به گزارش خبرنگار گروه مشاورین جاوید، بر اساس گزارش بانک مرکزی از آمار چک‌های برگشتی در کشور در مرداد ماه سال جاری در کل کشور 7.2 میلیون فقره چک به ارزشی بالغ بر 86.5 هزار میلیارد تومان مبادله شده که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد 6.1 درصد و از نظر مبلغ 13.9 درصد کاهش داشته است.
این در حالی است که از مجموع 7.2 میلیون فقره چک مبادله شده در این ماه 6.6 میلیون فقره چک به ارزش ۷۵ هزار میلیارد تومان وصول و ۶۴۶ هزار فقره چک به ارزشی بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان برگشت داده شده است.
به این ترتیب، در این ماه حدود 9 درصد از تعداد چک‌های مبادله شده کشور برگشت خورد که در مقایسه با ماه قبل 9.8 درصد کاهش داشته است.
بر اساس این گزارش، بیشترین نسبت تعداد چک‌های برگشتی بـه کـل چک‌های مبادله‌ای به استان کرمانشاه تعلق دارد، به طوری که در مرداد ماه امسال 14.5 درصد چک‌های مبادله شده در این استان برگشت خورده است.
همچنین بیشترین نسبت تعداد چک‌های وصـولی بـه کـل چک‌های مبادله‌ای در مردادماه سال جاری متعلق به استان گیلان و البرز بوده؛ به طوری که در این استان‌ها حدود بیش از ۹۲ درصد چک‌ها وصول می‌شود.
این آمارها حاکی از آن است که بیشترین نسبت تعداد چک‌های برگشتی بـه کـل چک‌های مبادله‌ای نیز در همین ماه به استان کرمانشاه تعلق دارد؛ به طوریکه در مرداد ماه امسال 14.5 درصد چک‌های مبادله شده در این استان برگشت خورده است.
استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری نیز در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
به این ترتیب، آمارهای ارائه‌شده از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهد که میزان مبادله چک در مردادماه سال جاری نسبت به ماه پیش از آن کاهش یافته و به تبع آن میزان چک‌های برگشتی نیز با کاهش همراه بوده است.
انتهای پیام

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر