چگونه بیت‌کوین‌ها را حفر کنیم؟

۲۸ اسفند ۱۳۹۷
317 بازدید
چگونه بیت‌کوین‌ها را حفر کنیم؟

گروه مشاورین سرمایه جاوید– اگر درباره‌ی بیت‌کوین و سود فراوانش شنیده باشید، حتما تصمیم به سرمایه‌گذاری در این ثروت مجازی می‌گیرید. می‌توانید اقدام به خرید بیت‌کوین کرده و یا آن‌ها را «miner»، یا از از معدن حفر / استخراج کنید. استخراج بیت‌کوین در حقیقت یک فرآیند به ظاهر ساده است که در جریان آن، معاملاتی در دنیای مجازی شکل می‌گیرد و پاداشش بیت‌کوین است. این مکانیسم مبنی بر یک سیستم مرکزی اقتصادی، بر اساس بیت‌کوین است و معدن / Mine باعث پایداری و امن بودن معاملات می‌شود. هرچه زمان بگذرد، کار معدن به طور فزاینده‌ای دشوار می‌شود. امروزه برای استخراج بیت‌کوین، نیاز به تجهیزات تخصصی گران‌قیمت است. هرچند که هزینه و مشکلات دستگاه‌های استخراج معدن هر روز افزایش پیدا می‌کند، ولی با این وجود بسیاری از سرویس‌های مربوط به این سیستم درحال پیشرفت و افزایش هستند. به تازگی سیستمی به وجود آمده که قدرت این را دارد که خدمات دستگاه‌های استخراج بیت‌کوین از معدن را از دور اجاره کند. توسط این مکانیزم و استفاده از خدمات ابری، می‌توانید با تجهیزات اجاره شده مانند معدنچیان ASIC، خودتان استخراج بیت‌کوین‌ها را یاد گرفته و انجامش دهید.

استخراج بیت‌کوین از فضای ابری / افتتاح یک کیف پول Bitcoin

بیت‌کوین‌ها در کیف‌های مجازی‌یی ذخیره می‌شوند که برای حفاظت از آن‌ها همه‌ی اطلاعات و پول‌ها در آن رمزگذاری شده‌اند. این اصطلاحن اوراق بهادار را می‌توان به صورت محلی یا آن‌لاین ذخیره کرد. البته خدمات آن‌لاین از امنیت کمتری برخوردارند، زیرا در صورتی‌که مشکلی برای سرور به وجود بیاید، ممکن است همه‌ی پولتان را از دست بدهید. اما در خدمات نوع محلی، خودتان مسئول امنیت داده‌های خود هستید؛ بنابراین ریسک کار فقط متوجه خودتان است.
خبره‌ترین کابران استخراج بیت‌کوین‌ هم توصیه می‌کنند که از کیف پول محلی استفاده کنید.
به‌طور کلی این اوراق بهاء‌دار از شما می‌خواهند که به بررسی همه‌ی بلاک‌چین که تاریخچه‌ی معاملات بیت‌کوین را در بر می‌گیرد، بپردازید. میزبانی بلاک‌چینی در دستگاه شما آن چیزی است که پروتکل را أمن و کاربردی نگه می‌دارد. همگام‌سازی همه‌ی این بلاک‌چین، در صورتی‌ که برای اولین بار رخ بدهد، ممکن است یک روز کامل به طول بیانجامد.
از جمله مهمتری‌ اوراق بهادار محلی، می‌توان به Aromy، BitcoinQT و Multiit اشاره کرد. Multibit شما نیازی به دانلود همه‌ی بلاک‌چین ندارد.
امکان دانلود برنامه‌ی کیف پول و همچنین نصب روی دستگاه‌های تلفن همراهتان هم وجود دارد. با وجود این امتیاز، نیازی به دانلود کل blockchain ندارید. در میان اپلیکیشن‌ها، Blockchain و CoinJar از محبوب‌ترین برنامه‌ها هستند.
نکته‌ای دیگر وجود دارد و آن بحث از دست دادن کیف پولتان است؛ در این‌ صورت پول خود را نیز از دست می‌دهید.

چگونه بیت‌کوین‌ها را حفر کنیم؟

تأمین کیف پول

از آن‌جایی که کیف پول به عنوان «اموال» حساب نمی‌شود و در آن نیز اموالی وجود ندارد، هرکس می‌تواند به آن دسترسی داشته و از آن به جای شما استفاده کند. برای جلوگیری از این اتفاق باید سیستم تأئید اطلاعات دو مرحله‌ای را فعال کرده و کیف پولتان را در رایانه‌ای که دسترسی به اینترنت ندارد، ذخیره کنید؛ اگر بر روی یک حافظه یا USB که در صورت نیاز دستری‌ش را به اینترنت قطع کنید هم ایده‌ی مناسبی می‌تواند باشد.

انتخاب یک سرویس ابری برای استخراج

هرچه بیشتر زمان می‌گذرد، فرآیند استخراج بیت‌کوین نیاز به قدرت بیشتر محاسباتی دارد. امروزه افراد زیادی برای سرمایه‌گذاری در تجهیزات مورد نیاز برای استخراج بیت‌کوین به مشکل می‌خورند. با این‌حال، سرویس ابری استخراج این اجازه را می‌دهد تا کاربران از طریق اجاره و مخلوط با قدرت بیشتری استخراج بیت‌کوین را از راه دور انجام می‌دهند. به طوری کلی شما همه‌ِ پرداختی‌هایتان را در کیف پول و از طریق بیت‌کوین انجام خواهید داد.
در میان این سرویس‌های خدماتی بهترین‌های آن‌ها عبارتند از: Mining و HashFlare. سایت Cryptocomppare لیستی از تمام شرکت‌های ابری استخراجی را ارایه داده که توسط نظرات و امتیاز کاربران، رتبه‌بندی شده‌اند.

انتخاب یک بسته

بعد از انتخاب یک تأمین‌ کننده‌ی خاص، باید یک بسته‌ِ معدن آن‌لاین انتخاب کنید. برای انجام این کار ابتدا باید تصمیم بگیرید که به چه اندازه مایل به سرمایه‌گذاری و آموختن در مورد قدرت هشی هستید که می‌خواهید دریافت کنید. بسیاری از شرکت‌ها برآورده بازده سرمایه‌گذاری‌تان را بر اساس ارزش فعلی بیت‌کوین  به شما نشان می‌دهند. به همین دلیل، مهم است که به خاطر داشته باشید که این بازار، یک بازار ناپایدار به حساب می‌اید و بازده‌ سرمایه‌گذاری در آن غیرقابل تضمین است.

انتخاب منبع معدن

اکثر شرکت‌های معدنی که آنلاین هستند، از شما می‌خواهند که به یک استخر معدن بپیوندید. این یک معامله‌ی استاندارد است که با توجه به اینکه شما در معرض ریسک بالای یک معدن ابری هستید، ارزشش را دارد. این مسأله باعث می‌شود شما شانس بیشتری در افزایش بیت‌کوین داشته باشید. توصیه می‌شود قبل از پیوستن و یا خرید هر معدنی، به خوبی درباره‌ی آن تحقیق کنید.
اکثر منبع‌ها نیاز به بازگشت بخشی از سرمایه‌ی معدن‌ها – معمولن ۲ درصد – را دارند.
وقتی به یک استخر می‌پیوندید، حتما باید یک کارگر یا کارگزار انتخاب کنید. این به منظور یک حساب ثانویه است که استخرها برای ردیابی میزان مشارکت شما مورد استفاده قرارش می‌دهند. این اختیار را دارید که به صورت همزمان چندین کارگر داشته باشید. هر استخر بنا به قانون خودش، چگونگی روش ایجاد کارگرها را برای شما شرح می‌دهد.

