صنعت کفش، نیازمند به مرمت

۲۴ اسفند ۱۳۹۷
176 بازدید

سایت گروه مشاورین جاوید– صنعت کفش در ایران، به عنوان یک بازیگر قدیمی و قدرتمند در اقتصاد کشور، در سال های اخیر با بسیاری از موانع مواجه است. ایران یکی از قدیمی ترین تولید کنندگان کفش است، اما یکی از غافلگیر کننده ترین صنایع داخلی است.

صنعتی که می تواند به تنهایی سهم بزرگی از تجارت و توسعه اقتصادی را به همراه داشته باشد، در حال حاضر در حال سقوط است و تولید کنندگان کفش با مشکلات زیادی روبرو هستند. در حالیکه جمعیت رو به افزایش است اما مصرف سالانه و تولید کفش داخلی رشد قابل قبولی نداشته است.

جایگزینی محصولات نه چندان مرغوب چینی در بازار آفت بزرگی ست که گریبان صنایع مرغوب چرمی ایرانی را گرفته است. ایران با دارا بودن سابقه تاریخی در تولید کفش و نیز کیفیت مرغوب چرم ایرانی، می تواند نقش موثری را در برقراری چرخه اقتصاد داخلی و سرمایه گذاری های جدید ایفا کند.

مقدمه:

تا آغاز جنگ در سال ۱۳۵۹، صنعت کفش ایران شاهد رشد قابل توجهی در تولید و صادرات بود. بسیاری از مارک های شناخته شده در سراسر کشور موفق شدند کسب و کار مناسبی را بدست آورند که متاسفانه تبعات جنگ بر این صنعت هم آثار منفی و تخریبی گذاشت و دیگر شاهد آن پویایی نبودیم.

طبق تحقیقات انجمن ها، ایران بزرگترین مصرف کننده کفش در خاورمیانه و هجدهمین مصرف کننده در جهان است. مصرف سالانه کشور بین ۲ تا ۲٫۵ جفت می باشد. کاهش قدرت خرید مردم و یا بی میلی و عدم رغبت عمومی برای تغییر کفش شاید باعث پایین آمدن مصرف و تولید کفش شده باشد اما با ساز و کارهای مناسب و حمایت و نیز سرمایه گذاری در برندسازی داخلی و بالا بردن کیفیت کفش داخلی می توان به رشد این صنعت همیشگی ایرانی امیدوار بود.

این صنعت به شدت وابسته به واردات مواد خام است. گاهی اوقات زمان زیادی طول می کشد تا محموله ها از طریق گمرک ظاهر شوند. می توان گفت واردات بی رویه از مرزها و نیز قاچاق بی اندازه کالا باعث شده است که صنعت کفش ایران در داخل روند کاهشی پیدا کند و بازار را به رقبا واگذار کند در صورتیکه با سرمایه گذاری های مناسب و برنامه ریزی های دقیق می توان فضای رقابتی و انگیزشی را در بازار کفش داخلی دوباره ترمیم کرد و زمینه رشد اقتصادی را فراهم آورد.

 

 

غیبت برند:

از اصلی ترین مشکلات پیش آمده در صنعت کفش و روند کاهشی آن عدم وجود برند شناخته شده و جذاب در بازار است. البته کفش تبریز و نیز برند هایی مثل کفش ملی، نهرین و وین زمانی بازار کفش را رونق داده بودند آنها شبکه های توزیع قوی را در سراسر کشور ایجاد کردند و در عین حال اطمینان از کیفیت محصولات و خدمات با قیمت های معقول باعث رونق این محصول شده بود. آنها همچنین تعداد زیادی از مشاغل را ایجاد کردند.

با این وجود این مارک ها پس از انقلاب تحت تأثیر دولت قرار گرفتند و پس از آن که کارخانجات ملی شدند و تحت کنترل دولت قرار گرفتند امروزه این شرکت ها به میزان قابل توجهی کاهش یافته یا تولید را متوقف کرده اند. از این رو نگرش دوباره به برند سازی در صنعت کفش به میزان قابل ملاحظه ای در روند اقتصاد بومی تاثیر چشمگیری خواهد داشت.

اسطوره قاچاق:

بلایی که قاچاق در صنعت های گوناگون در ایران وارد کرده است به هیچ عنوان قابل چشم پوشی نیست. قاچاق باعث شده است که صنعت های ملی و بومی که می توانند نقش کلیدی را در کسب و کار داخلی و پویایی اقتصادی داشته باشند، رو به نابودی بکشاند. صنایع کفش ایران هم به واسطه واردات غیر قانونی به شدت تحت تاثیر قرار گرفته است. ارقام طی سال های اخیر به وضوح نشان می دهد که ارزش قاچاق محصولات ۷۰ بار بیشتر از ارزش واردات قانونی است. حجم بی رویه واردات و عدم جلوگیری از قاچاق ضربه مهلکی را بر برندهای داخلی و عدم ثبات صنایع داخلی از جمله صنعت کفش کرده است. به عبارتی برای ترمیم ریشه های اقتصادی کشور ریشه های قاچاق باید حذف شوند.

پتانسیل رشد:

صنعت کفش تولیدی قادر به ایجاد مشاغل پایدار و رشد اقتصادی است. صنایع مرتبط با چرم در ایران می توانند زمینه اشتغال زایی و توسعه اقتصادی را همراه بیاورند اگر صنعت کفش را بتوان احیا کرد، سایر صنایع مرتبط نیز شکوفا خواهند شد. به عبارتی حمایت از صنایع بومی که در آن حرفی برای گفتن داریم و در آنها مستعد هستیم به طور قابل توجهی ایجاد فضای رقابتی و نیز ایجاد مشاغل را ممکن می شود.

تاکید بر نقش صادرات در گسترش صنعت داخلی به جای واردات بیهوده، می تواند در این زمینه راهگشا باشد و هم ارزآوری به کشور را شامل شود

از این رو سرمایه گذاری در شهرها و استان هایی که در صنعت چرم و کفش پیشرو هستند نظیر تبریز، اصفهان، مشهد و… پتانسیل رشد این گونه از صنایع و به تبع آن افزایش رونق اقتصادی را فراهم می آورد.

 

مقیاس جهانی:

میانگین قیمت جهانی کفش صادراتی در سال ۲۰۱۵ به قیمت ۸٫ ۸ دلار به ازای هر جفت است. میانگین قیمت صادرات ایتالیا ۴۶٫۲۱ دلار بود که سهم بزرگی را در صادرات جهانی داشت. در حالی که قیمت پاکستان ۹٫۵۸ دلار بود، برای چین ۵٫۱۸ دلار و ترکیه ۳٫۴۷ دلار بود و برای ایران نیز در همین حدود معادل ۳٫۰۵ دلار. کفش های چرمی که ارزش افزوده بیشتری دارند، ۳۹٪ کل ارزش و ۱۵٪ کل حجم صادرات جهانی کفش در سال ۲۰۱۵ را تشکیل دادند. میانگین قیمت صادرات کفش چرم در آسیا ۱۷٫۸ و ۳۹٫۹ دلار در اروپا بود.

که این آمارها نشان می دهد کشورهای اروپایی و سپس برخی از کشورهای آسیایی مانند ویتنام، هند، اندونزی نقش بهتر و موثر تری را در تجارت صنعت کفش ایفا کرده اند.

خوشبختانه در سال ۲۰۱۵ ایران به دوازدهمین کشور تولید کننده کفش رسید. در این سال، رقم ۲۰۰ تا ۲۱۰ میلیون جفت برای صادرات ثبت شد که نوید دهنده سرمایه گذاری های بهتر در این صنعت می باشد.

در حال حاضر کشورهای همسایه مثل عراق، ترکمنستان، افغانستان، گرجستان، تاجیکستان و روسیه از جمله کشورهایی هستند که کفش چرم ایران را وارد می کنند.

راه حل:

توجه و حمایت در امر سرمایه گذاری روی صنعت کفش که استعداد و پتانسیل بالایی در آن داریم و می توانیم در بازار بین المللی خودی نشان دهیم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. باید برنامه هایی برای جذب سرمایه گذاران خارجی ایجاد کرد، چرا که این بازار ایران فرصتی طلایی برای آنها است.

توسعه زیرساخت ها و استفاده از آخرین تکنولوژی های روز می تواند تولید و صادرات داخلی را ترمیم و بهبود ببخشد. افزایش استانداردها و توجه به کیفیت کالا نیز می تواند در این عرصه بسیار موثر واقع شود.

ایران در صنعت کفش نباید از بازار جهانی عقب بماند و بازی را به دیگر رقبای خود واگذار کند. همکاری با جامعه جهانی و نهادینه کردن سرمایه گذاری های داخلی و خارجی از نکاتی ست که به کمک توسعه اقتصادی خواهد آمد.

افزایش تعداد برندهای بومی و داخلی و جلب اعتماد مصرف کننده و نیز کارایی و افزایش شبکه توزیع در بازار و استقبال از طرح های برتر در این حوزه نیز به شدت کارساز خواهد بود

نتیجه گیری:

همانطور که گفته شد صنعت کفش در ایران سابقه طولانی و درازی دارد که نیازمند توجه و حمایت بیشتری است تا بتواند نقش کلیدی و اساسی خود را در بهبود توسعه اقتصادی بومی ایفا کند. واضح است که برای صنعت کفش داخلی برای تحقق بخشیدن به پتانسیل واقعی آن، باید بیشتر تلاش شود و از سرمایه گذاران در زمینه های متعدد حمایت کرد.

در این یادداشت تا حدودی به بررسی برخی از چالش ها و نیز فرصت ها در صنعت کفش پرداختیم و در مواردی راهکارهایی را برای حل معضلات پیش آمده ارائه دادیم. امیدواریم که کفش چرم ایران به عنوان نماد همیشگی صادرات ایران در بازار های بین المللی و تجارت جهانی پایدار و باقی بماند

گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا با هدف مشاوره و جذب سرمایه در خصوص سرمایه گذاری های گوناگون و نیز حمایت از ایده ها و فرصت های اقتصادی مفتخر است که در این راستا از سرمایه گذاران و مخاطبان خود حمایت کافی کند.

نظرات کاربران