چگونه در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کنیم؟

۲۱ اسفند ۱۳۹۷
287 بازدید
چگونه در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کنیم؟

سایت گروه مشاورین جاوید–  بیت‌کوین – Bitcoin – که به اختصار BTC نوشته می‌شود، یک نوع ارز دیجیتالی و یک سیستم پرداخت همتا به همتا به حساب می‌آید که توسط یک توسعه یا شتاب دهنده‌ی نرم‌افزاری به نام Satoshi Nakamoto ایجاد شده است. با وجود اینکه این نوع ارز به مدت طولانی بین مردم ناشناخته مانده بود، اما در سال‌های اخیر بیت‌کوین‌ها در جهان و روادید مالی توانسته‌اند اکثر توجهات را به خود جلب کنند. این هجمه‌ی توجه به بیت‌کو‌ین باعث شده که روند سرمایه‌گذاری روی این ارز دیجیتالی، بیش از هر زمان دیگری آسان‌ و در دسترس‌تر باشد. با این حال، باید به این مهم توجه داشته باشید که سرمایه‌گذاری روی بیت‌کویتن‌ها همانند سرمایه‌گذاری در بازار سهام، به راحتی و عادی یا معمولی نیست. ریسک سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین بیشتر از سرمایه‌گذاری روی یک کالا پر ریسک و ناپایدار است؛ بنابراین قبل از بررسی دقیق این سرمایه‌گذاری و آگاه شدن از خطرات احتمالی، نباید این ارز گران و پر سود را خریداری کنید.

خرید و فروش BTC / ایجاد کیف پول

امروزه خرید و فروش بیت‌کوین‌ها برای مبتدیان، ساده‌تر از همیشه است. برای شروع، شما باید یک کیف پول بیت‌کوین ایجاد کنید. همان‌طور که از نام آن پیدا است، کیف پول شما یک حساب دیجیتالی به حساب می‌آید که می‌توانید از طریق آن به راحتی BTC خود را خرید و ذخیره کنید و یا به فروش برسانید. کیف پولتان را شبیه به یک حساب کلاسیک بانکی درنظر بگیرید، با این تفاوت که در آن بیت‌کوین وجود دارد. البته برخلاف روال سنتی حساب بانکی، ایجاد یک کیف پول بیت‌کوین معمولن بیشتر از یک یا چند دقیقه طول نمی‌کشد؛ همچنین می‌تواند در اینترنت به روشی کاملن ساده انجام پذیرد.
سایت‌هایی مانند Coinbase.com، Blockchain.info، Coinmkt.com و Hivewallet.com که فقط چند نمونه‌ از سایت‌های قابل اعتماد با روشی آسان برای استفاده‌ی مبتدیانی هستند که مایلند اولین کیف پول بیت‌کوینی خود را ایجاد کنند.

ایجاد پیوند بین حساب بانکی و کیف‌ پول بیت‌کوین

زمانی که کیف پولتان را ایجاد کردید، وقت آن است که آن را با بیت‌کوین پُر کنید. به طور کلی، شما باید از جزئیات یک حساب بانکی سنتی استفاده کنید؛ زیرا باید از طریق PayPal یا یک سرویس پرداخت‌گر مشابه بهره ببرید. برای این منظور، به شماره حساب، کد بانکی و نام کاملتان که با آن حساب کاربری ایجاد کرده‌ کرده‌اید، نیاز خواهید داشت. می‌توانید اطلاعات مورد نیاز را در حساب آنلاین یا حتی چک‌های بانکی پیدا کنید.
توجه داشته باشید که ممکن است قسمت اطلاعات تماس، ماننده شماره تلفن را پُر کنید.
برای فهم بهتر، این را درک کنید که پیوند بین حساب بانکی و کیف پول بیت‌کوین، نشان‌گرِ عدم امنیت شخصی نسبت به خرید آنلاین نیست. تمامی خدمات بیت‌کوین، دارای استانداردهای بالا در امنیت، معتبر و متکی به رمز‌گذاری شده هستند. اگر در گذشته، خدمات بیت‌کوین توسط هکرها مورد هدف قرار می‌گرفت، مقصر اصلی سایت‌های فروش آنلاین بوده‌اند.

