صادراتِ کدام کالا، سرمایه‌گذاریِ مناسبی است؟

۵ اسفند ۱۳۹۷
629 بازدید
صادراتِ کدام کالا، سرمایه‌گذاریِ مناسبی است؟

سایت گروه مشاورین جاوید– طبق آمار منتشر شده، عمده خریداران کالاهای ایرانی، کشورهای چین، امارات متحده عربی، عراق و کره هستند.  جالب است بدانید در سال ۹۵ عمده صادرات ایران به این کشورها از۹ درصد تا ۲۳۰ درصد، افزایش داشته است. در سال ۹۶ پرسودترین کالاهای صادراتی ایران شامل خشکبار، عسل، خرما، مواد معدنی، سنگ های تزیینی و محصولات شیمیایی و صنایع دستی بوده است. هرچند که این کالاها، فقط از نظر گمرکی بهترین کالا برای صادرات به حساب می‌آیند؛ و با درنظر گرفتن وجه دیگر کالاهای پر سود، می‌توان نمونه‌های بیشتری را مثال زد. بهترین انتخاب برای صادرات در کشورهای جهان سوم و در حال توسعه، با توجه به ظرفیت‌های نهفته‌ی بازار تولید کالاهای صادراتی، خام‌فروشی است. از جمله‌ این کالاها می‌توان از خاویار ایران، خرما، فرش دستبافت و زعفران نام برد.

بهترین کالا برای صادرات کدام است؟

برای رسیدن به پاسخ این سؤال، ابتدا باید خودِ کالا را از لحاظ بهترین و برترین، مورد بررسی قرار داد؛ و بعد، بازار داخلی، جهانی و صادراتی آن را ارزیابی کرد. برخی دیگر از بهترین محصولات صادراتی ایران، به شرح زیر است:

صنایع نساجی / کود / تنقلات / انگور / محصولات فولاد مبارکه / محصولات گروه صنعتی بوتان / رادیاتور / محصولات کشاورزی / وسایل آشپزی / قاشق / چنگال / گوشت‌کوب / زودپز / الکترود / خازن / محصولات پالایشگاه نفت / بنزین / صنایع پتروشیمی / لاستیک سنتزی / لوله / پلی‌اتیلن / پلی‌پروپلین / قیر / ژئوسنتتیک / اوره / پلاستیک / متانول و غیره.

با همه‌ی این عناوین، باید یادآور شد که پرسودترین کالای صادراتی ایران، هیچ‌گاه ثابت نبوده و هر سال شامل طیف متفاوتی از محصولات می‌گردد. آماری دیگر، نشان می‌دهد که محصولات پتروشیمی در صدر صادرات سال ۹۵ بوده‌اند. طبق این آمار، مجموع تجارت خارجی ایران در سال ۱۳۹۵ به ۸۷میلیارد و ۶۱۴ میلیون دلار رسید که این رقم نشان می دهد تجارت خارجی ایران در دو سال گذشته، به اندازه ۳میلیارد و ۶۴۶ میلیون دلار بزرگتر شده و تجار ایرانی ۴/۳۴درصد بیشتر از سال ۱۳۹۴ مبادلات تجاری با سایر کشورها انجام داده اند. مجموع ارزش تجارت خارجی ایران در سال ۱۳۹۴ به میزان ۸۳میلیارد و ۹۶۸میلیون دلار بود. ارقام نشان می دهد که تجارت خارجی ایران برای دومین سال متوالی تراز بازرگانی مثبت را تجربه کرده و ارزش صادرات غیر نفتی ایران ۲۴۶ میلیون دلار بیشتر از کل واردات کشورمان بوده است. به صورت کلی می توات گفت ارزش صادرات محصولات پتروشیمی و میعانات گازی، نسبت به سال های پیش افزایش داشته است.

 

صادراتِ کدام کالا، سرمایه‌گذاریِ مناسبی است؟

 

صادرات به عراق

ناصر بهزاد، روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، درباره‌ی صادرات به بازار عراق گفته است: «مصنوعات پلاستیکی از نظر ارزآوری و محصولات معدنی از لحاظ حجمی بیشترین جایگاه را در سبد صادراتی ایران به عراق دارند. باتوجه به نوع تقاضا در بازار عراق بیشترین تقاضا از نظر ارزشی مربوط به مواد پلاستیکی، محصولات نباتی، مواد غذایی، حیوانات زنده و مصنوعات ساختمانی نظیر سنگ، گچ و پنبه نسوز است که ضمن تأمین نیاز بازار عراق، بیشترین ارزآوری را نیز همراه دارد. محدوده وزن صادرات مهمترین کالاهای ایران به عراق از ۱۰ تن  تا ۵ میلیون تن است که به ترتیب به مروارید طبیعی، محصولات معدنی، مصنوعات سنگ و گچ، محصولات نباتی، فلزات معمولی و محصولات پلاستیکی است. در بخش صادرات ماشین آلات و ادوات برقی و صنایع شیمیایی امکان توسعه صادرات کالاهای ایرانی به عنوان یک فرصت مناسب برای حضور در بازار عراق قابل پیگیری است.گفتنی است، در سال ۱۳۹۶ مجموع کل صادرات غیر نفتی ایران به عراق  ۱۳ میلیون تن و به ارزش بیش از شش میلیارد و چهارصد میلیون دلار بوده است.»  محدوده ارزش مهمترین کالاهای صادراتی ایران به عراق از ۱ میلیون دلار تا ۱٫۳ میلیارد دلار است.

