چالش ها و فرصت های سرمایه گذاری اقتصادی در صنعت ورزش در تایوان

۱۲ بهمن ۱۳۹۷
303 بازدید

سایت گروه جاوید – صنعت ورزش در تایوان به شدت تحت تاثیر از توسعه و رشد ورزش جهان است که با رشد و چالش هر روزه در طی سال های اخیر رو به رو ست هدف از این مقاله توصیف و تحلیل محیط بازار اقتصادی فعلی و روند پیشرفت و توسعه در تایوان است. و همچنین چالش ها و فرصت ها برای توسعه آینده معرفی می شود.

ارتباطات کوتاه بر اساس گزارش های رسمی، تجربه صنعتی و مشاهده کاربردی برای توضیح عملکرد فعلی صنعت ورزش تایوان می باشد.

در پاسخ به رشد شاخص های صنعت ورزشی، ورزش های مربوط به سلامت، بسیاری از دانشگاه ها در تایوان از سال ۱۹۹۵ برای آموزش و آماده سازی منابع انسانی، دارای برنامه مشخص و همچنین رشته مدیریت ورزشی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند. استعداد های سطح بالا با نظرهای بین المللی در زمینه بازاریابی، تحقیق و توسعه، تولید و مدیریت با چشم اندازهای خاص در بازار جهانی نوظهور صنعت ورزش وجود داشته است.

صنعت ورزش تایوان با نوآوری تکنولوژی و کارآفرینی شناخته شده است. امروزه تایوان بعنوان یک اقتصاد پرانرژی بوسیله رقابت های سازنده مطرح است. طبق گزارش رقابت پذیری جهانی در سال ۲۰۱۰ که توسط انجمن اقتصادی جهان بیرون آمد، تایوان رتبه سیزدهم را در  مقیاس جهانی و رتیه هفتم را برای فاکتورهای نوآوری بدست آورده است. تخمین میزان صنعت ورزش تایوان در حدود ۵/۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱ طبق گزارش کنسولِ طراحی و توسعه اقتصادی در تایوان برآورد شده است.

این مقدار انتظار می رود تا سال ۲۰۱۵ به میزان ۳/۹ میلیارد دلار افزایش بیاید. با موفقیت در زمینه تکنولوژی اطلاعات و نوآوری الکترونیکی، تایوان به قطب مناسب سرمایه گذاری توسط بسیاری از شرکت های تولیدی در مورد طراحی و تولید محصولات جدید تبدیل شده است. این رشد پرتکاپو در صنعت ورزشی بر مبنای دو فاکتور است. یک، زنجیره تامین که موجب اطمینان حاصل از تولید و فروش کالاهای ورزشی می شود. دوم افزایش آگاهی عمومی برای اهمیت سلامتی و ورزش، باعث افزایش عرضه و تقاضا شده است. از  این امر باعث افزایش کیفیت بهتر ورزش، تجربه، شادی و ایمنی شده است. از آنجاییکه تایوان بطور گسترده بعنوان یک رهبر جهانی در فناوری اطلاعات شناخته شده است، بسیاری از شرکت ها در طراحی و تولیدات جدید مشارکت داشته اند که این امر در فراهم کردن کیفیت ورزش، تجربه، نشاط و امنیت بسیار موثر بوده است.

اخیرا این محصولات به یک روند اصلی در کالاهای ورزشی تبدیل شده اند.

چالش ها و فرصت های سرمایه گذاری اقتصادی در صنعت ورزش در تایوان

بسیاری از کسب و کارهای اقتصادی ورزشی کوچک تا متوسط از دهه ۱۹۷۰ میلادی تشکیل شده اند و این باعث تشدید رقابت بازار، افزایش در کیفیت محصول و تحولات در خط تولید شده است.  این دستاورد بیشتر به دلیل تلاش های تولیدکنندگان داخلی در معرفی تکنولوژی رقابتی خارجی بطور مداوم می باشد که باعث بهبود در تولیدات و ظرفیت تحقیق و توسعه، پاسخ سریع به نیاز بازار اقتصادی، ثبات دادن به کیفیت تولیدات، توسعه روزافزون خستگی ناپذیر و حفظ مدیریت کارایی بطور پیوسته شده است.

بسیاری از فعالیت های ورزشی در تایوان مرسوم هستند. برای مثال صنعت دوچرخه سواری یک زنجیره صنعت جامعه ای تشکیل داده است. تمام فروشنده های کوچک و بزرگ مثل چرخ، نور، جرثقیل با هم کار می کنند تا نقش موثری را در ایجاد یک صنعت غول پیکر دوچرخه در تایوان بازی کنند. به دلیل افزایش قیمت نفت و آگاهی محیط زیستی، دوچرخه سواری به یک فعالیت بیرونی محبوب تبدیل شده است. تایوان به پادشاه دوچرخه معروف است که به تولید بیشتر از ۹۰ درصد دوچرخه همت کرده است. تولید کننده ها و زنجیره های خرده فروشی و بازاریاب ها با پشتیبانی دولت همکاری کرده اند  بهشت دوچرخه را ایجاد کرده اند.

بطور مشابه روسای باشگاه گلف، قایق بادبانی و تجهیزات بدنسازی تولید کنندگان اصلی در بخش دستیابی تایوان به کالاهای ورزشی هستند. فروشندگان کالاهای ورزشی گاهی اوقات برای افزایش یافتن ویژگی های متمایز و مزایای رقابتی، تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات را با هم ترکیب می کنند.

 

چالش صنعت ورزش در تایوان

از دهه ۱۹۹۰ میلادی ساختار صنعت ورزشی تایوان تحول چشم گیر و بنیادینی داشته است. بعد از دوران نوآوری و یکسان سازی تکنولوژی، صنعت ورزش چشم اندازه تازه ای به خود دید. با این وجود در قیاس با توسعه صنعت ورزش در آمریکای شمالی که در جایگاهی بالاتر از پانزده صنعت قرار دارد، میزان کلی تولیدات فعلی صنعت ورزش در تایوان به مقدار تقریبی ۸۷/۰ درصد تولید ناخالصی داخلی را شامل می شود. توسعه آینده صنعت کل، با چالش هایی مواجه است. اول، هنوز ارتباطی بین کسب و کار تولیدات کالاهای ورزشی و مشارکت در ورزش ها وجود ندارد. تنوع گسترده خط تولیدها که منجر به رشد بیکاری خواهد شد. اگر تاثیر منفی تا فرم کنونی ادامه دار باشد می تواند اقتصاد داخلی را تحت تاثیر خود قرار دهد. علی رغم افزایش یافتن زمان فراغت و درآمد در میان دانشجویان تایوانی ورزش هایی که بر مصرف و دیگر فعالیت های تفریحی متمرکز هستند از گزینه های محبوب در بین بعضی از شهرهاست.

چالش دیگر تاثیر جا به جایی روی قدرت انسانی صنعت ورزش است در دهه گذشته دولت تایوان برای زیرساخت ورزشی مثل امکانات ورزشی بزرگ بودجه اختصاص داده است. تا به موقع منابع انسانی حرفه ای را به بخشی از صنعت خدمات ورزشی معرفی نماید. چگونگی توسعه منابع انسانی طبق تقاضای صنعتی یک مسئله ضروری است.

علاوه بر این تصور عمومي از ورزش هنوز در محدوده تناسب اندام، مهارت هاي ورزشي يا نيازهاي بهداشتي باقي مي ماند بنابراین ادغام دانش شخصی و ادامه یافتن سطح بالاتری از کیفیت زندگی از طریق مشارکت در فعالیت های ورزشی و تفریحی، اساس سیاست ورزش است در نهایت ساختار صنعتی کنونی در روابط ناهمخوان بین بخش های خصوصی و عمومی ظاهر شده است و مدیریت عمومی نقش فعال و برجسته ای را در ظرفیت مدیریت ایفا نمی کند. توسعه ی بخش خصوصی برای شرکت های سودآور اغلب بصورت مدیریت دولتی، محدود می شود. بنابراین مدیریت بخش های خصوصی تحت محدودیت های حقوقی مختلف نظیر قانون ساخت و قانون کسب و کار قرار دارد. و یا استراتژی عملکرد آنها نمی تواند نیاز دولت را رفع کند. آنها خود را به مجموعه های تخصصی نیروی انسانی، پیکربندی  سخت افزار و نرم افزار و خدمات حرفه ای اختصاص نخواهند داد، به طوری که مردم به طور کلی نمی توانند از خدمات ورزشی با کیفیت بالا در تایوان لذت ببرند.

