ایده هایی در سرمایه گذاری پر بازده خانگی

۵ اسفند ۱۳۹۷
601 بازدید
ایده هایی در سرمایه گذاری پر بازده خانگی

سایت گروه مشاورین جاوید– امروزه به دلیل مشکلات فراوان در چرخه اقتصاد، بسیاری از آقایان و خانم ها، مخصوصاً خانم های خانه دار می خواهند در خانه کسب و کاری راه اندازی کنند تا بتوانند درآمدزایی کنند. از طرفی روش های درآمدزایی به شدت افزایش پیدا کرده است که خود یک فضای انگیزشی و رقابتی ایجاد می کند. و همچنین در رشد میزان کارآفرینی و اشتغال زایی محلی نقش بسیار تاثیر گذاری را ایفا می نماید.

با افزایش و رونق تکنولوژی و فضاهای مجازی، استفاده از این محیط به میزان قابل توجهی افزایش یافته است به گونه ای که برخی ها برای کسب درآمد و برقراری مشاغل از آن استفاده می کنند. با ایده هایی مناسب در جهت کسب و کار خانگی می توان با سرمایه کم به فکر سودآوری و بازده بیشتر بود.

مشاغل خانگی این روزها طرفداران زیادی دارد و موجب توسعه پایدار و کاهش فقر و محرومیت می شود.

نداشتن سرمایه و یا داشتن سرمایه کم، یکی از موانعی است که باعث می‌شود بسیاری از علاقه‌مندان به کارآفرینی، هیچ‌ وقت به فکر راه‌اندازی یک کسب ‌وکار نیافتند. اما این محدودیت به این معنی نیست که برای شروع کارآفرینی فقط سرمایه مهم است. راه اندازی شغل های خانگی می تواند برای بسیاری که به فکر ایجاد سرمایه گذاری با سرمایه کم هستند راه گشا باشد.

در این یادداشت سعی داریم به چند ایده پر بازده برای این نوع کسب و کارها بپردازیم.

مقدمه:

افراد بسیاری در هر جامعه ای وجود دارند که از انگیزه و استعداد بالایی برخوردار هستند اما به دلیل عدم دیده شدن و یا نبود سرمایه کافی امکان برقراری ایده های خود برای سرمایه گذاری و یا کسب درآمد و سودآوری ندارند.

با وجود پیشرفت تکنولوژی و به تبع آن پدید آمدن شغل های متعدد و روی کار آمدن دستگاه های مختلف صنعتی، می توان به رشد کارگاه های کوچک خانگی و نیز راه اندازی کسب و کارهای پر بازده با سرمایه کم امیدوار بود. برای موفق شدن در یک پروژه‌ی کارآفرینی، به‌خصوص پروژه‌ای که برای راه‌اندازی آن فرد ذوق و شوق دارد، فکر کردن دقیق به آن دسته از مهارت ‌هایی که می‌تواند برای حل مشکلی از دیگران مفید باشد، به‌ویژه فکر کردن برای یافتن راهی جهت ترکیب آن مهارت‌ها، اهمیت زیادی دارد. اين مشاغل خانگی زودبازده كه روزانه در سراسر جهان تعداد آن ها رو به فزوني و تنوع است اين امكان را فراهم مي آورد تا افراد بتوانند در محيط خانه با استفاده از رايانه و وسايل جانبي مورد نياز، به انجام كسب و كارهاي گوناگون در اين حوزه بپردازند.

ترکیب نبوغ و استعداد و مهارت ها با فضای کسب و کار مالی در جهت برقراری فضایی سودآور گام مهمی است که در راه اندازی و برقراری یک شغل خانگی موثر است.

امروزه مشاغل خانگی زودبازده و کسب و کارهای خانگی به عنوان راهكاري مهم براي خوداشتغالی و  ايجاد اشتغال و درآمد در سراسر جهان به حساب می آیند. ين مشاغل كه روزانه در سراسر جهان تعداد آن ها رو به فزوني و تنوع مي باشد اين امكان را فراهم مي آورد تا افراد بتوانند در محيط خانه با استفاده از رايانه و وسايل جانبي مورد نياز، به انجام كسب و كارهاي گوناگون در اين حوزه بپردازند.

چند ایده برای راه اندازی کسب و کار خانگی:

*کارگاه صنایع غذایی

این نوع کسب و کار در حال حاضر امکان تبدیل شدن به یک سرمایه گذاری سود آور و پربازده را دارد به گونه ای که مجوزهای لازم به عنوان مشاغل خانگی برای این دست از فعالیت های اقتصادی صادر می شود و چندان مشکل نیست. انجام امور مربوط به صنعت غذایی از قبیل تولید، پرورش و بسته بندی در کارگاه های خانگی که هم توسط نیروی کار و هم توسط دستگاه های صنعتی صورت می گیرد. در بازار فعلی هم بدلیل راحت بودن و در دسترس بودن سریع این نوع محصولات، جذابیت و رغبت خاصی مورد نطر است.

