سود آور و خوشمزه؛ سرمایه گذاری در تولید آدامس

۱۶ بهمن ۱۳۹۷
844 بازدید

سایت گروه جاوید– بعضی چیزها هستند که زیاد دیده می شوند ولی کمتر کسی به این فکر می افتد که روند تولید و سرمایه گذاری آن چگونه بوده است. به عبارت دیگر، ما در زندگی روزمره با خیلی چیزهای ساده سرکار داریم اما آنقدر برایمان  معمولی هستند که به فکرمان نمی رسد که پشت آن، چه تفکرات و سرمایه ای خوابیده است. یکی از همین چیزها، آدامس است. شاید ما روزانه چند بار آدامس بجویم، بدون اینکه این ماده، وعده یا میان وعده غذایی باشد یا اصولا بدن احتیاجی به آن داشته باشد.

آدامس، صنعتی است با ارزش افزوده بالا. مدیرعامل یکی از شرکت های تولیدکننده آدامس در این زمینه می گوید:

با توجه به مطالعات میدانی و بازارسنجی هایی که از سوی این گروه صنعتی صورت گرفت، متقاعد شدیم که امروز فرصتی مناسب برای ورود به بازار تولید آدامس در کشورمان است. چون نه تنها تقاضای این کالا روبه افزایش بود بلکه بازارهای صادراتی مناسبی هم در اطراف کشورمان حضور داشت. به این ترتیب تقریبا از اوایل سال ۱۳۹۲ با سرمایه گذاری نزدیک به ۵۰ میلیارد تومان اقدام به راه اندازی این واحد تولیدی با اشتغال زایی ۳۰۰ نفر کردیم.

این فعال صنفی درباره مصرف آدامس و گردش مالی آن معتقد است از آنجا که بازار آدامس بازار شفافی نیست شاید ارائه آمار دقیق نسبت به تولید یا صادرات آن در دست نباشد اما براساس مطالعات میدانی دور از ذهن نیست که بگوییم گردش مالی این صنعت در کشورمان چیزی حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان است، که از این رقم ۲۰۰میلیارد تومان تولید داخل و باقی از طریق واردات محقق می شود. نکته جالب در این زمینه مربوط به سهم قابل توجه قاچاق آدامس به داخل کشور با گردش مالی چیزی حدود ۵۰۰میلیارد تومان است.

سرمایه گذاری در تولید آدامس

توصیه سرمایه گذاری:

اگر افرادی به دنبال حضور در بازار خوش رنگ و لعاب آدامس هستند، نباید برای تولید سنتی و بازارهای داخلی برنامه ریزی کنند، چون ممکن است با ارقامی نزدیک به ۲۰۰ یا ۳۰۰میلیون تومان هم تولیداتی را روانه بازار کنند، اما در نهایت با درنظر گرفتن رقابت سنگین و نابرابر موجود، این نوع سرمایه گذاری محکوم به فناست. در واقع کسانی که علاقه مند حضور در این صنعت هستند باید با استفاده از تکنولوژی نوین و همچنین واحدهای تحقیقاتی وارد میدان رقابت شوند.

سرمایه اولیه و مجوزها:

آن دسته از علاقه مندانی که دنبال سرمایه گذاری در تولید این جویدنی سودآور هستند لازم است بدانند برای رسیدن به خواسته خود باید مجوزهای مربوطه را یک به یک از ارگان های ذی صلاح تهیه کنند و در اختیار داشته باشند. در این زمینه نخستین گام بحث موافقت نامه های اصولی یا همان تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

تشکیل پرونده یا درخواست سرمایه گذاری در این وزارتخانه دروازه ای است که سرمایه گذاران را به مراحل بعدی هدایت خواهد کرد. پس از آن مهم ترین بخش وزارت بهداشت یا سازمان غذا و داروست، چون این نهاد باید با استفاده از معیارها بهداشتی در این زمینه مجوزهای مربوطه را درباره خطوط تولید، انبارها، آزمایشگاه کنترل کیفیت، پرسنل و مواد اولیه صادر کند، اما سومین گام برای تولید آدامس و ورود به بازار محصول ایرانی در سازمانی با آرمی شناخته شده برای همگی ما یعنی اداره استاندارد است.

چون مهر تایید این اداره می تواند تضمینی برای ورود به بازار شما چه داخل و چه خارج از مرزهای کشورمان باشد. با دریافت مجوزهای مربوطه از این دو نهاد تقریبا بیش از ۵۰درصد کار انجام شده است، چون باقی کارها مربوط به سازمان ها یا ارگان هایی است که سختگیری زیادی ندارند و می توان به سادگی با رعایت اصولی ابتدایی مهر تایید آنها را به دست آورد.

حضور در بازار آدامس هم تولیدات سنتی مانند سقز را در برمی گیرد و هم انواع آدامسی را که در فروشگاه ها شاهدشان هستیم. نمونه های سنتی را با سرمایه گذاری ۲۰۰ تا ۳۰۰میلیون تومان هم می توان تولید کرد، اما بازار مناسبی برای شان وجود ندارد.

راه مطمئن تر حضور در بازار آدامس های خوش آب و رنگ و متنوعی است که خریداران زیادی را به خود می بینند. برای حضور در این بازار و خرید زمین، ماشین آلات و نیروی انسانی و راه اندازی کسب وکار به سرمایه اولیه تا ۵۰میلیارد تومان نیاز است.

 

چشم انداز تولید آدامس در ۲۰۱۹:

محققان اقتصادی بازار پیش بینی کرده اند بازار جهانی آدامس در سال ۲۰۱۹ بین ۴ تا ۷ درصد رشد داشته باشد. همچنین آمارهای ارائه شده از صنعت آدامس، رشد ۳۴ درصدی آن را از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ نشان می دهد. درآمد جهانی آدامس در سال ۲۰۱۵، ۲۵/۸۳ دلار بوده و متوسط رقم رشد سالانه حدود ۴٫۵ درصد است که این موضوع در ایران نیز صدق می کند. همچنین رقم گردش مالی این صنعت در داخل کشورمان چیزی حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان است.

 

گفتنی است شما می توانید جهت دریافت مشاوره تامین مالی، اخذ تسهیلات و مجوزهای لازم برای سرمایه گذاری در این صنعت سودآور، با «گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا» تماس بگیرید. 

نظرات کاربران