرار بوده‌ است.

سابقه تشکیل وزارت کشاورزی به دوره قاجار و سال ۱۲۶۹ بازمی‌گردد. در این سال اداره کلی با عنوان فلاحت و تجارت تاسیس شد. در سال ۱۳۱۰ قانون تشکیل وزارت اقتصاد ملی تصویب شد که سه اداره کل فلاحت، صناعت و تجارت داشت. در سال ۱۳۱۷ فرهنگستان زبان و ادب پارسی واژه کشاورزی را به جای فلاحت برگزید و اداره کل فلاحت به اداره کل کشاورزی تغییر نام داد. پس از آن «مدرسه عالی فلاحت» در کرج تاسیس شد که در سال ۱۳۱۹ به «دانشکده کشاورزی کرج» تغییر نام داد. دانشکده کشاورزی تا سال ۱۳۲۴ زیر نظر اداره کل کشاورزی در وزارت کشاورزی قرار داشت و سپس از وزارت کشاورزی جدا شد و با عنوان دانشکده کشاورزی کرج به دانشگاه تهران پیوست.

بخش کشاورزی و توجه به توسعه و عمران روستاها همواره مورد اهتمام و تائید قانونگذاران، برنامه‌ریزان و دستگاه‌های اجرایی و محور توسعه اقتصادی و اجتماعی بوده که همین موضوع باعث تحولات وسیعی در عرصه کشاورزی و روستاها و مناطق عشایری شده است.

اما به دلیل برخی ناهماهنگی‌ها و سیاست‌ها، نظام‌ها و روش‌های ناکارا، تداخل وظایف، دوباره کاری‌ها و بروز حوادث طبیعی (نظیر خشکسالی و سیل) بخش کشاورزی در سال‌های اخیر با دشواری‌هایی رو به رو بوده که مانع از رشد مطلوب این بخش شده است.به منظور رفع این نابسامانی‌ها و نارسایی‌ها، براساس قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران دولت مکلف شد در جهت اصلاح نظام اداری، کاهش تصدی‌های غیرضروری، ارتقای بهره‌وری و کارایی نیروی انسانی و مدیریت دستگاه‌های اجرایی، حذف موازی کارهای و تجمیع امور کشاورزی، دام، توسعه و عمران روستایی تدابیر لازم را اتخاذ کند.

در این راستا، لایحه ادغام وزارتخانه‌های جهادسازندگی و کشاورزی و تشکیل وزارت جهادکشاورزی از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تهیه و پس تصویب هیات وزیران در تاریخ بیست و ششم مردادماه سال ۱۳۷۹ به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد و در تاریخ ۶ دی ماه سال ۱۳۷۹ به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید و تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۳۷۹ توسط شورای نگهبان تایید شد.

 

کشاورزی در اقتصاد

در سال ۲۰۱۷ سهم بخش کشاورزی بالغ بر ۶.۴ درصد ارزش کل تولید ناخالص جهانی بوده که تقریباً بیش از ۸.۲ تریلیون دلار را شامل می‌شده است. در ایران سهم کشاورزی از کل تولید ناخالص داخلی تقریباً ۱۲ درصد است که نرخی بالا در میان کشورهای جهان محسوب می‌شود. برای مثال سهم کشاورزی در اقتصاد آلمان تقریباً یک درصد، در فرانسه تقریباً دو درصد و در ژاپن تقریباً ۱.۲ درصد است. این میزان در چین و هند نیز به ترتیب هشت و ۱۶ درصد برآورد می‌شود. براساس برآوردها برای استحصال هر واحد ارزش افزوده در کشاورزی نیازمند چهار واحد سرمایه‌گذاری هستیم در صورتی که این سرمایه‌گذاری در صنعت شش واحد است. ایجاد اشتغال هشت نفر در کشاورزی نیازمند هشت میلیارد تومان است که این رقم سرمایه‌گذاری در صنعت ۲۱ میلیارد تومان و در خدمات ۲۶ میلیارد تومان برآورد می‌شود.

برگرفته شده از:

منبع

منبع ۲

منبع ۳

منبع ۴

 

صاحب اثر: تولید محتوای گروه جاوید

مدت زمان مطالعه: پنج دقیقه

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر