سود ۴۰ درصدی از پرورش خون آشام کوچک

۲۴ بهمن ۱۳۹۷
1317 بازدید

سایت گروه جاوید– یکی از دلایل حمایت شیلات از ایجاد مراکز تولید زالو در کشور، نیازمندی به سرمایه‌گذاری اندک، بازدهی فراوان و بازار فروش داخل و خارج از کشور است. از فروش هر زالو که پرورش آن در هر دوره فقط ۷۰۰ تومان هزینه برمی‌دارد، در بازارهای داخلی ۳ هزارو۵۰۰ تا ۵ هزار تومان در آمد کسب می‌کنند؛ و از طرفی از هر زالوی مولد ۱۲ زالو به دست می آید. با این حساب، پرورش زالو را می‌توان شغلی مولد به حساب آورد؛ چرا که این شغل در کنار خود، به صورت مستقیم و غیرمستقیم، مشاغل بسیاری را درگیر کرده و به کسب و کار آن مشاغل نیز رونق می‌دهد.

زالو، تجارتی پرسود و ناشناخته

زالو از ۲۵۰۰ سال قبل در هند، یونان، روم، ایران و سپس در اروپا استفاده‌ی پزشکی داشته و در قرن نوزدهم از آن برای درمان هر دردی از جمله سردرد، تب، زخم‌های عفونی شده، دمل و آبسه، ورم‌ها، هموروئید و غیره استفاده می‌شده است. زالوها کرم‌های حلقوی یا بند‌بند هستند و بدن آن‌ها از ۳۴ بند تشکیل شده و در هر بند یک اندام مکنده‌ی قوی وجود دارد که محکم به انتهای بدن وصل شده است. براساس آمار، پرورش زالو در کشور برای اولین بار در شهرستان جویبار توسط دکتر «کردافشاری»، متخصص طب سنتی در فضای پوشیده به مساحت ۵۰۰ متر مربع در داخل استخرهای فایبرگلاس انجام گرفت. از آن‌جایی که در گذشته زالو در طبیعت ایران صید و در پزشکی استفاده می‌شد، نیازی به پرورش این جانور مفید در کشور نبود، اما در چند سال اخیر به دلیل آلودگی ناشی از مصرف بی‌رویه سموم کشاورزی، تعداد زالوها کاهش چشم‌گیری یافته است. زهکش تالاب‌ها و دریاچه‌ها و شخم‌زدن زمین‌های کشاورزی با تراکتور به جای اسب، از دیگر دلایل کم شدن زالوی طبیعی در ایران است و همین أمر تولید زالو را به ضرورتی پرسود تبدیل کرده است.

زالوی ایرانی، باکیفیت‌تر از زالوی خارجی

تا امروز حدود ۶۵۰ گونه زالو شناسایی شده است. بعضی گوشت‌خوار و بعضی سمی‌اند، اما تنها ۱۵ گونه از آن‌ها در پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. زالوی طبی ایرانی، به‌علت خواص درمانی شگرف و ممتاز آن، به‌عنوان گونه‌ی محبوب و دل‌خواه درنظر گرفته شده است. بهترین زالوی ایران در مازندران رشد می‌کند. زالویی که از بهترین نوع موارد پزشکی است و با نام علمی Medicinalis Hirudo   شناخته می‌شود. آنزیم‌های زالوی ایرانی خیلی بهتر از زالوی اروپایی است. با توجه به بازار پررونق این  آبزی کوچک، درحال حاضر هر چهار قطعه زالو از لحاظ ارزش اقتصادی، با یک بشکه نفت برابری می‌کند. با توجه به خاصیت زالو که برای درمان بیماری‌های پوستی، زخم‌ پای دیابتی، عفونت دیابتی، بیماری‌های قلبی، عروقی، سکته‌ی مغزی، انسداد وریدهای عمقی پا، بیماری‌های مفصلی مثل آرتروز و روماتیسم و غیره استفاده می‌شود، در کشورهایی مثل ایران، فرانسه، آلمان، روسیه و انگلستان و ایران مراکزی برای پرورش زالو به صورت مصنوعی  ایجاد شده است؛ و البته درآمد ارزی تایلند از صادرات زالو، برابر با صادرات نقت ایران است. گفتنی است که قیمت این آبزی در اروپا، بین ۸ تا ۱۲ دلار است. بیشترین استفاده‌ی زالوی طبی، عمدتن در کشورهای اروپایی صورت می‌گیرد. در ایران، تالاب‌ها، شالیزارها و قنات‌ها در طبیعت، محیط‌های مناسبی برای زالوها هستند. آب‌های شیرین، محل زندگی زالوها است و این خون‌آشام‌های کوچک از بی‌مهرگان تغذیه می‌کنند؛ اما می‌توان پرورش زالو را با فضایی بسیار کم و سرمایه‌ی اندک شروع و به‌عنوان طرح صنعتی، نیمه‌صنعتی و خانگی راه‌اندازی کرد.

