پدر پولدار پدر بی پول – معرفی کتاب در زمینه سرمایه گذاری

۲۵ بهمن ۱۳۹۷
302 بازدید
کتاب برای سرمایه گذاری - پدر پولدار پدر بی پول

این کتاب یکی از کتاب هایی ست در جهت رسیدن به موفقیت های مالی. پدر پولدار،پدر بی پول کتابی است نوشته رابرت کیوساکی و شارون ال لکتر که در لیست ۱۰ کتاب پرفروش دنیا در سال ۲۰۰۱ میلادی در روزنامه‌های وال استریت ژورنال و نیویورک تایمز می‌باشد. این کتاب موفق به فروش ۲۶میلیون نسخه تا سال ۲۰۱۶ شده‌است.

اگر فقط به دنبال پول و امنیت باشی فقط به همین می رسی. تو باید به دنبال منبع پول باشی نه خود پول.

این جمله بالا را شاید بتوان گفت چیزی شبیه ویترین کتاب است. جمله ای که می تواند ماهیت و همچنین کلیت کتاب پدر پولدار پدر بی پول را هویدا کند. و نیز می شود به این جمله اشاره کرد که یاد بگیرید که پول چطور می تواند برای تان کار کند و کار کردن برای پول را فراموش کنید.

پدر پولدار و پدر بی پول کتابی در مورد دو پدر است که این دو پدر هر دو در کارشان موفق بودند، هر دو سخت کار می کردند و درآمد خوبی داشتند. اما یکی از آن دو پدر در تمام عمر خود دغدغه مالی داشت ولی دیگری یکی از ثروتمندترین مردان هاوایی شد.

این کتاب در مورد نحوه درست سرمایه گذاری بحث می کند اینکه چطور بدون حضور فیزیکی مداوم در محل کار بتوان به پول سازی و درآمد زایی فکر کرد.

این کتاب در چند فصل نوشته شده است. ابتدا کیوساکی که خود سرمایه گذار و کارآفرین موفقی است در مقدمه کتاب این چنین می نویسد که: من دو پدر داشتم. یکی فقیر و دیگری ثروتمند. پدر اول تحصیل کرده و باهوش بود و پدر دوم هرگز کلاس هشتم را به پایان نرساند. هر دوی آنها درآمد بالایی داشتند. با این حال یکی از آنها همیشه با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کرد و دیگری یکی از ثروتمندترین افراد هاوایی بود. هر دو مرد با اراده و با نفوذ بودند و مرا نصیحت می کردند با توصیه هایی که اصلا شبیه به هم نبود. مثلا یکی از آنها می گفت عشق به پول ریشه تمام فسادهاست و پدر دیگری می گفت بی پولی ریشه تمام فسادهاست. یک پدر می گفت دلیل اینکه کن ثروتمند نیستم بچه دار بودنم است و پدر دیگری می گفت دلیل اینکه من باید پولدار شوم بچه دار بودنم است. پدر فقیر، پدر اصلی رابرت بود و پدر ثروتمند، پدر دوست صمیمی وی که رابرت وقت زیادی را با آنها می گذراند.

فصل های بعدی کتاب،بدین شرح است که در فصل اول در مورد این موضوع بحث می کند که ثروتمندان برای پول کار نمی کنند. در این فصل آمده است که:

درس اول اینکه یاد بگیرید که برای پول کار نکنید بلکه کاری کنید پول برای شما کار کند.

کار کردن برای پول رویه است که اکثر ادم ها در پیش گرفته اند، زمان زیادی را صرف رفتن به مدرسه و دانشگاه می کنند، کاری انتخاب می کنند و هر ماه مقداری حقوق دریافت می کنند و با اینکه می دانند حقوقشان کم است، باز هم همین رویه را ادامه می دهند.

درس بعدی این بود که دو حس ترس و طمع در خود بشناسید و سعی کنید آنها را کنترل کنید.

 

در فصل دوم کتاب،به اهمیت دانش مالی اشاره می شود و تاکید می شود که مطمئن ترین راه برای ثروتمند شدن کسب مهارت در زمینه دانش مالی است چراکه با کسب دانش مالی در مورد سرمایه گذاری، ریسک و بدهی، تصمیم های بهتری می توان گرفت.درک مفهوم دارایی و بدهی و تفاوت های این دو در این فصل مورد بررسی بیشتری قرار می گیرد.

 

در فصل سوم کتاب،به مدیریت تجارت می پردازد. بدین صورت پرداخته می شود که بهترین استراتژی برای مدیریت اموال غیر منقول، شروع کردن یک تجارت کوچک و ادامه دادن به تجارت برای دارایی های بزرگتر و سپس به تعویق انداختن مالیات های ناشی از سود است. افراد ثروتمند قدیمی که مدت زیادی ثروتمند هستند، ابتدا ستون دارایی هایشان را می سازند و سپس با درآمد حاصله از ستون دارای شان، تجملاتشان را تأمین می کنند. اما افراد فقیر و طبقه متوسط با پول عرق ریزی خودشان و میراث فرزندانشان تجملات را تأمین می کنند.

