سرمایه گذاری سبز: بازیافت کاغذ

۱۸ اسفند ۱۳۹۷
795 بازدید

سایت گروه مشاورین جاوید-بازیافت یک رویه متداول برای اغلب دوران تاریخ بشر بوده است. اما اهمیت بازیافت با رشد جمعیت که باعث افزایش نگرانی ها در مورد کمبود مواد خام و آلودگی محیط زیست شده است، در طول قرن گذشته بیش از پیش شده است.

بازیافت فرآیند جمع آوری و پردازش موادی است که معمولا به سطل زباله پرتاب می شود و شاید در ظاهر اهمیت خاصی نداشته باشند اما بازیافت اغلب باعث صرفه جویی در انرژی و منابع طبیعی و مصرف می شود.

صنعت بازیافت ضایعات بخش بازیافت کاغذ، جمع آوری، طبقه بندی و فرآیند فیبر ترمیم شده به کاغذ قابل استفاده با نمرات مختلف است. بازیافت یک تن از روزنامه موجب صرفه جویی در حدود یک تن چوب خواهد شد و در حالی که بازیافت یک تن کاغذ کپی و پرینت، موجب صرفه جویی بیش از دو تن چوب می شود.

مقدمه:

تحقیقات جهانی نشان می دهد که کاغذ قابل بازیافت ۴۰ تا ۶۰ درصد انرژی مصرفی کمتری نسبت به کاغذسازی با پالپ را موجب می شود. محصولات کاغذی نیز شامل یک جزء بزرگ از زباله های جامد شهری هستند که حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد از ترکیب دفن زباله ها را تشکیل می دهند.

در ایران، حدود ۱۲۰ شرکت سالانه حدود ۷۵۰ تا ۸۰۰ هزار تن کاغذ و مقوا تولید می کنند. این در حالی است که تقاضا برای کاغذ و مقوا بیش از ۲ میلیون تن با توجه به منابع صنعت در سال است.

در حالی که کاغذ ترمیم داده شده شامل بیش از نصف کاغذ مورد استفاده شده در ایالات متحده می شود و ۷۵ درصد مواد خام مورد استفاده برای تولیدات کاغذ در مکزیک است، اما بازیافت کاغذ در ایران همچنان یک صنعت جوان و نوپا به حساب می آید.

بر خلاف بسیاری از کشورهای توسعه یافته، قوانین بازیافت در ایران سست شده اند، در حالی که فعالان مدت ها پیش نسبت به این موضوع که حجم زیادی از مواد زائد خطرناکی که هر ساله بدون بازیافت رها می شوند هشدار داده اند.

در ماه مارس سال جاری، مدیر عامل شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران، برنامه های خود برای راه اندازی یک کارخانه بازیافت کاغذ با ظرفیت سالانه ۱۲۰ هزار تن اعلام کرد. این کارخانه که قرار است در سال آینده عملیاتی شود، نخستین واحد بازآوری کاغذ در مقیاس بزرگ کشور خواهد بود.

مزیت ها:

سرمایه گذاری در بخش بازیافت کاغذ می تواند ارزش افزوده قابل توجهی را تولید کند و بخشی از تقاضای صنعت کاغذ برای مواد خام را تامین کند. ایجاد فرصت های شغلی و حفاظت از محیط زیست یکی دیگر از مزایای سرمایه گذاری در بخش می باشد.

بازیافت یک سرمایه گذاری سبز معرفی می شود پس می توان گفت توجه و حمایت از بازیافت می تواند به حفظ محیط زیست و کاهش خطرات طبیعی و نیز کاهش مواد پر خطر و مضر برای سلامتی، منجر شود.

بازیافت کاغذ از تجزیه و توقیف کربن حمایت می کند. نهادینه کردن و ایجاد انگیزه و رغبت عمومی که کاغذ زباله نیست.

بازیافت کاغذ به رونق و توسعه اقتصادی و نیز گسترش چرخه اقتصادی بومی کمک بلامنازعی می کند.

برای تولید یک تن کاغذ بطور تقریبی چیزی حدود ۱۵ درخت قطع می شود که در صورت توجه و حمایت از بازیافت، نیاز به قطع درختان برای تولید کاغذ به میزان ۴/۱ کاهش پیدا خواهد کرد.

دانشگاه ایندیانا جنوبی گزارش می دهد که هر تن کاغذ بازیافتی می تواند ۱۷ درخت، ۳۸۰ گالن نفت، ۴۰۰۰ کیلووات انرژی، ۷۰۰۰ گالن آب و سه متر مکعب فضا را دوباره ببخشد.

