چگونه می‌توانیم روی طلا سرمایه‌گذاری کنیم؟

۳۰ بهمن ۱۳۹۷
517 بازدید
چگونه می‌توانیم روی طلا سرمایه‌گذاری کنیم؟

سایت گروه جاوید– هر چند طلا در جبهه مبادلات ارزی حضور ندارد اما در اقتصاد جهانی بسیار موثر است. نگاهی به ذخایر بانک های مرکزی و صندوق بین المللی پول به خوبی اهمیت این فلز زرد درخشان را نشان می‌دهد. طبق آمار، در حال حاضر حدود یک پنجم از کل ذخایر طلای روی زمین در بانک های مرکزی و صندوق بین المللی پول ذخیره شده است. بسیاری از بانک ها نیز تلاش می کنند ذخایر طلای خود را افزایش بدهند.

طلا، سرمایه‌گذاری أمن

طلا فلزی است که باتوجه به شرایط خاص فیزیکی که دارد، هیچ وقت از بین نمی رود و مواد شیمیایی روی آن اثر نمی گذارد. طلا به خاطر بقای فیزیکی، در قرون و اعصار گذشته کارایی بسیاری داشته است. تمام طلاهایی که از بدو خلقت بشر تا امروز استخراج شده، همه موجود است. در دنیای امروز غیر از بحث تکنولوژی، علم، صنعت، راه و غیره که جزء ثروت یک کشور است، پول یک کشور وقتی ارزش دارد که معادل مقدار پولی که در جریان داد و ستدها است، پشتوانه‌ای وجود داشته باشد که به آن طلا می گویند؛ یا فلزات گران بهای دیگر و حتی جواهرات.
یکی از مهم ترین فلزات گران بها برای سرمایه گذاری طلا است. از زمان‌های قدیم نیز سرمایه‌گذاری روی این فلز ارزشمند پیشنهاد شده است و به جهت سهولت جا به جایی و قابلیت  نقدینگی  و تبدیل شوندگی آن  برای کسانی که ابتدای راه سرمایه‌گذاری هستند، خرید و فروش آن پیشنهاد می‌شود. زمانی که  شرایط بانک‌ها نامطلوب و وضعیت اقتصادی بحران زده است، طلا یکی از سرمایه‌گذاری‌های امن محسوب می‌شود و حتی زمان‌هایی که بازار معاملات مسکن کمی از رونق می افتد و مردم از خرید و فروش اوراق قرضه ترس دارند، باز هم بهترین پیشنهاد همان سرمایه‌گذاری روی طلا می‌باشد . قابلیت نقدشوندگی طلا حتی از داد و ستد سهام  در بورس اوراق بهادار نیز بیشتر است و یکی دیگر از نکات خوب سرمایه‌گذاری در این زمینه، آن است که شما به هر میزانی که بخواهید و سرمایه داشته باشید، می‌توانید روی طلا سرمایه‌گذاری کنید؛ محدودیت زمانی ندارید و همچنین ریسک خرید و فروش آن از دیگر انواع سرمایه گذاری‌ها کمتر است.

راه‌های سرمایه‌گذاری بر روی طلا

– خرید فیزیکی طلا
– خرید سهام شرکت‌های معدنی
– قراردادهای آتی طلا
– بازار فارکس
– خرید سکه و طلا به صورت آنلاین
– صندوق‌های ETF

صندوق‌های طلا ابزار نسبتا جدیدی هستند که این امکان را به سرمایه‌گذار می‌دهد بدون خرید سکه در این فلز گرانبها سرمایه‌گذاری کند. ضمن اینکه با توجه به ذات صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، این سرمایه‌گذاری را به‌صورت غیرمستقیم و از طریق یک سبدگردان حرفه‌ای انجام می‌شود تا حتی‌المقدور از نوسانات ناگهانی سرمایه‌گذاری در امان باشد. همچنین ویژگی دیگر این صندوق‌ها قابلیت سرمایه‌گذاری با حداقل سرمایه است؛ چنانکه در صندوق عیار این سرمایه‌گذاری با مبلغ ناچیز یک هزار تومان آغاز می‌شود؛ درحالی‌که اگر کسی قصد خرید سکه طلا داشته باشد، باید کمی بیش از دو میلیون تومان برای خرید یک سکه کامل بپردازد. این بدان معناست که با خرید یک واحد از این صندوق عملا مالک یک دو هزارم یک سکه فیزیکی می‌شود و از این طریق انعطاف‌پذیری سرمایه‌گذاری در سکه طلا برای مخاطبان این فلز گرانبها افزایش می‌یابد. ویژگی بعدی این صندوق‌ها اصطلاحاً «ای. تی. اِف» بودن آن‌هاست. صندوق‌های سرمایه‌گذاری با قابلیت معامله در بورس را ای. تی. اِف (ETF=Exchange Trade Fund) می‌گویند. این بدان معناست که برای صدور یا ابطال واحدهای این صندوق نیاز به مراجعه حضوری به مدیر صندوق نیست و از طریق سامانه‌های معاملاتی آنلاین متعلق به‌تمامی کارگزاران عضو بورس کالا، امکان خریدوفروش این نماد وجود دارد. صندوق سرمایه‌گذاری عیار علاوه‌ بر مزیت‌های سرمایه‌گذاری مستقیم در این فلز گرانبها، از مزیت های دیگری همچون پوشش نوسانات نرخ ارز، پوشش ریسک اثرات تورمی، نقدشوندگی و امنیت بالا برای سرمایه‌گذاران برخوردار است. همچنین صندوق سرمایه‌گذاری عیار نسبت به روش سنتی پس‌انداز و نگهداری طلا، دارای مزایایی همچون حذف ریسک نگهداری، کاهش ریسک نوسانات ناگهانی و ترکیب با سرمایه‌گذاری در اوراق مشتقه جهت کاهش ریسک سرمایه‌گذاری است و برای آن دسته از سرمایه‌گذارانی که وقت و دانش کافی برای فعالیت مستقیم در بازار سکه و طلا ندارند، بهترین گزینه سرمایه‌گذاری به‌حساب می‌آید. عمده دارایی صندوق در حال حاضر در اوراق بهادار تحت عنوان گواهی سپرده سکه طلا سرمایه‌گذاری شده که به‌منزله مالکیت بر تعداد معینی سکه طلا است
.کسانی که به دنبال بهره‌گرفتن از تغییرات آنی قیمت طلا در بازار هستند باید روی سهام طلا سرمایه‌گذاری کنند؛ اما آن دسته‌ی اندکی که نگاه درازمدت دارند و می‌خواهند بعدن از سرمایه‌گذاری خود بهره بگیرند، بهتر است روی طلای فیزیکی سرمایه‌گذاری کنند؛ یعنی سکه و جواهرات بخرند. در هر حال این فلز هنوز در عرصه سرمایه‌گذاری جواب می‌دهد. از آنجا که این کالای سرمایه‌گذاری، نقش قلمرویی ایمن را ایفا می‌کند، سرمایه‌گذاران همچنان به آن روی خوش نشان می‌دهند.

نوعی دیگر از سرمایه گذاری در بورس کالا است. قسمتی از معاملات بورس کالا به طلا اختصاص دارد. منظور بورس سهام نیست بلکه بورس کالا است. در بورس کالا روی کالاهای مختلفی ازجمله طلا می‌توان سرمایه‌گذاری کرد. چون واحد داد و ستد، کالای موجود در بورس است. هرکس بخواهد داد و ستد اقتصادی داشته باشد می تواند روی کالاهای بورس سرمایه‌گذاری کند. البته غیر از طلا، کالاهای دیگری هم وجود دارند؛ مثل آهن، مس، محصولات کشاورزی و غیره.