نگهداری عواید در یک کیف پول أمن

توصیه می‌شود که زودتر شروع به استخراج از معدن کنید و ببینید که چگونه به راحتی همه‌ی سرمایه‌تان برمی‌گردد.

خودتان استخراج کنید / خرید تجهیزات معدن

در ابتدای شروع به کار بیت‌کوین، با استفاده‌ای که از CPU کامپیوتر و یا پردازنده‌ی کارت گرافیکی می‌کرد، می‌توانست آن‌ها را تضعیف کند. در حال حاضر، این اتفاق نمی‌افتد. شما مجبورید برای به دست آوردن بیت‌کوین، مقدار پول بیشتری برای برق بپردازید. هرچقدر بیشتر سختی محاسبات افزایش پیدا کند، نیاز به سخت‌افزار بیشتر و قوی‌تری برای استخراح بیت‌کوین احساس می‌شود. در سال ۲۰۱۸، شما باید یک دستگاه معدن با یک مدار خاص – ASIC – را برای بیت‌کوین بخرید. مکان‌های زیادی برای خریدن معدنچی ASIC وجود دارند. در اینجا چند مورد که هنگام خرید یک دستگاه باید رعایت شوند، وجود دارند:

– قدرت هش کردن:

معدنچی، تعداد هش‌ها بر ثانیه محاسبه می‌کند. دستگاه‌های گران‌قیمت‌تر، اجازه‌ی هش بیشتر را پیدا می‌کنند.

– اثربخشی:

دستگاه معدنچیان ASIC برق زیادی مصرف می‌کنند. برای استخراج بتونه‌های استخراج از معادن، به یک معدنچی احتیاج دارید که با توجه به میزان برقی که مصرف می‌کند، سودآوری فوق‌العاده‌ای از طزیق بیت‌کوین داشته باشد. در غیر این‌ صورت، نسبت به درآمدتان، پول بیشتری خرج می‌کنید.

– قیمت:

قیمت یک ASIC معمولی بین ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو است. این بدون درنظر گرفتن هزینه‌های برق یا استخر است. همچنین برای اضافه‌ کردن یک منبع تغذیه برای معدنچی ASIC باید چیزی حدود ۱۰۰ الی ۲۰۰ یورو دیگر هزینه کنید. می‌توانید برای محاسبه‌ی سود استخراج بیت‌کوین، هزینه‌های دیگر و تخمین بازده‌ی سرمایه‌گذاری، از ماشین حساب سود استفاده کنید. این مسأله‌ی مهم را به خاطر داشته باشید که ماشین‌ حساب‌ها برآوردشان را براساس ارزش فعلی بیت‌کوین به شما ارایه می‌دهند. با افزایش محبوبیت Bitcoin و معادن، درآمد شما نیز در طول زمان کاهش پیدا می‌کند. اگر یک ماشین حساب سود عاید شده را در یک سال چیزی در حدود ۴٫۰ بیت‌کوین تخمین می‌زند، توجه کنید که این مقدار ممکن است تا پایان سال به ۰٫۱ بیت‌کوین و یا حتی بیشتر کاهش یابد.

چگونه بیت‌کوین‌ها را حفر کنیم؟

خرید یک منبع تغذیه

ععلاوه بر خرید یک معدنچی ASIC باید منبع تغذیه‌ی سازگار با این معدنچی را هم خریداری کنید. معدنچی ASIC برق بسیار زیادی مصرف می‌کند.  پیشنهاد می‌شود از منبع ۲۰A – حداقل ۱۵A – برای تغذیه‌ی دستگاه خود استفاده کنید.

