، نوسانات نرخ ارز در سال گذشته سبب شد تا مشکلات بسیاری گریبان اقتصاد کشور را بگیرد؛ نوساناتی که در پی خروج آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌های ظالمانه این کشور علیه ایران ایجاد شد.
پس از مدتی با سیاست‌های ارزی بانک مرکزی رفته‌رفته میزان نوسانات در بازار ارز کم شد و قیمت ارز نیز تا حدودی کاهش یافت.
از اواخر سال گذشته بانک مرکزی توانست با اقدامات متفاوتی آرامش را به بازار ارز برگرداند و برخلاف آنچه که گفته می‌شد در اردیبهشت ماه سال جاری افزایش شدید در قیمت ارز خواهیم داشت، بازار آرام بود و حتی نرخ ارز بیشتر هم کاهش یافت.
این اتفاق در شرایطی است که آمریکا سعی دارد برای از پا درآوردن اقتصاد ایران فشارها علیه ایران را افزایش دهد و می‌توان گفت که حداکثر توان خود برای افزایش این فشارها را به کار گرفته است.
بر همین اساس آمار بانک مرکزی از خرید و فروش ارز در سه ماهه نخست سال جاری نشان می‌دهد که تغییرات چندانی در بازار مشاهده نشده و عملا بازار در سال 1398 به ثبات نسبی رسیده است.
بر اساس این گزارش، متوسط ماهانه نرخ فروش دلار در بازار بین بانکی در فروردین ماه سال جاری 4200 تومان و در بازار آزاد 13 هزار و 554 تومان بوده است.
همین آمار در اردیبهشت ماه سال جاری نیز بر اساس اعلام بانک مرکزی 4200 تومان برای معاملات بین بانکی و 14 هزار و 509 تومان برای معاملات در بازار آزاد ثبت شده است.
اما در خرداد ماه سال جاری متوسط قیمت خرید و فروش دلار در بازار بین بانکی 4200 تومان و در بازار آزاد 13 هزار و 427 تومان بوده است.
این در حالی است که با گذشت شش ماه از سال جاری، قیمت ارز در صرافی‌های مجاز بانک مرکزی اکنون به 11 هزار و 350 تومان رسیده و گفته می‌شود که دلالان دلار را به زیر قیمت این صرافی‌های نیز می‌فروشند.
به این ترتیب می‌توان گفت که نرخ ارز در سال جاری کاهشی بوده و فارغ از اتفاقات سیاسی ممکن است بازهم کاهش یابد.
البته راه‌اندازی بازار متشکل ارزی نیز می‌تواند تا حدودی به ثبات بازار ارز کمک کند که البته تاریخ دقیق راه‌اندازی آن مشخص نیست.
انتهای پیام

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر