چرا مدیران کسب و کار، باید از موسسات مشاور استفاده کنند؟

۹ بهمن ۱۳۹۷
241 بازدید

سایت گروه جاوید– پیش نیاز ورود به سرمایه گذاری، در اختیار داشتن اطلاعات کافی در خصوص صنعت مورد هدف است که این مهم با استفاده از دانش افراد متخصص در زمینه سرمایه گذاری محق می‌شود.

لزوم استفاده از مشاور سرمایه گذاری:

مشاوران سرمایه گذاری را افرادی متخصص در حوزهٔ اقتصاد تشکیل می‌دهند که با تکیه بر دانش شناخت بازارهای داخلی و خارجی، فرصت‌های سرمایه گذاری و تفکیکشان به دو گروه شرکت‌های کوچک و بزرگ، پیش از شروع یک کسب و کار دامنهٔ ریسک‌های مالی و دوام بازار را تخمین می‌زنند. تعهد مشاوران سرمایه گذاری از زمان تعریف پروژه شروع و تا زمان نهایی شدن طرح پروژه ادامه دارد. با توجه به تغییر رویکردهای اقتصادی دولت و رفع نسبی رکود اقتصادی، بیش از پیش به حضور مشاور سرمایه گذاری، کارگزار تأمین سرمایه و گروه‌های سرمایه گذاری نیاز است. هر ایده‌ای اگر در مسیر درست پیش برود، تبدیل به یک فرصت می‌شود. برای به موفقیت رساندن فرصت‌ها بهتر است از دانش افراد متخصص در این حوزه استفاده شود. عمدهٔ مدیران و صاحبان سرمایه وقت و انرژی کافی برای تحلیل بازار و یا دانش کافی برای استخدام مشاور در شرکت و صنعت خود را ندارند. گروه مشاوران سرمایه گذاری با اطلاع از وضعیت شرکت به صورت تخصصی به راهنمایی مدیران می‌پردازند.

 موفقیت مدیران در کنار مشاوران سرمایه:

بر اساس مطالعات شرکت مکنزی، ضرورت استفاده از مشاور در سرمایه گذاری، از اولویت‌های ورود به هر نوع سرمایه گذاری است. با نگاهی به بازار برندهای خارجی، متوجه این مهم خواهیم شد. جیمز مک نرنی، رئیس و مدیر عامل شرکت بوئینگ و همچنین هلموت پانک، رئیس سابق شرکت خودروسازی بی‌ام و از مدیران تربیت شده در معتبرترین شرکت مشاور مدیریت جهان، کمپانی مکنزی هستند. گروه مشاوران قدرتمند جیمز مک کینزی که با برعهده گرفتن حوزهٔ تحلیل بازار به صورت کمی و کیفی و همچنین ارزیابی تصمیم‌های مدیریتی دولتی و خصوصی پیش از این به ضرورت وجود مشاور سرمایه گذار پی برده بودند.

بانک‌ها و مدیران ارشد به علت مسائل و مشکلات اقتصادی کلان کشور در موقعیت خاصی قرار دارند، به همین جهت ضرورت نیاز به راهنمایی‌های هوشمندانه در این زمینه بیش از پیش جدی و مهم تلقی می‌شود.

۵ دلیل عمده برای استفاده مدیران از مؤسسات مشاور:

با توجه به اینکه مخترعین و نخبگان صنعتی و دانشگاهی می‌توانند ایده‌های جدید خود را – برای جلب سرمایه گذار – در پایگاه فرصتهای سرمایه گذاری ثبت و معرفی نمایند، شرکت‌های مشاور سرمایه گذاری می‌توانند با انجام مذاکرات و مشاوره‌های حرفه‌ای، ایده‌های فوق را به طرح‌ها یا موضوعات سرمایه گذاری تبدیل نموده و بر اساس قرارداد فی مابین شرکت مشاور و مخترع، برای طرح فوق الذکر اقدام به جلب سرمایه گذار جهت خرید و توسعه ایده یا مشارکت در سرمایه گذاری نمایند.

