کسب‌وکارهای بسیار کوچک، کوچک و متوسط MSMEs: Micro, Small & Medium-sized Enterprises خصوصا مشاغلی که توسط زنان و جوانان کارآفرین راه‌اندازی شده‌اند، بیشترین آسیب را از شیوع ویروس کرونا و به تبع آن بروز پاندمی متحمل شده‌اند. قرنطینه‌های غیرمترقبه‌ای که برای جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس اعمال شده‌، سبب قطع زنجیره‌های توزیعی و کاهش شدید تقاضا در بخش‌های مختلف اقتصادی گشته است لذا برای تداوم بخشیدن به نقش این کسب‌وکارها در اشتغال‌زایی و ارتقای سطح  زندگی، آن‌ها بیش از پیش به حمایت‌های مالی، اطلاعاتی و بازاریابی نیاز دارند.

تعیین اندازه کسب‌وکارها براساس میزان کارکنان و گردش مالی آن‌ها انجام می‌پذیرد. براساس تعریف سازمان همکاری و توسعه اقتصادی OECD: Organization for Economic Co-operation and Development مشاغلی که تعداد کارکنان آن‌ها کمتر از ۲۵۰ نفر باشد، بسیار کوچک، کوچک یا متوسط محسوب می‌شوند که به صورت جزئی‌تر مشاغلی با تعداد کارکنان کمتر از ۱۰ نفر بسیار کوچک، کمتر از ۵۰ نفر، کوچک و مشاغلی که  بین ۵۰ تا ۲۵۰ نفر کارمند داشته باشند، متوسط به حساب می‌آیند. شرکت‌هایی که کارکنان آن‌ها بیش از ۲۵۰ نفر باشند نیز شرکت بزرگ محسوب می‌شوند.

شرکت‌های کوچک و متوسط نقشی همچون ستون فقرات را در اقتصاد کشورها ایفا می‌کنند. براساس گزارشی از شورای جهانی مشاغل کوچک ICSB: International Council for Small Business  مشاغل کوچک و متوسط رسمی و غیررسمی در جهان ۹۰ درصد کل شرکت‌های جهان را شامل می‌شوند که ۷۰ درصد نیروی کار جهانی در آن‌ها مشغول به کار هستند و ۵۰ درصد کل تولید ناخالص جهانی را به خود اختصاص می‌دهند. به همین دلیل بود که مجمع عمومی سازمان ملل در ششم آوریل ۲۰۱۷ با تصویب قطع‌نامه شماره
A/RES/71/279 تصمیم گرفت ۲۷ ژوئن را روز کسب‌وکارهای بسیار کوچک، کوچک و متوسط MSME DAY نام‌گذاری کند تا آگاهی جهانی را نسبت به تاثیر این مشاغل بر توسعه پایدار جهانی بالاتر ببرد.

در بخشی از این قطع‌نامه آمده است:

سازمان ملل متحد همه اعضا، سازمان‌های وابسته به این سازمان و سایر سازمان‌ها جهانی و منطقه‌ای و مردمی، دانشگاهیان و افراد مرتبط را دعوت می‌کند تا براساس اولویت‌های ملی این روز را به گونه‌ای برگزار کنند تا عموم مردم جوامع را نسبت به اهمیت مشارکت آنها در رسیدن به توسعه پایدار به بهترین شکل آگاه کنند و در ادامه از همه اعضا دعوت می‌کند تا از طریق تسهیل پژوهش‌ها و برگزاری کارگاه‌های آموزشی تا جایی که می‌شود بخش‌های دولتی، عمومی و خصوصی را به همکاری در توسعه فعالیت‌های داوطلبانه برای اجرای کامل مفاد این قطع‌نامه تشویق کنند.

موضوع و عنوان این روز در سال ۲۰۲۰  قرنطینه بزرگ و تاثیر آن بر کسب‌وکارهای کوچک است. همانطور که گفته شد این دست از مشاغل سهم بالایی از اشتغال جهانی و ایجاد فرصت‌های شغلی را به خود اختصاص می‌دهند و نیروی پیشران در مبارزه با فقر و پیشبرد توسعه جهانی به حساب می‌آیند. در عصر شیوع کرونا پیش‌بینی می‌شود همین شرکت‌ها نیروی کار آسیب‌پذیرتر مانند جوانان و زنان و افرادیکه از دهک‌های درآمدی اول تا پنجم هستند را بیش از سایر کسب‌وکارها استخدام کنند. مشاغل کوچک و متوسط در برخی مناطق دورافتاده تنها کسب‌وکارهایی هستند که امکان استخدام افراد را دارند.

مشاغل کوچک و متوسط در برابر تحولات سریع دنیا چابک‌تر و منعطف‌تر هستند که در همین چند ماه اخیر نمونه‌های زیادی را مشاهده کرده‌ایم که به دلیل اندازه شرکت دچار آسیب شده‌اند. دسترسی به منابع مالی بزرگترین چالش همه کسب‌وکارها از جمله مشاغل کوچک و متوسط است و از طرفی یافتن بازارهای جدید و هدایت محصولات به سمت آن بازارها برای این دست از مشاغل دشوارتر از شرکت‌های بزرگ به نظر می‌رسد.

آیا می‌دانستید که

  • تا سال ۲۰۳۰ به ۶۰۰ میلیون شغل جدید برای جذب نیروی کار نیاز است که توسعه کسب‌وکارهای کوچک و متوسط از برنامه‌های اصلی بسیاری از دولت‌ها برای ایجاد بخش عمده‌ای میزان اشتغال مورد نیاز است.

 

  • در اقتصادهای نوظهور از هر ۱۰ شغل، هفت شغل توسط کسب‌وکارهای کوچک و متوسط ایجاد می‌شود.

 

  • برای بهره‌گیری حداکثری از نقش شرکت‌های کوچک و متوسط در توسعه پایدار جهانی، به افزایش یک تریلیون دلاری سرمایه‌گذاری در توسعه این کسب‌وکارها نیاز است.

 

 

منبع

صاحب اثر: تولید محتوای گروه جاوید

مدت زمان مطالعه: پنج دقیقه

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر