پرورش ماهی در قفس، فرصت سرمایه گذاری با حاشیه سود بالا

۱۰ بهمن ۱۳۹۷
1109 بازدید

سایت گروه جاوید– در سال ۱۳۹۲، توسط ۴۵ مزرعه فعال قفس در ۱۲ استان کشور، بیش از ۱۲۴۵ تن ماهی قزل آلا تولید شد.

۱۲ سال پیش، پرورش ماهی در قفس، در کشور نروژ، ۵۰۰ هزار تن در سال بود که این میزان هم اکنون به ۲ میلیون تن رسیده؛ که بیش از ۲ برابر ظرفیت تولید و صید ماهیان کشور را شامل می‌شود. در ایران، در سال ۱۳۹۲، توسط ۴۵ مزرعه فعال قفس در ۱۲ استان کشور، بیش از ۱۲۴۵ تن ماهی قزل آلا تولید شد. در چشم انداز طرح توجیهی شبلات ایران، تا سال ۱۴۰۴، پرورش ماهی در قفس با گونه‌های مختلف چند برابر می‌شود. از فضاهای نصب قفس‌های پرورش ماهی که عمده آن‌ها از جنس پلی اتیلن هستند، می‌توان به دریا، سواحل، دریاچه‌ها و آب‌های پشت سدها اشاره کرد. این روش نو و تازه پرورش ماهی، با توجه به دریای شمال و جنوب و همچنین رودهای زیادی که در کشورمان است، توجیه اقتصادی دارد. تا پیش از این تکنولوژی و قفس‌های موجود در بازار ایران، وارداتی از اروپا بودند که در حال حاضر، با علم مهندسین ایرانی، این قفس‌ها در ایران تولید می‌شوند. طرح پرورش ماهی در قفس، یکی از فرصت‌های سرمایه گذاری است که با توجه به حمایت شیلات و تسهیلاتی که بانک‌ها به آن اختصاص می‌دهند، در حال رشد و شکوفایی است.

استفاده از قفس‌های پلی اتیلن پرورش ماهی در ایران در ابتدا در استان بوشهر، سواحل کنگان کلید خورد که در سال ۱۳۸۹ معادل ۹ تن ماهی پرورشی از دو قفس پلی اتیلن به حجم یک هزار و ۶۰۰ متر مکعب صید گردید. در حال حاضر کشورهای مالزی، تایلند، ویتنام، چین، نروژ و ایسلند، کشورهای پیشرو در استفاده از قفس‌های پلی اتیلن جهت پرورش ماهی هستند. با توجه به ظرفیت‌های موجود در کشور ما و با وجود ۵۷۰۰ کیلومتر ساحل در شمال و جنوب، پرورش ماهی در قفس – مزرعه پرورش ماهی – از سیاست‌های مهم و جدی شیلات در سواحل است.

بر اساس مطالعات در آب‌های خلیج فارس در پیش بینی اولیه می‌توان ۱۵۰ هزار تن از گونه‌های منطقه از قبیل ماهیان سوکال، حلوا سفید، شانک، هامور، سی بأس آسیایی، تن ماهیان، صبیتی، شوریده، راشگو، سرخو و … را در قفس‌های دریایی پرورش داد.

پرورش ماهی در قفس، فرصت سرمایه گذاری با حاشیه سود بالا

فرصت‌ها و مزایا

* وجود گونه‌های بومی قابل پرورش در تمامی آب‌های ساحلی جنوب و شمال کشور

* وجود شرایط زیست محیطی و امکانات مناسب اکولوژیک در سواحل کشور

* امکان به کار گیری سیستم‌های نوین پرورش ماهیان دریایی در قفس

* وجود مناطق پناهگاهی مانند جزایر قشم و کیش به عنوان مکان‌های مناسب راه اندازی مزارع پرورش ماهیان دریایی در قفس

* زمینه افزایش تولید ماهیان پرورشی دریایی به منظور کاهش فشار صید

* وجود بخش‌های خصوصی علاقه مند سرمایه گذاری

موسسه تحقیقات شیلات به گفته معاون موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور در حال حاضر آموزش رایگان پرورش ماهی در قفس را در برنامه کاری خود قرار داده است. همینطور طبق آماری که این موسسه اعلام کرده، در حال حاضر تولید ماهی در قفس برای تولید کنندگان حدود ۳۰ درصد سود دارد که برای افزایش این میزان سود در آینده و رساندن این رقم به ۵۰ تا ۶۰ درصد برنامه‌هایی گویا در دست تدوین است. البته با ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی به این حوزه، با افزایش تولید ماهی و همچنین رغبت بیشتر بانک کشاورزی برای درنظر گرفتن تسهیلات، حاشیه سود این سرمایه گذاری افزایش پیدا می‌کند.

سرمایه گذاری مطمئن

ایران ۵۷۰۰ کیلومتر در شمال و جنوب ساحل دارد. تنوع ماهی‌ها در این دو خطه بسیار زیاد است. علاوه بر دریای جنوب، در سه استان گلستان، مازندران و گیلان هم با ماهی‌هایی مثل کپور، آزاد، خاویاری و قزل آلا مواجه هستیم که با توجه با آمار عرضه و تقاضا، درخواست بیشتر از تولیدات چند سال اخیر ایران بوده است. در نتیجه، بازار پویای پرورش ماهی، با به روز ترین روش پرورش، حداقل به مدت یک دهه نیازمند ورود سرمایه گذاران و گسترش این صنعت است. امروزه دریاها که نزدیک به ۷۵ درصد سطح کره زمین را اشغال کرده‌اند، یکی از ظرفیت‌های بالقوه برای تولید مواد غذایی هستند که در دسترس بشر قرار دارند.

گروه سرمایه گذاری جاوید، حامی سرمایه گذارانی است که قصد ورود به این فرصت اقتصادی را دارند. گروه جاوید، کارگزار تأمین سرمایه، با شعار «رؤیاتو زندگی کن» از سرمایه گذاری در این طرح استقبال می‌کند.

نظرات کاربران