سرمایه گذاری شیرین؛ مکعب شکر طعم دار

۲۲ اسفند ۱۳۹۷
568 بازدید

سایت گروه مشاورین جاوید– امروزه مصرف شکر طعم دار در کنار سایر شیرین کننده ها در دنیا افزایش یافته است. از طرفی اکثر ایرانیان روزانه چای با حبه شکر و قند مصرف می کنند و این فرصتی طلایی برای سرمایه گذارانی است که به دنبال زمینه های سودآور جدید هستند.

در گذشته، خانوارها کالاهای مخروطی و کله قند ها را خریداری می کردند که قطعات آنها با برش هایی توسط آهن مخصوص قطع می شدند. اما امروز مردم ترجیح می دهند شکر خود را آماده تهیه کنند که تا حدی در انرژی و زمان صرفه جویی کرده باشند.

مکعب ها با فشار دادن شکر دانه ای تهیه می گردند با کمی مایع شکر که مخلوط می شوند تا آنها را با هم ترکیب کند. ماشین ها آنها را به مکعب ها تبدیل و سپس آنها را با هوا خشک می کنند و سپس آنها را بسته بندی می کنند.

در حال حاضر تولید نسل جدیدی از مکعب های شکر تولید می شود؛ آنها با شکلات، آهک، دارچین، نعناع یا زعفران طعم دار می شوند که هم طبیعی هستند و هم جلوه خاصی در بسته بندی و فروش دارند.

در ایران با وجود پتانسیل مناسب برای تولید این نوع از شکرها و نیز اقبال و رغبت عمومی در بازار و نیز توسعه اقتصادی در فضای کسب و کار، سرمایه گذاری در تولید مکعب های شکر طعم دهنده می تواند مولد باشد.

مقدمه:

ماده کریستالی سفیدرنگی که بعنوان شکر می شناسیم، یک ماده مصنوعی و فرآیند شده است که اغلب از نیشکر یا چغندر قند بدست می آید. نیاز به سرمایه نه چندان کلان در بحث شکرهای طعم دار می تواند زمینه ورود کسب و کار ها و کارگاه های کوچک و خانگی را فراهم کند که خود انگیزشی برای اشتغال زایی و توسعه اقتصاد محلی می تواند باشد.

توجه به بحث طبیعی بودن طعم دهنده ها و رنگ ها در این مورد بسیار هائز اهمیت است. هیچ مطالعه ای به طور قطعی رنگ های غذایی مصنوعی را اثبات نكرده است. اما مطالعاتی وجود دارد که موجب نگرانی می شوند، این تحقیقات پیشنهاد می کنند که رنگ های مصنوعی مواد غذایی ممکن است به شرایطی مانند ADHD و حتی سرطان کمک کنند. بنابراین، بهتر است از رنگ های طبیعی و طعم دهنده غذایی برای مکعب های شکر استفاده کرد. با استفاده از رنگ های طبیعی، همچنین می توان اعتماد مشتری را جلب کرد و در فضای رقابتی پیشی گرفت.

نیازهای سرمایه:

برای راه اندازی یک کارخانه با ظرفیت تولید ۱۰۰ تن شکر طعم دار در روز، نیاز به زمین با مساحت ۵۰۰۰ متر مربع، ساخت مکعب قند و دستگاه های طعم دهنده (هر طعم و مزه نیاز به یک ماشین جداگانه) نیاز است. با این حال، ماشین ها بسیار گران نیستند (هر کدام ۸،۵۷۰ دلار). در مجموع، برآورد تخمینی نیاز به سرمایه گذاری اولیه در حدود ۵۰۰ میلیون تومان و ۳۰ نفر پرسنلی برای راه اندازی کارخانه لازم است. همچنین برنامه ای را برای ماشین آلات بسته بندی باید اختصاص داد که در بازار با قیمت های مختلف و مقرون به صرفه در دسترس می باشد.

