به گزارش خبرنگار گروه مشاورین جاوید، همانطور که بانک مرکزی از ماه‌های گذشته خبر داده بود، اجرای عملیات بازار باز بانکی از ابتدای مهرماه کلید خورد.
رییس کل بانک مرکزی طی حکمی با تعیین اعضای کمیته اجرایی عملیات بازار باز در بانک مرکزی، آغاز به کار این کمیته را ابلاغ کرد.
بر اساس این حکم، تدوین و پیگیری سیاست پولی، رصد و پایش انتقال پولی، تدوین و پیگیری برنامه‌های اعلام موضع، برنامه‌ریزی و نظارت بر بازار بین بانکی، برنامه‌ریزی، نظارت و اجرای عملیات بازار باز و پیشنهاد مقررات سیاست پولی و الگوی نظارت آن از جمله مهم‌ترین وظایف کمیته اجرایی عملیات بازار باز محسوب می‌شود.
همتی درباره اجرای این سیاست از سوی بانک مرکزی گفته بود: سیاست‌های پولی چیزی جز اجرای عملیات بازار باز بانکی نیست، در گذشته برای بانک مرکزی کل‌های پولی مهم بود که البته هم اکنون هم این مساله مهم است، اما بانک مرکزی به دنبال آن است که کل‌های پولی را از طریق عمیات بازار باز کنترل کند.
نخستین باری که خبر از تصویب عملیات بازار باز در شورای پول و اعتبار داد در توضیح آن متذکر شد که بانک مرکزی با اجرای این طرح موجب کنترل نرخ تورم، ساماندهی اضافه برداشت بانک‌ها، تنظیم چارچوب مشخص برای اعطای اعتبار به بانک‌ها و موسسات اعتباری، اجرای سیاست پولی و مدیریت نرخ‌های سود می‌شود.
هرچند که تمامی این موارد از طریق اجرای عملیات بازار باز بانکی امکان‌پذیر است، اما نکته مهم فرآیند اجرایی این عملیات است.
عملیات بازار باز بانکی در واقع به بانک مرکزی کشورها این اجازه را می‌دهد تا با خرید و فروش اوراق قرضه دولتی در بازار آزاد، برای گسترش یا انقباض میزان پول در سیستم بانکی اقدام کنند، به طوریکه خرید اوراق به سیستم بانکی پول تزریق می‌کند و رشد اقتصادی را افزایش می‌دهد، در حالی که فروش‌ آن عکس این کار را انجام می‌دهد و در واقع با کاهش تزریق پول سبب کنترل نرخ تورم می‌شود.
عملیات بازار باز می‌تواند اهداف متفاوتی را دنبال کند. در بسیاری کشورها مهم‌ترین وظیفه بانک مرکزی کنترل نرخ تورم است که این کنترل از طریق عملبات بازار باز صورت می‌گیرد و در کشورهایی که نرخ برابری ارز را کنترل می‌کنند، عملیات بازار باز با هدف کنترل نرخ ارز صورت می‌گیرد.
با توجه به اینکه شرایط اقتصادی ایران، در بسیاری از این موارد نیاز به برنامه‌ریزی دارد، عملیات بازار باز بانکی به خوبی می‌تواند این مولفه‌های اقتصادی را کنترل کند، اما این در صورتی است که این عملیات با دقت و حساسیت خاصی انجام شود که رئیس‌کل بانک مرکزی نیز بر آن تاکید کرده بود.
البته این عملیات زمان‌بر است و در درازمدت پایه‌های اقتصاد ایران را تقویت می‌کند و نمی‌توان انتظار تحولات ناگهانی و کوتاه‌مدت از آن داشت، با این حال این مسیری است که دیر یا زود اقتصاد ایران باید آن را می‌پیمود.
انتهای پیام

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر