چابهار؛ بهشت سرمایه‌گذاری

۱ اسفند ۱۳۹۷
891 بازدید
چابهار؛ بهشت سرمایه‌گذاری

سایت گروه جاویدعبدالرحيم كردی، مدير عامل منطقه آزاد چابهار از برگزاری قریب‌الوقوع نمايشگاه بين‌المللی فرصتهای سرمايه‌گذاری خارجی با حضور ۱۰۰ شركت از ۳۵ كشور جهان در چابهار خبر داد. این نمایشگاه از ۷ اسفند – مصادف با روز چابهار – در این منطقۀ آزاد دایر خواهد بود. ماه گذشته نیز این منطقه میزبان سرمایه‌گذاران داخلی در «همایش فرصتهای سرمايه‎گذاری در چابهار» بود. آقای كردی در گفتگو با رسانه‌های خبری در حاشيۀ برگزاری هشتمين جشنوارۀ بين‌المللی مد و لباس فجر در چابهار، علت تمرکز بر افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در این منطقه را خارج بودن چابهار از محدودۀ تحريم‌های جديد آمريكا عنوان کرد. آقای كردی گفت: «توافقنامۀ چابهار بین ایران و هند و افغانستان، زمینۀ خوبی برای حضور آن دسته سرمایه‌گذاران افغان، سرمایه‌گذاران هند، سرمایه‌گذاران چین و همینطور برای سرمایه‌گذاران اروپایی است که قصد حضور در بازارهای منطقه را دارند… دربارۀ قرارداد هند – در فاز یک بندر شهید بهشتی – نیز، شرکت هندی به مدت ۱۰ سال با تجهیزاتی که در منطقه مستقر می‌کند، بهره برداری از این بندر را به عهده خواهد داشت و بعد از ۱۰ سال مالکیت آن به سازمان بنادر و دریانوردی ایران منتقل خواهد شد و ادارۀ آن هم در اختیار خود ما خواهد بود».
مدیرکل دفتر سرمایه گذاری استانداری نیز اشاره کرد؛ با توجه به فشرده بودن زمان برگزاری، برای هر ۲۰۰ بسته سرمایه گذاری آماده شده برای این همایش مجوزها و قراردادهای مورد نیاز از قبل تهیه شده که در صورت تمایل و انتخاب سرمایه گذار انعقاد قرارداد در همان روز انجام خواهد شد.

بندر بین‌المللی چابهار

در جنوبی‌ترین نقطه شرقی کشور، واقع در استان سیستان و بلوچستان، شهرستان چابهار با وسعت ۱۷۱۵۰ کیلومتر مربع و جمعیتی حدود ۲۰۰ هزار نفر قرار دارد. این شهرستان در مجاورت دریای عمان تنها بندر اقیانوسی ایران است که به خاطر شرایط جغرافیایی این خلیج از جمله عمق زیاد و بریدگی‌های موجود، پتانسیل مناسبی برای وجود اسکله و بندرگاه‌هایی را دارد که میزبان کشتی‌های غول‌پیکر باشند. این بندر نه تنها برای ایران بلکه برای تمام همسایگان ما قابل اهمیت است، زیرا چنین پتانسیلی در کشور‌های اطراف دیده نمی‌شود و بندر چابهار می‌تواند میزبان کشتی‌هایی باشد که می‌خواهند به کشور‌هایی نظیر هند، پاکستان، افغانستان، عمان ترکیه، ارمنستان، آذربایجان و ترکمنستان محصول صادر کنند یا از آن‌ها به دیگر نقاط جهان ارسال کنند.

سرمایه‌گذاری پرسود در چابهار

برای اینکه سرمایه گذاران داخلی و خارجی میل به سرمایه‌گذاری در این منطقه را داشته باشند، ویژگی‌هایی برایشان در نظر گرفته شده که برخی از آن‌ها به شرح ذیل است:

– تخفیف در هزینه انبارداری برای کانتینر‌هایی که با شناور به منطقه آزاد وارد می‌شوند

– تخفیف در هزینه تجهیزات بندری برای کانتینر‌هایی که با شناور به منطقه آزاد حمل می‌شوند

– تخفیف در هزینه انبارداری کالا‌های صادراتی و ترانزیتی وارد به منطقه آزاد چابهار

– تخفیف حمل از مبدأ به میزان ۱۰ درصد ارزش سیف کالا

– تخفیف در نمایندگی و خدمات پس از فروش به میزان ۱۰ درصد ارزش سیف کالا

– معافیت مالیاتی به مدت ۲۰ سال از تاریخ بهره‌برداری برای کلیه فعالیت‌های اقتصادی

– معافیت از هزینه‌های انبارداری در چابهار به مدت سه ماه تسهیلات

– ارائه تسهیلات مناسب جهت واردات کالا به‌صورت تجاری

– ارائه تسهیلات در خصوص مابه‌التفاوت هزینه حمل کالا

– صدور گواهی مبدأ مورد تائید گمرکات کشور

– صدور قبض انبار قابل معامله و قبض انبار تفکیکی مورد تأیید گمرکات کشور توسط سازمان

– عدم متروکه شدن کالا در منطقه آزاد چابهار

– امکان تملک ۱۰۰ درصد سهام شرکت‌ها برای اتباع خارجی

– ضمانت سرمایه گذاری‌ها مطابق با قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی در ایران

– امکان انتقال ۱۰۰ درصد سرمایه و سود حاصل از فعالیت اشخاص ثبت شده خارجی به خارج از کشور

– معافیت مالیاتی ۱۰۰ درصدی بر درآمد و دارایی به مدت ۲۰ سال و قابل تمدید

– معافیت ورود ماشین آلات و مواد اولیه مصرفی واحد‌های تولیدی از عوارض ورودی گمرکی

– آزاد بودن صادرات محصولات تولیدی هر منطقه از مقررات عمومی صادرات و واردات

– معافیت گمرکی محصولات تولیدی واحد‌های صنعتی منطقه برای صدور به سرزمین اصلی به میزان ارزش افزوده در استفاده از مواد اولیه داخلی

– امکان استفاده از نیروی کار خارجی به میزان ۱۰ درصد کل نیروی کار منطقه آزاد چابهار

– قوانین و مقررات انعطاف پذیر در زمینه نیروی کار شاغل در منطقه

– مجاز بودن تخلیه، بارگیری، ترانزیت و ترانشیپ و معافیت آن از عوارض و حقوق گمرکی به استثنای هزینه‌های انبار و جابه‌جایی مجاز بودن خرده فروشی کالا

– قابلیت استفاده از تسهیلات بانکی برای اجرای پروژه‌های سرمایه گذار

– امکان تأسیس بانک و بیمه داخلی و خارجی یا شعبات آن‌ها

– صدور ویزای شش ماهه برای سرمایه گذاران خارجی با قابلیت تمدید

– صدور ویزای در فرودگاه از طریق نمایندگی وزارت امور خارجه

چابهار؛ بهشت سرمایه‌گذاری

فرصت‌های سرمایه‌گذاری در چابهار

اگر بخواهید در چابهار کسب و کاری راه بیاندازید و یک سرمایه گذاری مطمئن انجام دهید باید به زیرساخت‌های تولیدی موجود در آن توجه کنید. جاده‌هایی که می‌توان در آن به حمل کالا پرداخت به شرح زیر است:
محور چابهار – جاسک – بندر عباس به سمت مرز‌های جنوب غربی محور چابهار- ایرانشهر – کرمان به سمت مرز‌های شمالی و شمال غرب و غرب ایران محور چابهار – ایرانشهر – زاهدان به سمت مرز‌های شرقی و شمال شرق ایران امکانات بندری از نظر ارتباط دریایی نیز دارای دو بندر مهم است که ظرفیت حدود ۲٫۵ میلیون تنی دارد که به حدود ۶ میلیون تن هم در آینده خواهد رسید.

– منطقه آزاد چابهار دارای دو بندر شهید کلانتری و شهید بهشتی شامل ۹ پست اسکله با ظرفیت تخلیه و بارگیری ۰۰۰/۰۰۰/۳ تن در سال است.
– امکان پهلوگیری چهار کشتی با ظرفیت ۴۵۰۰۰ تن به طور هم‌زمان در بنادر مذکور وجود دارد.
– با توجه به تجهیزات موجود، امکان تخلیه محمولات از کشتی در حد ۳۰۰ دستگاه کانتینر ظرف ۲۴ ساعت وجود دارد.
– تجهیزات لازم برای بارگیری ۳۰۰ دستگاه کانتینر در مدت ۲۴ ساعت موجود است.
– ارائه خدمات بندری، کشتیرانی و پشتیبانی در حد استاندارد جهانی به کلیه صاحبان کالا.
– وجود انبار‌های رو باز و مسقف با امکانات تخلیه و بارگیری متناسب با اقلام وارداتی.
همچنین در فاصله ۴۵ کیلومتری بندر، یک فرودگاه بین‌المللی وجود دارد. خط ریلی کرمان – به سیستان بلوچستان نیز در دست احداث است.

مجتمع‌های تجاری چابهار

بندر چابهار به خاطر اینکه جزء مناطق آزاد تجاری به حساب می‌آید، طبیعتن از ویژگی‌های خاص این مناطق هم برخوردار است. در چابهار کالا‌های خارجی بدون پرداخت گمرک وارد می‌شوند و معمولاً شهروندان شهر‌های مختلف ایران برای خرید اقلام متنوع با قیمت پایین به این بندر سفر می‌کنند. هرچند که شما باید مراقب کیفیت اجناسی که خریداری می‌کنید باشید، اما عموماً از خرید از این بندر راضی خواهید بود. برای این کار می‌توانید به مراکز خرید، چون صالحیار، تیس، فردوس، ابریشم، صدف و پردیس مراجعه کنید. اگر لوازم الکترونیکی خریداری می‌کنید حتماً چند روز قبل از خروج از چابهار آن را تست کنید.

