مزایای سرمایه‌گذاری روی طلای دست دوم

۶ اسفند ۱۳۹۷
1959 بازدید
مزایای سرمایه‌گذاری روی طلای دست دوم

سایت گروه مشاورین جاوید– کافی است سری به مراکز فروش طلا بزنید و مشاهده کنید که بازار طلاهای دست دوم به علت نداشتن مزد ساخت، این روزها بسیار رونق گرفته است؛ بازار طلای نو، اما رونقی ندارد و کمتر مشتری‌یی را می‌‌توان در مغازه‌های طلافروشی مشاهده کرد. علت این مساله را شاید بتوان در قیمت نهایی طلا با احتساب اجرت ساخت، سود قانونی و ارزش افزوده دانست که حداقل مبلغی بین ۱۲۵ تا ۱۳۷ هزار تومان و در مواردی، بالاتر از این مبلغ نیز می‌‌شود و این برای مشتری، قیمت مطلوبی به حساب نمی‌آید. این در حالی است که در بازار، طلای کارکرده را با احتساب سود قانونی بین ۱۱۸ تا ۱۲۲ هزار تومان می‌‌فروشند و برای مشتری، خرید از این بازار به‌طور قطع صرفه و سود بیشتری در پی دارد و به همین دلیل است که آنها ترجیح می‌‌دهند سرمایه‌های خود را در این بازار هزینه کنند. همان‌طور که ذکر شد، نوسان قیمت طلا باعث تعجب مشتریان از یک سو و سردرگمی طلافروشان از طرف دیگر شده است، زیرا آنها نیز نمی‌توانند پیش‌بینی دقیقی از آینده بازار و نوسان قیمت‌ها داشته باشند و همین مساله سبب شده تا از خرید طلا کمتر از ۵۰گرم خودداری کنند، اما در مقابل هنگام فروش طلای کارکرده بسیاری از مشتریان را برای خرید طلای نو در وزن‌های پایین و به اصطلاح زیر ۵ و ۱۰ گرم ترغیب می‌‌کنند و جالب‌تر اینکه معمولا به مشتری تخفیف هم می‌‌دهند. طلافروشان نیز از این نوسان قیمت راضی نیستند و برخی از آنها بر این باورند که قسمتی از طلاهای مغازه خود را هنگامی که قیمت جهانی و داخلی بالا بوده، خریده‌اند و در صورت استمرار سقوط قیمت‌ها ضرر خواهند کرد. در حالی که طلافروشان نمی‌توانند پیش‌بینی دقیقی از آینده داشته باشند، مشتریان نبض بازار را در دست گرفته‌اند و بین خودشان این پیش‌بینی وجود دارد که در چند ماه آینده شاید شاهد افزایش قیمت طلا باشیم بنابراین به اعتقاد آنها خرید طلا سرمایه‌گذاری مطمئنی است. به اعتقاد برخی از اقتصاددانان این روزها سرمایه سرگردان به سوی بازار طلا گسیل شده‌اند و از این مساله نمی‌توان به راحتی و سادگی گذر کرد.

سرمایه‌گذاری بدون ریسک

بدون شک یکی از بازار های جذاب سرمایه گذاری در جامعه ما طلاست. این کالا که جزء مهمترین انواع فلزات گرانبهاست، همواره مورد توجه مردم و دولت ها بوده است. ارزان‌تر بودن طلای دست دوم را شاید بتوان مهم‌ترین دلیل خرید و فروش پررونق این روز‌ها در نظر گرفت، چرا که بسیاری از طلا‌های موجود در ویترین مغازه‌ها با کارمزدی بسیار بالایی به فروش می‌رسند و اگر خریدار بعد از مدتی کوتاه، تصمیم به فروش آن بگیرد، متضرر خواهد شد. این در حالی است که برای خرید طلای دست دوم نیازی نیست که اجرتی بپردازید و تنها مبلغی به عنوان سود فروشنده و مالیات به آن اضافه خواهد شد.
یکی از بهترین گزینه ها برای سرمایه گذاری درست در بخش خرید طلا، خریداری کردن طلای آب شده می باشد. طلای آب شده به طلایی گفته می‌شود که مستعمل است؛ و خریدار آن را جهت ذوب  به مغازه دارها و تولید کنندگان عرضه می نماید. جمع آوری و ذخیره سازی طلای آبشده یا طلای دست دوم یک سیاست مرسوم در سرمایه گذاری طلا به حساب می آید. از آنجایی که قیمت طلا به طور پیوسته در حال تغییر است، خرید طلای آب شده یک راه با حداقل ریسک در سرمایه گذاری طلا است.

مزایای سرمایه‌گذاری روی طلای دست دوم

طلای دست دوم

طبق گفته‌ی محمد کشتی‌آرای، رئیس اتحادیه‌ی طلا و سکه، «طلافروش می‌تواند حداکثر ۷درصد به عنوان کارمزد فروش طلای دست دوم دریافت کند. همچنین اگر فروشنده در فاکتور ۹درصد مالیات را بنویسد، مجاز است که ۹ درصد مالیات را از خریدار دریافت کند، در غیر این صورت طلافروش حق ندارد مالیاتی بابت فروش طلای دست دوم بگیرد.»
این نوع سرمایه گذاری و خرید طلا برای افرادی ایده آل است که برای اولین بار قصد سرمایه گذاری بر روی طلا را دارند. همین طور این نوع خرید برای اشخاصی است که مقدار طلای خریداری شده خود را برای روز مبادا سرمایه گذاری می کنند.
یکی دیگر از بهترین نوع خرید طلا این است که شما می توانید در میان اقوام و آشنایان خود گشته و افرادی را که قصد فروش طلای خود را دارند پیدا کرده و طلای دست دوم آنها را به عنوان طلایی برای سرمایه گذاری خود بخرید. ممکن است برخی از نزدیکان شما دارای گردنبند شکسته، انگشتر آسیب دیده و یا سایر زیورآلات طلای آسیب دیده باشند که بلااستفاده باقی مانده اند و آنها مایل باشند آن را به پول نقد تبدیل کنند. در این صورت می توانید با قیمتی مناسب طلای آنها را از آنها خریداری کنید. این نوع خرید طلا یک خرید دو طرف سود می باشد چرا که شما بالاترین قیمت طلا را از آشنای خود خریداری کرده اید و هم شما بدون اجرت صاحب طلای دست دوم برای سرمایه گذاری شده اید.

طلای یزدی بخرید

بهترین طلا برای ایرانی ها طلای۱۸ عیار است . یک سوالی که خیلی وقت ها مشتریان از طلافروش ها می پرسند این است که عیار طلایی که می خریم چقدر باشد؟ درباره طلا و عیارش چیزی که وجود دارد و شاید شما از آن اطلاع نداشته باشید این است که پایین ترین عیار طلا، یک عیار است و بالاترین آن ۲۴ عیار. اما اگر قرار باشد بگوییم بهترین نوع عیار برای خرید ایرانی ها چیست؟ جواب چیزی نیست غیر از طلای ۱۸ عیار . طلای۲۴ عیار دروغ است. تحت هیچ شرایطی فریب چیزی به اسم طلای ۲۴ عیار را نخورید. تنها طلایی که ۲۴ عیار خالص است، شمش طلاست و به خاطر اینکه شمش فلز نرمی است، نمی شود به تنهایی از آن زیورآلات ساخت. سازندگان طلا برای اینکه آن را به زیورآلات تبدیل کنند، مس و نقره به آن اضافه می کنند تا با پایین آمدن عیار، قابل ساخت باشد.

تشخیص طلای دست اول و دست دوم، شاید تا حدودی مشکل باشد. در خرید طلای دست دوم بسیار دقت کنید. بعضی از طلا فروشان ، مصنوعات ۱۷ عیاری که در سالیان دور تولید شده و یا بدلیجاتی که خیلی شباهت زیادی به مصنوعات طلا دارند را به عنوان طلای متفرقه خریداری و به مشتری تحت عنوان طلای بدون اجرت ساخت می فروشند.

یکی از سوال هایی که برای بیشتر خریداران طلا پیش می آید، این است که طلای ایتالیایی چقدر بهتر از زیورآلاتی است که در ایران ساخته می شود؟ پیشنهاد ما به شما این است که اگر موقع خرید بر سر کشور سازنده تردید دارید، همه چیز را فراموش کنید و طلای یزدی بخرید. طلای یزد در مقایسه با زیورآلات کشورهایی مثل ایتالیا و هند، ویژگی های خاص خودش را دارد. معروف ترین طلای ایران برای یزد است که در بیشتر مواقع با مرواریدهای خاویاری تزئین می شود و طرفداران خارجی خیلی زیادی هم دارد.