امور تولیدات دامی، شیلات، صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی، عشایری، امور تولیدات گیاهی و.. می تواند در حیطه این نوع از مشاغل خانگی نیز قرار گیرد که مجوزهای لازم را جهاد کشاورزی صادر می کند.

ایده هایی که در بخش راه اندازی کارگاه صنایع غذایی می توان ذکر کرد مثل:

فرآوری و بسته‌بندی سبزیجات (پاک کردن، خشک کردن)

بلغور‌سازی

فرآوری محصول زعفران (جمع آوری، پاک کردن، خشک کردن، درجه بندی و بسته بندی)

بسته بندی زرشک

فرآوری و بسته بندی انواع میوه های خشک، برگه ها، غلات، حبوبات و خشکبار

پرورش، جمع آوری، بسته بندی و عرضه قارچ خـوراکی

تولید گیاهان دارویی

     تکثیر و پرورش ماهیان زینتی

پرورش دهنده بوقلمون گوشتی

پرورش دهنده زنبور عسل

برای مثال اگر بتوان در محیط خانه گیاهان کوچک تزئیینی و حتی دارویی پرورش داد با استفاده از کمترین فضا می توان درآمدزایی و سودآوری بسیار خوبی داشت.

با توجه به مطالب ذکر شده این ایده ها می توانند در جهت راه اندازی کارگاه های خانگی برای شروع سرمایه گذاری و نیز کسب و کارهای پربازده در شرایط فعلی موثر باشند.

ایده هایی در سرمایه گذاری پر بازده خانگی

*کارگاه صنایع دستی

از آنجا که هر فردی در کاری خاص مهارتش بیش تر از یکسری کارهای دیگر است، مشاغل خانگی نیز طیف وسیعی از شغل ها را در بر میگیرد.

در صنایع دستی با تلفیقی از هنر و صنعت مواجه هستیم که می تواند گزینه ای برای ورود به سرمایه گذاری ها باشد. هر فردی که مهارت خاص خود را در بخش صنایع دستی دارد می تواند کسب و کار خود را با توجه به نیاز بازار راه اندازی نماید.

هنر همیشه طرفداران خاص خودش را دارد. اگر بتوان محصولات خاص خود را ساخت و بازاریابی خوبی انجام داد.

بافت تابلو فرش و قالی بافی، تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، تولید جعبه های مخملی جواهرات، تولید حجم های سنگی، بافت لباس های محلی، ساخت زیور آلات، سفره آرایی، ساخت عروسک ها، سفال و سرامیک و کاشی سنتی، صنایع دستی چرمی مثل کیف و کمربند و مصنوعات دستی، سوزن دوزی سنتی، تذهیب و معرق کاری، مشبک فلز و بسیاری از فعالیت های مرتبط با صنایع دستی از جمله ایده هایی ست که می شود به عنوان شغل در کارگاه های صنایع دستی راه اندازی نمود.

فرش بافی از آن دسته مشاغلی است که می تواند درآمدزایی سرشاری را برای افراد متقاضی کسب و کار خانگی ایجاد کند. بعضی از کارگاه هاي فرش بافی با دادن آموزش هاي لازم اطلاعات اولیه را در اختیار متقاضیان قرار می دهند و بعد از تهیه وسایل لازم می توان کار فرش بافی را در خانه شروع کرد.

مجوزهای مربوط به برقراری و راه اندازی این نوع از کارگاه ها و کسب و کارهای خانگی توسط  سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قابل دریافت است که می تواند به عنوان یک فعالیت اقتصادی پر بازده مورد توجه قرار گیرد.

*امور رایانه ای و تجارت الکترونیک

امروزه بر هیچ کس پوشیده نیست که بخش مهمی از فعالیت روزانه هر فرد در گرو عصر دیجیتال و رایانه ای رقم می خورد. استفاده و نیاز مدام قشرهای متنوع جامعه به ابزارهای فناوری در دنیای دیجیتال، زمینه پیدایش و رشد کسب و کارها و شغل های مختلف را فراهم آورده است.

با توجه به روی کارآمدن این نوع از فعالیت ها، بستر مناسبی برای ایجاد کسب و کار اقتصادی و ورود به چرخه سرمایه گذاری وجود دارد که یکی از مهمترین آنها ایجاد استارت آپ ها در دنیای امروز است.

از این رو از فضای ایجاد شده می توان در جهت راه اندازی مشاغل خانگی نیز استفاده نمود که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم.