فرصت‌های پیشِ رو در بندر چابهار

– ارتقاء منطقه آزاد چابهار و تبدیل آن به کانون اصلی حمل و نقل ترانزیت در چهارچوب توسعه محور شرق کشور
– اتصال به شبکه ریلی کشور
– اتصال به شبکه گاز کشور
– امکان احداث صنایع پایین دستی با شروع به کار صنایع سنگین از جمله پتروشیمی و فولاد
– احداث فرودگاه بین‌المللی

از دیگر فرصت‌های سرمایه‌گذاری در چابهار می‌توان به سرمایه‌گذاری در حوزه‌ی تجارت، صنعت، خدماتی، گردشگری و شهرک‌های تخصصی اشاره کرد.

منطقه آزاد چابهار، سرزمین فرصت‌های طلایی

مدیر سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: سرمایه گذاران ۴۷ کشور دنیا ۳۵۴ شرکت با موضوع بازرگانی، صنعتی، خدماتی، گردشگری و ترانزیت در این منطقه ثبت کرده اند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار شکری بلوچ در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: میزان سرمایه گذاری اظهاری خارجی از سال ۱۳۸۲ تاکنون در سطح منطقه آزاد چابهار ۷۷۰ میلیون دلار بوده که ۵۳ میلیون دلار آن محقق شده است. از مجموع ۳۵۴ شرکت خارجی ثبت شده ۱۶۴ شرکت سرمایه گذاری مربوط به کشور افغانستان است و کشورهای پاکستان با ۶۱ شرکت، هند با ۲۲ شرکت و چین با ۱۹ شرکت در رده های بعدی از نظر ثبت شرکت در منطقه آزاد چابهار قرار دارند.  ۲۸۹ شرکت در زمینه بازرگانی، ۲۲ شرکت صنعتی، ۳۰ شرکت خدماتی و چهار شرکت در حوزه ترانزیت فعال هستند. ثبت شرکت در این منطقه به صورت الکترونیکی و در کمترین زمان یعنی ۲ روز انجام می شود. سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای ثبت هرگونه شرکت می توانند به سایت سازمان منطقه آزاد چابهار به نشانی http://www.cfzo.ir قسمت سامانه الکترونیکی ثبت شرکت مراجعه کنند.

مزیت‌های نسبی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد چابهار

چابهار؛ بهشت سرمایه‌گذاری

تاجران افغانستان در بندر چابهار

دیرکل دفتر تجاری‌سازی و امور تشکل‌های معاونت حمل و نقل وزارت راه‌ و شهرسازی ایران از شکل‌گیری سرمایه‌گذاری تاجران افغانستان در بندر چابهار خبر داد و گفت: سرمایه‌گذاری تجار افغانستان در بندر چابهار شکل گرفته است. در مراکز لوجستیکی که ما در بندر چابهار داریم، طرف‌های افغانستانی در حال سرمایه‌گذاری‌اند، اما این به هیچ عنوان راضی‌کننده نیست. در آینده نه چندان دور و با توسعه‌ای که در صنایع افغانستان شکل می‌گیرد، افغانستان نیاز دارد به بازارهای مصرف در اروپا، صنایع تولیدی در چین و حتی بازارهای شرق آسیا متصل شود و این دسترسی میسر نخواهد شد مگر این‌که یک اتحاد استراتژیک بین افغانستان و یکی از بنادر متصل به آب‌های آزاد شکل بگیرد که امروز با تمهیداتی که جمهوری اسلامی ایران اندیشیده، این فرصت در بندر چابهار فراهم است.
از حوزه‌های سرمایه‌گذاری پیشنهاد شده به تاجران و سرمایه‌گذاران افغانستان می‌توان به چند نمونه که در ادامه می‌آید، اشاره کرد:

ـ در حوزه احداث انبارهای سرپوشیده و مکانیزه؛
ـ احداث محوطه‌های نگه‌داری کانتینری و موضوعات مرتبط با لوجستیک؛
ـ احداث پایانه‌های نفتی برای ترانزیت یا سواپ فرآورده‌های نفتی از محل بندر چابهار؛
ـ سرمایه‌گذاری در ایجاد مخازن نفتی؛
ـ ایجاد کارخانه‌های تولیدی یا صنایع ارزش افزوده در پس‌کرانه بندر و در منطقه آزاد چابهار؛
ـ تولید انرژی و بهره‌برداری از نیروگاه‌های برق.

