پرورش خرگوش پشمی و روش سرمایه گذاری روی آن

۷ اسفند ۱۳۹۷
1790 بازدید
پرورش خرگوش پشمی

سایت گروه مشاورین جاوید–  امروزه نوآوری و روی آوردن به صنایع نوین در سال‌های اخیر، نوآوری و الگو برداری از برخی صنایع سودآور دنیا، خصوصاً در صنعت دام و طیور کشور، رونق یافته و علاقه‌مندان خاص خود را پیدا کرده است.   رونق اين صنايع با توجه به جايگاه مستحكم محصولات غیرنفتی و در عين حال، با در نظر گرفتن افزایش تقاضای جهانی برای مواد پروتئینی و خوراکی، بستری مناسب جهت ورود به بازار صادرات جهانی محسوب مي‌شود. هر چند پرورش تعدادی از حیوانات خاص به صورت صنعتی در کشور ما به علت وجود مسائل دینی، به کندی پیش می‌رود، اما بسیاری از علاقه‌مندان با سرمایه‌گذاری در این صنعت، محصولات خود را به کشورهای دیگر صادر می‌کنند. خوشبختانه طي سال‌هاي اخير با اطلاع رسانی درست و سودمند، پرورش تعداد زیادی از حیوانات خاص در کشور و جایگاه ویژه‌ و علاقه‌مندان بسياري پیدا کرده که یکی از آنها پرورش خرگوش است.

هر چند در کشور ما به دلیل مسائل مذهبي، پرورش خرگوش جهت تولید گوشت برای مصرف داخل توجیهی ندارد اما از سال ۱۳۴۶ تا ۱۳۶۰، به منظور تولید مو و خز ، خرگوشي به نام آنقوره به صورت صنعتي پرورش يافته و به صورت فله به كشور تركيه صادر مي‌شد که به دلایلی از سال ۱۳۶۰، تقریبا كليه مزارع تعطيل شدند و فعاليت برخي از آنها به صورت پراكنده ادامه یافت. در سال ۱۳۸۷، بهروز نصيري مقاله‌اي مفصل و جامع با موضوع پرورش خرگوش دو منظوره در ماهنامه دام، كشت و صنعت منتشر کرد كه با استقبال علاقه‌مندان مواجه شد. پيگيري علاقه‌مندان از دفتر ماهنامه در خصوص پرورش صنعتي خرگوش سبب شد تا تحريريه دام، طيور به منظور کمک و راهنمایی علاقه‌مندان سرمایه‌گذاری در این زمینه، با بازنگري مقاله نصيري، به بررسی شرایط پرورش این حیوان بپردازد كه در ادامه ملاحظه مي‌‌فرماييد.

خرگوش‌ اهلي‌ (Oryctolagus Cuniculus) حيواني‌ از راسته‌ خرگوش‌ شكلان‌ (Lagomorpha) و خانواده‌ Leporidae ‌ که خاستگاه‌ ابتدايي‌ آن‌ غرب‌ اروپا و شمال‌ غرب‌ آفريقا است. در حال‌ حاضر از نژادهاي‌ مختلف‌ آن‌ به‌ منظورهاي‌ گوناگون،‌ از جمله‌ توليد پشم‌ و گوشت‌، انجام‌ تحقيقات‌ بيولوژيكي‌ و به عنوان‌ حيوانات‌ خانگي‌ استفاده‌ مي‌شود. هم‌اکنون ۲۸ نژاد و۷۷ گونه از خرگوش شناسایی شده که رایج‌ترین این نژادها به منظور پرورش خرگوش سفید نیوزلندی و نژادهای رایج دیگر، مانند خرگوش البینو، خرگوش قرمز نیوزلندی، نژاد کالیفرنیایی (به رنگ سفید و گوش‌های سیاه) و نژاد رکس است. معمولاً خرگوش به دو منظور تولید گوشت و پوست در بسیاری از کشورها به دو صورت سنتی و صنعتی پرورش مي‌يابد که هر کدام روش‌های مختلفی خود را دارد. پرورش سنتی به سه روش؛ تایلندی، کوزه‌ای و قفسی صورت می‌گیرد که هر يك مزایا و معایب خاص خود را دارند. پرورش صنعتی نیز به دو صورت سیستم باز و بسته انجام می‌شود. بزرگ‌ترین واحدهای پرورشی، از سیستم بسته- که به صورت قفس در داخل سالن نگهداری می‌شود- استفاده می‌کنند زیرا که در این روش تمامی عوامل تحت کنترل و دارای بیشترین بازده است. اندازه قفس‌ها به منظور پرواربندی برای هر ۵ قطعه خرگوش، ۵۰ در ۳۰ با ارتفاع ۲۵ سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های اقتصادی پرورش خرگوش، که سبب بازدهی بالا و بازگشت سریع سرمایه می‌گردد، کوتاه بودن طول دوره زاد و ولد این حیوان است. میانگین طول دوره آبستنی ۳۱ روز و تعداد نوزاد در هر زایمان بین ۶ تا ۸ عدد است. سن نخستین جفت‌گیری در خرگوش نر ۶ تا ۷ ماهگی و در خرگوش ماده بین ۸ تا ۹ماهگی است که حدود ۳۵ روز بعد از زایمان دوباره جفت‌گیری می‌کند؛ طول مدت مفید جنسی خرگوش ۳ سال گزارش شده است. البته لازم به یادآوری است که سیستم کشتار صنعتی خرگوش مانند مرغ است با اين تفاوت كه در قسمت پرکنی‌، پوست‌کنی انجام می‌شود و بعد از کشتار، حیوان باید به مدت ۱۲ ساعت آویزان گردد تا خون از بدن آن خارج شود، پس از آن، بسته‌بندی شده و به صورت منجمد راهی بازار مصرف می‌شود. با توجه به شرایط پرورشی، اكنون خرگوش به عنوان یکی از صنایع دامپروری پر رونق و رو به رشد در عرصه جهانی مطرح شده است. به طوري كه دولت کره جنوبی، اخيراً برای جبران کمبود گوشت قرمز خود به پرورش خرگوش های بزرگ، که انواع گوناگونی از قبیل آنقوره و… (که تا حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ کیلو گرم گوشت تولید می‌کنند) روی آورده است. هر چند كه بزرگ‌ترین مانع گسترش پرورش خرگوش در کشور ما، شرایط خاص مذهبی و شرعی است که در صورت پرورش خرگوش حلال گوشت که به نام خرگوش سم‌دار شناخته می‌شود و در صورت تأييد دینی، دیگر اين منع قانونی نيز وجود ندارد. با وجود اين، نمي‌توان از شرایط فنی بسیار ساده پرورش، قابلیت اجرا در مناطق متنوع، زاد و ولد سریع و به تعداد بالا، گوشت مرغوب و پوست با ارزش اين حيوان، که بازار جهانی خوبی هم دارد، چشم پوشيد، مزاياي انكارناپذيري که می‌تواند پرورش خرگوش را برای صادرات به دیگر کشورها توجيه‌پذیر نماید. بر همين اساس، تحریریه دام و طیور، ماهنامه آمادگی خود را جهت در اختیار قرار دادن اطلاعات بیشتر به علاقه‌مندان این صنعت اعلام میدارد.

پرورش خرگوش پشمی

نژاد های خرگوش آنقوره

خرگوش آنقوره حیوانی است بسیار آرام که عمدتاجهت تولید پشم پرورش و نگهداری می‌شوند.آنقورهمعروف‌ترین گونه خرگوش در دنیا است که به خاطر موهای بلند و نازکش شناخته می‌شود. خرگوشی که در نیمه‌های قرن هجدهم به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌شد به دلیل پشم مرغوب و بلند برای استفاده‌های صنعتی و پوشاک آنقدر محبوب شد که پرورش آن در دیگر نقاط دنیا گسترش یافت.از الياف خرگوش آنقوره در نساجی لوکس استفاده می‌شود و البسه تولیدی از پشم این خرگوش با قیمت بسیار بالایی در جهان به فروش می‌رسد. امروزه کشور چين با پرورش حدود ۸ ميليون خرگوش آنقوره سالانه قريب به ۸ تن آنقوره توليد می‌کند که ۹۰ درصد توليد جهانی است.فرانسه ، ترکيه،استراليا، آلمان و زلاندنو سایر کشورهايی هستند که آنقوره توليد می کنند.در ایران بین سال‌های ۱۳۴۶تا ۱۳۶۰ با هدف استفاده از پشم،این خرگوشبه صورت صنعتی پرورش داده می‌شد و به شکل فله به کشور ترکیه صادر می گردید.