 

در فصل چهارم،تاریخچه مالیات ها و قابلیت شرکت ها بحث می شود. در این فصل راهکارهایی برای کاهش مالیات نسبت به درآمد هر فرد ذکر می شود یکی از راه های کاهش مالیات این است که پول خود را در پوشش یک شرکت سرمایه گذاری کنید. گر از طریق شرکت سهامی خود سرمایه گذاری کنید، مالیات کم تری به درآمدتان تعلق می گیرد.

 

در فصل پنجم،چهار مهارت اصلی را در دانش مالی بیان می کند که چگونه ثروتمندان پول را می یابند. این چهار مهارت اصلی عبارتند از: حسابداری، سرمایه گذاری ساختن پول از پول، اطلاع داشتن از بازارها و علم به عرضه و تقاضا، آگاه بودن از قوانین نظیر قوانین دولت و مالیات ها.

قبل از هر سرمایه گذاری در مورد تمام گزینه ها و فرصت هایی که در اختیار دارید مطالعه کنید. هر چه بیشتر بدانید تصمیم گیری بهتری خواهید داشت . عدم تحصیلات مالی همراه با رویای زود پولدار شدن مصیبت آور خواند بود.

 

در فصل ششم، می گوید کار کنید تا بیاموزید هرگز برای پول کار نکنید. به دنبال کاری باشید تا بیش تر بیاموزید تا اینکه بیشتر حقوق بگیرید. قبل از انتخاب یک حرفه خاص را انتخاب کنید به مسیر و مهارت هایی که می خواهید بیاموزید بنگرید. از جمله مهارت هایی که برای موفقیت نیاز دارید می توان به مهارت های ارتباطی، فنون مذاکره، بازاریابی و فروشندگی و غیره اشاره کرد.

 

در فصل هفتم، غلبه کردن بر موانع مطرح می شود به صورتی که مدیریت کردن بر ترس نکته مهم مورد بحث است.برای کسب موفقیت حریص بودن یکی از فاکتورهایی ست که می توان بر تنبلی هنگام بروز ایده غلبه کرد. غرور بیش از حد،عادت های بد و نادرست و بد بینی از دیگر عامل هایی ست که در سرمایه گذاری باید غلبه کرد.

کیوساکی می گوید به یمن همین ترس ، مابقی عمرتان احتمالا مجبور  خواهید بود به یک میزان دستمزد و یک کارفرما وابسته باشید . به دنبال رهن چیزی یا مقروض شدن و یا صاحب فرزند شدن هم میزان این وابستگی فقط افزایش پیدا می کند

 

در فصل هشتم،دست به کار شدن مطرح است. در این فصل ۱۰مرحله برای پیشرفت و قدم گذاشتن در مسیر موفقیت های مالی معرفی می شود. اکثر افراد مایل هستند ثروتمند شوند و استقلال مالی یابند اما واقعیت این است که مسیر ثروتمند شدن بسیار طولانی و پر فراز و نشیب است. باید برای هدف خود دلایل عمیق و محکمی داشته باشید تا بتوانید بر سختی های پیش رو فائق آیید. دلایلی مثل اینکه من می خواهم آزاد باشم و وقت و زندگی ام را تحت کنترل خودم درآورم و شرایطی را فراهم کنم که پول برایم کار کند.

نتیجه گیری:

اکتاب پدر پولدار پدر بی پول مسیر رسیدن به استقلال مالی و ثروت را نشان می دهد. یکی از نکات اصلی که کیوساکی در این کتاب مطرح می کند این است که مطمئن شوید درآمدتان از هزینه هایتان بیشتر است. این کتاب شما را به فکر کردن وادار می کند و باعث می شود که نه فقط به سرمایه گذاری و دارایی تان بلکه به کل نگرشی که نسبت به کار و زندگی دارید فکر کنید. برای این کار سعی کنید کاربرگی تهیه کنید و هر ماه درآمد خود را ثبت کنید و آن را در مقابل هزینه ها قرار دهید. در ایران نیز چندین ترجمه از این کتاب به چاپ رسیده‌است. از جمله ترجمه مامک بهادرزاده که با عنوان “پدر پولدار، پدر بی پول” توسط انتشارات آوین منتشر شده‌است

گروه تامین سرمایه جاوید در زمینه مشاوره سرمایه گذاری با معرفی این کتاب برای دست یابی به موفقیت های مالی می تواند گزینه مناسبی برای فضای انگیزشی در بازار و سرمایه گذاری باشد.

 

نظرات کاربران