حمیدالله بلیده‌ای، عضو هیات مدیره سازمان منطقه آزاد چابهار در مصاحبه‌ای درباره‌ی سرمایه‌گذاری در منطقه‌ی آزاد چابهار گفته است: ارتقاء منطقه آزاد چابهار و تبدیل آن به کانون اصلی حمل و نقل ترانزیت در چارچوب توسعه محور شرق کشور، اتصال به شبکه ریلی وشبکه گاز، امکان ساخت صنایع پایین دستی با آغاز بکار صنایع سنگین از جمله پتروشیمی و فولاد و ساخت فرودگاه بین المللی از فرصت های آینده در بندر و منطقه آزاد چابهار است. هم اینک سرمایه گذاران ۴۷ کشور دنیا ۳۵۴ شرکت با موضوع بازرگانی، صنعتی، خدماتی، گردشگری و ترانزیت در منطقه آزاد چابهار ثبت کرده اند. میزان سرمایه گذاری اظهاری خارجی از سال ۱۳۸۲ تاکنون در سطح منطقه آزاد چابهار ۷۷۰ میلیون دلار بوده که ۵۳ میلیون دلار آن محقق شده است. در مجموع سه هزار و ۱۶۸ شرکت داخلی و خارجی ثبت شده در منطقه آزاد چابهار ۱۳ هزار و ۶۰۰ شغل ایجاده کرده اند، خاطرنشان کرد: ثبت شرکت در این منطقه به صورت الکترونیکی و در کمترین زمان یعنی ۲ روز انجام می شود. ۲ هزار و ۸۱۴ شرکت سرمایه گذاری داخلی توانسته از سال ۱۳۸۱ تاکنون ۱۶۰ تریلیون ریال سرمایه گذاری اظهاری انجام دهند که هم اینک ۱۱ تریلیون ریال آن محقق شده است. تعداد ۹ شهرک تخصصی شامل فرآوری خرما، صنایع خودرو، شیلات، فناوری اطلاعات و ارتباطات، عمل آوری صنایع غذایی و کشاورزی، شیمیایی، لجستیک، انرژی های تجدید پذیر و شهرک پزشکی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در این منطقه آماده واگذاری است. برای ایجاد و راه اندازی ۹ شهرک تخصصی هزار و ۲۷۶ هکتار زمین تخصیص یافته است و در مجموع حجم سرمایه گذاری این شهرک ها ۵۵۱ میلیون دلار برآورد شده است.

آیا شما هم به سرمایه‌گذاری در بندر چابهار تمایل دارید؟

منطقه‌ی آزاد چابهار یکی از مهم‌ترین مناطق آزاد تجاری ایران است که در عین حال یکی از بااهمیت‌ترین نقاط ترانزیت دریایی جهان نیز به شمار می‌رود. در سال‌های گذشته در چابهار سرمایه‌گذاری‌های عظیمی برای تبدیل آن به یک منطقه بین‌المللی انجام شده است. این منطقه با مساحت ۱۴ هزار هکتار در منتهی‌الیه جنوب شرقی ایران، شرق خلیج چابهار و در کنار آبهای دریای عمان قرار دارد و به‌ وسیله شبکه حمل و نقل زمینی و هوایی از شمال به کشورهای آسیای میانه و افغانستان، از شرق به پاکستان و از جنوب به اقیانوس هند متصل می شود. دسترسی مستقیم به آبهای آزاد و قرارداشتن در خارج از خلیج فارس و همین‌طور عدم آسیب‌پذیری در مواقع بروز بحران، موقعیت استراتژیکی را برای ایجاد یک گذرگاه ارتباطی بین کشورهای آسیای میانه و سایر کشورهای جهان فراهم آورده‌است.
بندر چابهار نزدیک‌ترین راه دسترسی کشورهای محصور در خشکی آسیای میانه – افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان – به آبهای آزاد است و که این مسئله باعث شده از اهمیت فراوانی برخوردار شود. ساخت فرودگاه بین‌المللی، کشیدن راه‌آهن برای اتصال به راه‌آهن سراسری ایران و کشورهای ترکمنستان و افغانستان، و افزایش اسکله‌ها برای بارگیری کشتی‌های اقیانوس‌پیما از مهمترین برنامه‌های توسعه چابهار است.

اگر قصد سرمایه‌گذاری در منطقه‌ی آزاد چابهار را دارید، کافی‌‌ست با مشاوران زبده و کارشناسان باتجربه‌ی ما در گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا
تماس بگیرید تا از جزئیات طرح‌های تجاری و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این منطقه اطلاع پیدا کنید. گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا با شعار «رؤیاتو زندگی کن»، حامی سرمایه‌گذاران محترمی است که قصد ورود به سرمایه‌گذاری در این حوزه را دارند.

نظرات کاربران