ایجاد کیف پول بیت‌کوین

بیت‌کوین‌ها در کیف‌های پول مجازی نگهداری شده که برای محافظت از سرمایه‌ی شما، رمزگذاری می‌شوند. این اوراق بهادار می‌توانند به صورت محلی یا آن‌لاین نگهداری شوند. حتی اگر سرویس‌های آن‌لاین که کارشان مراقبت از کیف پول است، دسترسی به پول‌ها نداشته باشند، بازهم این کار از ریسک‌های جدی برخوردار است؛ زیرا ممکن است که این سایت‌ها سرور خود را از دست بدهند.
بیشتر کاربران ترجیح می‌دهند که به دلیل امنیت بیشتر، یک کیف پول محلی داشته باشند. به طور کلی شما باید blockchain را دانلود کنید. این یک نگهدارنده‌ی تاریخچه‌ی معاملات و یا تراکنش‌های بیت‌کوین است. این اتفاق به امنیت عملیات‌های مربوط به بیت‌کوین کمک می‌کند. از جمله پرکاربردترین گزینه‌ها Amory، BitcoinQT و Multibit است. برای استفاده از Multibit نیازی بع دانلود blockchain نخواهید داشت.
همچنین برنامه‌هایی برای تلفن همراه وجود دارند که می‌توانید از طریق آن تله‌چینج کنید. شما مجبور به دانلود کامل blockchain نیستید. از بین این برنامه‌ها می‌توان به Blockchain و Coinjar اشاره کرد.
اگر کیف پول خود را از دست بدهید، پولتان را نیز به همراه آن از دست می‌دهید.

تأمین کیف پول

از آن‌جا که هیچ «اموالی» در کیف پول وجود ندارد، هر کسی که به آن دسترسی داشته باشد می‌تواند از بیت‌کوین‌ها استفاده کند. برای جلوگیری از این سوء‌استفاده، حتما باید تأئید اعتبار دو مرحله‌ای را روشن کرده و کیف پولتان را در رایانه‌ای نگهداری کنید که دسترسی به اینترنت نداشته باشد؛ مثلن بر روی یک کارت حافظه یا USB.

انتخاب یک استخر معدن

هیچ ایرادی به این وارد نیست که شما خودتان بیت‌کوین را بسازید؛ بلکه عملی است طبق استاندارد. این اتفاق شانس شما را برای به اصطلاح برنده شدن، بهبود می‌بخشد. پیشنهاد می‌شود برای پیوستن به استخر، درباره‌ی آن تحقیق کنید.
اکثر استخرها سود خدماتشان – معمولن در حدود ۲ درصد – را از شما می‌گیرند. بعد از پیوستن به یک استخر، باید یک کارگر ایجاد کنید. این یک‌جور حساب ثانویه به حساب می‌آید که استخرها برای ردیابی میزان مشارکت و تراکنشات شما از آن‌ها استفاده می‌کنند. شما می‌توانید هم‌زمان چندین کارگر داشته باشید. هر استخر چگونگی ایجاد کارگر را به شما می‌گوید.

وصل کردن منبع تغذیه به معدنچی ASIC

سیم‌های زیادی را باید به برق وصل کنید و همچنین باید هر یک از سیم‌ها را به کارت حافظه هشداردهنده‌ی ASIC متصل کنید؛ و در نهایت باید اتصالی بین سیم سیگنال کنترل، به مینرال ASIC ایجاد کنید.

ایجاد اتصال بین معدن ASIC و روتر

هنگامی که منبع تغذیه را به معدن متصل می‌کنید، برای اتصال معدنچی به روتر از کابل Ethernet استفاده کنید.

راه‌اندازی معدن ASIC

هنگامی که مععدنچی را به منبع تغذیه و روتر وصل می‌کنید، می‌توانید آن را به یک منبع برق وصل کرده و با فشار دادن یک دکمه بر روی منبع، تغذیه را شروع کنید. وجود یک DEL برای اطلاع از در جریان بودن معدنچی، الزامی است. معمولن پروسه‌ی عملی شدن آن، حدود ده دقیقه طول می‌کشد.

تایپ آدرس آی‌پی / IP در نوار مرورگر

قبل از پیکربندی جزئی ASIC، حتمن باید به آدرس IP خود دسترسی داشته باشید. برای پیدا کردن آن می‌توانید از صفحه‌ی مدیریت روتر خود کمک بگیرید. آدرس آی‌پی روتر را باید در نوار آدرس مرورگر خود تایپ کنید؛ این کار به منظور دسترسی به صفحه‌ی مدیریت روتر است. شما می‌توانید از هر مرورگری در کامپیوترتان برای اتصال به روتر استفاده کنید، که درواقع متصل کننده‌ی ASIC شما هم هست. با نگاهی به راهنمای روتر، می‌توانید چگونگی به دست آوردن IP خود و از طریق آن به کمک جستجوی گوگل، می‌توانید سازنده و مدل روتر را پیدا کنید. اکثر روترها از این آی‌پی‌ها استفاده می‌کنند:
۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱، ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱، ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۰ یا ۱۰٫۰٫۰٫۱

یافتن بخش دستگاه‌های متصل شده

صفحه‌ی مدیریت روتر شما، به نام تجاری و مدل آن بستگی دارد. شما باید قسمتی را پیدا کنید که تمام دستگاه‌های متصل به روتر را نشان می‌دهد. این همان جایی است که شما می‌توانید جزئیات ASIC را پیدا کنید.

کلیک روی معدنچی

این باید در لیست تمامی دستگاه‌های متصل به روتر ظاهر شود. با کلیک روی آن می‌توانید همه‌ی اطلاعات نمایش داده شده را ببینید.

کپی آدرس معدنچی در مرورگر

در فهرست دستگاه‌های متصل به روتر، روی معندچی ASIC کلیک کرده و IP خود را از بین سایر اطلاعات پیدا کنید. آدرس را کپی کرده و آن را در نوار مرورگر خود قرار دهید. صفحه‌ای با عنوان ASIC Miner باز خواهد شد. برای حفظ IP خود و به‌یاد آوردنش، آن را در قسمتی یادداشت کنید.

اتصال به معدنچی ASIC

برای اطلاع پیدا کردن از تنظیمات پیش‌فرض، می‌توانید راهنمای کاربر را بخوانید. به طور کلی، نام کاربری و رمز عبور به صورت یک ریشه است.

کلیک روی: پیکربندی معدنچی

به محض این که معدنچی آغاز به کار می‌کند، بلافاصله شروع به حفر کردن می‌کند. با این حال این مسأله به ضرر شما نخواهد بود. این موضوع درواقع به ضرر شرکت سازنده خواهد بود. برای اینکه معدنچی بتواند شروع به حفر کردن کند، باید اطلاعات مربوط به معدن را به درستی وارد کنید. برای تنظیم آن باید بر روی گزینه‌ی Miner Setup کلیک کنید.

تایپ اطلاعات مربوط به استخر معدن

هنگام ورود به بخش استخراج معدن، به URL، نام کاربری و رمز – در صورت لزوم – نیاز دارید؛ و باید تمام این اطلاعات را در صفحه‌ی پیکربندی معدنچی ASIC وارد کنید. به طور کلی شما می‌توانید ۳ استخر معدن به معدنچی خود متصل و اضافه کنید.

کلیک روی: ذخیره

همه‌ی اطلاعاتی که تا به حال وارد کرده‌اید در صفحه‌ی معدنچی شما ذخیره می‌شود. بعد از همه‌ی این اتفاقات، دستگاه‌تان برای شما و معدن کار شروع به کار خواهد کرد.

چک کردن دما

برنامه‌های معدنی به شدت برق مصرف می‌کنند. بیشتر کسانی که از معدنچیان ASIC استفاده می‌کنند، افرادی قدرتمند هستند که از پس هزینه‌های آن برمی‌آیند. جدای از این، باید هر چند وقت یک‌بار در زمینه‌ی تجهیزات هم به روز شوند. علاوه بر این‌ها، باید راهی برای مهار گرمای بیش از حد دستگاه هم پیدا کنید.

