اکوتوریسم ظرفیتی در سرمایه گذاری گردشگری

۱۱ اسفند ۱۳۹۷
310 بازدید
اکوتوریسم ظرفیتی در سرمایه گذاری گردشگری

سایت گروه مشاورین جاوید اكوتوريسم گرايش نوين در صنعت جهانگردي است. چشم اندازها و مناظر زيباي طبيعت از كانون‌ها و جاذبه‌هاي توريست پذير اين نوع از جهانگردي است، لذا اهميت دادن به نقش آن در حفاظت از محيط زيست به منظور دستيابي به توسعه پايدار امري ضروري می باشد.

امروزه طبیعت‌گردی در میان گونه‌های مختلف گردشگری از جایگاه ویژه و رشد قابل توجّهی برخوردار است و در چند سال اخیر شاهد گسترش سریع فعالیت‌های اکوتوریسم در سراسر جهان بوده‌ایم و انتظار می‌رود بر شدت این گسترش نیز افزوده شود.

با پیشرفت های صورت گرفته در صنایع حمل و نقل و فناوری اطلاعات، حتی دورترین و بکرترین نقاط روی زمین نیز در دید و دسترس علاقه مندان به سفر و گردشگری قرار گرفته و در حال حاضر، گردشگری یا توریسم ، بزرگترین صنعت در دنیا محسوب می شود و شاخه ی طبیعت گردی نیز رو به رشد ترین بخش آن است.

اکوتوریسم سفری است مسؤولانه به مناطق طبیعی، که موجب حفظ محیط زیست و بهبود زندگی مردم محلی گردد. ایران با داشتن شرایط اقلیمی چهار فصل و طبیعت های بکر و دست نخورده فراوان و نیز سابقه تاریخی و فرهنگی، پتانسیل های بسیار زیادی در امر اکوتوریسم دارد که می تواند هم برای ایرانیان و هم برای گردشگران خارجی جذاب و تماشایی باشد. از این رو توجه به اکوتوریسم و نیز صنعت گردشگری می تواند به مراتب هم شرایط فرهنگی را برای این کار بهبود ببخشد و هم زمینه ورود پول و ارز را مهیا کند و هم فرصتی مناسب برای سرمایه گذاری های تاثیرگذار و پر سود را نوید دهد.

داشتن اقوام و فرهنگ های متنوع در ایران با روستاهای بی شمار و فرهنگ بومی و محلی مختلف می تواند زمینه سرمایه گذاری ها را در اکوتوریسم فراهم کند.

در واقع با سرمایه گذاری روی اکوتوریسم هر منطقه ای، هم به حفظ محیط زیست آن زیست بوم کمک کرده ایم و هم به گردش مالی و چرخه اقتصادی و نیز برقراری صنعت گردشگری و نهادینه شدن آن گامی موثر برداشته ایم.

مقدمه:

اکوتوریسم یا بوم گردشگری یا طبیعت‌گردی، گونه‌ای از گردشگری است که در آن گردشگران برای دیدار از مناطق طبیعی نامسکون و دست‌نخورده جهان سفر می‌کنند و به تماشای گیاهان و پرندگان و ماهی‌ها و دیگر جانوران می‌پردازند.

اکوتوریسم بر اساس دیدگاه‌های مختلف، تقسیم‌بندی‌های متنوعی دارد مانند: گردشگری اقلیمی، گردشگری ساحلی، گردشگری کوهستانی، گردشگری جنگل، گردشگری کویر و…

البته در اکوتوریسم صرفاً دیدار مطرح نیست بلکه آموزش محیط زیست و نفع‌رسانی به جوامع محلی و غیره ضروری و واجب است. تقریبا تمام آدمها سفرکردن را دوست دارند. دوست دارند به نقاط مختلف سفر کنند، از طبیعت لذت ببرند و دنیا را کشف کنند. اما این تجربه ی سفر و لذت طبیعت گردی باید به گونه ای باشد که به محیط طبیعی منطقه آسیبی نرسد. یکی از اصولی که در اکوتوریسم مورد تاکید قرار می گیرد آموزش و ایجاد آگاهی فرهنگی با مردمان یک منطقه است. در بوم گردی ، گردشگران با فرهنگ و نوع زندگی مردم منطقه از نزدیک آشنا می شوند و در فعالیت های روزمره آنان مشارکت می کنند؛ در این ارتباط ایجاد شده بین میزبانان و گردشگران ، مردم منطقه نیز با فرهنگ مردمان دیگر مناطق و کشورها آشنا شده و این دو گروه، رفته رفته نوعی علاقه نسبت به یکدیگر پیدا می کنند.

اکوتوریسم شامل سفرها و مقصدهایی می شود که جاذبه های اصلی آنها زیست گیاهی و جانوری و میراث فرهنگی آن مناطق می باشد. این نوع خاص از صنعت گردشگری، قصد دارد تا به گردشگران بینشی درباره اثر انسان بر روی محیط ارائه دهد و به آنها یاد بدهد که برای زیست بوم های طبیعی ارزش بزرگ تر و بیشتری قائل شوند.