– به طور کلی می‌توان گفت از جمله دلایل عمده‌ای که مدیران از مؤسسات مشاور استفاده می‌نمایند عبارتند از:

۱) عدم امکان تخصیص وقت لازم توسط کارفرما برای کار مورد نظر

همان طور که در مقدمه هم به آن اشاره شد، بانک‌ها و مدیران ارشد کسب و کارهای مختلف، به علت مسائل و مشکلات کلان کشور در موقعیت خاصی قرار دارند، به همین جهت ضرورت نیاز به راهنمایی‌های هوشمندانه در این زمینه بیش از پیش جدی و مهم به حساب می‌آید. بهترین استفاده از سرمایه وقت، بهره بردن از دانش تخصصی مشاوران اقتصادی است. کارفرما، راه‌های تآمین سرمایه، ورود به بازار و سرمایه گذاری را با همراهی کارگزاران تآمین سرمایه و گروه مشاوران پیش می‌برد.

۲) محدودیت کارفرما در شناخت و دانش برخی حوزه‌ها و تخصص یک شرکت مشاوره در همان حوزه‌ها

گروه مشاوران محدود به متخصصان حوزهٔ سرمایه و تحلیل گرها نمی‌شود؛ بلکه گروه اجرایی در کنار همکاران مشاور، با ورود به کسب و کار، بازار هدف و سود و زیان آن را پیش بینی می‌کنند.

۳) جنبه ناظر بیرونی بودن مشاور، به عبارتی افراد در محیط خود حل شده‌اند و نمی‌توانند مواردی را که ناظر بیرونی می‌بیند را ببینند

یکی از مهم‌ترین عاملان شکست هر کسب و کاری، عدم آشنایی با بازار رقیب و دوری جستن از ورود به فضای رقابت است. در حالی که کارگزاران با مطالعه بازار از پیش رفت و رکود بازار رقابت خبر دارند.

۴) بنگاه مشاور به دلیل انجام پروژه‌های متفاوت و فراوان در صنایع و بنگاه‌ها به خوبی آشنا است. این مساله به او کمک می‌کند تا در بسیاری از موارد به کمک این نمونه‌ها مساله کارفرما را حل نماید.

یکی از تعهدات گروه مشاورین سرمایه گذاری، ارزیابی عملکرد مدیران در بازار رقابت است. تربیت مدیر مناسب، از اصلی‌ترین روش‌های زنده نگه داشتن سرمایه و کسب و کار است.

۵) به دلیل ارتباطات فراوان یک مشاور به مناسبت ماهیت شغل آنها، یک بنگاه برای حل مسائل قانونی و اداری حکومتی و نیز کارهایی چون ثبت شرکت و یا گرفتن تسهیلات مالی که نیاز به دوندگی‌های فراوان دارد، از او به عنوان راهنما در این حوزه استفاده می‌کنند.

نگاهی به بازار سرمایه:

مشاوران مالی در سازمان‌ها با تدوین یا اصلاح جهت‌گیری‌های کلان سازمان، بررسی چشم‌اندازها و ارزش‌ها و هدف‌ها، طراحی مدل راهبردی برای اصلاح عملکرد، برنامه‌ریزی استراتژیک و ارائه راهکارهای اجرائی در جهت بهبود مدیریت کسب و کار، طراحی و اصلاح ساختار سازمانی و … به آنان کمک می‌کنند.

با نگاهی به استارت آپ ها و سیر موفقیتشان در یک دهه گذشته و با علم به اینکه گروه استارت آپ، قبل از ورود به بازار و سرمایه گذاری روی یک ایده، بازار هدف، کاربران، فضای تبلیغ، سود سه ساله و بعد ماندن در بازار رقابت بعد از پنج سال را مورد بررسی و واکاوی قرار می‌دهند. این طور می‌توان گفت که هر استارت آپ موفق، یک طرح توجیهی موفق داشته که حاصل کنکاش مشاوران اقتصادی در بازار سرمایه گذاری است.

هر کسب و کاری با مقایسه شدن در برابر کسب و کارهای شبیه به خود با همان میزان سرمایه، می‌تواند متوجه اهمیتش در بازار و به دنبال آن، میزان درآمدش از سرمایه گذاری بشود. گروه مشاوران با بررسی دقیق حرکت رقبا، با ورود به ایده‌های نو و به روز کردن اطلاعت و بازار هدف نوع سرمایه گذاری، رقابت را بیشتر و به فروش محصول یا خدمات شرکت کمک می‌کند.

نظرات کاربران