فرصت سرمایه‌گذاری در پرورش کبک

۷ اسفند ۱۳۹۷
657 بازدید
فرصت سرمایه‌گذاری در پرورش کبک

سایت گروه مشاورین جاوید– اگر دنبال یک سرمایه‌گذاری پردرآمد هستید، توصیه یک پرورش‌دهنده کبک را گوش بگیرید و از تجربیات او استفاده کنید. چراکه چنین شخصی معتقد است با توجه به اینکه مردم ما فقط به طعم گوشت‌مرغ عادت دارند، دولت برای این تغییر ذایقه و تنوع‌بخشی به استفاده از گوشت سایر پرندگان، کمک‌های ویژه‌ای به متقاضیان می‌کند. به گفته محمد طلایه‌دار به این‌ دلیل سازمان جهاد کشاورزی در هر استان در حال حمایت از پروش انواع پرندگان و آبزیان است تا ذایقه مردم به خوردن ماهی، مرغ و گوشت‌های متفاوت از آنچه تاکنون طبخ می‌شود تغییر کند. در این راستا هم تولیدات گوشت بوقلمون، شترمرغ، بلدرچین، کبک و انواع آبزیان مورد حمایت قرار می‌گیرد و برای تولیدکننده این‌دست از حیوانات، تمهیدات و حمایت‌های خاصی تعریف شده و بانک‌های عامل با کمک‌های مالی به تولیدکنندگان در انجام این پروژه‌ها کمک‌رسانی می‌کنند. امروزه تصور بسیاری از مردم این است که برای به دست آوردن گوشت کبک باید به دشت و صحرا بزنند و آن را شکار کنند. در حالی که کبک از جمله  پرندگانیست که به سادگی قابل پرورش است. و می توان بصورت انبوه دست به تولید آن زد و به بهره برداری فوق العاده ای نیز دست یافت. اتفاقی که مدتها است رخ داده و تولید کنندگان و کارآفرینان زیادی در این چند ساله آستین های خود را بالا زده‌اند و شروع به پرورش کبک کرده‌اند؛ تا جایی که حتی تا ماهی بیش از ۳۰۰۰ جوجه تولید دارند.

 

درباره‌ی کبک

 کبک – Alectoris chukar – در لهجه‌های مختلف فارسی به آن خاسه کو، زرج، ژرژ، کو و کوک می گويند. اين پرنده در شرايط پرورشی عمومن ۴۰۰ تا ۶۰۰ گرم وزن دارد. در شرايط طبيعی وزن کبک نر بالغ (سويه ايرانی) از ۵۱۰ تا ۸۰۰ گرم و وزن کبک ماده بالغ از ۴۵۰ تا ۶۸۰ گرم متغير است. اندازه اين پرنده ۳۱ تا ۳۵ سانتيمتر می باشد که اندازه پرنده نر بزرگ تر است. ترکيب پرها در هر دو جنس نر و ماده يکسان است. رنگ اين پرنده قهوه ای مايل به خاکستری در بالای بدن و زرد کمرنگ در قسمت شکم است. يک خط سياه از قسمت جلوی سر آغاز شده و پس از انشعاب و عبور از چشم ها و گردن، در قسمت بالای سينه تمام شده و سر وسينه خاکستری پرنده را از قسمت سفيد رنگ گلو جدا می کند. پهلوی پرنده با ترکيبی از رنگ سياه و شاه بلوطی متمايل به سفيد پوشانيده شده است و پرهای انتهايي بال به رنگ شاه بلوطی هستند. منقار، لبه‌ی پلک‌ها، ساق و پاهای کبک بومی ايران به رنگ صورتی تا قرمز سير هستند. وجود يک سيخک کوچک در قوزک پا معمولا از مشخصات جنس نر اين پرنده است. کبک های نابالغ به رنگ قهوه ای و خاکستری هستند. البته رنگ کبک ها در زيست گاه های طبيعی بسته به موقعيت جغرافيايي منطقه ممکن است دچار تغييرات اندکی شود. اين پرنده زيست گاه خود را در مناطق ناهموار و سخت، دره ها با درختان پراکنده و در مناطق کوهستانی انتخاب می نمايند. معمولا ۴ تا ۵ پرنده با هم ديده می شوند ولی در پاييز در دسته های ۵۰ تايي نيز مشاهده می شوند. غذای اين پرنده را درشرايط طبيعی شامل علف ها و دانه های آن ها، برگ گياهان و حشرات تشکيل می دهند. هم زمان با تغذيه، مقدار زيادی سنگ ريزه نيز می بلعد. فصل آشيانه سازی برحسب ارتفاع منطقه جغرافيايی متغير است ولی معمولن بين ارديبهشت و تيرماه بوده و گاهی تا اواسط تابستان طول می کشد. آشيانه خيلی ساده و روی زمين زير يک صخره يا درختچه و در پناه توده‌ای از گياهان بنا می گردد. کبک ها در هنگام صبح و بعد از ظهر در روی زمين به چَرا مشغولند؛ آنها مهاجرت نمی کنند و جابه جايي های فصلی آن ها فقط در ارتفاع است. پرواز کبک در هنگام احساس خطر انجام می شود و به مسافت های کوتاه و در سراشيبی محدود است. کبک ها در هنگام شب زير بوته ها و داخل صخره ها به سر می برند و نرها به طور فعال از قلمرو خود دفاع می کنند. کبک ها در حالت های گوناگون از صداهای مختلف استفاده می کنند که به سه دسته تقسيم می شوند: هشتاری، جنگی و جنسی. بيشترين صدايي که از کبک شنيده می شود آوای Chuck، Chuck است که از هر دو جنس نر و ماده بر می آيد. در هنگام احساس خطر، به سرعت به سوی حاشيه بالايي کوهستان می دود. پروازی پر سرو صدا دارد و پرنده ای اجتماعی است. صدا: صدای پرنده نر بلند و سريع، شبيه «کا- کا- کاکا- کاکا، Kaka-Ka-Ka» شنيده می‌شود.

فرصت سرمایه‌گذاری در پرورش کبک

خواص دارویی گوشت کبک

گوشت کبک به‌علت پروتئین بالا و درصد چربی پایین، مصارف فراوانی دارد و برای درمان بعضی از بیماری‌ها مانند ضعف اعصاب توصیه می‌شود. برای ناراحتی‌های روانی و بی‌خوابی هم موثر است. در افراد مسن قوای ازدست‌رفته‌ی جوانی را بازمی‌گرداند. ۷۲درصد وزن کبک قابل استفاده بوده که در مرغ ۵۵درصد است. ۲۰درصد وزن کل بدن کبک را عضله تشکیل می‌دهد و درصد پروتئین و ماده خشک در عضله‌ران ۸۰درصد است در صورتی که در مرغ این رقم ۶۵درصد است. گوشت کبک از لذیذترین گوشت‌ها است. طعم مطبوع انواع گوشت، عمدتن به‌دلیل وجود ماده‌ای است بنام گلیکوژن که در سلول‌های ماهیچه‌ای وجود دارد. هر قدر ماهیچه در طول حیات خود فعال‌تر باشد گوشت آن نیز لذیزتر است. مانند ران مرغ، دم ماهی، ران حیوانات شکاری و گوسفند و همچنین سینه پرندگان وحشی. کبک هم به دلیل جنب‌وجوش بالا از این ویژگی بهره‌مند است. ماهیچه سینه که بزرگ‌ترین ماهیچه پرندگان است در پرندگانی چون مرغ و خروس و اردک و غاز که امکان پرواز ندارند دارای بافتی خشک و طعمی نه‌چندان لذیذ است، درحالی‌که در مورد کبک به‌دلیل جنب‌‌وجوش و پروازهای متناوبی که انجام می‌دهد گوشت سینه پرنده علاوه بر اینکه حجم قابل‌توجهی از کل‌لاشه – یک‌سوم لاشه – را تشکیل می‌دهد دارای طعمی بسیار خوش و لذیذ است. همچنین بافت‌های مفصل این پرنده به‌دلیل وجود سلول‌های پیچیده پیوندی در اثر پختن یا بریان‌شدن به‌هیچ‌وجه متلاشی نمی‌شود و پرنده پس از طبخ نیز ترکیب خود را حفظ کرده و در پذیرایی‌ها، زیبایی و آرایش فراوانی به سفره می‌دهد. گوشت کبک می‌‌تواند نیاز بدن به فسفر، منیزیم، آهن و گوگرد را تأمین کند و به تقویت حافظه و قوای جنسی بیفزاید و ضعف عمومی بدن را هم برطرف سازد. اطبا سنتی به افرادی که به یرقان‌های سردمزاج مبتلا بوده‌اند دستور می‌داده‌اند که یک مثقال از مغز سر کبک را با نیم مثقال صندل ساییده‌شده مخلوط و ناشتا میل نمایند و چند روز این عمل را ادامه دهند.