برای تعدادی از کشورها، اکوتوریسم یک فعالیت حاشیه ای ساده برای حمایت از محیط نیست، بلکه صنعت بزرگی برای اقتصاد آن جامعه محسوب می شود و سهم قابل توجهی از تولید ناخالص ملی را تشکیل می دهد. در ضمن اکوتوریسم نباید با هر شکل دیگری از توریسم اشتباه گرفته شود.

اکوتوریسم در سرمایه گذاری:

میزان بازده و سود مالی در هر سرمایه‌گذاری به عوامل متعددی نظیر تقاضای محصول، رقابت، میزان سرمایه و چگونگی ارائه در بازار بستگی دارد.

با توجه به ماهیت فعالیت گردشگری و ارتباط و تعامل تنگاتنگ آن با فعالیت‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، بالطبع اثرات آن می‌تواند بسیار متنوع و گسترده باشد و به‌ ویژه بر محیط محلی و جوامع میزبان اثرات عمیقی برجای می‌گذارد. اثرات اجتماعی فرهنگی گردشگری می‌تواند به‌صورت مثبت و یا منفی باشد.

اکوتوریسم، یکی از مهم‌ترین مقولات در دنیای گردشگری است که در کشور ما نیز به دلیل قابلیت‌ها و بسترهای جغرافیایی متنوع و ارزشمند، درصورتی‌که بهای کافی به آن داده شود،‌ درآمدی بالاتر از درآمد نفت برای کشور به ارمغان خواهد آورد. اکوتوریسم شاخه‌ای از توریسم و گردشگری است که می تواند درآمد ناخالص و بدون اکتفا به درآمد نفتی را شامل حال سرمایه گذاران نماید.

بوم گردی با ایجاد فرصت پیشرفت و توسعه اقتصادی می تواند به عنوان جایگزینی برای سایر منابع درآمد برای مردم منطقه محسوب شده و از روی آوردن محلی ها به راه های دیگر کسب درآمد، مانند فروش زمین های کشاورزی و بهره برداری بی رویه از منابع طبیعی، جلوگیری کند.

توسعه پایدار گردشگری، توسعه‌ای است که در آن توازن و تعادل، حفظ ارزش‌ها و کیفیت اخلاقیات و اصول اقتصادی و نیز مزیت‌های اقتصادی همه به همراه هم دیده شده و کوشش می‌شود تا توسعه‌ای متعالی و متعادل و همه‌جانبه جایگزین توسعه صرفا اقتصادی گردد. در واقع در شهرهای کوچک با توسعه محصولات، اکوتوریست‌ها بیشتر مجذوب و علاقه‌مند خواهند شد. قرار دادن این افراد در محیط‌های خوب، دریافت هزینه مناسب و دستیابی‌ ساده و راحت آنان به بهترین بازارها، این امر را ممکن خواهدکرد.

در این دیدگاه توسعه گردشگری با استفاده از منابع موجود به‌گونه‌ای است که ضمن پاسخ دادن به نیازهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ضوابط قانونی جامعه و انتظارات گردشگران بتوان وحدت و یکپارچگی، هویت فرهنگی، سلامت محیط زیست، تعادل اقتصادی و رفاه مردم محلی را تأمین کرد.

با افزایش آگاهی های مردم از فواید و اثرات مثبت تجربه مستقیم طبیعت، اهمیت اکوتوریسم بیشتر می شود. اکوتوریسم به تنوع زیستی، ارزش اقتصادی می دهد.

اکوتوریسم ظرفیتی در سرمایه گذاری گردشگری

مزایای توجه به اکوتوریسم:

یکی از مهمترین دستاوردهای توجه به اکوتوریسم و گردشگری بومی در ایران، ورود گرشگران و طبیعت گردهای خارجی و به تبع آن ورود ارز به کشور است. از طرفی حمایت از اقتصاد محلی را به همراه خواهد داشت به گونه ای که به توسعه صنایع دستی، اشتغال زایی روستایی-محلی کمک بسزایی خواهد کرد.

خودکفایی و تقویت اقتصاد محلی، توسعه روستایی، احترام بیشتر به جامعه محلی و فرهنگ آن‌ها، سرمایه‌گذاری مجدد درآمد گردشگری در منابع فرهنگی، تقویت و تداوم سنت‌های فرهنگی، افزایش میزان درک و مدارا بین فرهنگ‌ها به ‌ویژه از طریق اجرای موسیقی سنتی محلی، عرضه صنایع و هنرهای محلی، نوع زندگی بومی، مسکن و سایر تجربیات زندگی روستایی تنها بخشی از مزیت های بی شمار در اکوتوریسم است.

از طرفی دیگر به حداقل رساندن آسیب های فیزیکی، اجتماعی، رفتاری و روانی در طول سفر، ایجاد آگاهی فرهنگی و زیست محیطی و ترویج فرهنگ احترام به طبیعت و مردم بومی، برقراری تعامل بین گردشگر و جامعه محلی، ایجاد فضای رقابتی و انگیزشی در منطقه نیز از مزیت های تاثیرگذار در امر اکوتوریسم می باشد.

