ارزهای دیجیتال؛ سرمایه گذاری بی نظیر در «آینده»

۳۰ بهمن ۱۳۹۷
295 بازدید
ارزهای دیجیتال؛ سرمایه گذاری بی نظیر در «آینده»

سایت گروه جاوید– پول یکی از اساسی ترين عوامل در اقتصاد يک جامعه است که ميزان حجم آن آثار کاملاً مشهودی در اقتصاد داشته و بر توليد، نرخ تورم و بيکاری تاثيرگذار است. بازار ارزهای دیجیتال در چند سال اخیر نیز توجه بسیاری از مردم از سراسر جهان را به خود جلب کرده است. با رشد چشمگیر تکنولوژی و فضای مجازی در سالهای اخیر امکان ایجاد فضای رقابتی در بازار مالی نیز نمو قابل توجهی داشته است.

بازار سرمایه و بورس از فضای اتاق شیشه ای و سفارش های حضوری به سیستم های آنلاین و سفارش های آنلاین در فضای مجازی تبدیل شده است که تمام عملیات خرید و فروش سهام که قبل تر بصورت حضوری انجام می گرفت، حالا توسط پرداخت های آنلاین از طریق سایت های اینترنتی صورت می گیرد.

ارزهای دیجیتال و یا همان بیت کوین ها نیز همانند همین روند در سال های اخیر به یکی از جذاب ترین گزینه های سرمایه گذاری در کشورها بدل شده است. مثل بازار بورس و سهام، خرید و فروش هیجانی، در بازار ارزهای دیجیتال نیز وجود دارد. این یکی از ویژگی‌های معامله‌گران تازه‌کار است که با دیدن نشانه‌هایی از رشد یا افت قیمت، با هیجان به خرید و یا فروش ارز می‌پردازند و اغلب نیز نتیجه خوبی نمی‌گیرند. بنابراین می توان گفت سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال به مانند بورس سهام نیازمند آموزش های دقیق و حساب شده هست.

آموزش و آگاهی دادن به مخاطب در زمینه سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتال یکی از مهمترین مسئله هایی ست که باید در این رابطه مورد نظر و سنجش قرار داد.

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال حوزه بسیار جدیدی است که نیاز به تحقیق و بررسی زیادی دارد. سرمایه‌گذاری در این ارزها گرچه سودآور است اما خطراتی نیز دارد که هیچ‌کس نباید با نادیده گرفتن آنها، سرمایه خود را به خطر اندازد.

مقدمه:

واژه ارز دیجیتال ترجمه فارسی عبارت انگلیسیcryptocurrenc  است. این کلمه انگلیسی از دو عبارت crypto‌ به معنای رمز  و currency به معنای ارز تشکیل شده است. به همین دلیل گاهی از معادل «رمزارز»، «ارز رمزگذاری شده» یا «ارز رمزینه» برای این مفهوم نیز استفاده می‌شود. ارز دیجیتال در واقع یک شکل الکترونیکی از پول است که به صورت رمزنگاری شده در اینترنت از یک نفر به فردی دیگر متصل می‌شود. رمزارزها غیرقابل هک هستند.

ارز دیجیتال همانطور که از نامش بر می آید نوعی ارز مجازی و وسیله ای برای مبادله است. این ارز با استفاده از رمزنگاری انجام تراکنش ها و معاملات را ایمن نگه می دارد و نیز خلق واحدهای جدید ارز رمزی در هر سال را کنترل می کند.

این ارزها دیجیتالی هستند و قابل لمس نیستند و محل نگهداری آنها کیف پول های دیجیتالی است که رمز کیف پول ها فقط باید در اختیار خود شخص قرار داشته باشد.

تفاوت اصلی بيت کوين یا همان ارز دیجیتال با ارزهای سنتی همين نامتمرکز بودن آن است. بيت کوين روی يک پايگاه داده غيرمتمرکز به نام بلاک چين فعاليت می کند. در اين فناوری داده ها بين ميليونها کامپيوتر توزيع شده و هيج کس قادر به کنترل آنها نيست. ارزهای دیجیتال، تلاقی چهار موضوع فناوری، رمزنگاری، اقتصاد و ریاضیات است؛ در نتیجه برای سرمایه گذاری پرسود و کم خطر باید در هر چهار موضوع مهارت و اطلاعات مستند و روزآمدی درباره آنها داشت.