چگونه می‌توانیم روی طلا سرمایه‌گذاری کنیم؟

چند نکته در مورد سرمایه‌گذاری روی طلا

در مورد سرمایه‌گذاری روی طلا بهتر است کمی اطلاعات و تخصص پیدا کنید. مثلا این که طلای ۲۴ عیار شمش طلاست و معمولا برای ساخت زیور آلات به آن مس و نقره اضافه می‌کنند؛ با این که عیار طلا را روی آن مشخص می‌کنند و کنار آن حرف K وجود خرید سکه دارد؛ یا این که بازار طلا با نوسان همراه است و کمی در این زمینه باید قدرت ریسک‌پذیری داشته باشید و شم اقتصادی خود را تقویت کنید؛ یا برای سرمایه‌گذاری بیشتر، افراد حرفه ای در این صنف، خرید و فروش سکه را پیشنهاد می‌دهند تا طلا؛ زیرا هنگام فروش سکه، هزینه ساخت آن کم نمی‌شود و به عنوان سرمایه‌گذار سود بیشتری خواهید کرد. نوع فروش طلا و جواهر با یکدیگر متفاوت است. تشخیص مرغوب بودن سنگ‌های قیمتی کار افراد عادی نیست. هزینه ساخت طلا و جواهر  بر اساس پیچیدگی‌های طرح و نوع سنگ‌های به کاررفته و تراش و میزان خلوص آن‌ها متفاوت است. پیشنهاد می‌شود بیشتر از طلاهای ساخت داخل و کمتر طلاهای ساخت خارج از کشور استفاده کنید.
درصورتی‌که سرمایه‌گذار تنها اقدام به سرمایه‌گذاری در صندوق طلا کند، در معرض دو نوع ریسک قرارمی‌گیرد: اولین ریسک، کاهش ارزش دارایی‌های صندوق است. دلایلی که باعث کاهش قیمت سکه طلا می‌شود می‌تواند ارزش گواهی سپرده طلا را نیز کاهش دهد. این عوامل تاثیرگذار اقتصادی شامل نوسانات قیمت انس جهانی، کاهش قیمت دلار و هر چیزی است که موجب افزایش عرضه اوراق گواهی سپرده سکه طلا باشد.
ریسک کاهش ارزش بازاری واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق، دومین ریسک است. قیمت واحدها در بازار بورس و بر اساس عرضه‌وتقاضا تعیین می‌شود. بنابراین میزان عرضه‌وتقاضا در بورس، بر قیمت واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق موثر است.
سرمایه‌گذار با اخذ موقعیت‌های مناسب خریدوفروش اوراق مشتقه مبتنی بر سکه طلا و تحلیل صحیح روند قیمتی انس جهانی، امکان کاهش این ریسک‌ها را فراهم خواهد کرد.

چگونه می‌توانیم روی طلا سرمایه‌گذاری کنیم؟

چگونه می‌توان در بازار طلا سرمایه‌گذاری کرد؟

مهمترین عامل در تحلیل بازار سکه، ریسک و بازده مورد انتظار است. طلا برخلاف بورس و بانک، در معرض دزدیده شدن قرار دارد. در مورد ریسک اقتصادی، آمارها حاکی از آن است که بازار سکه و طلا در بلندمدت همواره سودآور بوده است. اگرچه در مقاطع زمانی کوتاه تر، سکه همواره نوسان داشته است. به عنوان مثال بهمن سال گذشته قیمت سکه بهار آزادی بیش از یک میلیون و پانصد هزار تومان بود، حال آن که الآن ۴میلیون و ۲۶۰ هزار تومان است. اما با در نظر گرفتن افق زمانی بلند مدت (حداقل ۳ الی ۴ سال) می توان سود خوب و کم ریسکی کسب کرد. البته به شرطی که هنگام خرید، در قله قیمتی خرید نکرده باشید! قیمت طلا متاثر از عواملی از جمله: قیمت طلای جهانی، قیمت ارز و ریسک های مختلف اقتصادی و سیاسی است.