از سال ۱۳۶۰ به بعد به دلیل مشکلات اقتصادی ناشی از جنگ،تقریبا کلیه مزارع تعطیل شد و پرورش این حیوان به صورت پراکنده صورت می‌گرفت. مجددا به منظور احیای پرورش و توليد الياف این حیوان و ايجاد صنايع جنبي مربوط به آن، از قبيل توليد نخ و پارچه، در سال ۱۳۶۸وزارت جهاد سازندگي اقدام به وارد نمودن اين نژاد از خرگوش كرد، امّا در سال های بعد، به دلایل و بهانه های مختلف ، این امر به دست فراموشی سپرده شد و مورد بی‌مهری مسئولان دولتی قرار گرفت.

خرگوش‌ اهلي به‌ منظورهاي‌ گوناگون،‌ از جمله‌ توليد پشم‌ و گوشت‌، انجام‌ تحقيقات‌ بيولوژيكي‌ و به عنوان‌ حيوانات‌ خانگي‌ استفاده‌ مي‌شود. هم‌اکنون ۲۸ نژاد و۷۷ گونه از خرگوش شناسایی شده که رایج‌ترین این نژادها به منظور پرورش خرگوش سفید نیوزلندی و نژادهای رایج دیگر، مانند خرگوش البینو، خرگوش قرمز نیوزلندی، نژاد کالیفرنیایی (به رنگ سفید و گوش‌های سیاه) و نژاد رکس است. معمولاً خرگوش به دو منظور تولید گوشت و پوست در بسیاری از کشورها به دو صورت سنتی و صنعتی پرورش مي‌يابد که هر کدام روش‌های مختلفی خود را دارد. پرورش سنتی به سه روش؛ تایلندی، کوزه‌ای و قفسی صورت می‌گیرد که هر يك مزایا و معایب خاص خود را دارند. پرورش صنعتی نیز به دو صورت سیستم باز و بسته انجام می‌شود. بزرگ‌ترین واحدهای پرورشی، از سیستم بسته- که به صورت قفس در داخل سالن نگهداری می‌شود- استفاده می‌کنند زیرا که در این روش تمامی عوامل تحت کنترل و دارای بیشترین بازده است. اندازه قفس‌ها به منظور پرواربندی برای هر ۵ قطعه خرگوش، ۵۰ در ۳۰ با ارتفاع ۲۵ سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های اقتصادی پرورش خرگوش، که سبب بازدهی بالا و بازگشت سریع سرمایه می‌گردد، کوتاه بودن طول دوره زاد و ولد این حیوان است. میانگین طول دوره آبستنی ۳۱ روز و تعداد نوزاد در هر زایمان بین ۶ تا ۸ عدد است. سن نخستین جفت‌گیری در خرگوش نر ۶ تا ۷ ماهگی و در خرگوش ماده بین ۸ تا ۹ماهگی است که حدود ۳۵ روز بعد از زایمان دوباره جفت‌گیری می‌کند؛ طول مدت مفید جنسی خرگوش ۳ سال گزارش شده است. البته لازم به یادآوری است که سیستم کشتار صنعتی خرگوش مانند مرغ است با اين تفاوت كه در قسمت پرکنی‌، پوست‌کنی انجام می‌شود و بعد از کشتار، حیوان باید به مدت ۱۲ ساعت آویزان گردد تا خون از بدن آن خارج شود، پس از آن، بسته‌بندی شده و به صورت منجمد راهی بازار مصرف می‌شود. با توجه به شرایط پرورشی، اكنون خرگوش به عنوان یکی از صنایع دامپروری پر رونق و رو به رشد در عرصه جهانی مطرح شده است. به طوري كه دولت کره جنوبی، اخيراً برای جبران کمبود گوشت قرمز خود به پرورش خرگوش های بزرگ، که انواع گوناگونی از قبیل آنقوره و… (که تا حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ کیلو گرم گوشت تولید می‌کنند) روی آورده است. هر چند كه بزرگ‌ترین مانع گسترش پرورش خرگوش در کشور ما، شرایط خاص مذهبی و شرعی است که در صورت پرورش خرگوش حلال گوشت که به نام خرگوش سم‌دار شناخته می‌شود و در صورت تأييد دینی، دیگر اين منع قانونی نيز وجود ندارد. با وجود اين، نمي‌توان از شرایط فنی بسیار ساده پرورش، قابلیت اجرا در مناطق متنوع، زاد و ولد سریع و به تعداد بالا، گوشت مرغوب و پوست با ارزش اين حيوان، که بازار جهانی خوبی هم دارد، چشم پوشيد، مزاياي انكارناپذيري که می‌تواند پرورش خرگوش را برای صادرات به دیگر کشورها توجيه‌پذیر نماید. بر همين اساس، تحریریه دام و طیور، ماهنامه آمادگی خود را جهت در اختیار قرار دادن اطلاعات بیشتر به علاقه‌مندان این صنعت اعلام می‌دارد.