چگونه در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کنیم؟

خرید BTC از حساب بانکی

بعد از وارد کردن جزئیات اطلاعات بانکی و تأیید توسط سرویس بیت‌کوین، می‌توانید بیت‌کوین‌هایتان را خرید و بعد آن‌ها را به کیف پولتان اضافه کنید. به طور کلی، در صفحه‌ی اصلی کیف پول خود، لینکی به نام «buy bitcoins» یا چیزی شبیه به این خواهید دید. با کلیک بر روی این لینک، به فرآیند ساده‌ی معامله هدایت می‌شوید؛ با این روش از پولی که در حساب بانکی خود برای خرید بیت‌کوین‌ها دارید، خرج می‌کنید.
به این آگاه باشید که قیمت بیت‌کوین‌ها هر روز و هر لحظه امکان تغییر دارد و گاهی این تغییرات روزانه قابل توجه هستند. بیت‌کوین به عنوان یک نوع فرم پولی نسبتن جدید، از بازاری ناپایدار برخوردار است. بعد از انجام خرید، باید نرخ ارز یورو و بیت‌کوین به وضوح مشخص شود. در مارس ۲۰۱۷، ۱ BTC معادل چیزی حدود ۱٫۱۵۰ یورو بود.

استفاده از BTC برای خریدهایتان

هنگام خرید از فروشندگانی که از این ارز استفاده می‌کنند، می‌توانید از بیت‌کوین‌هایتان خرج کنید. در سال‌های اخیر، به تعداد شرکت‌هایی که در معاملاتشان از BTC استفاده می‌کنند، اضافه شده است. درست است که تعداد شرکت‌های معامله کننده توسط بیت‌کوین زیاد نیست اما برندهای اصلی و پرمخاطب آن را در دایره‌ی معاملاتی‌شان راه داده‌اند. در ادامه برخی از فروشندگان آنلاین که BTC را می‌پذیرند، نام برده شده‌اند:

– Amazon
– WordPress
– Overstock
– Bitcoin.travel
– Victoria’s Secret
– Subway
– Zappos
– Whole Foods
اگر شما با استعداد – یا خوش شانس – هستید، زمانی که قیمت BTC پایین است، می‌توانید آن را خریداری کنید و بعد از بالارفتن ارزش آن، شروع به خرید کالا بکنید. با این روش ساده، درواقع کالای مورد نظرتان را با قیمت مطلوب به دست آورده‌اید. می‌توانید در آینده همین اجناس را با سود خوب به فروش برسانید و یا آن‌ها را به عنوان یک نوع سرمایه‌گذاری تا رسیدن به قیمت مطلوب، حفظ کنید.

چگونه در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کنیم؟

فروش BTC به کاربرهای دیگر

متأسفانه فروش BTC به اندازه‌ی خرید آن آسان نیست. هیچ راه ساده‌ای برای تغییر بیت‌کوین‌ها به یک ارز دیگر و دریافت    پول وجود ندارد. در واقع شما باید یک خریدار / استفاده کننده را برای فروش بیت‌کوین‌هایتان در ازای پول – کالا یا خدمات – پیدا کنید. به طور کلی، یکی از ساده‌ترین راه‌های فروش ارز بیت‌کوین، ثبت نام در بورس آنلاین تحصیلی Bitcoin است. بعد از پیدا کردن خریدار، می‌توانید معامله را در وب‌سایت، به صورت مستقیم با خود خریدار انجام دهید. برای استفاده از این روش، معمولن باید یک حساب فروش یا فروشنده باز کرده و هویتی مستقل از زمانی که کیف پولتان را به وجود آوردید، ایجاد کنید.
بعضی از سایت‌های ایالات متحده به نام Coinbase و Localbitcoins این نوع خدمات را ارایه می‌دهند. سایت‌های انگلیسی به نام‌های Bitbargain و Bittylicious نیز گزینه‌هایی شناخته شده و معتبر هستند.
علاوه بر این، برخی از سایت‌ها مانند Purse.io به فروشندگان این اجازه را می‌دهند تا BTC خود را بفروشند و سپس از پولشان فقط برای خرید کالا به صورت آنلاین استفاده کنند. در اصل، این یک راه پیچیده و نادرست برای استفاده‌‌ی BTC هنگام خرید از فروشندگانی است که این ارز را نمی‌پذیرند.

