راه اندازی کارخانه ناگت مرغ، یک ماشین سود

۲۳ اسفند ۱۳۹۷
1166 بازدید

سایت گروه مشاورین جاوید– با افزایش روزافزون زندگی ماشینی و بالا رفتن دغدغه های اقشار جامعه، نیاز به غذاهای آماده و پخت سریع روز به روز بیشتر می شود. ناگت مرغ و گوشت اغلب در هر فست فود و یا فریزر هر سوپرمارکتی وجود دارند. ویژگی های مثل سرخ شده، تند و پخت سریع آنها باعث شده است در تقاضای بالا قرار بگیرند. هر رنج سنی اعم از بزرگسالان مشغول که فرصت پخت و پز زیاد را ندارند تا کودکانی که به غذاهای آماده عشق می ورزند، می تواند مخاطب جدی این محصولات باشند. به گونه ای که نمادگرایانه ترین زندگی مدرن شاید دیگر خودرو و یا گوشی هوشمند نباشد. شاید ناگت مرغ یا گوشت و یک سس کنار آن باشد. در حال حاضر این محصول یکی از پر طرفدارترین محصولات غذایی در آمریکا ست و حتی انتظار می رود این روند تا سال ۲۰۲۰ علاقه مندی کل زمین را در بر بگیرد. این چیزی است که وقتی دنیای طبیعی را به یک ماشین سود تبدیل می کنید، اتفاق می افتد.

مقدمه:

نقش تبلیغات گسترده در دنیای واقعی و مجازی امروز و نیز مشغله کاری زنان و مردان در دنیای ماشینی و دیجیتالی کنونی و جذابیت غذاهای آماده در بین افراد جامعه و دیگر عوامل متعددی که دست به دست هم داده اند تا سرمایه گذاری و راه اندازی غذاهای آماده بویژه ناگت مرغ و گوشت به یک فرصت سودآور تبدیل شود.

از این رو با افزایش تقاضای محصولات غذایی آماده، نیم پز، می توان انتظار افزایش رشد مشاغل اینچنینی و به تبع آن افزایش سودآوری در چرخه اقتصادی را داشت.

روند طی شده کشورها به سمت و سوی سرمایه داری زمینه ورود پول و سود را به حیطه های مختلف باز کرده است که غذاهای آماده و محصولات غذایی مرتبط با آن یکی از نتایج آن می تواند باشد. سرمایه داری چیزی است که زمانی اتفاق می افتد که قدرت و پول ترکیب می شوند تا جهان طبیعی را به یک ماشین سود تبدیل کند. در واقع، شیوه ای که ما درک می کنیم طبیعت و محصولات وابسته آن، معامله بزرگی برای سرمایه داری است. و حالا محصولات غذایی آماده و یا فست فودها نقش یک سیستم و یا ماشین سودآوری را ایفا می کنند.

مزیت ها:

مزایای بسیاری برای ایجاد تاسیسات تولید انبوه ناگت در ایران وجود دارد. تقاضا برای غذاهای سریع، از جمله ناگت مرغ، در حال افزایش است و بیشتر مردم ترجیح می دهند به جای صرف وقت برای پخت و پز، غذای خود را آماده تهیه کنند. بنابراین وضعیت مناسبی در عرضه و تقاضا برای این محصول همواره در بازار اقتصادی وجود دارد.

علاوه بر این، ناگت ها را می توان با استفاده از تقریبا هر نوع گوشت تولید کرد: گوشت قرمز، مرغ، بوقلمون و میگو، که همه آنها در داخل کشور تولید می شود.

توجه به اقتصاد داخلی و کاهش میزان واردات محصولات غذایی از دیگر مزیت های این نوع از سرمایه گذاری ها می تواند باشد.

نیاز سرمایه:

ماشین آلات مورد نیاز برای تولید ناگت مرغ بیشتر در داخل کشور تولید می شود و تکنولوژی آن موجود است. تجهیزات اساسی مورد نیاز برای شروع فرایند تولید عبارتند از: چرخ گوشت اتوماتیک، تامبلر خلاء، چرخ دستی برای حمل و نقل، ماشین آلات شکل دادن به گوشت، ماشین آلات پوشش پودر آرد و سرخ کردن، ماشین های سرخ کردن و ماشین فریز سریع.

