شهربازی ؛ چرخه‌ بی‌پایان سودآوری

۲۵ بهمن ۱۳۹۷
661 بازدید
ایده های سرمایه گذاری در حوزه گردشگری و شهربازی

مجموعه‌های شهربازی با توجه به فاکتورهایی مانند مکان شهربازی، تعدد وسایل بازی، وسعت آن و ایمنی وسایل، می‌توانند سود خالصی از ۲۵ تا ۵۰ درصد را در پایان ماه عاید سرمایه‌گذار کنند که این رقم به نسبت مشاغل دیگر رقم بالایی محسوب می‌شود. سرمایه‌های مورد نیاز برای راه‌اندازی یک شهربازی، بدون درنظر گرفتن هزینه‌های مربوط به فضا به این شرح است: مجموعه‌های سرپوشیده برای تأمین تجهیزات و وسایل بازی در ازای هر هزارمتر به حدود ۲میلیارد تومان سرمایه نیاز دارند. این مبلغ به علاوه حدود ۲۰۰ میلیون تومان برای امور طراحی، اجرا و دکوراتیو هزینه می‌شود. با ۲ میلیارد تومان می‌شود ۲۰ دستگاه مناسب برای مجموعه سرپوشیده طراحی کرد.

سود ۵۰ درصدی برای شهربازی‌ها

شهربازی در حقیقت مجموعه ای از دستگاه های سرگرمی است که با هدف فراهم نمودن اوقاتی خوش برای گروه زیادی از مردم که به طور هم‌زمان،  در کنار هم قرار گرفته اند. یک شهربازی عمومن مجموعه‌ای کامل‌تر از یک زمین بازی ساده است که گروه‌های سنی متفاوت اعم از کودکان، نوجوانان و بزرگسالان را در بر می‌گیرد. شهربازی‌ها در اروپا ازشکل پارک‌های تفریحی وکارناوال‌های کوچک به سرعت  تغییر یافتند. قدیمی‌ترین شهربازی دنیا در سال ۱۵۸۳ میلادی در شمال شهر کپنهاک دانمارک با نام «بکن/BAKKEN» شروع به کار نمود. در ایالات متحده امریکا کارناوال‌های جهانی تاثیر به‌سزایی در رشد صنعت تفریحات گذاشت. بیشتر شهربازی‌ها از مکان ثابتی برخوردارند. نقطه‌ی مقابل این شهربازی‌ها، نمایشگاه‌ها و کارناوال‌های سیار هستند. این شهربازی‌های کوچک وسیار معمولن برای چند روز یا چند هفته در سال حضور داشتند. بعنوان مثال کارناوال‌های واقع در انگلستان و یا تماشاخانه‌های موجود در ایالات متحده آمریکا از این دسته هستند.  شهربازی‌ها و پارک‌های تفریحی، امروزه، یکی از مهم‌ترین مراکز سرگرمی و تفریحی هستند که خصوصن در قرن بیستم رشد قابل توجهی پیدا کرده‌اند. شاید بتوان گفت با افتتاح دیزنی‌لند در آمریکا، شهربازی‌های مدرن پا به عرصه وجود گذاشتند و امروزه در بسیاری از شه‌های بزرگ دنیا این مراکز تفریحی به چشم می‌خورند. تمایل زیاد خانواده‌ها به این پارک‌ها، تنوع سرگرمی‌های موجود در آن‌ها، استانداردهای بالا و کیفیت مناسب تعمیر و نگهداری وسایل بازی و غیره، از جمله عواملی هستند که باعث شده یک فرد بتواند بین پنج تا هفت ساعت از وقت خود را در این شهرهای بازی بگذراند و حتی گذر زمان را نیز متوجه نشود. کشورهای آسیایی، خصوصن ژاپن، تایوان و چین نیز از جمله کشورهای موفق در زمینه صنعت شهربازی هستند که در دهه‌های اخیر رشد قابل توجهی در این زمینه پیدا کرده‌اند. در این میان ژاپن با داشتن پارک‌های تفریحی مدرن و زیادی که در شهرهای مهم خود دارد، در میان کشورهای آسیایی، جایگاه ویژه‌ای در این صنعت یافته است. ژاپن با داشتن حدود ۲۹ شهربازی بزرگ و حدود یک ونیم میلیون متر مربع پارک، چیزی حدود ۷۵ میلیون بازدیدکننده داشته و درآمدی بالغ بر یک میلیارد دلار را به خود اختصاص داده است. البته این درآمد در مقایسه با آمریکا، تنها ۳۰ درصد از کل درآمد آمریکا در صنعت پارک های تفریحی محسوب می شود و با این حساب، آمریکا، کماکان جلودار صنعت شهرهای بازی در جهان است. با همه‌ی این اوصاف، شهربازی؛ بازاری با درآمد میلیاردی به حساب می‌آید.