تفاوت دیگر پول معمولی با ارز دیجیتال به ساختار تراکنش‌ آنها مربوط می‌شود. در تراکنش‌های آنلاین بین دو نفر، یک واسطه معمولا بانک وجود دارد که بر آن نظارت می‌کند. اما نقل‌ و انتقال ارز دیجیتال بین دو نفر به صورت همتا به همتا صورت می‌گیرد.

بازگشت ناپذیری تراکنش‌های ارز دیجیتال تفاوت دیگر است. در حالت عادی و در خریدهای آنلاین، در صورت بروز مشکل و یا اعتراض پرداخت‌کننده، ‌امکان پیگیری و کنسل کردن تراکنش وجود دارد. اما تراکنش در ارزهای دیجیتال این طور نیست و در صورت انجام دیگر بازگشت‌پذیر نخواهد بود.

سرمایه گذاری در ارز دیجیتال:

بسیاری از افراد بر این باور هستند که ارزهای دیجیتال داغ ترین فرصت سرمایه گذاری حال حاضر هستند. در واقع افراد زیادی هستند که از طریق سرمایه گذاری بیت کوین میلیاردر شده اند. بازار ارزهای دیجیتال بازاری جذاب برای سرمایه‌گذاران خرد و کلان از سراسر دنیاست. با این وجود، یکی از مشکلات اصلی این بازار، نوسانات شدید قیمتی در آن است. شاید بهتر باشد پیش از هر اقدامی در زمینه سرمایه گذاری روی ارز دیجیتال، حتما درباره فلسفه  وجود این نوع ارزها و نحوه سرمایه گذاری روی آن‌ها حسابی تحقیق کرد و بی گدار به آب نزد. ورود به هر بازاری بدون کسب اطلاعات کافی، اگرچه ممکن است سودی مقطعی برای هر کس به همراه داشته باشد اما در آینده ضربه خود را خواهد زد. پس کسب اطلاعات دقیق و تحقیقاتی یکی از اولین گام ها در سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال می باشد.

راه‌های زیادی برای خرید ارز دیجیتال وجود دارد که برای نمونه می‌توان به خرید از صرافی‌های آنلاین و خرید حضوری اشاره کرد. یکی از راه های امن و ایده آل برای ایرانیان، سایت لوکال‌ بیت کوینز (Localbitcoins.com) می باشد. این سایت امکان خرید با ریال را فراهم می کند در حالیکه به دلیل وجود تحریم ها علیه ایران، دیگر سایت ها این امکان را به ایرانیان نمی دهد.

یکی از جذابیت‌های این سایت، تدابیری است که در زمینه جلوگیری از کلاهبرداری اتخاذ کرده است. به محض اینکه فرآیند خرید یا فروش آغاز می‌شود، مقدار بیت کوین آن در حساب فروشنده بلوکه می‌شود. به این ترتیب، امکان کلاهبرداری مثل دریافت پول از خریدار توسط فروشنده و عدم انتقال ارز دیجیتال، منتفی می‌شود.

کیف پول مجازی نیز برای هر فردی که معامله ارز دیجیتالی انجام می دهد، در اختیارش قرار می گیرد که معامله و خریدهای خود را توسط آن می تواند انجام بدهد. ذخیره کردن، دریافت و ارسال بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگر نیاز به کیف پول دارد. کیف پول هر فردی یک آدرس عمومی دارد، این آدرس مشابه شماره کارت بانکی است و نگرانی زیادی از بابت افشای آن وجود ندارد.

 

ارزهای دیجیتال؛ سرمایه گذاری بی نظیر در «آینده»

مزیت های ارز دیجیتال:

امنیت بالا و رمزنگاری شده در هر یک از معامله های صورت گرفته یکی از مهمترین مزیت های این ارزها می باشد که به راحتی می توان یک معامله مطمئن داشت.

راحتی در خرید و فروش این ارزها از طریق فضای مجازی از نکات مثبت آنها می باشد.

هر کسی از هر جایی از دنیا می‌تواند از ارز دیجیتال استفاده کند. سرمایه‌ گذاری روی ارز دیجیتال در واقع سرمایه‌گذاری روی دسته جدیدی از دارایی‌هاست. سودآوری و بهره وری اقتصادی مناسب از ویژگی های خوب این نوع ارزها می باشد که می تواند در کوتاه مدت و یا بلند مدت امکان سرمایه گذاری ایده آل را بدهد. کیف پول‌های زیادی برای ارزهای دیجیتال بصورت آنلاین، آفلاین و سخت‌افزاری وجود دارد. همچنین پلتفرم‌های زیادی برای خرید و فروش این ارزها ایجاد شده است. انواع کیف پول ارز دیجیتال به صورت نرم‌افزار قابل نصب روی رایانه یا موبایل وجود دارد.