فروش BTC در یک دفتر ارز خارجی

قروشندگان همچنین می‌توانند از مبادله‌ی بیت‌کوین بهره ببرند. این سایت‌ها فروشندگان و خریداران بالقوه را به هم وصل می‌کنند. بعد از در دسترس قرار گرفتن فروشنده، این سایت‌ها به عنوان واسطه عمل می‌کنند؛ به این صورت که پول را تا زمان تأیید طرفین و تکمیل معامله، حفظ و نگهداری می‌کنند. به طور کلی برای بهره‌مندی از سرویسی این‌ چنینی، باید مبلغی  ناچیز پرداخت کنید. معمولن فروش با این روش، فرآیندی فوری و پُرسرعت نیست. حتی شکایاتی از کاربران این سایت‌ها با این مضمون ثبت شده که گاهی فرآیند مبادله بیش از حد معمول طول کشیده است.
در اینجا چند دفتر معتبر و قابل اعتماد برای تبدیل ارز نام برده شده است:
Circle، Kraken و Virtex.
علاوه بر این، برخی از سایت‌های تبادل مانند Bitcoinshop اجازه‌ی مبادله‌ی BTC را با دیگر ارزهای دیجیتالی مثل Dogecoin و Litecoin می‌دهند.

چگونه در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کنیم؟

استفاده از گزینه‌های دیگر / طرح خرید منظم ماهیانه

وقتی که تصمیم می‌گیرید در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کنید، احتمالن برنامه‌تان این است که ماهانه بش کوچکی از درآمدتان را به این ارز مجازی اختصاص دهید. باید گفت که این یکی از بهترین‌ راه‌ها برای افزایش BTC در طول زمان است، بدون صرف مقدار پول هنگفت به صورت یک‌جا. بسیاری از سایت‌های کیف پول بیت‌کوین – مثل Coinbase – گزینه‌ای برای ایجاد حساب پرداخت ماهیانه برای خرید BTC ارایه می‌دهند. این کار شبیه به یک نمونه‌ی کلاسیک است: به این صورت که مقدار مشخصی را از پیش تعیین می‌کنید؛ و این مقدار به صورت خودکار، برای خرید BTC از حسابتان کسر می‌شود.

خرید BTC به صورت محلی

اگر موافق ایده‌ی کمک به اقتصاد منطقه‌ی خود هستید، از خدماتی که به شما کمک می‌کنند تا بتوانید به مردم نزدیک در محلتان فروش را انجام دهید، استفاده کنید. برخی از سایت‌ها به جای پیشنهاد لیستی از خریداران ناشناس در سراسر جهان، امکان جستجوی خریدارانی که در منطقه‌ی خودتان هستند را می‌دهند. اگر تصمیم داشتید خریداران محلی‌تان را به صورت شخصی ملاقات کنید، می‌توانید با آن‌ها در یک محوطه‌ی باز و در مکانی عمومی قرار بگذارید. توصیه‌ی ما به شما این است که در صورت امکان، تنهایی به این ملاقات نروید. همیشه از امنیت خود اطمینان حاصل کنید.
Localbitcoins.com یکی از بهترین بازارهای آنلاین محلی شناخته می‌شود. این سایت به شما این امکان را می‌دهد تا خریداران مختلف را در ۲۰۰ کشور و ۶۰۰۰ کشور، از جمله فرانسه جستجو کنید.

ورودِ سرمایه به شرکت سرمایه‌گذاری بیت‌کوین

این پیشنهاد، گزینه‌ای کم‌ریسک از خرید و فروش BTC، به صورت مستقیم است. گزینه‌ای که در مورد ورود پول به یک آژانس سرمایه‌گذاری مطرح می‌شود. امتیاز بالای این مسأله، اعتماد شرکت سرمایه‌گذاری به خریداران، برای خرید و فروش بیت‌کوین است. این نوع شرکت‌ها از این پول برای خرید و فروش BTC و تولید سود برای سرمایه‌گذاران استفاده می‌کنند؛ و از آن‌جا که این شرکت‌ها فقط در زمینه‌ی خرید و فروش BTC فعالیت دارند، قیمت سهام‌ه نیز با قیمت بیت‌کوین‌ها رابطه‌ی مستقیم دارد.