برنامه نویسی یکی از اصلی ترین نیازهای جامعه امروز می باشد که می تواند بعنوان یک شغل خانگی و یا یک شرکت یا کسب و کار خانگی از آن بهره برد از دیگر ایده های موثر در زمینه رایانه ای و دیجیتالی، می توان به ایجاد و راه اندازی فروشگاه های اینترنتی نام برد به نحوی که محصول تولیدی در کارگاه های خانگی به راحتی قابل رویت و دیده شدن و فروش رفتن آن شود.

طراح ها و تحلیلگرهای نرم افزاری نیز برای ایجاد این نوع کسب و کار ها مناسب هستند. همچنین در زمینه بازی، طراحان و ایده پردازان بازی برای تولید به یک نوع شغل و کسب و کار اقتصادی بدل شده اند که می تواند برای سرمایه گذاری جذاب باشند.

*فعالیت فرهنگی و هنری

این نوع از کسب وکارها نیز قابلیت تبدیل شدن به مشاغل خانگی را دارند و مجوزهای مربوطه را می توان از وزارت فرهنگ و ارشاد گرفت و کسب و کار خود را در محیط کارگاهی خانگی راه انداخت.

تدوینگری یکی از سودآور ترین مشاغل در این حوزه است که می تواند تبدیل به یک فعالیت اقتصادی شود.

ساخت کلیپ های تبلیغاتی در حال حاضر هم جذابیت خاص خود را دارد و هم خواهان بسیاری را در بازار دارا ست. به صورتی که تبلیغات در فضای مجازی به یکی از نیازهای مبرم هر شرکتی تبدیل شده است که می توان ساخت کلیپ های تبلیغاتی را به عنوان یک شغل خانگی در جهت درآمدزایی پر بازده معرفی کرد.

امور مربوط به گرافیک نیز از دیگر کسب و کارهای خانگی می تواند باشد که نیاز به طراحی های مختلف نظیر لوگو، جلد، کارت ویزیت، ادیت و.. را در بازار برطرف می نماید از این رو کارهای گرافیکی یکی از جذاب ترین ایده ها برای سرمایه گذاری در مشاغل خانگی ست.

نویسندگی و ویراستاری نیز از دیگر ایده های مناسب در این حوزه است که نیاز به آن روز به روز بیشتر می شود.

عکاسی در دنیای دیجیتال امروزی می تواند به فضای انگیزشی و رغبت خاصی در راه اندازی کسب و کار خانگی بدل شود. بسیاری با راه اندازی کارگاه های کوچک عکاسی زمینه ایجاد بهره وری و سودآوری اقتصادی را برای خود ایجاد کرده اند.

از ایده های دیگر برای این حوزه می توان به آهنگسازی، روزنامه نگاری، ترجمه،  تصویرگری و نقاشی و.. اشاره کرد که در فعالیت های فرهنگی و هنری، در جهت رشد کسب و کار اقتصادی موثر هستند.

*خوراکی و آشپزی

ایجاد و راه اندازی کارگاه های کوچک خانگی در راستای تولید مواد خوراکی مثل کلوچه، کیک، شیرینی، خوراکی های محلی، لبنیات و.. یکی از کسب و کارها و سرمایه گذاری های پربازده می تواند باشد. که عرضه و تقاضای آنها در بازار بسیار زیاد است.

از طرفی راه اندازی آشپزخانه های خانگی برای پخت غذا و عرضه آن نیز می تواند گزینه ای برای ورود به فضای کسب و کار باشد.

نتیجه گیری:

مهمترین مزیت سرمایه گذاری در کسب و کار خانگی، ایجاد اشتغال زایی و غلبه بر بیکاری ست. با راه اندازی و حمایت از مشاغل خانگی حجمی از نیروی کار بوجود می آیند که ضمن بهره گیری از توانمندی و استعداد خود، درآمدزایی و سودآوری را هم به همراه خواهند داشت. در حال حاضر نیز مجوزهای مربوطه برای راه اندازی کارگاه های خانگی از طرف مراجع زیربط قابل دریافت است.

سرمایه گذاری در کسب و کارهای خانگی نسبت به دیگر سرمایه گذاری ها نیازمند سرمایه کمتری هست و این باعث می شود جامعه بیشتری در چرخه اقتصادی کشور قرار بگیرند که بعضا با همان سرمایه کم، بازدهی و سودآوری بیشتری را نیز دارا می شوند.

مشاغل خانگی یکی از امن ترین شغل هاست بعضی ها به علت محیط امن آن را به عنوان یک بنگاه اقتصادی می پذیرند. بعضی نیز از این شغل ها صاحبان خود را به درآمدهای بی شماری می رسانند.

 

اگر علاقه‌ مند به دریافت مشاوره در این زمینه هستید، با کارشناسان ما در گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا ، تماس بگیرید. «رؤیاتو زندگی کن»

نظرات کاربران