جگر خام این پرنده برای بیماران صرعی و زهره او برای تقویت چشم مفید است که آن را با قدری روغن زیتون رقیق کرده و در چشم می‌چکانند که چشم را بسیار شفاف و قوی می‌سازد.

جدول زیرمقایسه‌ی گوشت ماکیان با سایر حیوانات اهلی را نشان می‌دهد:

فرصت سرمایه‌گذاری در پرورش کبک

روش پروش کبک

پرورش کبک با خرید گله مولد مادر که باید در سن پنج‌ماهگی باشد، شروع می‌شود. پس از خرید گله مولد و نگه‌داشتن گله در یک سیکل ۵۰روزه نوری، فعالیت کبک برای تخم‌گذاری آغاز می‌شود. این سن بهترین زمان برای تخم‌گذاری است. کبک در هفت‌ماهگی به بلوغ جنسی و در چهارماهگی به بلوغ وزنی می‌رسد. دوره پرورش کبک به‌نسبت سایر پرندگان کمی بیشتر است. کبک در سنین ۴‌ــ‌۳ ماهگی برای کشتار و در سن ۷‌ــ‌۶ ماهگی برای تخم‌گذاری آماده می‌شود؛ این در حالی است که مثلاً بلدرچین در ۴۰ روزگی به سن کشتار و ۵۰ــ۴۵ روزگی به سن تخم‌گذاری می‌رسد. تخم‌گذاری کبک‌ها دوره‌ای است. جوجه کبک، بعد از سه ماه و ۱۵ روز تبدیل به کبک می‌شود، طول عمر مفید یک کبک چهارسال و عمر غیرمفید آن هفت سال است. در تولید کبک نباید به‌یک‌باره حجم زیادی از این پرنده را پرورش داد مخصوصاً بدون این‌که از قبل برای آن برنامه‌ریزی کرده باشیم. باید بتوانیم قبل از تولید تخم و گوشت کبک، ابتدا بازار کبک را خوب شناسایی کنیم. با فروشندگان و تأمین کنندگان محصولات کبک دوستانه مذاکره و با عقد قراردادهایی همکاری‌مان را محکم‌تر کنیم. شروع کار با راه‌اندازی یک کارگاه کوچک بسیار به‌صرفه‌تر از شروع با ایجاد کارگاه‌های بزرگ است. کارگاه‌های بزرگ خطر و ریسک بالایی دارد و کنترل کردن آن هم مکافات است و اگر مریضی بین پرنده‌ها شایع شود آن‌وقت دیگر جمع‌کردن کارگاه بسیار کار سختی است. اما کارگاه کوچک در صورت شکست، حتی باعث ورشکسته‌گی نخواهد شد. تخم کبک به‌طور میانگین پس از ۲۴ روز به جوجه تبدیل می‌شود. اما بعضی از تخم‌ها در روز ۲۳ و برخی در روز ۲۵ هچ می‌شوند. مرحله هچ به ۲ یا ۳ روز آخر دوره جوجه‌کشی گفته می‌شود که در این روزها جوجه‌ها پوسته تخم را شکسته و بیرون می‌آیند.

دوره جوجه‌کشی به‌مدت ۲۴ روز طول می‌کشد و لذا درجه حرارت ماشین جوجه‌کشی باید ۹۹/۸ درجه فارنهایت تنظیم و میزان رطوبت ۶۰ درصد تنظیم گردد. در روز هچ جوجه‌ها میزان رطوبت بایستی ۷۵ درصد باشد.

