استارت آپ گردشگری، عرصه ای نوظهور در درآمدزایی

۲۶ اسفند ۱۳۹۷
424 بازدید

سایت گروه مشاورین جاوید– بعد از توافق هسته ای، نگاه مردم دیگر کشورها به ایران تغییر محسوسی کرد و زمینه ورود گردشگران به طور پیوسته رشد کرد. از طرفی نیاز به توسعه و زیرساخت در بحث سفر و گردشگری همیشه معضل اصلی بوده است. این معضلات می تواند تاثیر منفی بر صنعت گردشگری داشته باشد. که باید با بازنگری ها و سرمایه گذاری های لازم بهبود و توسعه یابد.

با پیشرفت تکنولوژی و افزایش روزافزون میزان استفاده مردم از شبکه های مجازی و اپلیکیشن های موبایل، فضای رقابتی در این خصوص به شدت داغ شده است. به گونه ای که این فضا به شکل قابل ملاحظه ای اکثر نیازهای جامعه انسانی را پاسخ می دهد. با افزایش استفاده از نقشه ها و مسیرها و نیز راحتی رزرو بلیت پروازها و دیگر وسایل حمل و نقل توسط اپلیکیشن ها، آسان شدن دسترسی به اطلاعات کافی و لازم در مورد هر شهر و کشورها، سفرها و گردشگری نیز با سهولت بیشتری انجام می پذیرد و می توان اثرات آن را در رونق سفرهای بیشتر و میزان حجم گردشگری به طور مشهودی دید. از این رو با توجه به این نوع از فرصت ها در قالب فضای مجازی و یا برنامه های موبایل، توجه و سرمایه گذاری روی استارت آپ های گردشگری که بیشتر مبتنی بر تکنولوژی و اپلیکیشن ها می باشد، زمینه را برای ورود به توسعه اقتصادی و درآمد زایی هموار کرده است.

مقدمه:

ایران، کشوری چهار فصل با غنای فرهنگی بالا و سابقه تاریخی و تمدن کهن و نیز غذاهای لذیذ و شهروندانی مهمان نواز همواره جایی مناسب و ایده آل برای گردشگری بوده است که می توان از این پتانسیل به نحو احسن استفاده کرد. با این حال هنوز در زمینه گردشگری نسبت به دیگر کشورهای توسعه یافته و یا در حال توسعه چندان موفقیت آمیز پیش نرفته است.

با وجودی که زیرساخت ها و امکانات گردشگری کشور نسبت به گذشته بسیار بهبود یافته است، کسب و کارهای محلی که این بازار را هدف قرار می دهند، هنوز در مقابل خود چالش های عدیده ای را می بینند. بنابراین حمایت از توسعه زیرساخت های گردشگری از جمله سرمایه گذاری روی استارت آپ ها می تواند تا حدودی رشد این صنعت و به تبع آن رشد چرخه اقتصادی و سودآوری را شاهد بود.

فقدان مقررات شفاف:

نبود قانون منظم و درست در زمینه گردشگری و شرایط نه چندان ایده آل در بهبود قانون های مربوطه، یکی از چالش های پیش روی علاقه مندان به فعالیت در حوزه گردشگری می باشد. به واقع عدم وجود شفافیت و سیاست های به روز شده توسط سیستم نظارتی باعث ایجاد سردرگمی برای صاحبان کسب و کار می شود که می خواهند در بخش تکنولوژی و استارت آپ گردشکری در ایران کار کنند.

توسعه و زیرساخت ضعیف محلی:

ایران با دارا بودن قومیت ها و فرهنگ های متنوع در نوع خود بی نظیر است. اقوام و گویش های مختلفی در ایران هستند که می تواند برای هر گردشگری جذاب و هیجان انگیز بیاید. از شمال به جنوب، شرق به غرب، ایران دارای مناظر متنوعی است که هر سال می تواند میلیون ها نفر را جذب کند. اما در توسعه زیرساخت این گونه از مناطق محلی و گردشگری اعم از تکنولوژی، امکانات رفاهی و اقامتی و… همچنان نیازمند توجه بیشتری است. که راه اندازی استارت آپ های گردشگری می تواند میزان زیادی از این نیازها را رفع و رجوع کند. و مهمتر از همه به کمک توسعه اقتصاد محلی و فضای کسب و کار روستایی بیاید. بسیاری از شهرهای ایران همچنان خدمات مناسب و مهمان نوازی ندارند که نیازمند توجه بیشتر در سرمایه گذاری زیرساخت ها می باشد. با ورود تکنولوژی و فضای اپلیکیشن موبایلی مطمئنا ایجاد فضای رقابتی رونق خواهد گرفت.

غیبت سرمایه گذاران داخلی و خارجی:

فناوری گردشگری در ایران بسیار جوان و نو پا است و هنوز در مرحله ابتدایی می باشد. در حال حاضر، بازار اقتصادی در این بخش نیاز به یک فشار برای باز کردن راه برای اولین موج از راه اندازی در این بخش است. سرمایه گذاری روی استارت آپ ها در سال های اخیر نشان داده است که می تواند راه ورود سرمایه را باز کند و نیز پاسخگوی نیازهای جامعه باشد استارت آپ هایی نظیر اسنپ و دیجی کالا از مهمترین آنها هستند.