بازیافت ضمن ایجاد فرآیند اشتغال زایی و سودآوری، زمینه ایجاد فرهنگ سازی مصرف را در میان جامعه بهبود می بخشد.

 

نیاز های سرمایه:

مقدار سرمایه گذاری مورد نیاز برای این کسب و کار به میزان قابل توجهی به میزان و حجم کاغذ تولید شده، مقیاس تولیدات و ماشین آلات و تجهیزات، بستگی دارد.

به طور کلی افرادی که علاقه مند به ورود به این بخش هستند می توانند هر چیزی را از سی هزار دلار ( تقریبا ۴۰۰میلیون تومان فعلی) تا سه میلیون دلار سرمایه گذاری نمایند. اما کارشناسان بر این باورند که با توجه به شرایط اقتصادی فعلی، هدف گذاری ظرفیت تولید سالانه زیر ۱۲۰ هزار تن از لحاظ اقتصادی امکان پذیر نیست.

همچنین تحقیقات دانشگاهی نشان می دهد هزینه ساخت یک کارخانه کاغذ که از کاغذ بازیافتی استفاده می کند، ۵۰ تا ۸۰ درصد کمتر از سرمایه گذاری مورد نیاز برای کارخانه ای است که بر پایه خمیر و پالپ با ارزش است.

در ایران، متاسفانه، مصرف کاغذ کاغذی در سرانه بین ۱۴ تا ۱۷ کیلوگرم است. این به وضوح نشان می دهد که صنعت کاغذی داخلی نیاز به حمایت اقتصادی بیشتری از سوی دولت دارد و نیز بازیافت کاغذ در ایران می تواند هم در سرمایه گذاری و هم در فرهنگ مصرف تا حد زیادی موثر واقع شود و نیاز به سرمایه گذاری ها روی بازیافت کاغذ را بیشتر از قبل گوشزد می کند.

فرآیند:

برای بازیافت موفق باید کاغذ قابل بازیافت را پاکسازی کرد، بنابراین باید کاغذ را از آلودگی هایی مانند مواد غذایی، پلاستیک، فلز و دیگر سطل های زباله که کاغذ را برای بازیافت دشوار می کنند، حفظ کرد. کاغذ آلوده که نمی تواند بازیافت شود، باید سوزانده و یا دفن شود.

در چرخه بازیافت كاغذ، عبور از مراحل خمیرسازی، غربال گری و پاك سازی و شناورسازی برای تهیه مقوای نازك با كیفیت های مختلف ضروری است. فرآیند بازیافت ضایعات کاغذی اغلب شامل مخلوط کردن کاغذ استفاده شده و قدیمی با آب و مواد شیمیایی برای شکستن آن است.

ورق بازیافتی، که در طی فرآیند شبیه کاغذ می شود، از طریق یک سری از غلتک های فلزی گرم که کاغذ را خشک می کنند عبور می کند. اگر کاغذ پوشش داده شود، یک مخلوط پوشش می تواند در انتهای فرآیند یا در یک فرایند جداگانه پس از تکمیل کاغذ سازی به سرانجام برسد. پوشش به کاغذ یک سطح صاف و براق برای چاپ می دهد. در نهایت کاغذ ضخیم به یک رول غول پیکر زده می شود و توسط ماشین کاغذ برداشته می شود. رول کاغذ قبل از اینکه به کارخانه ها منتقل شود و به محصولاتی مانند  کاغذ چاپی، پاکت ها، کیسه های کاغذی و یا جعبه ها تبدیل شود، به رول های کوچکتر و یا بعضی اوقات به ورق ها برش داده می شود.

نتیجه گیری:

در این یادداشت با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی و نیز فرهنگی در سرمایه گذاری بازیافت کاغذ و نیز نیاز جامعه مدنی و انسانی به این نوع از سرمایه گذاری ها، به بررسی و معرفی اجمالی این صنعت و اثرات آن در جامعه و فرهنگ مصرف پرداختیم.

بازیافت کاغذ در کشورهای توسعه یافته نظیر ژاپن، آمریکا، اتحادیه اروپا، جزء سرمایه گذاری های بی بدیل و اساسی می باشد که نیازمند توجه و حمایت بیشتر از سرمایه گذاری ها در ایران هم به دلیل مصرف بالای آن و پتانسیل بالقوه برای بازیافت، می باشد.

گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا با معرفی و حمایت از سرمایه گذاری های موثر و پربازده، زمینه ورود و جذب سرمایه را برای راه اندازی و شروع این نوع از سرمایه گذاری ها مهیا می کند.

نظرات کاربران