اهداف پرورش:

۱٫ توليد گوشت
۲٫ تاسيس كارگاه هاي تاكسيدرمي
۳٫ تاسيس شكارگاه هاي مصنوعي
۴٫ ايجاد اشتغال و غیره

راه اندازي واحدهاي صنعتي و نحوه پرورش:

روش هاي راه اندازي يك واحد پرورش كبك:
۱٫ خريد تخم بارور – با وزن ۲۵ـ۱۶ گرم و اندازه ۴۲×۳۱ ميلي متر و دوره جوجه كشي ۲۵ـ۲۳ روز مي باشد -.
۲٫ خريد جوجه يكروزه
۳٫ خريد نيمچه

ميزان مصرف خوراك يك كبك مولد در حين توليد حدود ۳۰ گرم در روز است و به ازاي هر ۷ كيلوگرم خوراكي كه مصرف مي كند، ۱ كيلوگرم گوشت توليد مي كند؛ بنابراين اگر يك كبك گوشتي در زمان عرضه به بازار ۵/۰ كيلوگرم وزن داشته باشد حدودا ۵/۳ كيلوگرم خوراك مصرف كرده است.

سيستم هاي نگهداري:

۱٫ قفس
۲٫ بستر
نسبت جفت گيري:

اين پرنده ها در طبيعت تك همسر هستند يعني به طور معمول هر كبك نر با يك ماده جفت گيري مي كند اما در سيستم صنعتي، هر كبك نر مي تواند با ۳ تا ۴ ماده آميزش كند كه ميزان تخمگذاري و درصد جوجه آوري و ساير خصوصيات درحد مطلوبي است.

  تخمگذاري:

در شروع تخم‌گذاري، فاكتورهاي بسياري تاثيرگذارند كه از جمله مهم‌ترين آن‌ها مي توان به سن و وزن اشاره كرد چرا كه اگر اين دو، در آغاز دوره تخم‌گذاري كمتر از حد مطلوب باشند بدون شك ميزان تخم‌گذاري، درصد باروري تخم ها و بسياري از خصوصيات ديگر تخم را به طور منفي تحت تاثير قرار مي دهد كه سن معمول شروع توليد را ۷ ماهگي به بعد بيان مي‌كنند. در شرايط طبيعي هر كبك بين ۲۰ـ۷ تخم در سال مي گذارد، اما در سيستم صنعتي ۲ بار در سال تخم‌گذاري مي‌كند كه هر دوره تخمگذاري حدود ۴ ماه طول مي كشد و پس از آن ۲ ماه دوره تاريكي – استراحت – را مي‌گذرانند و سپس دوره تخم‌گذاري بعدي را شروع مي‌كنند. هر كبك در اولين دوره تخم‌گذاري حدود ۳۰ تخم مي‌گذارد. اما نكته حائز اهميت اين است كه ميزان تخم‌گذاري اين پرنده‌ها در دومين و سومين سال توليد، به ترتيب بيشتر از سال هاي اول و دوم است اما از سال چهارم به بعد، ميزان تخمگذاري، رفته‌رفته اُفت مي كند.

فرصت سرمایه‌گذاری در پرورش کبک

 

دليل آغاز بكار پرورش كبك هرچه كه باشد بايد سه نكته مهم را به خاطر داشت:

