برای سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات از کجا باید شروع کرد؟

۴ اسفند ۱۳۹۷
546 بازدید
برای سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات از کجا باید شروع کرد؟

سایت گروه جاوید – یکي از فرصت‌های جذاب سرمايه‌گذاري در ايران که همواره بخش زيادي از سرمايه‌هاي افراد به سمت آن سرازير مي‌گردد، املاک و مستغلات است. طی چهار دهه‌ی گذشته، بخش املاک و مستغلات همواره یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصاد ایران بوده است و نقش عمده‌ای در تولید ناخالص داخلی، اشتغال و سرمایه‌گذاری داشته و به عنوان محرک بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی عمل کرده است. براساس آمار بانک مرکزی، سهم بخش مسکن از کل سرمایه‌گذاری کشور در برنامه سوم و سه ساله‌ی اول برنامه چهارم توسعه، به طور متوسط برابر با ۱۹ و ۲۳ درصد بوده است. در حالی که بخش کشاورزی و صنعت و معدن طی این برنامه‌ها به ترتیب ۵ و ۱۹ درصد از کل سرمایه‌گذاری را به خود اختصاص داده‌اند. مقایسه عملکرد املاک و مستغلات با سایر فرصت‌های سرمایه‌گذاری و بررسی تأثیر حضور آن در سبد دارایی افراد همواره مورد توجه سرمایه‌گذاران بوده و ارزیایی این موضوع از روش‌های گوناگون قابل انجام است.

چند دلیل برای سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات

بسیاری از مردم رؤیای خرید، فروش و اجاره دادن املاک و مستغلات را در سر دارند. سرمایه‌گذاری املاک برای سال‌ها یکی از بهترین روش‌های پول درآوردن بوده و افراد زیادی ثروت و دارایی فراوانی از آن کسب کرده‌اند. بی‌گمان سرمایه‌گذاری در املاک، همانند سرمایه‌گذاری در همه‌ی صنعت‌های دیگر، ریسک‌هایی به همراه خود دارد. هنگامی که اینکار را به درستی انجام دهید، می‌تواند برایتان دستاوردهای قابل توجهی به همراه داشته باشد.
چند دلیل عمده برای درنظر گرفتن املاک و مستغلات به عنوان یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری مطرح شده است:

– با تخصیص بخشی از سبد دارایی به املاک و مستغلات، ریسک کل سبد دارایی (پرتفوی ) کاهش می‌یابد.
– داشتن بازده مطمئن (بیش‌تز از نرخ بدون ریسک)
– ایجاد مصونیت در برابر افزایش یا کاهش قیمت‌ها: یکی از مزایای عمده املاک و مستغلات، مصون‌سازی سرمایه‌گذار در برابر افزایش قیمت‌ها است. جزیان نقدی ناشی از سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات، سرمایه‌گذاران را در برابر افزایش قیمت‌ها ایمن می‌کند.
– ایجاد جریان‌های نقدی در پرتفوی: یکی از مزیت‌های سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات،جریان‌های نقدی است که این نوع سرمایه‌گذاری ایجاد می‌کند. سرمایه‌گذاران می‌توانند انتظار داشته باشند که این درآمد نقدی، هر سال، حداقل به اندازه‌ی تورم رشد کند.

برای سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات از کجا باید شروع کرد؟

سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات به ۴ شکل مختلف

– سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات به طور مستقیم: مانند خرید زمین و مسکن.
– سرمایه‌گذاری در ابزار بدهی املاک و مستغلات: مانند سرمایه‌گذاری در وام‌های مسکن.
– سرمایه‌گذاری در صندوق‌های املاک و مستغلات
– سرمایه‌گذاری در ابزار بدهی املاک و مستغلات، به عنوان اوراق بهادار با پشتوانه‌ی وام‌های رهنی

فارغ از این ۴ روش، انتخاب هدف سرمایه‌گذاری، از مراحل مهم ورود به سرمایه‌گذاری مسکن است. سرمایه‌گذاری در بخش مشارکت، پیش‌خرید (فروش)، زمین و خرید کلنگی، از عوامل اصلی بازار املاک و مستغلات هستند.
– سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات، به خرید یک ملک خوب با ارزش متعارف بازار گفته می‌شود؛ تلاش برای خرید ملک، کمتر از عرف بازار، سرمایه‌گذاری شما را پر سود خواهد کرد.
– قبل از خرید ملک، با فوت و فن تحقیق در بازار محلی آشنا بشوید. باید بدانید که چه منطقه‌ای را هدف قرار داده‌اید؟ چه چیزی باعث می‌شود منطقهٔ خوبی به نظر آید؟ باید بدانید در صورت برنامه‌ریزی برای حفظ خانه‌ به عنوان ملک دائمی یا شخصی، آیا سرمایه‌‌ای که صرف کرده اید، افزایش می‌یابد؟
– سرمایه‌گذاری‌تان در املاک و مستغلات را مدیریت کنید. مدیریت املاک و مستغلات بدین معنی است که باید به املاکتان اهمیت بدهید و از آن نگه‌داری کنید. وقتی پول‌های به زحمت جمع‌شده‌تان را در ملک سرمایه‌گذاری می‌کنید، گمان می ‌کنید که سود زیادی کرده‌اید و دیگر نیاز به مراقبت از سرمایه تان وجود ندارد. نکته مهم این است؛ اگر نسبت به دارایی تان بی تفاوت باشید، قطعا باید هزینه های زیادی برای تعمیرات صرف کنید. به یاد داشته باشید که یک خانه، درست همانند ماشین روغن‌کاری شده که در بهترین شرایطش کار می‌کند، با مراقبت و سرکشی مناسب، مشکلات کمتری خواهد داشت و هنگام فروش پول بیشتری عایدتان می‌کند.