چالش ها و فرصت های سرمایه گذاری اقتصادی در صنعت ورزش در تایوان

 

نوآوری کسب سود تجاری را تضمین می کند

با پیشرفت های صنعتی پیشرفته، تایوان برنامه های قابل توجه ای در یکپارچه سازی تکنولوژیکی در سال های اخیر داشته است از جمله( فناوری اطلاعات، ارتباطات و الکترونیک مصرف کننده) یکپارچه سازی برای صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات راه را برای کاربردهای پیشرفته تکنولوژی در صنعت کالاهای ورزشی باز می کند. علاوه بر این، با پشتیبانی از پایگاه های تولید خود در آسیای جنوب شرقی و چین، تولید کنندگان تایوانی می توانند به طور انعطاف پذیری کالاهای ورزشی را در سبک های ورزشی، قیمت ها و حجم های مختلف عرضه کنند..

تولید کنندگان تایوانی با مزایای فوق ذکر شده، به طور فعال خود را به جهان شناخته اند که در خط مقدم صنعت کالاهای ورزشی بین المللی هستند. موفقیت تایوان در پرورش یک صنعت بالقوه ممکن است شامل راهبردهای برنده شده برای گسترش به یک بازار جهانی باشد. در عصر اقتصاد اوقات فراغت، صنایع دوچرخه، کالاهای بیرونی و تجهیزات تناسب اندام، به بهترین شیوه ها خود را سازماندهی می کنند و تحقیقات و توسعه محصولات نوآورانه را برای انتظارات بازار بین المللی و افزایش فروش جهانی افزایش می دهند.

 

چشم انداز حفاظت محیطی برای صنعت ورزش

گرمایش زمین و معضل مصرف انرژی موجب شده است تا افراد به محیط طبیعی بیشتر رغبت نشان بدهند. روند تحقیق و توسعه مواد سازگار با محیط بر ویژگی های غیر سمی، ارگانیک و زیست تجزیه پذیر تاکید دارد. علاوه بر این، به رغم چشم انداز درخشان در صنعت ورزش، ارزش اصلی این صنعت این است که مصرف کنندگان برای سلامتی جسمانی و معنوی، حتی سرگرمی تلاش می کنند. همانطور که از شعار پاتاگونیا نقل شده است: “در یک سیاره مرده ای کسب و کار وجود ندارد”، اگر مردم نمی توانند در فعالیت های فضای باز شرکت کنند، صنعت ورزش سقوط خواهد کرد. بنابراین، هنگامی که روند تغییر می کند به این دلیل که مردم بیشتر متوجه می شوند که دوچرخه سواری صرفا سود اقتصادی نیست، شرکت ها باید با چشم انداز بلند مدت و مسئولیت حفاظت از محیط زیست مجهز شوند و نه توسط قوانین فعلی محدود شوند.

 

نتیجه گیری و پیشنهادات

صنعت ورزش یکی از سریعترین بخش های قابل رشد در مقیاس جهانی ست. با افزایش درآمد قابل دسترس و محدوده گسترده ای از فعالیت های ورزشی همراه با آگاهی رو به رشد ، نیازهای روش زندگی سالم و متعادل، مصرف کنندگان بیشتر وقت و هزینه برای لذت بردن از فعالیت های ورزشی و اوقات فراغت صرف می کنند.

فعالیت های صنعت ورزش جهانی رشد فوقالعاده ای خواهد داشت. در واکنش به دوران اقتصاد سبز، تایوان انتظار دارد که از توانمندی مهندسی برتر خود برای کشف فرصت های جدید در صنعت ورزش استفاده کند. بر اساس محیط طبیعی متنوع و زیبا، تایوان یک محل مناسب برای توسعه بخش های ورزشی و اوقات فراغت است. کارایی و تکنولوژی های تولیدی با کیفیت بالا، تایوان را به عنوان شریک ایده آل برای مارک های ورزشی جهانی معرفی می کند.