پرورش خرگوش پشمی

نحوه آغاز دوره پرورش خرگوش آنقوره

شروع از خرید مادر و پدر خرگوش پشمی ازخارج از کشور و جفت گیری و تولید خرگوش پشمی تا سقف سیصد و شصت هزار قطعه افزایش تولید خواهیم داشت و تا ۲٫۵ سال از کلیه خـــــــــرگوشهای پشمی نگهداری کرده و هر دو ماه یک بار پشم آنها چیده می شود و پشم حاصله درجه بندی شده و به واحد ریسندگی انتقال و سپس ریسیده و به نخ خام و کاموا تبدیل خواهد شد و به خارج از کشور صادر می گردد و آماده برای البسه زیر مردانه خواهد گردید .
پس ازگذشت ۲٫۵ سال ازنگهداری خرگوشها ‘ پیرها کشتار و پوست آنها در واحد دباغی ، به چرم تبدیل می گردد و گوشت باقی مانده از کشتار به واحد تبدیل ضایعات انتقال و به پودر گوشت خرگــوش بــــــــرای مصــــــرف در خوراک دام تبدیل خواهد شد .
و روده آن به تولیدی های داخلی و یا خارجی که روده را به نخ جراحی برای مصارف انسانی تبدیل می کنند فروخته خواهد شد و ناخن آنها که هر دو ماه یک بار چیده خواهد شد برای ساخت ابزار دوسو و چهارسو که مورد مصرف در کارهای امثال کامپیوتر را دارد استفاده و ساخته می شود و ادرارخرگوشها تجزیه و برای مصارف شیمیائی استفاده می گردد و مدفوع آنها برای مصارف کشاورزی مورد استفاده قرارخواهد گرفت .

محصولات حاصل از پرروش خرگوش با ظرفیت ۳۶۰۰۰۰ قطعه در سال
۱: پشم خالص خرگوش آنغوره درجه بندی نشده در سال -/۴۳۲,۰۰۰ کیلوگرم
۲ : تولید نخ خام برای البسه زیر مردانه در سال -/۶۰۰,۰۰۰ کیلوگرم
۳ : روده خرگوش در سال -/۳۶۰,۰۰۰ عدد
۴: پوست دباغی شده در سال -/۳۶۰,۰۰۰ عدد
۵ : ناخن بدست آمده در سال -/۱۲۹,۶۰۰ کیلوگرم
۶ : پودرگوشت خرگوش حاصل از ضایعات و گوشت خرگوش درسال با احتساب ۶۰% از ۵/۳ کیلوگرم وزن هرسر خرگوش -/۷۵۶,۰۰۰ کیلوگرم

 

مشاوران و کارشناسان گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا، همراه و راهنمای شما جهت ارائه طرح توجیهی، مطالعات مالی و امکان سنجی جهت سرمایه گذاری در این موضوع سودآور هستند.

نظرات کاربران