معدنِ BTC

آیا تابه‌حال به پیدایش بیت‌کوین‌ها فکر کرده‌اید؟ در واقع بیت‌کوین‌های جدید، همه‌گی از طریق یک پروسه‌ی کامپیوتری پیچیده به نام «معدن / minage» تولید می‌شوند. در توضیحی ساده می‌توان گفت هنگامی که BTC را می‌بینید، کامپیوترتان برای حل مشکلات پیچیده‌ی کامپیوتری، در حال رقابت با کامپیوترهای کاربران دیگر است؛ و بعد از حل اولین مشکل، BTC نصیب شما می‌شود. از مزیت‌های این فرآیند، به دست‌آوردن BTC بدون نیاز به صرف پول است. با این وجود، همه‌ی تعریف رقابت به عنوان یک معدنچی بیت‌کوینی، شامل سرمایه‌گذاری حرفه‌ای، در نرم‌افزاری متخصص می‌شود.
این فرآیند، فرآیندی پیچیده به حساب می‌آید و نمی‌توان آْن را به راحتی در این مقاله توضیح داد. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله‌ی «Comment miner des bitcoin» مراجعه کنید. (ترجمه‌ی این مقاله به زودی در سایت جاوید قرار خواهد گرفت.)
علاوه بر این، این نکته مهم است که چون بیت‌کوین‌ها در بلوک‌های یک یا چند بین‌کوینی رد و بدل می‌شوند، درواقع بهتر است این اتفاق همراه با یک تیم شناخته‌ شده از معدنچیان بیت‌کوین بیافتد. هممکاری با این تیم‌ها، علاوه بر تیم‌ورک بودن، از مزایای به اشتراک گذاشتن تجارب هم برخوردار است. به تنهایی کار کردن باعث می‌شود همیشه در رقابتی سخت با دیگر سرمایه‌گذاران بیت‌کوین بوده و موفقیتتان را به تعویق بیاندازید.

به دست آوردن پول از طریق سرمایه‌گذاری / خرید با قیمت پایین و فروش با ارزش بالا

اساس استراتژی به کار برده شده برای خرید و فروش بیت‌کوین‌ها با معامله‌ی سهام یا کالاها در دنیای واقعی چندان تفاوتی هم ندارد. متأسفانه به دلیل ناپایدار بودن بازار بیت‌کوین، پیشبینی بالا یا پایین شدن قیمت BTC بسیار مشکل است؛ به همین دلیل باید این تذکر را داد که سرمایه‌گذاری در BTC بسیار پرریسک و خطرناک است.
در اینجا یک نمونه از نوسانات بازار بیت‌کوین را برایتان آورده‌ایم: در اکتبر ۲۰۱۳، قیمت BTC در حدود ۱۱۰ الی ۱۲۰ یورو توسط بیت‌کوین رکورد زده شد. در عرض یک‌ماه و نیم این قیمت تقریبن ۱۰ برابر افزایش پیدا کرد و در هر BTC به چیزی در حدود ۹۵۰ یورو رسید. بعد از گذشت یک‌سال دچار افت قیمت شد و به یک‌سوم بالاترین ارزش خود، یعنی چیزی حدود ۳۳۰ یورو در هر BTC رسید. هیچکس نمی‌تواند پیشبینی دقیقی از این نوسانات قیمت داشته باشد.

ایجاد جایگاه در بازار BTC

همان‌طور که در بالا هم به آن اشاره شد، بازار بیت‌کوین به شدت یرقابل پیش‌بینی است. با این وجود، تنها امید همه‌ی سرمایه‌گذاران در بیت‌کوین، درآمدزایی از طریق نگاه دقیق و کارشناسانه به روند بازار است. از آن‌جا که بازار بیت‌کوین بسیار بی‌ثبات است، فرصت‌های درآمدزایی در این نوع سرمایه‌گذاری خیلی زودگذر هستند؛ ظرف چند روز پیدا و بعد ناپدید می‌شوند. برای موفقیت، باید نگاه دقیق به بازار و نرخ ارز را حفظ کنید.
شما همچنین می‌توانید در انجمن‌های گفت و گو و مشاوره‌ی Bitcoin – مانند Bitcointalk.org – عضو شوید؛ از این طریق می‌توانید با دیگر سرمایه‌گذاران در ارتباط بوده و سیر بالا و پایین شدن نرخ ارز را بهتر دنبال کنید. به یادداشته باشید که لازمه‌ی هر نوع سرمایه‌گذاری برای اطمینان پیدا کردن از سود، توجه دقیق به تخصص و کم کردن ریسک پیش‌بینی است.