صرف نظر از محصولات خاص در صنعت ورزش، دوچرخه، ساخت قایق بادبانی، تجهیزات تناسب اندام، باشگاه های گلف، و یا لباس های ورزشی، نوآوری بی قید و شرط موفقیت مشتری، رقابت پایدار طراحی و تولید در تایوان را تضمین می کند.

چین یکی از بزرگترین کارخانه های جهان بوده و صادرات کالاهای ورزشی آن از تایوان بیشتر است. با این حال بخش زیادی از کالاهای صادراتی از کارخانه های تایوانی هستند. تولید کنندگان تایوان بر تقسیم کار بین المللی برای حفظ رقابت تأکید کرده اند. از طریق یکپارچه سازی داخلی و همکاری نزدیکتر با سایر شرکت ها، آنها تلاش می کنند تا  برندها را افزایش دهند تا حتی رقابتی در سطح جهانی داشته باشند.

در بازار جهانی کالاهای ورزشی، سهم نام های تجاری برجسته، فوق العاده نیست. حجم کل فروش ده نام تجاری برتر جهان، کمتر از ۲۰ درصد از بازار جهانی را تشکیل می دهد. با این حال، انتظار می رود وضعیت در آینده تغییر کند. مارک های معروف مانند Nike، Reebok و Adidas، با استفاده از نام تجاری، همچنان به گسترش خط تولید و بازار خود ادامه می دهند. در عین حال، آنها از OEM یا ODM برای جمع آوری محصولات با کیفیت بالا با قیمت رقابتی برای فروش نام تجاری خود استفاده می کنند.

بازار مالی تایوان ممکن است اجازه تبلیغات ایمیل، بازگشایی بازارهای جدید که خدمات پس از فروش ارائه می دهند را بدهد. پیش بینی می شود که شرکت های بزرگ در بازار حتی بزرگتر و قوی تر شوند. در مواجهه با روند فوق، تولیدکنندگان تایوان همچنان به افزایش تحقیقات و توسعه داخلی و بازاریابی محصولات با تکنولوژی پیشرفته ادامه می دهند و در حال گسترش استفاده از پایگاه های تولید خارج از کشور هستند.

آنها همچنین ممکن است تجارب موفق ایتالیا و سوئیس را در تبدیل و ارتقاء صنایع سنتی مانند کفش، پوشاک و ساعت سازی را اعمال کنند.

علاوه بر این، زنجیره عرضه و تقاضا ممکن است از بالا به سمت کارخانه های پایین دست تغییر یابد تا فرصت های کسب و کار بیشتری برای هر دو تامین کننده و خریداران ایجاد شود. شرکت در فعالیت های تبلیغی بین المللی و انجمن تولید کنندگان مختلف نیز به بهبود مزیت تایوان در بازاریابی بین المللی کمک می کند تا صنعت صنایع ورزشی تایوان همکاری بیشتری در بازار بین المللی داشته باشد.

 

 

منابع: 

[۱] K.-T. Yeh, “The Development of Sport Management in
Taiwan,” Asian Sport Management Review, Vol. 1, 2007, pp. 7-14.

[۲] TAITRA, “Sports & Leisure Industry in Taiwan,” ۲۰۰۷٫
http://www.taiwantrade.com.tw/MAIN/resources/MAIN/
EN/ATTACH/industry/leisure04.pdf

[۳] IDB, “The Influence of ECFA on Shoe-Making, Bags,
and Sporting Goods Industries,” ۲۰۰۸٫
http://www.cnfi.org.tw/wto/admin/upload/35/ecfa521.pdf

[۴] TSMA, “Taiwan: A World Class Player! Taiwan Sporting
Goods Industry Backgrounder,” ۲۰۰۲٫
http://www.sports.org.tw/ch/htm/tawin-sport2002.htm

نظرات کاربران