به حداقل رساندن خسران و آسیب ها به طبیعت و محیط زیست و ایجاد و آموزش فرهنگ و استفاده درست از منابع طبیعی و احترام به آنها نیز از اتفاق های مهم و اثربخش در این زمینه می باشد.

فرصت ها در اکوتوریسم:

گونه‌های مختلف طبیعت‌گردی که شامل گردش آبی و ساحلی، کوهنوردی، غارنوردی، بیابان‌گردی، دامنه‌نوردی، مردم‌شناسی و طبیعت درمانی می شود، دروازه های بزرگی را برای ورود سرمایه گذاری گردشگری به روی هر کسی باز می کند بخصوص وقتی دیده می شود ایران با دارا بودن هر کدام از این فرصت ها بدلیل داشتن آب و دریا، کوه های عظیم، غارهای بکر و کویرها و صحراهای زیاد، جزایر جنوبی متعدد و ساحل های بی کران، یک نقطه ی جذاب و بی نظیر برای سرمایه گذاری های متنوع در زمینه اکوتوریسم است.

اکوتوریسم‌ یا توریسم سبز، گردشگر را قادر می‌سازد تا به آسانی در خصوص محیط طبیعی اطرافش بداند. از این رو برقراری تورهای آموزشی و فرهنگ سازی موثر در این خصوص از فاکتورهای سرمایه گذاری در این زمینه است.

از طرفی طراحی و ساخت امکانات سازگار با طبیعت و فرهنگ منطقه با کمترین آسیب ممکن به اکوسیستم بومی یکی از فرصت های ایده آل در سرمایه گذاری گردشگری ست.

توسعه امکانات گردشگری نظیر کمپ ها، اقامتگاه ها و مهمانسرا ها و نیز عوامل خدماتی گردشگری و یا ایجاد کارآفرینی بهینه در راستای بهره برداری اقتصادی از دیگر فرصت های سرمایه گذاری در بحث اکوتوریسم است که جای خالی آن ها در صنعت گردشگری امروزی به طور مشهودی دیده می شود.

به طور کل می تواند این نکته را ذکر کرد که گردشگری می‌تواند راه‌حل مؤثری برای اصلاح و تجدید حیات نواحی محلی یا روستایی باشد که این امکان می تواند با حمایت و تسهیلات مناسب از طرف دولت و نهاد های زیربط، نسبت به بخش خصوصی همراه باشد.

در واقع می‌توان از گردشگری به‌عنوان یک کارگشا یا توجیهی برای بهبود خدمات عمومی، زیربنایی و حمل‌ونقل در نواحی روستایی استفاده کرد؛ و از نظر منطقه‌ای مهم‌ترین شکل توسعه گردشگری، الگویی است که بر پایه همکاری ناحیه‌ای و بین منطقه‌ای استوار باشد.

چنانچه درآمدهای حاصل از اکوتوریسم بدرستی مورد استفاده قرار گیرند، زمینه لازم برای حفظ محیط زیست طبیعی و بسط مناطق حفاظت شده را فراهم می آورند و تحقق هدف های توسعه پایدار تسهیل می گردد.

طرح های سرمایه گذاران در حوزه جنگل پیمایی، طبیعت گردی، اکوتوریسم، احداث تله کابین در جنگل ها، ایجاد مراکز تفریحی و خدماتی در طرح های سالم سازی طبیعت و دریا و ساخت هتل و اماکن توریستی از دیگر فرصت هایی ست که می توان در خصوص سرمایه گذاری در اکوتوریسم مورد توجه قرار داد.

نتیجه گیری:

در این یادداشت با معرفی فرصت ها و ظرفیت ها در خصوص اکوتوریسم در ایران و تعریف جامع و کلی آن، توجه به سرمایه گذاری در اکوتوریسم را از عوامل تاثیر گذار در رابطه با رشد و توسعه اقتصادی بیان کردیم که به موازات توسعه محلی و بومی از اهمیت خاصی برخوردار است. بخصوص با توجه به شرایط اقلیمی و فرهنگی متنوع در ایران که توجه به گردشگری را امری حیاتی تلقی می کند. همچنین در ادامه به بررسی برخی از اثرات مثبت و مهم در زمینه اکوتوریسم پرداختیم که می تواند انگیزه ها را برای ورود به این عرصه افزایش دهد.

از این رو می توان نتیجه گرفت که گردشگری پایدار باید با سیاست مشخص و مدونی به اجرا در آید تا بتواند حرکت امید بخشی را در توسعه همه جانبه فضاهای جغرافیایی تضمین کند. گردشگری پایدار برای کارایی بالاتر در این زمینه دارای اصولی می باشد که هماهنگ کننده اهداف و راهکارهای عملی می باشد.

 

گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا نیز با معرفی فرصت های سرمایه گذاری و مشاوره در این خصوص، راهکارهای مناسبی را پیش روی سرمایه گذاران و علاقه مندان به حوزه گردشگری و اکوتوریسم قرار می دهد.

نظرات کاربران