شبیه سازهای رانندگی؛ فرصتی برای سرمایه گذاری

۲۸ بهمن ۱۳۹۷
285 بازدید
شبیه سازهای رانندگی؛ فرصتی برای سرمایه گذاری

سایت گروه جاوید– با افزایش روزافزون تکنولوژی و رشد چشم گیر دنیای مجازی، نیاز به شبیه سازهای مجازی و به اصطلاح واقعیت مجازی ها در بازار بیشتر شده است. در این بین تقاضای بازار برای این امر بخصوص کنسول های بازی و واقعیت مجازی روز به روز مورد اقبال قرار می گیرد. عرضه و تقاضا در این بخش زمینه را برای ورود سرمایه گذاری به این عرصه فراهم می کند. شبیه سازهای رانندگی یکی از این امکان های تازه راه یافته به دنیای مجازی می باشد.

امروزه بسیاری از علاقه مندان با استفاده از شبیه سازهای رایانه ای هیجان حضور در مسابقات اتومبیل رانی را به صورت مجازی تجربه می کنند. این شبیه سازها از لحاظ اندازه، قابلیت ها و طبیعتا قیمت تفاوت هایی با همدیگر داشته و حسی که هر کدام از آنها در کاربر ایجاد می نمایند، متفاوت است.

شبیه سازهای رانندگی، تکنولوژی نو پا و کاملا به روزی است که امکان القای حس رانندگی را با توجه به تکنولوژی ساخت آن به هر فردی می دهد. این شبیه سازها نه تنها بع عنوان یک کنسول بازی در دنیای واقعیت مجازی کاربرد دارد بلکه از این فناوری می توان برای آموزش در رانندگی نیز استفاده نمود.

از این رو ورود به عرصه سرمایه گذاری در ساخت این نوع شبیه سازها می تواند حجم قابل توجهی از نیاز بازار دیجیتال را در دنیای امروز به میزان زیادی پوشش دهد.

دستگاه‌ های شبیه‌ ساز برای القای حس واقعی بازی‌ ها ساخته می‌ شوند و افراد مختلف هزینه‌ های گوناگونی را برای این دستگاه‌ها می‌ پردازند. داشتن یک دستگاه شبیه ‌ساز برای القای حس واقعی بازی‌ های مختلف آرزویی است که احتمالا همه‌ جوانان در دوره‌ای از زندگی خود داشته ‌اند، خصوصا اگر بحث شبیه‌ سازهای رانندگی و آن هم از نوع متحرک در میان باشد. قاعدتا هرچقدر کامپیوترها پیشرفت کنند، به همان نسبت دستگاه های شبیه ساز رانندگی نیز دقیق تر و واقعی تر می شوند.

طراحی و ساخت شبیه سازهای رانندگی سواری با سکوی متحرک و ثابت با نمایشگرهای تلویزیونی این امکان را برای فرد ایجاد می کند که حس رانندگی در دنیای واقعی را تجربه کند.

در دنیای بازی نیز برخی از شرکت های ساخت بازی، نسخه واقعیت مجازی بازی های رانندگی را برای این شبیه سازها ساخته اند. تجربه ای که می تواند برای هر کاربر خوشایند و هیجان انگیز باشد.

با این شبیه ساز رانندگی واقعیت مجازی به راحتی می توان از طریق فرمان و پدال ها یک رانندگی کامل را تجربه کرد. اگر هر فردی به دنبال یک ماشین سواری مجازی با تمام ویژگی‌های واقعی می‌گردد این امکان با تکنولوژی ساخت کاملا به روز فراهم شده است.

شبیه سازهای رانندگی همچنین برای اهداف پژوهشی در حوزه بررسی رفتار فرد هنگام رانندگی، بررسی رفتار راننده در شرایط مختلف جوی، ترافیکی و جاده ای، سنجش زمان عکس‌العمل فرد، تشخیص شرایط خواب الودگی افراد هنگام رانندگی، تشخیص اعتیاد و سنجش سایر پارامترهای فیزیولوژیکی و بیولوژیکی که در دنیای واقعی امکان‌پذیر نیستند، همگی توسط شبیه سازهای رانندگی ممکن می‌باشند.

شبیه سازهای رانندگی؛ فرصتی برای سرمایه گذاری

مروری بر فناوری شبیه سازهای رانندگی:

این نوع شبیه سازها از چندین اجزا تشکیل شده است که امکان ساخت آنها در ایران نیز در حال حاضر وجود دارد. مدلسازی و پیاده‌سازی محیط مجازی مشابه دنیای واقعی مهمترین ویژگی این شبیه سازها می باشد. به گونه ای که حس جا به جایی و نیروی جاذبه را منتقل کند.

این تکنولوژی هم بُعد مکانیکی و هم بُعد الکترونیکی دارد یا به عبارتی از دو بخش نرم افزاری و سخت افزاری تشکیل شده است. در قسمت مکانیکی دو الی چهار بازوی متحرک و اهرم مکانیکی، وظیفه ی انتقال حرکتی هنگام رانندگی را دارند که به جهت های مختلف حرکت می کند.

موتورهایی در کف دستگاه به کار برده می شود که وضعیت انتقال برق و قدرت حرکتی را تعیین می کنند.

این دستگاه ها با تکیه بر انواع بازوها، موتورهای حرکت دهنده و لرزشگرهای مختلف می توانند واکنش های خودرو هنگام شتابگیری، ترمزهای شدید، حرکت در پیچ ها و عبور از روی ناهمواری ها را شبیه سازی کرده و حسی نزدیک به واقعیت در کاربر ایجاد کنند.

در بخش الکترونیکی ما با بُردهای الکترونیکی و سی پی یو هایی که وظیفه اصلی هدایت و فرمان به بازو ها را دارند مواجه هستیم. این بُردها با استفاده از امکانات و نرم افزارهای برنامه نویسی، انتقال داده و فرمان ها را صادر می کند. انتقال تمامی واکنش ها بصورت بلادرنگ و بدون تاخیر توسط این بخش انجام می گیرد.

از دیگر اجزای تشکیل دهنده این شبیه ساز می توان به سه نمایشگر HD، موتور و سیلندر، فایبر گلاس تقویت شده، صندلی چرم و فرمان اشاره نمود.

HMD كه با عنوان عينك واقعيت مجازي نيز شناخته می‌شود ازجمله تکنولوژی‌های نويني است كه امروزه در حیطه‌های گوناگون به‌طور گسترده مورداستفاده قرارگرفته است. هنگام استفاده از این عینک، دنيايي مجازي با قابلیت ديد ٣٦٠ درجه و امكان جابجایی در آن، مقابل ديدگان فرد نمایش داده شده قابلیت استفاده شبیه ساز توسط عینک واقعیت مجازی و مانیتور بصورت همزمان که موجب تجربه ی حضور درآن محیط می شود. با استفاده از این عینک های واقعیت مجازی تجربه کامل یک رانندگی را با شبیه سازهای رانندگی می توان تجربه کرد.

شبیه ساز رانندگی به عنوان آموزش:

شبیه سازهای رانندگی برای امر آموزش در آموزشگاه‌های رانندگی و یا تفریح و سرگرمی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. نوعی از شبیه سازهای رانندگی نیز وجود دارد که با نمایشگر قرار داده شده و قطعات واقعی خودرو امکان شبیه سازی را در شرایط گوناگون مهیا می کند. به طور کل می توان گفت شبیه ساز رانندگی در امر آموزشی، سیستمی است که با استفاده از شبیه‌سازی آموزش رانندگی، ارتقاء رفتار ترافیک و امکان تغییر نگرش برای رانندگان پرخطر ممکن شده‌است. در شبیه ساز رانندگی، کاربر در معرض یک محیط رانندگی شبیه‌سازی‌شده قرار می‌گیرد، به‌طوری‌که احساس حضور در محیط واقعی به او دست خواهد داد و این احساس حضور به‌وسیله تعامل کاربر با محیط و غوطه ور شدن در آن ایجاد می‌گردد. منظور از تعامل، ارتباط متقابل میان کاربر و محیط می‌باشد، به‌نحوی‌که هم کاربر روی محیط اثر می‌گذارد و هم محیط می‌تواند روی کاربر اثر بگذارد. غوطه ورشدن به آن معنا است که کاربر به چنان حسی در محیط مجازی برسد که احساس حضور در یک محیط واقعی نیز به او دست بدهد.

مزایای سرمایه گذاری در ساخت شبیه سازهای رانندگی:

به دلیل نو بودن این فناوری همچنان عطش بازار برای این شبیه سازها وجود دارد که فراهم کردن زیرساخت های دقیق و استفاده از تکنولوژی و نیروی کار موثر، صرفه اقتصادی مناسبی در گردش مالی در این حوزه می تواند داشته باشد که می تواند به کسب درآمد مجموعه های خصوصی بیانجامد. در این میان با توجه به نکات ذکر شده و انگیزه بازار دیجیتال، به اختصار می توان به چند مورد اشاره کرد

از قبیل:

*افزایش بهره وری اقتصادی با توجه به نیاز بازار

*ایجاد اشتغال زایی بومی

*تقویت رابطه بین دانشگاه و صنعت

*قابلیت شبیه سازی خودروهای اس یو وی و سواری و کوپه

*آموزش افراد دارای فوبیای رانندگی

*تجارت و صادرات بین المللی

*ایجاد فضای انگیزشی و رقابتی در چرخه اقتصادی

*کمک به آموزش های مجازی با استفاده از شبیه ساز

*توانایی همگام سازی با بیش از ۱۰۰ بازی

*فناوری کاملا به روز و جدید

 نتیجه گیری:

در این یادداشت با ذکر مطالبی در مورد شبیه سازهای رانندگی و توضیح اجمالی در رابطه با تکنولوژی ساخت این دستگاه ها، و با توجه به نیاز قشرهای متنوع جامعه و بازار امروز در عصر دیجیتال، شبیه سازهای رانندگی را به عنوان یک هدف و یا یک فرصت برای سرمایه گذاری مناسب معرفی کردیم که امکان فراهم آوردن زیرساخت برای تولید و عرضه این شبیه سازها در ایران وجود دارد.

این امکان همچنین می تواند به رشد انگیزشی در قشر تحصیل کرده و دانشجو برای ورود به بازار کار و نیروی کار در این حوزه بیانجامد. ضمن اینکه تقاضای روزافزون برای این نوع دستگاه ها از طرف اقشار مختلف به رشد درآمد زایی و چرخه اقتصادی داخلی کمک بسزایی نماید.

 

گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا،  در حوزه سرمایه گذاری مناسب و مشاوره در این خصوص فعالیت قابل توجهی دارد که می تواند برای سرمایه گذاران در زمینه های مختلف کارساز باشد.

نظرات کاربران