بعد، ناگت ها باید بسته بندی شوند و به بازار منتقل شوند، که برای آن یک دستگاه بسته بندی، یک چاپگر و یک دستگاه برچسب زدن، به همراه یک یخچال و کامیون های فریزر مورد نیاز خواهد بود.

به علاوه، ناگت مرغ جزء مواد فاسد شدنی هستند و نیاز به یک کد بهداشت و ایمنی دارند. بنابراین، لازم است یک آزمایشگاه کوچک برای تعیین استانداردهای غذایی محصول که میزان پروتئین، چربی، نمک و کربوهیدرات آن را کنترل می کند، اجباری باشد.

سرمایه ای که باید برای راه اندازی این سرمایه گذاری در نظر گرفت شامل خرید ماشین آلات و تجهیزات اولیه، تجهیزات آزمایشگاهی و بهداشتی، خرید مواد خام اولیه ضروری است که این سرمایه برای تهیه و تولید نزدیک به ۴۰۰۰ کیلوگرم ناگت مرغ در روز است و این می تواند برای خیل زیادی از سرمایه گذاران هیجان انگیز باشد.

همچنین برای پرورش محصول نزدیک به ۴۰۰۰ متر مزبع زمین لازم است که ترجیحا موقعیتی بیرون از حومه شهری باید داشته باشد.

 

فرآیند تولید:

مجوز بهداشتی که امر ضروری در این خصوص است  می بایست از وزارت بهداشت تهیه شود و ماشین آلات مورد استفاده باید توسط وزارت صنایع، معادن و تجارت مجاز شوند. کل پروسه اخذ مجوزها و مجوزها می تواند حدود شش ماه باشد.

هر گوشتی که مورد استفاده قرار می گیرد، چند مرحله برای آماده سازی آن برای تولید وجود دارد. مرحله اول آماده سازی کلی گوشت تازه یا یخ زده است که شامل فرآیند پوست کردن، برش دادن، دفع کردن آن، شستن آن و سپس قرار دادن آن در چرخ گوشت می باشد. بعد مرحله فرآوری و شکل گیری است که شامل ترکیب مواد، ادویه ها و سایر مواد افزودنی مجاز با گوشت و شکل دادن به آنها در اشکال و اندازه های مختلف است.

تولید ناگت مرغ و یا گوشت، معمولا از سینه چرخ شده مرغ و یا فیله گوشت با ادویه جات مناسب صورت می گیرد. بعد، قبل از انجام فرآیند سرخ کردن، آنها را با آرد و پودر سرخ کرده پوشش داده می شود. هنگامی که به طور کامل سرخ شد، آنها به سرعت یخ زده، چند لایه و بسته بندی شده در جعبه های مقوایی به طور خاص برای محصولات مواد غذایی استفاده می شود.

توجه و سلیقه در بسته بندی محصول امری بسیار ضروری ست چرا که به نوعی ویترین کار است و رابطه مستقیمی با ذائقه و ضمیر ناخود آگاه مخاطب دارد. بنابراین بسته بندی شیک و جذاب از عامل های مهم در فروش بالا می تواند باشد.

نتیجه گیری:

همانطور که گفته شد رشد سریع محصولات غذایی آماده در بین جامعه انسانی و تقاضای بالای این محصولات توسط مشاغل و اقشار مختلف یکی از عامل های مهم بر آن بود تا ما در این یادداشت به بررسی زمینه احداث و راه اندازی کارخانه و یا کارگاه کوچک تولید ناگت مرغ و گوشت بپردازیم و ضمن ارائه برخی از نکات و اثرات آن در کسب درآمد زایی به عنوان یک فرصت سرمایه گذاری در ایران مطرح نماییم.

گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا با هدف مشاوره و حمایت از سرمایه گذاری های پربازده و مناسب و نیز معرفی برخی از ایده ها و فرصت های سرمایه گذاری، راه ها را برای ورود سرمایه گذاری های گوناگون در این خصوص باز گذاشته است.

نظرات کاربران