ایده ای سرمایه گذاری برای شهربازی

توجه سرمایه‌گذاران به شهربازی‌های سرپوشیده

در واقع سرمایه‌ی مورد نیاز برای راه‌اندازی یک شهربازی سرپوشیده بسیار کمتر است و وجود انواع گیم‌های مکانیکی – اترکشن‌ها – بزرگ در آنها ضرورت ندارد؛ همچنین تهیه فضای مورد نیاز برای شهربازی‌های روباز قدری دشوار است؛ چرا که غالبن در فضاهای شهری این مکان‌ها در اختیار شهرداری‌ها است و فرد سرمایه‌گذار با شهرداری وارد معامله و قرارداد می‌شود؛ اما فضای سرپوشیده در مراکز خرید یا توسط صاحب مجتمع یا توسط پیمانکار به راحتی به شهربازی تبدیل می‌شود. اما توجه بیش از پیش سرمایه‌گذاران در چند سال اخیر به راه‌اندازی شهربازی‌های سرپوشیده موجب شده تا بتوان گفت ایران بیشترین تعداد شهربازی‌های سرپوشیده در منطقه خاورمیانه را دارد. همان‌طور که پیش از این هم اشاره شد این نکته اصلا منفی نیست؛ اما مسئله اینجا است که می‌توان در راه‌اندازی انواع دیگر شهربازی‌ها اقدام کرد و نتایج بهتری به دست آورد. در دنیا اغلب شهربازی‌ها یا روباز هستند یا به شکل تلفیقی، طراحی و پیاده‌سازی می‌شوند. همچنین «گیم‌ورک‌ها» که نوعی از شهربازی‌های سرپوشیده برای اجرای تئاترها و کارناوال‌های تبلیغاتی استفاده می‌شوند هم بسیار رایج‌ند. طبق بررسی‌ها اگر تا سه‌سال آینده ۳۰ مجموعه سرپوشیده و سه‌ شهربازی روباز در وسعت استاندارد در تهران راه‌اندازی شود تازه به میزان استاندارد جهانی نزدیک می‌‌شود. همچنین در بسیاری از شهرهای کشور و مخصوصن شهرهای محروم، راه‌اندازی شهربازی، می‌تواند یک سرمایه‌گذاری سودآور به حساب بیاید. شهر مرزی خوی، خراسان، بیرجند و تربت‌جام از جمله شهرهایی هستند که درحال راه‌اندازی شهربازی هستند و این ظرفیت در اغلب شهرهای ایران هنوز ‌دست‌‌نخورده است. در حال حاضر، سه شرکت ترکیه‌ای در مناطق مختلف در حال راه‌اندازی شهربازی در تهران هستند که حضور سرمایه‌گذاران خارجی در این بخش خود می‌تواند دال بر وجود ظرفیت‌های کشور در راه‌اندازی شهربازی باشد. همچنین در چند سال اخیر شهرداری‌ها زمین‌ها و فضاهای باز خود را با قیمت‌های مناسب در اختیار سرمایه‌گذاران بالقوه قرار می‌دهند که همین مسئله می‌تواند کمک زیادی به سرمایه‌گذار کند.

بازسازی شهربازی‌ها؛ فرصتی تازه برای سرمایه‌گذاری

ارشام صفی‌پوریان، مشاور احداث شهربازی‌های مدرن در ایران معتقد است که یکی دیگر از فرصت‌ها برای سرمایه‌گذاران، نوسازی شهربازی‌های قدیمی است. ‌در واقع بررسی‌ها نشان می‌دهد نزدیک به ۹۰درصد وسایل در شهربازی‌های روباز ایران فرسوده‌اند و به نوسازی نیاز دارند که همین سوژه، خود می‌تواند فرصت بکری برای سرمایه‌گذاری مشارکتی باشد. صفی پوریان، در ادامه در خصوص دستگاه‌های مکانیکی که اغلب در شهربازی‌های روباز به کار گرفته می‌شوند، می‌گوید: مهم‌ترین موضوعی که باید در این بخش به آن پرداخته شود جوان‌سازی این صنعت است. صنعت تولید بازی‌های مکانیکی در کشور به روز نیست و علم کافی برای این رشته وجود ندارد که باید با واردات علوم مورد نیاز، این دستگاه‌ها به روز شوند.
در این بخش هم پتانسیل‌هایی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد که البته در این مقاله نمی‌گنجد اما در همین حد بدانید که تفاوت‌های فاحشی از نظر کیفی و تنوع بازی‌ها بین انواع خارجی و ایرانی وجود دارد. به‌عنوان مثال، قیمت یک قطار درجه‌ ۱ ایرانی نسبت به نمونه مشابه چینی آن ۲۰ درصد کمتر است؛ یعنی این قطار از نوع ایرانی‌اش در بازار حدود ۴۰ میلیون و نوع چینی‌اش حدود ۶۵میلیون یافت می‌شود؛ نسبت به نمونه اروپایی آن که حدود ۱۵۰میلیون تومان به فروش می‌رسد، ۱۰۰درصد کمتر است و این اختلاف قیمت‌ها به دلیل عدم کارایی و کیفیت لازم برای این دستگاه‌ها است که نیاز است تا با حمایت دولت و ارگان‌های مربوط، این صنعت تکان ویژه‌ای به خود بدهد.

مجوزها و نیروی انسانی برای شروع کار
به منظور تأمین نیروی انسانی برای هر ۳‌هزار متر فضای سرپوشیده، ۱۰۰ نفر از جمله اپراتورهای دستگاه، مسئول سرویس‌دهی، مسئول خدمات مشتری، صندوق‌دار و مدیر مجموعه نیاز است. در نهایت، برای اخذ مجوزهای مورد نیاز برای راه‌اندازی یک شهربازی نیاز به تأئید شدن از چند ارگان را دارید. اگر مجموعه شما شهربازی روباز باشد که احتمالا فضا توسط شهرداری یا میراث فرهنگی تهیه شده و همان قرارداد فی مابین، یکی از مجوزها است و اگر قصد راه‌اندازی مجموعه سرپوشیده را دارید باید از همین دو ارگان مجوز راه‌اندازی بگیرید. پس از آن شرکت‌های بازرسی خصوصی با چکاپ دستگاه‌ها از میزان سلامت و ایمنی آنها آگاه شده و گزارش خود را به سازمان استاندارد می‌دهند که در صورت تأئید سلامت و ایمنی دستگاه‌ها می‌توان از آنها بهره‌برداری کرد. اجازه این بهره‌برداری را از سازمان استاندارد مجوز کار دستگاه‌ها اخذ کرده و با مجوز اولیه کاربری شروع به فعالیت می‌کنید. به‌طور کلی سه نوع مجوز برای احداث یک مجموعه تفریحی نیاز است و به ترتیب عبارتند از مجوز ساخت، مجوز نصب، مجوز بهره‌برداری که هر یک از این مجوزها در سازمانی خاص برای متقاضیان صادر می‌شود؛ ولی عدم هماهنگی و همسویی موجود در این زمینه نوعی گرفتاری برای سرمایه‌گذاران ایجاد کرده و باید برای برطرف شدن آن برنامه‌ دقیقی از سوی مسئولان تدوین شود.
رضا مردانی، دبیر انجمن صنفی شهربازی‌داران ایران در این خصوص گفته است: به وجود ۱۷۰۰ واحد شهربازی و مراکز تفریحی در سطح ایران وجود دارد و از کل این تعداد شهربازی نزدیک به ۴۰۰ واحد در بخش‌های سرپوشیده و باقی در فضای باز مشغول به کار هستند. این درحالی است که براساس استانداردهای موجود، هر واحد صنفی حداقل به‌صورت مستقیم ۳۰ فرصت شغلی مستقیم و ۱۵۰ فرصت شغلی غیرمستقیم ایجاد کرده است و می‌توان گفت در این بخش یعنی توسعه شهربازی‌ها و مراکز تفریحی، از پله دهم در دهه ۷۰ به پله ۹۰ درحال حاضر رسیده‌ایم. وی با اشاره به افزایش علاقه‌مندی سرمایه‌‌گذاران به حضور در بخش مراکز تفریحی سرپوشیده به این نکته اشاره کرده است که طی سه یا چهار سال اخیر با روند افزایش ساخت مراکز بزرگ تجاری، بسیاری از سرمایه‌‌گذاران به حضور در فضای تفریحی سرپوشیده موجود در این مراکز علاقه‌مند شده‌اند؛ چون با سرمایه‌‌گذاری حداقل ۵۰۰ میلیون تومانی در بخش تجهیزات می‌توانند با عقد قراردادهای بهره‌برداری نسبت به کسب‌و‌کارشان اقدام کنند؛ درحالی که اگر همین تجهیزات در کنار دیگر تجهیزات مکانیکی مخصوص فضای باز را بخواهند راه‌اندازی کنند صرفا در تجهیزات، ارقام دوبرابر خواهد شد و بخش قابل توجهی از سرمایه‌ را باید در زمینه مجموعه مورد نظرشان محصور کنند.

برای اینکه مطمئن شوید سرمایه گذاری در یک شهربازی موفق خواهد بود شما نیاز به برنامه ریزی دقیق دارید. گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا، حامی سرمایه‌گذارانی است که قصد ورود به این فرصت اقتصادی را دارند. برای اطمینان از سود پروژه، تدوین برنامه‌ی دقیق و تهیه‌ی طرح توجیهی، مشاوران ما در گروه جاوید همواره حامی و همراه شما  سرمایه‌گذاران محترم خواهند بود. برای ارتباط بیشتر با کارشناسان ما، اینجا کلیک کنید

نظرات کاربران