مزایای سرمایه‌گذاری روی طلای دست دوم

طلای دست دوم را چگونه بشناسیم؟

سرمایه‌گذاری روی طلای ساخته شده یک سرمایه‌گذاری جذاب است. چراکه همان‌طور که شما پول خود را صرف سرمایه‌گذاری کرده‌اید، درعین‌حال می‌توانید از آن استفاده زینتی هم بکنید و در واقع با یک تیر دو نشان بزنید. در سرمایه‌گذاری روی طلا شما علاوه بر قیمت طلا و هزینه‌ای که بابت آن می‌خواهید پرداخت کنید باید به طول دوره سرمایه‌گذاری نیز توجه کنید. برای مثال سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت بر روی طلا آن‌هم طلایی با اجرت ساخت بالا خیلی معقولانه نیست؛ مگر در شرایط خاصی که بازار طلا دچار نوسانات غیرقابل منتظره شود و نمودار قیمت طلا در بازه زمانی کوتاهی دچار شیب تند صعودی شود. این موضوع نیز برای افراد معمولی قابل پیش‌بینی نیست. این نکته را باید توجه داشته باشید که شما زمانی که یک طلا می‌خرید علاوه بر ارزش خود طلا که شامل وزن و عیار آن می‌شود، یک هزینه دیگر به نام اجرت ساخت را نیز پرداخت می‌کنید؛ اما در هنگام فروش آن طلا تنها مبلغی را بابت ارزش طلا دریافت می‌کنید. این خود نکته‌ای قابل‌تأمل در مورد سرمایه‌گذاری بر طلای ساخته‌شده است. برای مثال اگر شما امروز طلایی را به مبلغ ۲ میلیون تومان بخرید و بخواهید آن را در ماه بعد بفروشید، درصورتی‌که قیمت طلا دچار نوسانات غیرمنتظره نشده باشد، سود که نمی‌کنید هیچ؛ بلکه ضرر هم می‌کنید. زیرا هم مدت سرمایه‌گذاری شما کوتاه بوده است و در این مدت قیمت طلا تغییر فراوانی نکرده است و هم شما هنگام خرید مبلغی را به‌عنوان اجرت ساخت و مالیات و … پرداخت کرده‌اید که در هنگام فروش آن دیگر این مبالغ به شما برگردانده نمی‌شود.
طلای دست دوم را از قفل آن بشناسید. بازار طلاهای دست دوم مدت هاست که داغ است؛ تشخیص طلای دست اول و دست دوم شاید تا حدودی مشکل باشد. ساده ترین راه برای این که دست دوم بودن طلا را تشخیص بدهید، یک نگاه به ظاهر آن، به خصوص به قفل و بندی است که در آن به کار رفته. در طلای دست دوم، این قسمت ها در مقایسه با بخش های دیگر کمتر براق اند و به خاطر استفاده هایی که از طلا شده، خش هایی هم در این بخش ها دیده می شود.
بايد توجه داشته باشد كه طلای دست دومی که از دست بخرید، بهترین گزینه برای سرمایه گذاری است. اولن اگر دوست داشتید استفاده می کنید و در واقع برای خریدش فقط پول طلای خام را می دهید و خبری از مالیات بر ارزش افزوده و اجرت مغازه هم نیست و همچنين همیشه هم پول نقد است. ضمن اينكه بدانيد طلای شکسته یا آب شده به قیمت یک گرم طلای آب شده که هر روز قیمتش اعلام می شود خرید و فروش می شود.
مردم وقتی طلای ساخته‌شده می‌خرند، فاکتور خرید دریافت می‌کنند که نشان می‌دهد طلای ساخته‌شده چه میزان وزن داشته و عیار طلای آن چه قدر است؛ اما این موضوع درباره طلای آب‌شده وجود ندارد. با توجه به اینکه در هنگام فروش طلا برای آن‌که بتوانید طلای موردنظر را به قیمت واقعی آن بفروشید، داشتن کاغذ خرید آن ضروری است، خرید طلای نو با توضیحات اجرت ساخت و … مزیت محسوب می‌شود. توجه داشته باشید که می‌توانید برای سرمایه‌گذاری در طلا از طلاهایی با اجرت ساخت پایین‌تر استفاده کنید.

مزایای سرمایه‌گذاری

یکی از دلایل کاهش سود هنگام فروش طلا، مستعمل شدن آن است. معمولا قیمت طلای دست دوم نسبت به طلای نو ارزان تر است. چون نگاهتان به طلا سرمایه ایست، پیشنهاد می شود که از ابتدا طلای دست دوم بخرید. اینطور هم مقدار طلای بیشتری می خرید، هم هنگام فروش به خاطر افت قیمت ضرر نمی کنید. چرا که خودتان هم با قیمت کمتر آن را خریده اید. از جمله مزایای سرمایه‌گذاری در طلا قابلیت نقد شوندگی سریع آن در مقایسه با انواع دیگر سرمایه‌گذاری از قبیل خرید ملک و اوراق بهادار و … است. همچنین شما به هر میزان که بخواهید می‌توانید طلا برای سرمایه‌گذاری بخرید و مانند دیگر روش‌ها دارای محدودیت‌هایی از قبیل حداقل میزان سرمایه‌گذاری و … نیست. طلا از بین رفتنی نیست و هیچ آسیبی ازجمله بحران و نوسانات اقتصادی تأثیر منفی روی آن ندارد. پس بنابراین هرکس طلا دارد باید در حفظش بکوشد. برای اینکه یک سرمایه‌گذاری پرسود داشته باشید، سعی کنید اخبار مربوط به قیمت طلا را دنبال کنید و قیمت‌های به‌روز را همواره داشته باشید و همیشه سعی کنید هنگامی‌که قیمت طلا به پایین‌ترین حد خود رسید اقدام به خرید کنید.

 

گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا،  در حوزه سرمایه گذاری مناسب و مشاوره در این خصوص فعالیت دارد که می تواند راهنمای سرمایه گذاران محترم باشد. 

نظرات کاربران