تقاضاء بیشتر از عرضه

سازمان شیلات ایران برای تأسیس پرورش زالوی طبی سقف قرارداده است. تقریبن ۱۰۰ هزار قطعه در سال. زالوهای پرورشی موجود به‌هیچ‌وجه جواب‌گوی نیاز روز‌افزون بازار نیست. این آبزی خون‌آشام که در بزاق خود بیش از ۱۰۰ نوع ماده‌ی درمانی دارد، تنها با یکی از این ماده‌های اثربخش به نام «هیرودین» که موجب رقیق‌شدن خون، بازشدن عروق تنگ و افزایش خون و اکسیژن‌رسانی به عضو می‌شود، سهم بزرگی در بازار داخلی و خارجی دارد. هزینه‌ی پایین پرورش زالو در ایران در مقایسه با کشورهای دیگر، سابقه و قدمت طولانی زالودرمانی در طب سنتی و اقلیم و آب‌وهوای مناسب برای پرورش و در دسترس بودن بازار خاورمیانه، از دیگر مزایای پرورش زالو است. در ایران با توجه به افزایش علاقه‌ی مردم به طب سنتی در سال‌های اخیر نیاز به زالو، هر روز بیش از پیش می‌ُشود. زالوهای موجود در بازار، جواب‌گوی تقاضای روزافزون بازار را ندارند؛ بنابراین، با پرورش زالو به‌صورت تخصصی در کارگاه‌های پرورش زالو، هم می‌توان نیازهای روزافزون بازار را پاسخ داد و هم با ایجاد فرصتی برای سود عالی، جلوی صید بی‌رویه‌ی زالو از تالاب‌ها را که باعث تهدید بقای آن می‌شود، گرفت.

سود 40 درصدی از پرورش خون آشام کوچک

توجیه سرمایه‌گذاری مناسب

طبق گفته‌ی مجید جعفری، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قائم‌شهر، پرورش زالو در یک دوره‌ی ۶ ماهه، ۶۰۰ میلیون ریال درآمد عاید تولیدکننده می‌کند. با یک سرمایه‌ی ۲۰ میلیون تومانی و یک فضای ۶۰ متر مربعی، به‌راحتی می‌توان با ۷ میلیون تومان سرمایه ثابت برای خرید یخچال و ظروف پلاستیکی و ۱۳ میلیون تومان شامل ۶۰ هزار لارو در ماه‌های خرداد و تیر و فروش آن در ماه‌های آبان، آذر و دی با قیمت نرمال هر عدد ۱۰۰۰ تومان به ۶۰ میلیون تومان دست پیدا کرد که نسبت به سرمایه‌گذاری و وقت صرف شده، توجیه بسیار مناسبی را دارا است.

هزینه‌های لازم برای راه‌اندازی واحد تولیدی زالو به تعداد ۱۰،۰۰۰ عدد زالوی مادر:

هزینه اجاره‌بها:  ۴۰۰ مترمربع موردنیاز :  ۱۴ماه × ۲ میلیون‌تومان = ۲۸ میلیون‌تومان

حوضچه‌ها و مخازن:  ۶ میلیون تومان

حوضچه‌های لار و زالوی متوسط: ۸ میلیون تومان

مش پشه‌بندی (جلوگیری از فرار): ۱ میلیون تومان

مواد داخل حوضچه (سنگ پا، نایلون و …):  ۶ میلیون تومان

گرمایش و سرمایش (اسپیلت): ۱۰ میلیون تومان

هزینه انرژی (آب، برق، گاز): ۱۴ ماه × ۱ میلیون‌تومان = ۱۴ میلیون تومان

هزینه لوازم جانبی (لباس کار و … ): ۸ میلیون تومان

هزینه‌های کارگری: ۳نفر کارگر ثابت×۱۴ماه‌× ۰۰۰/۲۰۰/۱ تومان= ۵۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان

هزینه تغذیه (برای دوره ۱۴ ماهه): ۳۰ میلیون تومان

هزینه خرید زالوی مادر: ۱۰٫۰۰۰عدد×۰۰۰/۳ تومان قیمت هر واحد = ۳۰میلیون‌تومان

هزینه‌های پیش‌بینی نشده: ۱۰% × ۲۰۰ میلیون تومان = ۲۰ میلیون تومان

مجموع هزینه‌ها در دوره ۱۴ ماهه: ۲۲۰ میلیون تومان

میزان درآمد بعد از دوره ۱۴ ماهه:

در بدترین شرایط تولید هر زالو ۶ پیله می‌گذارد که حداقل از هر پیله ۱۵ عدد زالوی لار بدست می‌آید:
زالوی لار ۹۰ = ۱۵ عدد × ۶ پیله

تعداد کل لارها در بدترین شرایط:

عدد ۹۰۰/۰۰۰= ۹۰ × ۱۰۰۰۰

قیمت محصول در بدترین شرایط بازار ۷۰۰ تومان می‌باشد: میلیون تومان ۶۳۰ = تومان۷۰۰ × ۹۰/۰۰۰ عدد

سود خالص:  ۴۱۰ = ۲۲۰- ۶۳۰ میلیون تومان

فرصت سرمایه‌گذاری و فرهنگ‌سازی استفاده از زالو

اعتقاد بعضی‌ها این است که واردشدن در حرفه‌ی پرورش زالو، توجیه اقتصادی ندارد؛ چرا که زالو به‌صورت طبیعی از داخل برکه‌ها توسط صیادان صید می‌شود؛ اما همان‌طور که پیش از این به آن اشاره شد، در چند سال اخیر به دلیل آلودگی ناشی از مصرف بی‌رویه‌ی سموم کشاورزی، تعداد زالوها کاهش چشم‌گیری داشته است. به همین دلیل پرورش زالو، این خون آشام مفید که به جراح کوچک معروف شده، به صنعتی پردرآمد و سودده بدل شده است. یکی از اقدماتی که می‌تواند افزایش مراکز تولید زالو در کشور را تضمین کند، فرهنگ‌سازی برای استفاده‌ی بیشتر از درمان به شیوه‌ی طب سنتی است. در حال حاضر، پرورش این آبزی در استان‌های مازندران، گلستان، گیلان، همدان و چند شهر دیگر شروع شده و مورد حمایت قرار گرفته است. در این میان، اصفهان، بزرگ‌ترین تولید‌کننده‌ی زالوی طبی استریل کشور به حساب می‌آید.

موانع و راه حل

متأسفانه با توجه به اینکه شرایط اخذ مجوز پرورش زالو سخت است، بیشتر افرادی که در این حرفه وارد شده‌اند، موفق به گرفتن پروانه بهره‌برداری نشده‌اند و بدون پروانه کار می‌کنند. استفاده از زالو برای طب، ریشه‌ی ایرانی دارد؛ ولی متأسفانه، هنوز انجمنی برای این موضوع تشکیل نشده است. معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت تا دانشکده‌های طب سنتی، سازمان دامپزشکی، محیط زیست و سازمان شیلات، ارگان‌هایی هستند که برای أخذ مجوز باید به آن‌ها رجوع کرد.

 

گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا، بعنوان مشاور سرمایه‌گذاران محترمی که قصد ورود به این صنعت را دارند، مسیر و روند دریافت مجوزها را سهولت می‌بخشد. گروه «جاوید»، لیزینگ نیست و با شرکت‌های لیزینگی که از بانک مرکزی مجوز دارند، همکاری می‌کند. گروه «جاوید» جردن، با شعار «رؤیاتو زندگی کن»، حامی سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در پرورش زالو خواهد بود. «رؤیاتو زندگی کن».

نظرات کاربران