برای سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات از کجا باید شروع کرد؟

سرمایه‌گذاری ایمن ولی بلندمدت

با توجه به رکود بازار املاک و مستغلات در چند سال گذشته، به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاری در این بخش کار درستی نباشد؛ اما با توجه به این رکود نیز بوده‌اند افرادی که با سرمایه‌گذاری در املاک سودهای کلانی کرده‌اند. این اتفاق تنها حاصل سرمایه‌گذاری صحیح، در زمان مناسب و موقعیت مناسب است. سرمایه‌گذاری در املاک، یک سرمایه‌گذاری بلند مدت است و نیاز به صبر و حوصله دارد. همچنین باید بدانید که اگر برای خرید ملک نقدینگی کافی ندارید می‌توانید روی وام‌های بانکی حساب کنید. با استفاده از وام‌های بانکی قادر خواهید بود، ملک مناسبی تهیه کنید و باز پرداخت وام بانک را با نرخ سود محاسبه شده در سال‌های آتی پرداخت کنید. سرمایه‌گذاری در بازار املاک و مستغلات و خرید خانه و آپارتمان برای سرمایه‌گذاری می‌تواند انتخاب پیچیده‌ای باشد، اما با درک درست از شرایط مالی و گزینه‌های موجود می‌توان بهترین انتخاب را در زمینه سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات انجام داد.

برای سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات از کجا باید شروع کرد؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات

صندوق‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات، ار راه‌های دیگر ورود به حوزه‌ی سرمایه‌گذاری املاک است، بدون انجام خرید و فروش مستغلات. صندوق‌های سرمایه گذاری املاک و مستغلات صندوق‌هایی هستند که از جمع‌آوری سرمایه سرمایه‌های کوچک اشخاص حقیقی یا حقوقی به منظور سرمایه گذاری در پروژه‌های بزرگ ساختمانی ایجاد می‌شوند. با توجه به ماهیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری، از این ابزار می‌توان به عنوان یکی از راه‌های مناسب و سازمان‌یافته برای ساخت و ساز پروژه‌های ساختمانی و سرمایه‌گذاری در صنعت ساختمان بهره برد. وجود یک ساختار قانونمند و تحت نظارت داخلی و خارجی باعث می‌شود سرمایه‌گذاران با اطمینان بیشتری سرمایة خود را در اختیار قرار دهند تا مدیران و متخصصان بتوانند با توان مدیریت تخصصی خود و با وجود سرمایة جمع‌آوری شده، مجموعة سرمایه‌گذاران را از منافع تجاری یا مصرفی سرمایه‌گذاری، در صنعت ساختمان و پروژه‌های ساختمانی بهره‌مند سازند. این صندوق‌ها امکان استفاده سرمایه گذاران خرد از فرصت‌های سرمایه گذاری در پروژه‌های بزرگ و درآمدزا را فراهم می آورند. در صندوق‌های سرمایه گذاری املاک و مستغلات، منابع مالی جمع آوری شده در صندوق با مدیریت واحد و تخصصی در دارایی‌های واقعی، به خصوص املاک و مستغلات و با سیاست سرمایه گذاری بلند مدت و درآمد زا صرف می شود. استراتژی‌های مشخص این نوع صندوق‌ها، شرایط مناسبی را برای سرمایه گذاران با هدف کسب در آمد مستمر فراهم می سازد. سرمایه گذاران با ورود غیرمستقیم به صنعت ساخت و ساز می توانند ریسک عدم نقدشوندگی سرمایه خود را تا حد زیادی کاهش دهند.

اهمیت سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات

بخش زمین و مسکن همواره یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصاد کشورمان بوده‌ است. آمار حساب‌های ملی نشان می‌دهد که سهم قابل توجهی از تولید ناخالص داخلی، مربوط به بخش مسکن است. به طوری که در ۲۰ سال اخیر، سهم متوسط این بخش، از تولید ناخالص داخلی کشور، حدود ۵ درصد بوده است. سهم بخش مسکن از کل سرمایه‌گذاری اقتصاد کشور، بین ۲۰ تا ۴۰ درصد است. بخش مسکن در غیاب بازار سرمایه کارآ ۲۰ تا ۳۰ درصد نقدینگی جامعه را به خود اختصاص داده است. نقدینگی مذکور، بنا به ماهیت تقاضای موجود در بخش مسکن به تقاضای مصرفی و سرمایه‌ای قابل تقسیم است. طی دهه‌ی گذشته، همواره بیش از ۲۰ درصد نقدینگی کشور در این بخش فعال بوده است. همچنین، برآوردها نشان می‌دهد که طی سه ‌دهه‌ی گذشته، حدود ۳۴ درصد نقدینگی وارد شده به بخش مسکن، به انگیزه‌ی تقاضای سرمایه‌ای و ۶۶ درصد با هدف برآوردن نیازهای مصرفی، وارد بازار مسکن شده است.

لین پیندا فعال حوزه املاک: «بگذارید افزایش ثروت از طریق املاک و مستغلات، پتوی گرم و نرمی باشد که دور خود می‌پیچید.»

با هر میزان سرمایه‌، اگر قصد سرمایه‌گذاری در بخش املاک و مستغلات را دارید، با مشاوران ما در گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا تماس بگیرید. «رؤیاهاتو زندگی کن»

نظرات کاربران