برخی بیشتر علاقمندند به جای سرمایه‌گذاری در سکه طلا، از طلاهای زینتی استفاده کنند. بدین ترتیب، هم سرمایه‌گذاری و هم از زیبایی آن استفاده کرده‌اند. طلای زینتی مانند سکه، دارای خاصیت نقد شوندگی بالایی است. همچنین برای ورود به این حوزه سرمایه‌گذاری، با هر مقدار سرمایه می‌توانید شروع کنید. برای خرید و فروش نیز محدودیت زمانی وجود ندارد. ریسک آن نیز مانند سکه، در بلندمدت بسیار کم است. البته ریسک دزدیده شدن طلای زینتی بیشتر از سکه است. دلیل آن هم این است که معمولا سکه در گاوصندوق و یا مکان های مطمئن و دور از چشم دیگران نگهداری می شود. اما طلای زینتی همراه افراد و جلوی چشم است. طبیعی است که در چنین شرایطی احتمال دزدیده شدن آن بیشتر است. به هر حال در خرید طلای زینتی پیشنهاد می شود به نکات ذیل توجه کنید:

– طلاهایی را انتخاب کنید که در آن ها هیچ نوع سنگی استفاده نشده باشد. طلاهایی که دارای جواهر و یا سنگ های اتمی هستند – چه اتمی درجه ۱، چه اتمی درجات پایین تر – هنگام خرید و فروش از سود شما کم می کنند. هنگام خرید آن‌ها، شما مقداری بابت آن ها پول می‌دهید، اما هنگام فروش هیچ هزینه‌ای بابتشان دریافت نمی‌کنید. البته طلافروشی‌ها محاسبات پیچیده‌ای دارند که شاید اغلب مردم عادی متوجه نحوه‌ی محاسبات آن‌ها نشوند؛ ولی مطمئن باشید که فرمول‌های پیچیده آن‌ها به نفع ما نیست!

– یکی از دلایل کاهش سود هنگام فروش طلا، مستعمل شدن آن است. معمولا قیمت طلای دست دوم نسبت به طلای نو ارزان‌تر است. چون نگاهتان به طلا سرمایه‌ایست، پیشنهاد می‌شود که از ابتدا، طلای دست دوم بخرید. اینطوری، هم مقدار طلای بیشتری می‌خرید و هم هنگام فروش به خاطر افت قیمت ضرر نمی کنید. چرا که خودتان هم با قیمت کمتر آن را تهیه کرده‌اید.

– هنگام خرید طلای زینتی، به اجرت ساخت آن نیز توجه کنید. هر چه اجرت ساخت در زمان خرید طلا بیشتر باشد، در هنگام فروش قیمت طلا کمتر محاسبه خواهد شد. پس طلا‌هایی را انتخاب کنید که اجرت ساخت کمتری داشته باشند.

– به نظر می‌رسد سود سکه بیشتر از سود طلای زینتی است. اگرچه افزایش و کاهش قیمت طلا بر قیمت سکه اثر مستقیم دارد، اما تجربه نشان داده است که میزان افزایش آن‌ها با هم برابر نیست. به عبارتی اگر در مدت زمان «الف» با خرید «ب» تومان طلا، «ج» تومان سود کرده‌اید، اگر همان «ب» تومان را صرف خرید سکه کرده بودید، اکنون بیش از «ج» تومان سود کرده بودید.

به هر حال با توجه به مباحث مطرح شده می توان گفت سرمایه گذاری در بازار طلا در بلند مدت کم ریسک و دارای سود نسبتا قابل قبولی است. فقط به این فکر کنید که طلا‌ها را کجا می‌توان نگهداری کرد که از شر دزد‌ها در امان باشند!

