سرمایه‌گذاری در بازیافت بطری پت

۸ اسفند ۱۳۹۷
777 بازدید
سرمایه‌گذاری در بازیافت بطری پت

سایت گروه مشاورین جاویدبطری‌های آب‌ معدنی، نوشابه و نوشیدنی‌های دیگر بعد از استفاده، به دلیل اینکه از نظر زیست‌محیطی مشکلاتی نظیر اشغال فضای زیاد در مراکز دفن را به دنبال دارند و از نظر زیبایی‌شناختی نیز، مشکل ساز خواهند بود، از این رو احتیاج به مدیریت صحیح داشته و بهترین راه برای مواجهه با این نوع پسماندها، بازیافت این ظروف – پت – می‌باشد. سرمایه‌گذاری در صنایع بازیافت، از جمله مباحثی است که بارها و بارها در تدوین طرح‌های توجیهی به عنوان فرصت‌ سرمایه‌گذاری، به آن پرداخته شده است. یکی از زیربخش‌های اولویت‌دار که جزو سودآورترین حوزه‌های این صنعت معرفی می‌شو، بازیافت مواد پلیمری است که عموما تحت عنوان ضایعات پت  (PET)   شناخته می‌شود. کاربرد‌های فراوان پت‌ها در بخش‌های مختلف تولیدی باعث شده تا توجه بیشتری نسبت به مدیریت و بازیافت این مواد شود. امروزه از این مواد در تهیه آلیاژ‌های همراه با پلیمر‌های دیگر، تهیه وسایل ورزشی، ابزار‌های باغبانی، کالاهای الکتریکی و الکترونیکی، خودروسازی، ساخت الیاف مصنوعی جهت تولید انواع کیسه‌خواب‌ها، فرش‌، پتو‌، عایق‌گذاری لباس و… اسفاده می‌شود. همچنین در صنایع بسته‌بندی استفاده از این مواد بازیافتی کاربرد ویژه‌ای دارد. از این رو سرمایه‌گذاری در آن می‌تواند علاوه بر جنبه‌های سود‌آوری برای صاحبان سرمایه، اشتغال‌زایی مناسبی را در کشور ایجاد کند.در این گزارش بنا داریم جنبه‌های مختلف سرمایه‌گذاری در تو لید الیاف مصنوعی از ضایعات پت را بررسی کنیم که پیش رو دارید.

سرمایه‌گذاری در بازیافت بطری پت

درباره‌ی بطری PET

بازیافت بطری‌های پت که ما آنها را به عنوان بطری نوشابه و آب معدنی می‌شناسیم، هزینه مالی و زیست محیطی زیادی دارد. از آنجایی که سرانه مصرف بطري‌هاي PET در ایران، ۳ كيلوگرم در سال گزارش شده است. روش بازیافتی جدید بسیار مقرون به صرفه است.
در روش‌های پیشین بازیافت به صورت فیزیکی و با ذوب شدن بطری‌ها صورت می‌گیرد. در این روش بطری پت به گرونول یا الیاف پلی‌استر تبدیل می‌شود اما در طرح ابداعی تیم ایرانی بازیافت شیمیایی طی فرایند سبز صورت می‌پذیرد.
PET / PolyEthylene Terephthalate تركيب شده است و جزء پليمر هاي با زنجيره طولاني وابسته به خانواده پلي استرها مي باشد. پت یا پلی اتیلن ترفتالات یک پلی استر است که از دو مونومر اتیلن گلایکول و اسید ترفتالیک – خالص – ساخته می شود.
مزایا: شفافیت، انعطاف پذیری، مقاومت در برابر ضربه، حمل و نقل آسان به دلیل سبک بودن، حفظ و نگهداری مناسب گاز و رطوبت موجود در نوشیدنی ها، پایین بودن مصرف انرژی در تولید و قابل بازیافت بودن

معایب: برگشت ناپذیر بودن، افزایش زائدات دفعی و افزایش حجم زباله های تولیدی می باشد.
ماده اولیه پت در دهه ۴۰ میلادی توسط آزمایشگاه مجموعه 
Calico Printers’ Association ساخته شد اما نقش اصلی آن به عنوان بطری پت در صنایع غذایی در دهه ۷۰ میلادی تحقق یافت. این شرکت که یکی از پیشگامان صنعت نساجی انگلستان در قرن ۱۹ و ۲۰ بود، توانست با تکیه بر توانایی و دانش «جان وینفیلد» و «جیمز نیکسون»، مالکیت معنوی ماده پلی استر را به نام خود ثبت کند. ظهور این ماده تغییر شگرفی در صنایع گوناگون بوجود آورد. سازمان غذا و داروی آمریکا یا FDA ، قریب به ۳ دهه به ایمنی این محصول نمره قبولی داده است، چرا که در تولید این محصول به جای استفاده از فلزات سنگین به عنوان کاتالیزور، از مواد کم خطری همچون اکسید آنتیموان غیر فلزی استفاده می شود که سلامت کارکنان و سایر مصرف کنندگان را تهدید نمی کند. بازیافت بین المللی بازیافت بطری پت PET از اوایل دهه ۱۹۹۰ مورد توجه، قرار گرفته است.

سرمایه‌گذاری در بازیافت بطری پت

 

ضرورت بازیافت و مزایا

مصرف انواع نوشابه در بطري‌هاي پلي استر(PET) به سرعت در حال افزايش است. تبليغات سنگين براي متمايل ساختن مردم به مصرف اين گونه نوشيدني‌ها (كه به نظر مي‌رسد توليد، نگهداري و عرضه آنها سودآور و ساده است) و نبود برنامه‌هاي آموزشي مناسب براي ترويج مصرف آب، شير، دوغ و ديگر نوشيدني‌هاي سودمند، ذائقه مردم به ويژه كودكان و نوجوانان را به نفع نوشابه‌هاي گازدار(كولاها) تغيير داده است. ترويج افراطي روحيه راحت‌طلبي و هزينه‌دار نكردن مصرف بطري دورانداختني هم سبب شده كه مردم به جاي خريد نوشابه در بطري شيشه‌اي، به خريد آنها در بطري‌هاي يكبار مصرف روي آورند. اين در حالي است كه توليد‌كنندگان، در كشور ما هيچگونه مسئوليتي در جمع‌آوري بطري‌هاي خالي ندارند و فقط با افتخار از افزايش توليد، «كارآفريني» و در زمينه مسايل زيست‌ محيطي، حداكثر از گرفتن گواهينامه‌ها و تقديرنامه‌هاي رسمي و درخت‌كاري در اطراف كارخانه سخن مي‌گويند، همچنين به طرح بسيار ريزي كه روي برچسب بطري‌ها چاپ شده و فردي را نشان مي‌دهد كه بطري را در سطل زباله مي‌اندازد، اشاره مي‌كنند! مصرف‌كنندگان، بطري‌هاي يكبار مصرف را با ديگر زباله‌ها مخلوط مي‌كنند، يا آنها را در شهر و طبيعت رها مي‌كنند. آنان چون هزينه‌هاي مشخص و برگشت‌پذيري را براي بطري خالي نپرداخته‌اند، انگيزه مادي براي جمع‌آوري آن ندارند و چون بيشتر آنان از حداقل آموزش زيست‌محيطي بهره نبرده‌اند، احساس مسئوليت اخلاقي هم در رهاسازي آزادانه آن ندارند، از سوي ديگر چون كارخانه‌هاي بازيافت پي.اي.تي در كشور نيست (يا در همه جا و با ظرفيت كافي نيست) مصرف‌كننده دليلي براي جداسازي اينگونه بطري از ديگر زباله‌ها نمي‌بينند. مشكلات بطري‌هاي پي.اي.تي تجزيه نشدني هستند و فضاي زيادي را اشغال مي‌كنند و از اين‌رو به هيولايي براي محيط زيست كشور بدل شد‌ه‌اند. در بيشتر دره‌ها و دامنه‌هاي كوهستاني، گردشگاه‌ها، ساحل‌ها، كناره جاده‌ها و بسياري نقاط ديگر، ريخت و پاش اين بطري‌ها چشم‌انداز بسيار زننده‌اي ايجاد كرده است. در مسير رودخانه‌ها، به ويژه در پايين دست، اين بطري‌ها باعث گرفتگي زير پل‌ها و كانال‌هاي آبياري مي‌شوند (براي مثال اين وضعيت در مسير رودخانه‌هاي جاجرود، رودشور، كرج، كن و… در جنوب تهران به چشم مي‌خورد) و در طغيان رودخانه‌ها و پديد آمدن سيل و اختلال در آبياري مؤثرند. بر اين اساس درگيرساختن كساني كه در توليد و پخش بطري‌هاي پي.اي.تي ذي‌نفع هستند و با اين هدف  كه هر كس كه در چرخه توليد و مصرف بطري‌ها نقش دارد، بايد سهم مسئوليت خود را در بازيافت آنها بپذيرد، مي‌تواند در بازيافت اين بطري‌ها كارساز باشد. تحقق اين امر ذيل سه موضوع امكان‌پذير است:

– متمايزكردن مصرف نوشيدني با مصرف بطري.

– هزينه‌داركردن دورريخت بطري.

– اقتصادي‌كردن جمع‌آوري و بازيافت بطري.

– تحقق بازيافت

در مقایسه با سایر روشهاي بازیافت شیمیایی در این روش واکنش بدون اعمال فشار بالا انجام می‌شود. این پارامتر به لحاظ اقتصادی در صنعت داراي اهمیتی فوق العاده‌ای است. از مزایای بسیار مهم این روش این است که تحمل آلودگی تا ۴۰% را دارد. به این معنی که جهت شستشو و جداسازی ظروف PET نیازی به راه اندازی واحد جداکننده ظروف از سایر آلودگی ها مانند درپوش‌ها و سایر پلیمرها و برچسب‌ها و احداث خط شستشو و خشک کردن ظروف PET ندارد. مجموع این دو عامل در صنعت بسیار مهم هستند چون از جهتی کل فرایند را پیچیده تر می‌کنند و از جهتی دیگر باعث تحمیل هزینه های مضاعف بر دوش تولید خواهند شد. نقطه اتکا و اهمیت این طرح ماهیت آن به عنوان یک طرح بازیافتی است که اساس آن محافظت محیط زیست و کمک به بهره مندی پایدار از محیط زیست است. به طور کلی روش ابداع شده دارای سازگاری با محیط زیست است و روشی سبز محسوب می‌شود. با این روش هیچ ماده خطرناکی به هیچ صورت وارد محیط زیست نمی‌شود. تنها ضایعات شیمیایی این روش نمک سولفات سدیم است که این نمک به صورت گسترده در صنایع بهداشتی و شوینده ها استفاده می‌شود.

سرمایه‌گذاری در بازیافت بطری پت

 

شرایط سرمایه‌گذاری در بازیافت بطری پت

در حال حاضر سرمایه‌گذاری در تبدیل این مواد اولیه بازیافتی به محصول نهایی قابلیت‌های بسیار مناسبی دارد و صاحبان سرمایه می‌توانند سرمایه‌های خود را در این بخش وارد کنند.  برای شروع سرمایه‌گذاری ابتدا باید به دنبال زمین برای اجرای طرح مورد نظر باشید. از آنجا که مطالعات مکان‌یابی یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر سرمایه‌گذاری به حساب می‌آید بنابراین جا نمایی طرح باید به‌گونه‌ای باشد که هم ورودی مورد نیاز مواد بازیافتی و پسماند‌های لازم تامین شود و هم به لحاظ هزینه‌های حمل‌و‌نقل صرفه اقتصادی داشته باشند. برای سرمایه‌گذاری در این کار باید حدود ۴ هزار متر زمین در اختیار داشته باشید که حدود ۱۰۰۰ متر آن بنای مسقف برای سالن تولید و ۲۵۰ متر دیگر هم برای مجموعه اداری و نگهبانی و خدمات در نظر گرفته می‌شود. هزینه‌های خرید زمین بسته به منطقه‌ای که قصد سرمایه‌گذاری در آن را دارید متفاوت است لذا در خصوص این بخش سرمایه‌های متفاوتی می‌تواند مورد نیاز باشد. علاوه بر این باید حدود ۳ ‌میلیارد تومان سرمایه برای شروع کار در نظر بگیرید. حدود یک‌میلیارد تومان باید برای ساخت‌و‌ساز‌ها، محوطه‌سازی و تاسیسات مجموعه کنار بگذارید. از باقیمانده سرمایه تا یک‌میلیارد برای سرمایه در گردش کار اختصاص می‌یابد و مابقی سرمایه هم صرف تجهیز سالن تولید و خرید ماشین آلات و تجهیزات شامل دستگاه‌های خرد کن، اکسترودل و ریسندگی خواهد بود. برای گرفتن مجوز‌ هم باید سراغ وزارت صنعت، معدن، تجارت و سازمان‌های متبوع آن بروید. فرآیند گرفتن مجوز‌ هم حدود یک ماه به طول می‌انجامد. چنین مجموعه‌ای با ۳۰ نیروی کار قابل اداره است. در نهایت سود‌آوری حدود ۳۰‌ درصد دور از ذهن نیست. از الیاف تولید شده در این بخش می‌توان در تولید فرش ماشینی، پتو و… استفاده کرد.

طرح بازیافت PET و تولید گرانول و الیاف پلی استر با ظرفیت ۵۰۰ هزار کیلوگرم در سال
زمین مورد نیاز: ۶۰۰۰ متر مربع
نیروی انسانی مورد نیاز: ۲۰ نفر
قیمت ماشین آلات و تجهیزات: ۲۱۰ میلیون تومان
برآورد سرمایه گذاری کل: ۹۵۰ میلیون تومان
دوره برگشت سرمایه : ۳ سال

مجوزهای لازم

برای گرفتن مجوز‌ باید سراغ وزارت صنعت، معدن، تجارت و سازمان‌های متبوع آن بروید. فرآیند گرفتن مجوز‌ هم حدود شش ماه به طول می‌انجامد. اولین قدم برای احداث یک واحد بازیافت پت مراجعه به اداره صنایع استان خود و درخواست برگه جواز تاسیس است. مدت اعتبار این برگه یک ساله است و شما فرصت دارید تا نسبت به احداث واحد خود در این یکسال اقدام کنید. البته قابل تمدید هم هست.

 

برای اینکه مطمئن شوید سرمایه گذاری در بازیافت بطری پت موفق خواهد بود، شما نیاز به برنامه ریزی دقیق دارید. گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا، حامی سرمایه‌گذارانی است که قصد ورود به این فرصت اقتصادی را دارند. برای اطمینان از سود پروژه، تدوین برنامه‌ی دقیق و تهیه‌ی طرح توجیهی، مشاوران ما در گروه مشاورین جاوید همواره حامی و همراه شما  سرمایه‌گذاران محترم خواهند بود.

نظرات کاربران