چای گیاهی؛ رویای بلند درآمدزایی از صادرات

۱۶ اسفند ۱۳۹۷
319 بازدید
چای گیاهی؛ رویای بلند درآمدزایی از صادرات

سایت گروه مشاورین جاوید– از آنجایی که اکثر خانوارهای ایرانی با مزیت های چای گیاهی آشنا هستند، تقاضا در این خصوص مسیر رو به افزایشی را نشان می دهد. در نتیجه، تولید صنعتی چای گیاهی در ایران می تواند به سرعت به این بازار بالقوه و سودآور دست پیدا کند.

گیاهان دارویی از دیر زمان سابقه درمان و شفا بخشی داشته است که در میان قشری از مردم همواره مورد پسند و مورد توجه بوده از طرفی ایران دارای پتانسیل بالا برای تولید چای گیاهی است، زیرا گیاهان گیاهی را می توان به راحتی با قیمت های ارزان و با کیفیت خوب به دست آورد.

مزایای بسیاری برای سرمایه گذاری در تولید چای گیاهی در ایران وجود دارد. با توجه به تقاضای قابل توجه در خارج از مرزها برای گیاهان دارویی وگیاهی ایران، می توان گفت ترکیه، عراق و ارمنستان به عنوان مشتریان منظم و با ثبات بوده اند. از این رو با پردازش و بسته بندی مناسب، صادرات چای های گیاهی می تواند یک کسب و کار سودآور و نیز ارزآور باشد.

فرآیند تولید:

چای گیاهی معمولا بصورت پاکت های ۵۰۰ گرمی و یا چای کیسه ای تولید می شوند. فرایند تولید شامل جمع آوری گیاهان گیاهی، انتقال آنها به کارخانه، مرتب سازی آنها و سپس ضد عفونی کردن آنها قبل از خشک شدن و بسته بندی می باشد. برای تولید چای کیسه ای، یک مرحله آسیاب و پر زحمت نیز مورد نیاز است.

کنترل کیفیت از مهمترین فاکتورها در تولید چای گیاهی می باشد. تمام فرآورده های اضافی و یا گیاه سوخته و گِل و خاک باید در فرآیند مرتب سازی برداشته و حذف شوند. با توجه به حساسیت گیاهان به رطوبت و تغییرات دما، باید آنها را به طور مداوم در فرآیند ضدعفونی و خشک کردن کنترل کنند تا رنگ و طعم تغییر نکند.

گیاهانی که می توانند در تولید چای گیاهی مورد استفاده قرار گیرند عبارتند از چای سبز، گوزن، دارچین، زنجبیل، سرکه، نعناع، ، هل، بابونه، شیرین بیان، رازیانه و زغال اخته که چند نمونه محبوب و پرمصرف آنها هستند.

البته بالاترین تقاضا در این مورد برای چای سبز، دارچین و گل گاو زبان است.

بحث فرآوری و بسته‌بندی بهداشتی نیز که در چند دهه اخیر مورد توجه عموم قرار گرفته یکی از ملزومات گیاهان دارویی و دمنوش ‌ها هم شده است. بسته بندی مناسب با ذائقه و سلیقه مخاطب می تواند تاثیر بسیاری در بازاریابی و فروش محصول داشته باشد.

همچنین توجه به عواملی مثل رطوبت و دما که در محصول اثر گذار است، از مواردی ست که همواره باید در نظر گرفت.

چای گیاهی؛ رویای بلند درآمدزایی از صادرات

نیازهای سرمایه گذاری:

طبق تحقیقات در این خصوص، یک قطعه زمین برای راه اندازی کارگاه و یا کارخانه مورد نیاز است. در واقع یک قطعه زمین ۳۰۰ متر مربعی برای ساخت یک انبار، یک آزمایشگاه، یک خط تولید و اداره اداری مورد نیاز می باشد. کارشناسان می گویند که اگر تاسیسات تولید در استان هایی با تولید انبوه گیاهان گیاهی مانند همدان، کرمانشاه، لرستان، مازندران و گیلان ایجاد می شود، مقرون به صرفه تر و پربازده تر خواهد بود.