سرمایه‌گذاری با ثبات در BTC

برای ایجاد ثبات در تضمین به سود رساندن بیت‌کوین‌تان، می توانید از آن در روش سرمایه‌گذاری کم ریسک مانند خرید سهام یا کالا بهره ببرید. برای استفاده از این روش، می توانید از سایت‌هایی که چنین خدماتی ارایه می‌دهند، استفاده کنید. به عنوان مثال، سایت Coinabul.com این اجازه را به شما می‌دهد که از طریق BTC خرید طلا انجام دهید؛ حتی می‌توانید BTC خود را بفروشید و همچنین از پولی که برای خرید سهام یا اوراق قرضه خرج شده، استفاده کنید. اکثر کارشناسان مالی با توجه به رشد متوسط و پایدار نمونه‌های سرمایه‌گذاری در سهام، معتقدند که به هرحال تغییرات در این نوع سهام‌ها به نسبت نوسانات بازار بیت‌کوین، بسیار کمتر بوده و این ارز الکترونیکی به همین دلیل پرخطر به حساب می‌آید.

چگونه در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کنیم؟

سرمایه‌گذاری معقول

برای جلوگیری از ضرر، بهتر این است که همه‌ی پول‌تان را یک‌جا وارد سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین نکنید؛ همان‌طوری که ورودتان به هر نوع سرمایه‌گذاری مانند یک‌جور بازی‌ کردن است و خوب است همه‌ی پولتان را یک جا «بازی» نکنید. هر بازی به شرطی که برایتان درآمد به همراه داشته باشد، خوب است؛ در غیر این صورت، در صورتی‌‌که با همه‌ی درآمدتان به بازار ارز الکترونیکی وارد نشوید، می‌توانید میزان سود و ضررتان را به تعادل برسانید. بیشتر از میزان تعیین شده، سرمایه‌گذاری نکنید؛ چنین کاری به هیچ‌وجه قابل قبول نیست. سرمایه‌گذاری در BTC می‌تواند در یک چشم به‌هم‌زدن ناپدید شود – چنین چیزی در گذشته رخ داده است – و این اخطاری است برای اینکه متوجه باشید وارد کردن پول زیادی به این سرمایه‌گذاری در عین حال که بسیار پرسود است، می‌تواند فاجعه‌بار هم باشد.
نظریه‌ی هزینه‌های غیرقابل‌قبول، ایده‌ای است که از ورودتان به شکل عمیق در این سرمایه‌گذاری جلوگیری کرده و همیشه راهی برای عقب‌نشینی برای شما باز می‌گذارد. از دست دادن یک قیمت مناسب و فروش ارزان بیت‌کوین، خیلی بهتر از شرایطی است که شما در آن انتظار فروش ارزتان را دارید و یا مجبور می‌شوید، بیت‌کوین‌تان را ارزان‌تر از خرید، به فروش برسانید.

چند پیشنهاد:

– اگر می‌خواهید به صورت ناشناس کار کنید، می توانید بیت‌کوین‌های‌تان را از طریق سرویسی مانند Bitbrothers به فروش برسانید. این سرویس خدماتی قادر است BTC شما را در حالی که به اینترنت متصل نیستید، به فروش برساند.
– اگر خوش‌شانس باشید، ممکن است به یک BTM در نزدیکی محل زندگی‌تان وجود داشته باشد. BTM مانند خودپرداز عمل می‌کند و این اجازه را به شما می‌دهد که بتوانید شخصن اقدام به خرید بیت‌کوین کنید. برای اطلاع از شعبه‌های BTM در نزدیکی‌تان می‌توانید به سایت Bitcoinatmmap.com مراجعه کنید.
– متوجه باشید که قیمت بیت‌کوین در هر کشور متفاوت است. اگر اهل ریسک هستید، می‌توانید BTC را با قیمت مناسب در یک کشور تهیه و سپس در کشورهای دیگر به فروش برسانید. این راهی برای درآمدزایی به حساب می‌آید. البته این مسأله هم وجود دارد که در صورت تغییر ناگهانی بازار، ممکن است مقدار زیادی پول از دست بدهید.

 

 

 

*** منبع: مقاله‌ی «Comment investir en Bitcoin»، منتشر شده در سایت «https://fr.wikihow.com

نظرات کاربران