در نظرسنجی اخیر کیتکو از کارشناسان وال‌استریت، ۱۷ تحلیلگر شرکت کردند که از میان آنها، ۱۳ نفر، معادل ۷۶ درصد افزایش قیمت طلا را محتمل دانستند. برخلاف این عده، دو کارشناس، معادل ۱۲ درصد کاهش قیمت طلا را پیش‌بینی کردند و همین تعداد تحلیلگر نیز روند هفته جاری را بدون تغییر در نظر گرفتند.در نسخه دیگر نظرسنجی که ۴۵۵ خرده‌فروش مین‌استریت در آن شرکت کردند نیز اکثریت افزایشی حاکم بود. معامله‌گران افزایشی ۲۴۴ نفر، معادل ۵۴ درصد از کل را شکل دادند؛ درحالی‌که کاهشی‌ها ۱۱۵ نفر، معادل ۲۵ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی اینترنتی بودند. سایر معامله‌گران، معادل ۲۱ درصد نیز روند آتی اونس را بدون تغییر محسوس پیش‌بینی کردند. در نظرسنجی هفته گذشته ۷۳ درصد از کارشناسان وال‌استریت و ۵۵ درصد از سرمایه‌گذاران نسبت به بالا رفتن قیمت طلا ابراز خوش‌بینی کرده بودند. در معاملات روز جمعه بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در ماه آوریل ۶/ ۰ درصد افزایش پیدا کرد و در قیمت ۱۳۲۲ دلاری بسته شد.

چگونه می‌توانیم روی طلا سرمایه‌گذاری کنیم؟

طلای‌تان را حفظ کنید

تنش‌ها چه در خاورمیانه و چه در سایر کشورها، چه در زمینه سیاسی و چه در زمینه اقتصادی، امری اجتناب‌ناپذیر به شمار می‌آیند. در‌واقع یکی از حقایق اقتصاد مدرن همین تنش‌ها هستند. در تمام این شرایط، سرمایه‌گذاران همواره طلا را قلمروی امن برای سرمایه‌گذاری خود دیده‌اند. در واقع هرگاه ناامنی یا تنشی در حوزه سیاست یا اقتصاد رخ می‌دهد، سرمایه‌گذاران تمامی پول و سرمایه خود را راهی بازار طلا می‌کنند. در طول تاریخ نیز هر گاه امپراتوری‌ها سقوط می‌کردند، همیشه ارزها از میان می‌رفتند اما آن دسته از سرمایه‌گذاران که روی طلا سرمایه گذاری کرده‌بودند، تقریبا همیشه نجات پیدا می‌کردند. در هر دوره آشوبی، طلا حکم قلمرویی امن و امان را داشته که سرمایه‌گذار را از مهلکه نجات داده است. برخی فعالان حوزه‌های اقتصادی طلا را کالای مناسبی برای سرمایه‌گذاری می‌بینند، چرا که هم قدرت نقدشوندگی بالایی دارد و هم هرگز در درازمدت کاهش قیمت چشم‌گیری را تجربه نکرده است. سرمایه‌گذاران می‌دانند که بهتراست بخشی از سبد سرمایه‌شان را به خرید طلا اختصاص ‌دهند. البته در زمان کم‌رونق‌شدن بازارهای موازی مثل مسکن و یا کاهش سود بانکی، طلا موردتوجه بیشتری واقع می‌شود. فعالان بازار سرمایه هم برپایه این دارایی، ریسک بسیاری از معاملاتشان را پوشش می‌دهند، یا در اصطلاح هج (hedjing) می‌کنند. وجود بازارهای نقدی و ابزار مشتقه باعث ایجاد فرصت آربیتراژ و کسب سود بدون‌ریسک در این کالا است.

با تمام پیشرفت‌های تکنولوژیکی بشر در طی قرون، نه‌تنها از ارزش طلا کاسته ‌نشده، بلکه افزایش هم یافته ‌است. در داستان‌های تاریخی آورده‌اند که همیشه کیمیاگران‌ در آرزوی تبدیل سایر فلزات به طلا بوده‌اند.

گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا،  در حوزه سرمایه گذاری مناسب و مشاوره در این خصوص فعالیت قابل توجهی دارد که می تواند برای سرمایه گذاران در زمینه های مختلف کارساز باشد.

نظرات کاربران