در صنعت گردشگری نیز ما نیازمند حمایت از سرمایه گذاران داخلی و خارجی هستیم تا با راه اندازی استارت آپ های گردشگری راه را برای ورود سرمایه و نیز توسعه زیرساخت ها هموار کند.

بازاریابی کافی در خارج از مرزها:

این نکته پوشیده نیست که برای راه اندازی یک کسب و کار موفق و سرمایه گذاری های موثر و سودآور، نیاز به بازاریابی و توجه به خارج از کشور داریم. هر چه گسترش نفوذ ما بخصوص در بحث استارت آپ گردشگری در جهت جذب گردشگر خارجی و معرفی فرصت های بی شمار سفر به ایران به آنها باشد، بی شک شاهد رشد و توسعه توامان گردشگری و اقتصاد بومی محلی خواهیم بود.

هیچ محصولی به تنهایی بدون بازاریابی مناسب نمی تواند مشتریان و مخاطبان را به راحتی جذب کند. همین امر برای نشان دادن جاذبه های کشور به مسافران بالقوه بسیار موثر است. بر اساس گزارش بانک جهانی، ایالات متحده، چین، ژاپن، فرانسه و انگلیس در فهرست پنج کشور برتر در این زمینه قرار دارند.

 

آموزش و مهارت و فرهنگ سازی:

برای پرورش بخش گردشگری در کشور، باید یک برنامه دراز مدت برای آموزش نسل جوان اجرا شود. نه تنها آموزش بلکه فرهنگ سازی در خصوص سفر و گردشگری پایدار و کشف استعدادها و مهارت ها در بین افراد جامعه و علاقه مندان به این حوزه، گام بسیار مهمی است که در خور توجه می باشد.

پرورش نسلی که به توسعه گردشگری و نیز به فرهنگ سفر و گردشگری اهمیت می دهد آینده مناسبی را برای کشور رقم خواهد زد. بنابراین یکی از رسالت های مهم استارت آپ های گردشگری می تواند توجه و حمایت در این  خصوص باشد. عدم توانایی در آموزش مهارت ها و استانداردها می تواند در طی زمان لطمه بزرگی را بر این صنعت وارد نماید.

مزیت ها:

توجه و سرمایه گذاری روی استارت آپ های گردشگری همانطور که تا حدودی بحث شد، به میزان اشتغال زایی و توسعه اقتصاد محلی و ایجاد فضای رقابتی و انگیزشی کمک بسزایی می تواند داشته باشد که خود باعث جلوگیری از مهاجرت به شهرهای بزرگ تر و رونق چرخه اقتصادی بومی می شود.

بالا بردن سطح فرهنگی و آموزشی در صنعت گردشگری و سفر از اثرات مثبت آن می تواند باشد.

استارت آپ می تواند زیرساخت های گردشگری را به لحاظ تکنولوژی بهبود ببخشد که این امر به رشد میزان ورود و جذب گردشگر به کشور می انجامد که خود می تواند زمینه ارزآوری و سودآوری را مهیا کند.

استارت آپ گردشگری همچنین می تواند به افزایش کیفیت و ارائه خدمات متنوع و نیز سهولت دسترسی به منابع گردشگری به طور قابل توجهی کمک کند.

افزایش رغبت و انگیزه در بین قشر جوان به واسطه تعامل با فناوری روز، از دیگر اثرات مثبت در زمینه سرمایه گذاری روی استارت آپ ها می تواند باشد.

نتیجه گیری:

با توجه به پتانسیل بالقوه و بالای ایران در زمینه اقلیم، اقوام، فرهنگ و تاریخ گسترده، سرمایه گذاری روی صنعت گردشگری بویژه توجه به استارت آپ ها بدلیل به روز بودن و جدید بودن تکنولوژی، می تواند یک فرصت مهم در جهت افزایش گردشگر به داخل کشور و نیز افزایش میزان کسب درآمد و سودآوری تلقی می گردد.

از این رو توجه به توسعه زیرساخت های تکنولوژی در مناطقی که توریست پذیر هستند در رونق استارت آپ ها نقش موثری خواهند داشت. دنیای امروز عصر داده ها و اطلاعات دیجیتالی ست که می توان از این فرصت در سرمایه گذاری های نوین گام برداشت.

ما در این یادداشت به بررسی ویژگی ها و اثرات و چالش های پیش روی استارت آپ های گردشگری پرداختیم و آن را یک فرصت مطلوب و حتی ضروری در عرصه کنونی معرفی کردیم.

گروه مشاورین جاوید سرمایه ی صدرا با بهره گیری از مشاوره و جذب سرمایه و نیز حمایت از سرمایه گذاری های موثر و پربازده، مفتخر است که راهکارها و ایده های گوناگون را در این زمینه پیش روی علاقه مندان و سرمایه گذاران قرار می دهد.

نظرات کاربران