با این حال، اگر شما قصد ایجاد یک کسب و کار کوچک در مقیاس کوچک و یا حتی خانگی دارید، فضای ۲۰ متر مربع کافی است.

در این مورد مشتریان ممکن است از آشنایان و همسایگان صاحب سرمایه خانگی شروع شود و به بازارها و مخاطبان بزرگ تر بسط پیدا کند.

ماشین های برش شکر خانگی، قابلیت برش تا ۲۰۰ کیلوگرم تکه شکر در هر ساعت را دارند و ارزش تقریبی ۴ میلیون تومان را دارا هستند. آنها از یک تن قند نان چیزی در حدود ۸۸۰ کیلوگرم مکعب شکر تولید می کنند و نیز پودر قند باقی مانده را می توان به مصارف قنادی ها به قیمت مناسب فروخت.

فرآیند طعم دهنده را می توان در سینی و طبق های بزرگ انجام داد که چندان گران نیستند و همچنین تقریبا معادل ۲ میلیون تومان برای دستگاه بسته بندی نهایی می توان اختصاص داد.

مزیت ها:

ایرانیان سالانه ۲،۲ میلیون تن محصولات مرتبط با قند مصرف می کنند. تولید شکر در سال گذشته در ایران بیش از ۱٫۵ میلیون تن بوده است که این میزان می تواند نوید تقاضا و عرضه مناسب در این صنعت را بدهد که به توسعه اقتصادی و کسب و کار محلی کمک بسزایی می کند.

این در حالی است که سطح بالای واردات شکر منجر به عرضه بیش از حد شد و فشار بر تولیدکنندگان داخلی ایجاد کرد. از این رو سرمایه گذاری و توجه به تولید داخلی در محصولات شکر بخصوص شکرهای طعم دار که جذابیت بیشتر در بازار داخلی دارد می تواند زمینه رشد اقتصادی داخلی را بالا ببرد. از این رو می توان گفت یکی از اثرات مهم در سرمایه گذاری روی مکعب شکر، جلوگیری از واردات بی رویه شکر و محصولات وابسته به آن خواهد بود و به تبع آن افزایش خودکفایی را به همراه خواهد داشت.

افزودن طعم دهنده های طبیعی خوراکی نظیر زعفران و دارچین و… به این نوع از شکرها در جذابیت و ذائقه مخاطبان و مشتریان تاثیر مثبتی می گذارد. به گونه ای که ترکیبی از رنگ ها و مزه ها می تواند یک بُعد روانشناسانه مثبت در بازار اقتصادی داشته باشد.

توجه به بسته بندی های گیرا و جذاب و استفاده از المان های گرافیکی مناسب در تولید شکرهای طعم دار می تواند زمینه ورود سرمایه گذاران به تجارت بین المللی را نیز فراهم کند و به میزان سودآوری و ارزآوری بیشتر تمرکز بیشتری داشته باشند.

 نتیجه گیری:

ما در این یادداشت با توجه به میزان تقاضا و همچنین جذابیت بالای شکرهای طعم دار در بازارهای داخلی و خارجی، توجه و ورود به سرمایه گذاری در این خصوص را یک فرصت ایده آل برای سرمایه گذاران معرفی کردیم و به بررسی اجمالی و نیز اثرات مثبت این امر پرداختیم.

افزایش قیمت شکر در سال های اخیر و نیز توجه به بومی سازی صنعت شکر و کاهش روند واردات شکر از جمله عوامل تاثیر گذاری است که ما را مجاب کرد تا به ابعاد مختلف سرمایه گذاری در شکرهای طعم دار بپردازیم و به زمینه های ورود سرمایه در این بخش امیدوار باشیم.

گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا با هدف مشاوره و جذب سرمایه در این خصوص و نیز حمایت از سرمایه گذاران و بررسی فرصت ها و ایده های سرمایه گذاری، راهکارهای مناسبی را در زمینه های گوناگون پیش روی مخاطبان و علاقه مندان می گذارد.

نظرات کاربران