همانطور که کالاهایی مانند طلا و نقره را می توان به عنوان سرمایه نگاه کرد، ارزهای دیجیتال را نیز به عنوان یک سرمایه گذاری سودمند تلقی می کنند.

هیچ نهادی قیمت ارز دیجیتال را تعیین نمی‌کند. در واقع هیچ قیمت رسمی برای آن وجود ندارد. قیمت ارز دیجیتال کاملا تابع بازار و در واقع عرضه و تقاضاست. از این رو عرضه و تقاضا در چرخه اقتصادی همیشه برقرار است.

خرید کالا با ارزهای دیجیتال در دنیای امروز میسّر شده است. تجار و فروشندگان زیادی وجود دارند که ارز رمزی بیت کوین قبول می کنند. از ارز دیجیتال می توان برای پرداخت هزینه های رستوران، کافی شاپ، هتل، قطعات کامپیوتر و حتی شهریه دانشگاه استفاده کرد.

خطرات احتمالی ارز دیجیتال:

باید این نکته مهم را توجه داشت که ارز دیجیتال یک سرمایه گذاری با ریسک بالا ست همانقدر که می توان کسی را یک شبه میلیونر کند به همان اندازه می تواند سرمایه را به زیر بکشد به واقع ارزهای دیجیتال چیزی جز یک رشته کد نیستند و هیچ دولتی نیز پشتیبان آنها نیست مانند ارزهایی مثل دلار نیستند. بنابراین همانطور که قیمت آنها رشد می‌کند، هر لحظه نیز ممکن است قیمت آنها به شدت افت کند. بنابراین درک و آگاهی درست و حساب شده از این نوع ارزها قبل از هر چیزی باید مورد توجه قرار گیرد. همانند هر سرمایه گذاری دیگری باید به ارزش بازار و هرگونه خبر مرتبط با ارزهای رمزی خود توجه داشت. بنابراین اینکه پشت هر ارز دیجیتال چه ایده و طرحی وجود دارند نیز بسیار مهم است. بهتر است برای خرید ارز دیجیتال ابتدا به وبسایت آن رفته و در مورد ایده آن تحقیق و بررسی کرد.

باید در نظر داشت که این ارزهای دیجیتال قابل پیش بینی نیستند این ویژگی در بورس و بازارهای سهام نیز وجود دارد اما در بازار ارزهای دیجیتال، این ویژگی به شدت برجسته است. هیچ قانون، تئوری اقتصادی، الگو یا  روندی وجود ندارد که با آن بتوانیم به شکلی کارآمد، بازار ارزهای دیجیتال را پیش‌بینی کنیم.

از طرف دیگر مقامات ذیربط در سراسر جهان نگران جذابیت ارزهای رمزی برای قاچاقچیان محصولات و خدمات غیرقانونی هستند. آنها نگران این هم هستند که مبادا از ارزهای رمزی در پول شویی و فرارهای مالیاتی استفاده شود.

نتیجه گیری:

ظهور بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال و رشد سرسام آور قیمت آنها باعث شد تا ارزهای دیجیتال به عنوان بهترین فرصت سرمایه گذاری بین مردم شناخته شوند.

میزان بهره وری این ارزها در سالهای اخیر و راحتی و صرفه جویی در وقت و انرژی برای خرید و فروش آنها باعث شده است که بر میزان جذابیت ارزهای دیجیتال در فضای رقابتی اقتصادی امروز تاثیر مثبتی بگذارد.

با توجه به این نکته که در هر گونه ای از سرمایه گذاری نکات مثبت و منفی وجود دارد، بهتر است قبل از ورود به بازارهای سرمایه با آن ها به طور کامل آشنا شد و ابزارهای استفاده و موفقیت در آنها را فرا گرفت.

 گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا ضمن معرفی ایده ها و فرصت های سرمایه گذاری با هدف مشاوره در سرمایه گذاری های متنوع می تواند گزینه مناسبی برای اهداف و رویاهای سرمایه گذاران در زمینه های مختلف اقتصادی باشد.

نظرات کاربران