بررسی بازگشت سرمایه

هرچند وقت یک‌بار بعد از کار کردن، اعداد را بررسی کنید تا ببینید ارزش وقت و سرمایه‌ای که درحال خرج کردنش هستید را دارد یا نه؟ درآمدتان در چند روز گذشته چقدر بوده است؟ و بعد آن را با مبلغی که برای در جریان نگه‌داشتن دستگاه خرج کرده‌اید، مقایسه کنید. (یک منبع تغذیه‌ی Bitmain Antminer S9، حدود ۱۲۰۰ وات در ۱۱۰ – ۱۲۰ واحد ولت یا حدود ۱۶۰۰ وات در ۲۲۰ – ۲۴۰ ولت تولید می‌کند.) همچنین می‌توانید از یک ماشین حساب استخراج بیت‌کوین استفاده کنید، تا بتوانید ایده‌ی بازدهی سرمایه قبل از سرمایه‌گذاری را مورد بررسی قرار دهید. این اتفاق باید در فاصله‌های زمانی کوتاه، در حالی که به حفر کردن مشغول هستید، انجام بگیرد.

پیشنهاد:

برای سرمایه‌گذاری در اولین فرصت روی بیت‌کوین و سرعت بخشیدن به سوددهی، توصیه می‌شود با همه‌ی روش‌های فروش بیت‌کوین آشنا شوید.

چند هشدار:

– بیت‌کوین و دیگر بازارهای اوراق بهادار، بسیار ناپایدار هستند. ارزش بیت‌کوین هر لحظه احتمال تغییر دارد؛ که البته اغلب تغییر هم می‌کند. شما هرگز نمی‌توانید روی ثبات قیمت بیت‌کوین از زمانی که خریدی انجام می‌دهید تا چند هفته‌ی بعدش حساب کنید. پیشنهاد می‌شود هرگز همه‌ی پولتان را صرف این کار نکنید.

– مراقب قراردادهای غیر مجاز باشید. برخی از شرکت‌های استخراجی ابری، این گزینه را جلوی رویتان قرار می‌دهند که هزینه‌های هفته‌ها یا ماه‌ها، که در حال حاضر در دسترستان است را پرداخت کنید. این گزینه و پیشنهاد به هیچ وجه قابل قبول نیست؛ زیرا هیچ تضمینی برای ارزش Bitcoin وجود ندارد.

– از خرید معدنچیان ASIC کارکرده، خودداری کنید. حتی لوازم خانگی دست دوم هم اغلب از قطعات سوخته رنج می‌برند. شما هرگز نمی‌توانید از میزان سودآوری معدنچی مطمئن باشید؛ حتی اگر بهترین دستگاه را نیز دراختیار داشته باشید. همچنین از ایرادهای دیگر دستگاه معدنچی این است که قدرت هش پایین آن، از استخراج بیت‌کوین به اندازه‌ی کافی در می‌ماند و نمی تواند به شما برای کسب درآمد کمک کند.

– مراقب زمان ثبت سفارش دستگاه، تا زمانی که آن‌را تحویل بگیرید، باشید. ممکن است در همین فاصله تا رسیدن معدنچی، ارزش بیت‌کوین اُفت پیدا کند.

– لطفن سعی به حفر بیت‌کوین توسط CPU و GPU خود نکنید. این موضوع اگر در گذشته تا حدودی امکان داشت، دیگر به هیچ‌وجه ندارد. با استفاده از این دو، مصرف برقتان چند برابر دستگاه‌های معدنچی خواهد بود و علاوه بر این، ممکن است کامپیوتر خود را بسوزانید.

*** منبع: مقاله‌ی «Comment miner des bitcoin» منتشر شده در سایت: www.fr.wikihow.com

نظرات کاربران