– به كبك بايد به عنوان قسمتي از حيات وحش نگريست

– روش هاي موفق پرورش و بازاريابي را دنبال نمود

– به شرايط لازم براي پرورش انبوه پرنده توجه ويژه داشت

مزایای سرمایه‌گذاری در پرورش کبک

در ایران بیشتر مصرف‌کنندگان افرادی هستند که یا از نظر مالی مشکلی ندارند و یا به‌علت یک بیماری خاص، توسط پزشک، مصرف این گونه مواد غذایی برای آن‌ها تجویز شده است. فعالیت پرورش کبک در زمان شروع بیشتر از نوع سنتی بوده و نخستین مزرعه‌ی پرورش آن در شیراز، فعالیت خود را شروع کرده است. افرادی که در حال تولید و پرورش کبک هستند برای بالا بردن بهره وری کار خود، مزارع یا سالن‌هایشان را با دستگاه‌ها و ابزارهای لازم و ضروری مجهز نمودند تا با به ‌کارگیری تکنیک‌های نوین مدیریتی ویژه و استفاده از روش های سیکل نوری معین، بتواند در تمام طول سال پرورش دهند و به این ترتیب از قافله عقب نمانند و از زمان با ارزششان بصورت مفید و بهینه استفاده کنند؛ و این گونه است که وقتی از آن‌ها در خصوص درآمدشان می پرسید به رقم‌های خوبی اشاره می‌کنند. فرض کنید تولید کبک به حدی برسد که پس از رفع نیاز بازار داخل، حال در صدد صادرات آن، تنها به کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند قطر، کویت، عراق، بحرین، عمان، امارات و غیره در تُناژ بالا شویم. چه اتفاقی می افتد؟ اگر از دروازه‌های شرقی کشور مبادرت به صادرات کنیم چطور؟ اگر محصولمان به آسیای میانه رود، آن‌گاه چقدر نیاز به تولید داریم؟ به اروپا، استرالیا و سرزمین‌های آن سوی اقیانوس اطلس هم بد نیست فکر کنید.

فرصت سرمایه‌گذاری در پرورش کبک

مجوزها و شرایط سرمایه‌گذاری

 

بر اساس ضوابط نظام دامپروری کشور در ابتدا باید از سازمان جهاد کشاورزی استان مربوطه پروانه تاسیس گرفت. بنابراین بهتر است قبل از تهیه زمین برای ایجاد مزرعه پرورش کبک به واحد صدور پروانه معاونت امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان مراجعه و با کارشناسان مذاکره کرده تا با درنظرگرفتن ضوابط نظام دامپروری کشور، اقدامات لازم انجام شود. بعد از دریافت موافقت اصولی باید با ادارات دامپزشکی، محیط‌زیست، میراث فرهنگی و امور اراضی، درباره بلامانع‌بودن ایجاد واحد پرورشی کبک، هماهنگی‌های لازم انجام شود. بر اساس برنامه توسعه اقتصادی، بانک‌ها موظف‌اند برای گسترش واحدهای اقتصادی از این دست تسهیلاتی فراهم کنند. تسهیلات ارزی و ریالی قابل پرداخت برای اجرای هر طرح، حداکثر معادل ۱۰میلیاردریال است و نوع تسهیلات براساس نیازهای ارزی و ریالی طرح ارایه شده تعیین می‌شود. نرخ سود تسهیلات ریالی نیز مطابق نرخ سود تسهیلات بخش صنعت و معدن اعمال می‌شود. حداکثر مدت تامین مالی هر طرح شامل دوران ساخت و راه‌اندازی حداکثر دو سال و دوران تنفس و بازپرداخت حداکثر پنج‌سال است و بازپرداخت تسهیلات و سود متعلقه به همان ارز پرداختی خواهد بود. با توجه به این‌که در ایران اتحادیه مشخصی جهت نظم دادن به بازار فروش محصولات پرندگانی مانند کبک و بلدرچین وجود ندارد بعضی اشخاصی را که تمایل به پرورش این پرندگان دارند از شروع کار بازمی‌دارد. در کشور و طی تحقیقات به عمل آمده تعداد کسانی که مایل به تولید و پرورش کبک هستند رو به افزایش است. و حال نوبت آن رسیده که دولت نقش حمایتی خود را بازی کند تا کبک به حجم زیاد پرورش خود برسد. و این پرنده وارد سبد خوراکی مردم شود و پس از آن تولید کنندگان به دنبال صادرات تخم و گوشت  آن باشند. در حال حاضر و به دلیل نپرداختن به صنعت و بازار بزرگ پرندگان زینتی و پرواری، تولید کنندگان مجبور به محدود اندیشیدن در کسب و کار خود شده است. شاید وقتش رسیده باشد که در یک حرکت ملی و با پشتیبانی دولت ابتدا تبلیغات و بعد معرفی صنعت پرندگان شروع شود و سپس با حمایت از تولید کننده، بخش خصوصی و سرمایه گذارِ حاشیه نشین هم وارد گود شود و با چنین تشویقی اشتغال زایی ایجاد و اقتصاد کشور به جریان بیفتد. چرا کبک نباید در حد انبوه تولید و در سبد خوراکی مردم به تناوب قرار گیرد؟

 

گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا ، حامی سرمایه‌گذارانی است که قصد ورود به این فرصت اقتصادی را دارند.

نظرات کاربران