ماشین آلات مورد نیاز را می توان به راحتی در کشور با قیمت های مناسب خریداری کرد. تجهیزات اصلی مورد نیاز برای تولید حداقل ۳۰ تن چای گیاهی در سال شامل یک دستگاه مرتب سازی، یک دستگاه خشک کردن، یک دستگاه آسیاب و تجهیزات بسته بندی می باشد.

برای خریداری کردن مواد اولیه مورد نیاز برای تولید، هزینه های خرید ماشین آلات اگر به دلار برآورد کنیم نزدیک به ۵۵،۰۰۰ دلار و حدود ۱۳،۰۰۰ دلار برای دستیابی به مواد اولیه خام و مواد ضروری مورد نیاز است. از طرفی در این پروسه، گیاه شناس، کارشناس ماشین آلات، مدیر و راننده نیز برای توزیع مورد نیاز خواهد یود.

مجوزهای مورد نیاز برای راه اندازی و تولید را می توان از وزارت بهداشت و وزارت صنایع، معادن و تجارت دریافت کرد.

چای گیاهی؛ رویای بلند درآمدزایی از صادرات

مزیت ها:

میزان علاقه و محبوبیت این نوع از چای ها در میان اقشار جامعه و نیز مصرف زیاد آنها در کافه ها و رستوران ها و مصارف خانگی، سبب شده است که این محصولات و به اصطلاح دمنوش ها تقاضای مناسبی را از طرف بازار و جامعه داشته باشد که می تواند اثر مثبتی را در جهت فروش و سودآوری به همراه داشته باشد.

ایران با وجود داشتن شرایط اقلیمی چهار فصل و آب و هوای مناسب در رشد این نوع گیاهان و نیز گیاهانی با منشا دارویی، یکی از مستعدترین کشورها در زمینه تولید گیاهان دارویی و نیز چای گیاهی می باشد. در واقع مواد اولیه این کار در کشور ما با قیمت‌های پایین و کیفیت‌های بالا به‌خوبی یافت می‌شود.

مزیت سرمایه گذاری در چای گیاهی این است که خط تولیدی تقریبا مشابه خط تولید چای معمولی دارد، بنابراین اگر بازاریابی نتواند موثر واقع شود و یا روند آن رو به افول رفت، فرآیند تولید به راحتی می تواند به سمت تولید چای تبدیل شود که همیشه در تقاضا است.

فرصت سرمایه گذاری در تولید چای گیاهی نیاز به سرمایه کلان و هنگفتی ندارد و از طرفی در صورت کسب بازار موفق و یا تجارت بین المللی می تواند سود قابل ملاحظه ای به همراه داشته باشد.

ارزآوری و برقراری چرخه اقتصاد داخلی و ایجاد فضای انگیزشی در بین کشاورزان و یا افراد محلی و بومی، می تواند از دیگر نکات مثبت در فرآیند تولید چای گیاهی باشد.

نتیجه گیری:

در این یادداشت با توحه به نیازهای جامعه و تقاضای بالا در زمینه چای گیاهی و دمنوش ها و نیز پتانسیل بالقوه ایران در پرورش گیاهان دارویی، راه اندازی و خط تولید چای گیاهی را چه بصورت پاکتی و چه بصورت چای کیسه ای، به عنوان فرصتی مناسب در امر سرمایه گذاری معرفی کردیم و به بررسی برخی از مزیت ها و ویژگی های آن پرداختیم.

 

گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا با هدف مشاوره و ارائه راهکارها و ایده ها و نیز معرفی فرصت های مناسب سرمایه گذاری، گام های موثری را در جهت حمایت از سرمایه گذاران و جذب سرمایه برداشته است

نظرات کاربران