۱۶ گروه کالای ایرانی، به عنوان اولویت‌های صادرات به عراق، با توجه به نیاز بازار و صرفه‌ی اقتصادی، این‌طور دسته‌بندی شده‌اند: «ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی، دارو و تجهیزات درمانی، محصولات غذایی، شوینده‌های بهداشتی و آرایشی، صنایع نساجی، فرآورده‌های پتروشیمی و پایه نفتی، مصالح ساختمانی، لوازم خانگی برقی، فرآورده‌های سلولزی، موادشیمیایی، مواد معدنی، انواع میوه و گیاه تزئینی، محصولات دامی، گیاهان صنعتی ودارویی، مصنوعات چرمی و مصنوعات فلزی». ناصر بهزاد، بازار صادراتی عراق را اینگونه تحلیل می‌کند:

« سالانه نزدیک به یک و نیم میلیارد دلار ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی از کشورهای مختلف دنیا به عراق وارد می‌شود که سهم ایران حدود ۵ درصد بوده و پیش‌بینی می‌شود با توجه به آغاز دوره بازسازی در عراق و رونق تولید داخلی نیاز به دستگاه‌های مزبور در سال ۲۰۱۸، تا ۳ میلیارد دلار نیز برسد، بنابراین لازم است ظرفیت خوبی که در این بخش نظیر انواع ماشین‌آلات پخت نان، شیرینی و کیک، ادوات زراعی، قطعات یدکی و دستگاه‌های صنعتی برای تامین از ایران به‌وجود می‌آید، مورد توجه واقع شود. رایزن بازرگانی ایران در عراق درخصوص صادرات در بخش مواد غذایی گفت: در بخش مواد غذایی پیش‌بینی می‌شود عراق ظرفیتی معادل ۵ میلیارد دلارمواد غذایی از کشورهای مختلف وارد کند، درحالی‌که بسیاری از محصولات مثل کنسانتره برای تولید آبمیوه، پوره‌جات میوه، سس، شوریجات، خشکبار و محصولاتی از این دست، همچنان ظرفیت بالایی برای صادرات از ایران به عراق دارد که طی سال‌های گذشته ۲۵ درصد از کالاهای یاد شده از ایران تامین شده است.»

گران‌ترین کالاهای صادراتی ایران

طبق آمار اعلام شده از طرف معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران، عمده کالاهای صادراتی ایران در آمارهای گمرک، کالاهایی هستند که ارزش افزوده کمتری دارند؛ اما به لحاظ وزنی بیشتر از سایر کالاها صادر می‌شوند. از بین ۳۰ قلم عمده صادراتی که از ابتدا تا ۲۸ مرداد سال جاری دارای بالاترین قیمت صادراتی هستند، «فرش و سایر کف‌پوش‌های نسجی، از سایر مواد نسجی، گره‌باف» با میانگین قیمت صادراتی بیش از ۶۶ هزار دلار به ازای هر تن، رتبه اول را به خود اختصاص داده است. پس از آن «آنتی سرم‌ها، دیگر مشتقات خونی و محصولات مصونیت بخش» و «اجزا و قطعات توربین‌های بخار» در رتبه‌های دوم و سوم این فهرست جای دارند که به ترتیب دارای میانگین قیمتی نزدیک به ۵۴ و ۵۲ هزار دلار به ازای هر تن هستند. همچنین «گرید نساجی(پلی‌اتیلن فتالات)» با میانگین قیمتی ۹۴۹ دلار به ازای هر تن کمترین قیمت را در این فهرست دارد. میزان صادرات «فرش و سایر کف‌پوش‌های نسجی، از سایر مواد نسجی، گره‌باف» با میانگین قیمتی بیش از ۶۶ هزار دلار ، معادل ۴۵۰ تن و با ارزشی نزدیک به ۳۰ میلیون دلار بوده است . همچنین صادرکنندگان در این دوره توانسته‌اند به میزان ۲۳۰ تن از «آنتی سرم‌ها ، دیگر مشتقات خونی و محصولات مصونیت بخش » با ارزشی بیش از ۱۲ میلیون دلار را صادر کنند که میانگین قیمتی نزدیک به ۵۴ هزار دلار به ازای هر تن برای آن به ثبت رسیده است. پس از آن «اجزا و قطعات توربین‌های بخار» با میانگین قیمتی نزدیک به ۵۲ هزار دلار به ازای هر تن از دیگر اقلام عمده با میانگین قیمتی بالا است که وزنی معادل ۳ هزار تن و ارزشی بیش از ۱۷۸ میلیون دلار داشته است. از دیگر اقلام گران صادراتی می‌توان به «مواد شروع‌کننده و مواد تسریع‌کننده‌ی واکنش شیمیایی»، «کاتد و قطعات کاتد از مس تصفیه شده» و از نظر دارا بودن میانگین قیمت صادراتی بالا ، می‌توان به «بستنی و سایر شربت‌های یخ‌زده ، حتی دارای کاکائو» اشاره کرد که با وزنی معادل ۲۳ هزار تن ، ارزشی نزدیک به ۱۰۲ میلیون دلار داشته و میانگین قیمتی آن در چند دوره صادرات ، به بیش از ۴ هزار دلار به ازای هر تن رسیده است. همچنین به کالاهایی دیگر با همین ارزش صادراتی ، مثل «شکلات‌های دارای کاکائو» و «سایر پنیرها» اشاره کرد.
همان‌طور که در این آمار می‌خوانید ، صادرات از ابتدای امسال تا ۲۸ مردادماه به گونه‌ای است که در آن خبری از میعانات گازی و مواد پتروشیمی به‌عنوان سرلیست‌های صادرات نیست. اما از فرش ، بستنی و شکلات گرفته تا دارو و کالاهای صنعتی را می‌توان در این لیست دید.

