به گزارش خبرنگار گروه مشاورین جاوید، قیمت ارز این روزها به ثبات رسیده و آرامش در بازار ارز به چشم‌ می‌خورد، به طوریکه طی هفته‌های گذشته حداکثر تغییر قیمت ارز بین 100 تا 200 تومان بوده است.
با توجه به اینکه در سال گذشته نوسانات شدیدی در بازار ارز وجود داشت و بسیاری از سرمایه‌گذاران نمی‌توانستند برنامه‌ریزی بلندمدتی برای فعالیت‌های اقتصادی داشته باشند، ثبات ایجاد شده در بازار ارز این نوید را می‌دهد که بار دیگر سرمایه‌های مردم و فعالان اقتصادی از بازار ارز به سمت بخش مولد کشور سوق پیدا کند.
کارشناسان یکی از مهم‌ترین دلایل ایجاد ثبات در بازار ارز را نیز خروج مردم از سرمایه‌گذاری در این بازار می‌دانند، چراکه بررسی قیمت ارز از ابتدای سال جاری تاکنون نشان می‌دهد که نرخ ارز در این مدت نزولی بوده و عملا افرادی که در سال جاری در این بازار سرمایه‌گذاری کرده‌اند، متضرر شده‌اند.
همین تغییر و تحولات در بازار ارز سبب شده تا افرادی که در سال گذشته در این بازار سرمایه‌گذاری کرده بودند نیز به تدریج سرمایه خود را خارج کرده و به سمت بخش‌های دیگر بروند.
از مهم‌ترین دلایل ایجاد ثبات در بازار ارز همچنین می‌توان به تامین ارز موردنیاز واردات از طریق سامانه نیما نیز اشاره کرد که سبب می‌شود تقاضای کاذب ارز کاهش یافته و در نتیجه قیمت ارز به تعادل برسد.
البته هنوز تحریم‌های اعمال‌شده از سوی آمریکا بر اقتصاد ایران تا حدودی بر قیمت ارز تاثیرگذار است، اما نمی‌تواند نوسان و آشفتگی در این بازار ایجاد کند.
اما ثبات در بازار ارز می‌تواند عامل مهمی باشد که نقدینگی در کشور به جای قفل شدن در این بازار به سمت بخش مولد برود و سرمایه‌گذاران اطمینان خاطری برای سرمایه‌گذاری تولیدی پیدا کنند.
در چنین شرایطی کسانی که به دنبال سرمایه‌گذاری تولیدی هستند، منابع مالی خود را به این بخش می‌آورند و در کنار آن نقش، تامین‌کنندگان سرمایه‌ و مشاوران سرمایه‌گذاری نیز بیش از پیش قابل لمس است.
فعالان اقتصادی می‌توانند از این طریق کسب و کار مورد نظر خود را ایجاد کنند یا با مشاوره‌های سرمایه‌گذاری، محل خوبی برای کسب درآمد ایجاد کنند.
از سوی دیگر افرادی که به دنبال سرمایه‌گذاری هستند، اما منابع مالی کافی برای این کار را ندارند، می‌توانند از طریق شرکت‌های تامین مالی، کسب و کار موردنظر خود را ایجاد کنند که این امر به ایجاد اشتغال در کشور نیز منجر می‌شود.
در چنین شرایطی لازم است که دولت و مسئولان امر نیز نسبت به ایجاد فضای مناسب کسب و کار و تسهیل قوانین تولیدی اهتمام ورزند تا با رونق مجدد بخش تولید، شاهد بهبود وضعیت اقتصادی و شاخص رشد اقتصادی باشیم.
انتهای پیام

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر