تولید نخ از ضایعات نساجی

۱۱ اسفند ۱۳۹۷
595 بازدید
تولید نخ از ضایعات نساجی

سایت گروه مشاورین جاوید– اهمیت استفاده از ضایعات الیاف نساجی، به خصوص الیاف طبیعی با توجه به محدود بودن منابع تولید آن‌ها در جهان، روز به روز بیشتر آشکار می‌گردد. بازیافت فرآیندی است که طی آن مواد زاید جدا شده و به‌عنوان ماده خام برای تولید محصولات جدید به کار گرفته می‌شود. به بیان دیگر بازیافت عبارت است از بازگرداندن مواد قابل استفاده به چرخه تولید. بازیافت دارای مراحلی چون جداسازی مواد قابل بازیافت و پردازش آن‌ها است؛ به طوری‌که طی فرآیند یا فرآیندهایی، مواد زاید، دوباره قابل استفاده می شوند. ميزان توليد چين از سال ۱۹۹۵ تا سال ۲۰۰۳ حدود ۷/۳ برابر شده است و از دومين توليدكننده‌ی جهان در سال ۱۹۹۵ به مقام اولين توليدكننده جهان در سال ۲۰۰۳ رسيده است. چين به تنهايي دو سوم از كل تعداد واحدها را به خود اختصاص داده است. ظرفيت هاي توليد پلي استر هند در سال ۲۰۰۰ ميلادي به مرز ۲/۱ ميليون تن رسيد؛ بيش از يكصد واحد توليدكننده الياف مصنوعي در هند فعاليت دارند. ظرفيت هاي توليدي الياف استيپل پلي استر بيش تر در هند، اندونزي و پاكستان ايجاد شده اند. انتظار مي رود كه صنعت الياف مصنوعي چين تا سال ۲۰۱۰ ميلادي به سرعت توسعه يابد. برآورد شده است كه مصرف سرانه الياف در اين كشور از ۵/۴ كيلوگرم در سال ۱۹۹۶ تا _۴/۶ كيلوگرم در سال ۲۰۱۰ افزايش يابد.

تعریف نخ

كلمه نخ يك اصطلاح عمومي است كه انواع ساختمان‌هائي را كه ذيلا توضيح داده مي شود در برمی‌گيرد.
نخ يك لا: به ساده ترين رشته مداوم از محصولات نساجي گفته مي شود و حالات زير را در بر مي‌گيرد.
– نخ ريسيده شده:
عبارت از تعدادي الياف غير يكسره – الياف كوتاه – مي‌باشد كه عمومن به وسيله‌ی تاب به يكديگر متصل شده و تشكيل يك نخ را داده است.
– نخ از الياف يكسره:
عبارت از يك يا تعداد بيشتري الياف يكسره – فيلامنت – مي باشد كه ممكن است بدون تاب و يا با تاب
باشند.
– نخ از يك ليف يكسره:
عبارت از نخي است كه فقط داراي يك ليف يكسره مي باشد.
– نخ چند لايه از الياف يكسره:
عبارت از نخي است كه از چند لا «نخ از يك ليف يكسره» تشكيل شده باشد.
نخ چند لاي نتابيده :
عبارت از نخي است كه از كنار هم قرار دادن دو يا تعداد بيشتري نخ يك لا بدست مي آيد – بدون اينكه بدور هم تابيده شوند -.
نخ دولا:
عبارت از يك نخ چند لائي است كه از تابيدن دو نخ يك لا در يك مرحله دولا تابي به يكديگر به دست مي‌آيد.
نخ چند لا:
كلمه نخ «چند لا» يك تعريف كلي است و عبارت از يك نخ چند لائي است كه از تابيدن بيش از دو نخ يك لا به يكديگر در يك مرحله تابيدن بدست مي‌آيد .
نخ سه لا:
عبارت از يك نخ چند لا م ي باشد كه از تابيدن سه نخ يك لا به يكديگر در يك مرحله سه‌لا‌تابي بدست مي‌آيد .
نخ چهار لا:
عبارت از يك نخ چند لا م ي باشد كه از تابيدن چهار نخ يك لا به يكديگر در يك مرحله چهار‌لا‌تابي بدست مي‌آيد .
نخ طنابي:‌
عبارت از نخي است كه از تابيدن دو يا تعداد بيشتري نخ چند لا به يكديگر و يا تابيدن تعداد بيشتري نخ يك لا به يكديگر در يك مرحله و يا در چند مرحله تابيدن بدست مي آيد .

تولید نخ از ضایعات نساجی

تولید الیاف از پارچه‌های ضایعاتی

صنعت نساجی نمونه‌ای از صنایع به شمار می‌رود که دورریز و ضایعات آن سرسام‌آور است. هرچند آمار دقیقی از میزان کل ضایعات کارخانجات نساجی کشور در دسترس نیست اما آمار موجود در برخی از کشورها از جمله آمریکا ضایعات قبل از مصرف بالغ‌ بر ۷۵۰۰۰ تن در سال را نشان می‌‌دهد، همچنین گفته می‌شود سالانه بیش از ۴۰ درصد پنبه رشد یافته استحصال از فرآیند تولید پوشاک به ضایعات تبدیل می‌شود. افزایش جمعیت و توسعه‌ی الگوی مصرف باعث تولید حجم زیاد زباله‌های شهری و ضایعات صنعتی می‌گردد؛ و یکی از مشکلات عدیده در زمینه‌ی دغع مواد ضایعاتی و زباله، بشر به فکر دفع مواد ضایعاتی از طریق سوزاندن و یا دفع زباله، ذوب و خرد کردن مواد ضایعاتی – عمده‌ی مواد ضایعاتی پلاستیکی – افتاد. دانش فنی و فن‌آوری‌های بازیافت، امکان استفاده و تبدیل این مواد به محصولات ارزشمند را فراهم آورده است. امروزه از جمله ملاک‌های اصلی صنعتی شدن ممالک پیشرفته، چگونه‌گی بازیافت مواد است. در این فرآیند، کالای جدیدی تولید نمی‌شود؛ ولی دارای اهمیت خاص خود می‌باشد. بازیافت فرآیندی است که طی آن مواد زاید جدا شده و به عنوان ماده‌ی خام برای تولید محصولات جدید به کار گرفته می‌شود. به بیان دیگر، بازیافت عبارت‌ است از بازگرداندن مواد قابل استفاده به چرخه‌ی تولید.

آمار صادرات جهانی انواع نخ در کشورهای محختلف جهان، در سال ۲۰۰۴ (تن):

تولید نخ از ضایعات نساجی

روند تولید نخ از ضایعات نساجی:

تولید نخ از ضایعات نساجی

سرمایه‌ی مورد نیاز

با توجه به سابقه نسبتن طولاني تولید الياف نساجي در ايران و وجود متخصصين و تکنيسين ها و کارگران ماهر و مجرب و همچنين وجود دانشکده هاي مختلف و تربيت کارشناسان و مهندسين عالي در اين زمينه، نيازي به خريد تکنولوژي توليد از خارج نمي باشد . علاوه بر اين فروشنده ماشين آلات، کليه اطلاعات علمي و فني مورد نياز خاص اين ماشينها را در اختيار خريدار قرار خواهد داد.

بودجه: بین ۴ تا ۸ میلیارد تومان
ظرفیت تولید سالیانه: ۱۰۰۰ تن
مساحت زمین مورد نیاز: ۵۰۰۰ متر مربع
مساحا سالن تولید: ۱۵۰۰ متر مربع
میزان اشتغال طرح: ۴۰ نفر
طول دوره ساخت پروژه: ۱ سال
سرمایه‌ی ثابت: ۴۰ میلیون ریال

 

نتیجه‌گیری

بازار هدف به بازاري گويند كه خارج از مرزهاي يك كشور قرار داشته ولي هنوز به فعليت نرسيده است، اما در صورت تدوين استراتژي صحيح بازارشناسي و بازاريابي بين‌المللي مي‌توان در آن بازارها نفوذ نمود. امروزه كه عرضه كالاها در بازارهاي صادراتي در سطوح انبوهي صورت ميگيرد، شناسايي و تعيين بازارهاي هدف صادراتي و مشتريان خاص در بازارهاي مذكور از اهميت ويژه‌اي برخوردار است . امروزه به جهت آنكه شمار عرضه‌کنندگان كالاها و خدمات مشابه بسيار زياد شده است، اين امكان براي مشتريان فراهم شده كه بتوانند كالاهاي مورد نظر خويش را از ميان انبوهي از كالاهاي عرضه شده انتخاب نمايند . از اين حيث صادر كنندگان در رقابتي شديد قرار گرفته‌اند و هر يك كه بازاريابي مطلوب‌تري داشته باشند، درواقع برنده خواهند شد. با استناد به آمار صادرات نخ پنبه‌اي در سال‌هاي گذشته، در كشور مي‌توان به صادرات نخ پنبه‌اي به كشورهاي همسايه عراق، آذربايجان و ارمنستان اميدوار بود. به طور كلي نخ‌هاي ضخيم را می‌توان از ضايعات الياف نساجي تهيه كرد و براي تهيه نخ‌هاي ظريف‌تر نمي‌توان ازضايعات استفاده نمود. ویژگی‌های اینچنینی صنعت نساجی باعث شده که کشورهای زیادی پایه رشد اقتصادی خود را بر آن‌ها نهاده‌ و پایه‌گذار انقلاب صنعتی در بسیاری از کشورها بوده است. در حقیقت همه کشورها بیکاری خود را با سرمایه‌گذاری روی این صنعت حل کرده‌اند. انگلیس، فرانسه و آمریکا هم با نساجی شروع کردند و به صدر صنعت دنیا رسیدند. در حال حاضر الیاف و پنبه تولیدی از ایران برای عراق، افغانستان و پاکستان صادر می‌شود.

برای اینکه مطمئن شوید سرمایه گذاری در تولید نخ از ضایعات نساجی موفق خواهد بود، شما نیاز به برنامه ریزی دقیق دارید. گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا، حامی سرمایه‌گذارانی است که قصد ورود به این فرصت اقتصادی را دارند. برای اطمینان از سود پروژه، تدوین برنامه‌ی دقیق و تهیه‌ی طرح توجیهی، مشاوران ما در گروه مشاورین جاوید همواره حامی و همراه شما  سرمایه‌گذاران محترم خواهند بود.

نظرات کاربران