نگاهی به آمار صادرات ایران به کشورهای همسایه

صادراتِ کدام کالا، سرمایه‌گذاریِ مناسبی است؟

جدول بالا، ارزش صادرات ایران در سال ۱۳۹۰ و کشورهایی که تجار ایرانی با آن‌ها کار کرده‌اند را نشان می‌دهد. در سال ۱۳۹۱ صادرات کالاهای مختلف از کشور ۲۰ درصد رشد نموده است . یکی از دلایل آن افزایش نرخ ارز از ۱۴۰۰ تومان در ابتدای سال ۱۳۹۰ به ۳۵۰۰ تومان در سال ۱۳۹۱ است . لذا سود صادرات چند برابر شده است. در حال حاضر دلار با نرخ ۱۲۵ هزار ریال در بازار معامله می‌شود که با این حساب، بالا بودن قیمت دلار، فرصت مناسبی برای صادرات غیر نفتی در اختیار تاجران ایرانی قرار می‌دهد.
صادرات محصولات لبني و غذايي و برخي از محصولات صنعتي به عراق و افغانستان صورت مي‌پذيرد. صادرات سنگ‌هاي تزييني فرآوري نشده و محصولات معدني به چين نيز يكي از مواردي است كه مي تواند مورد توجه قرار گيرد. كشورهاي آسياي مركزي از قبيل قزاقستان، قرقيزستان، تركمنستان پذيراي محصولات مهندسي و صنعت ساختماني ما هستند. اقلامي مانند فرش، زعفران، داروهاي گياهي، پسته، زيره و… به كشورهاي اروپايي علي الخصوص اسپانيا و آلمان صادر مي‌شود. صادرات محصولات كشاورزيمان به مقصد روسيه بسيار چشمگير است. صادرات كالاهاي صنعتي به كشورهاي آفريقايي انجام مي‌شود. گاهی اوقات فرصت‌هایی پیش می‌آید که صادر کننده حرفه‌ای می‌تواند به خوبی از آن‌ها استفاده کند. برای مثال سال گذشته برخی کشورهای عرب مثل عربستان، امارات، بحرین و مصر قطر را تحریم کردند. این اقدام بهترین فرصت برای صادرکنندگان ایرانی و ترکیه‌ای بود. هرچند در نهایت ترکیه‌ای‌ها بیشترین منفعت را از این فرصت بردند اما برخی صادرکنندگان ایرانی نیز توانستند سهم مناسبی از بازار قطر کسب کنند. زمان عامل مهمي در صادرات است و يك صادركننده خوب زمان‌هاي مناسب را مي‌شناسد. به عنوان مثال: ماه رمضان فصل بسيار مناسبي براي صادرات مواد قندي از قبيل خرما، ارده و… به كشورهاي مسلمان است. يك صادركننده خوب بايد در زمان مناسب در مكان مناسب قرار بگيرد.

نتیجه‌گیری

صادرات غیر نفتی به خصوص كالاهای صنعتی ضمن ایجاد ارزش افزوده بالا، وضعیت اشتغال در جامعه جوان ایران را بهبود ‌بخشیده و سبب كسب درآمدهای ارزی برای تامین نیازهای وارداتی در كشور و صادركنندگان محترم می‌شود. به ویژه اینكه در تحولات نوین اقتصاد جهانی كه به سمت حذف كلیه موانع غیرتعرفه‌ای و كاهش تعرفه‌ها حركت می‌كند، به منظور افزایش سهم كشور در اقتصاد جهانی و دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی پایدار، جهش صادراتی امری الزامی بوده و عزم جدی را می‌طلبد.

اگر علاقه‌ مند به سرمایه ‌گذاری در حوزه‌ ی صادرات هستید، با کارشناسان ما در گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا ، تماس بگیرید. «رؤیاتو زندگی کن»

نظرات کاربران