چگونه پروژه رویایی خود را تامین مالی کنیم؟

۱۴ بهمن ۱۳۹۷
489 بازدید

سایت گروه جاوید– همه ما رویاهایی در سر داشتیم و داریم که گاهی برای تحققش ناامید می شویم و گاهی حاضریم آنقدر تلاش کنیم تا به آن دست بیابیم. انسان به رویا زنده است و موفقیت در گروی تحقق آرزوهاست. یکی از بزگترین سنگ هایی که سر راه دست یابی ما به آرزوها و رویاهایمان وجود دارد، مساله ای است به نام «پول». واقعیت این است که بخواهیم یا نخواهیم ما برای راه اندازی و شروع پروژه و برنامه ای که در سر داریم نیاز به پول داریم. گاهی می شود این پول را قرض کرد و مسلما وقتی به خودمان اعتقاد داشته باشیم، خوب می دانیم که به راحتی توانایی بازگرداندن آن از طریق درآمد همان پروژه را خواهیم داشت.

راه های زیادی برای تامین مالی پروژه ها وجود دارد. در این نوشتار مختصر، می خواهیم به تامین مالی از طریق دریافت وام بپردازیم.

چگونه پروژه رویایی خود را تامین مالی کنیم؟

 پس از مراجعه کارفرما جهت اخذ وام به بانک ، فرآیند اخذ وام با معرفی متقاضی وام به شرکت های مشاور آغاز می گردد. این شرکت ها با بانک ها و لیزینگ ها دارای قراداد همکاری هستند که به آنها مشاورین امکان سنجی طرح ها گفته می شود. متقاضی می بایست از بین شرکت های مشاور معرفی شده توسط بانک یکی را انتخاب نماید. مشاورین امکان سنجی می بایست یک طرح توجیهی آماده کنند که اصطلاحأ به آن (Feasibility Study (FS گفته می شود. طرح توجیهی دارای سه بخش اصلی است:

مطالعات بازار

در فرآیند مطالعه بازار بطور مثال بررسی می گردد که در مقطه زمانی کنونی چه پروژه های مشابهی در زمینه ای که قرار است متقاضی وام در آن یک پروژه را آغاز کند ، وجود دارد. فرض کنید قرار است برای احداث یک کارخانه تولید لامپ های کم مصرف از بانک وام بگیریم ، در بخش مطالعات بازار ابتدا تعداد تولید کنندگانی که در حال حاضر در حال تولید این محصول هستند شناسایی می گردد. در گام بعدی ظرفیت تولید سالانه آنها مورد بررسی قرار می گیرد ، سپس میزان تقاضا از کالای مذکور در کشور مشخص می گردد و پیش بینی های لازم در خصوص روند تولید و مصرف از کالای مذکور در ۵ تا ۱۰ سال آینده نیز تحلیل می شود.

اگر میزان عرضه بیشتر از میزان تقاضا باشد توجیهی برای احداث کارخانه جدید برای تولید همان محصول وجود نخواهد داشت. در غیر اینصورت مانعی برای احداث آن واحد صنعتی وجود ندارد.

مطالعات فنی

در مطالعات فنی در مورد تمام تجهیزات ، ماشین آلات ، سوله ها و ساختمانهایی  ، تعداد افراد شاغل از کارگر ، مهندس ، مدیر و … ، اسناد مهندسی که برای انجام پروژه  لازم است صحبت میشود. بطور مثال برای احداث یک کارخانه نیاز به A هکتار زمین ، دو باب سوله به متراژ B ، یک عدد انبار به متراژ مشخص ، یک ساختمان اداری ۵ طبقه و … نیاز است. چه تجهیزاتی لازم داریم ؟ آیا این تجهیزات در داخل کشور موجود است یا باید آنها را از کشور های دیگر خریداری کنیم؟ ابعاد و مشخصات تجهیزات خریداری شده و جانمایی آنها چگونه است؟ در پایان مطالعات فنی لیستی از مواردی که در بالا به آن اشاره شد تهیه می شود. در این لیست مصالح مورد نیاز و حجم آنها نیز جهت احداث ساختمانها محاسبه و ارائه می گردد.

مطالعات مالی

در این بخش کلیه فعالیت انجام شده در بخش مطالعات بازار و مطالعات فنی به زبان پول ترجمه می شود. بطور مثال هزینه احداث ساختمانها و سوله ها ، خرید ماشین آلات و تجهیزات  ،حقوق کارگران و … در این بخش بدست می آید.

پس از انجام موارد فوق اطلاعات خروجی آنها به همراه قیمت تمام شده محصول تولیدی به همراه حاشیه سود مورد نظر در نرم افزاری به نام کامفار وارد می شود. و مشخص می گردد که زمان بازگشت سرمایه چقدر طول خواهد کشید و کارخانه از چه زمانی وارد سود دهی خواهد شد.

در پایان اگر توجیه لازم برای احداث کارخانه یا پروژه وجود داشته باشد ، متقاضی جهت اخذ وام به بانک معرفی می گردد. بانک براساس برنامه زمانبندی که متقاضی آنرا تهیه نموده و پیشرفت واقعی پروژه اقدام به پرداخت مرحله ای وام می نماید.

گروه مشاورین جاوید، یکی از شرکت های مشاوره سرمایه گذاری مورد تایید است که می تواند شما را برای اخد تسهیلات بانکی، تدوین طرح توجیهی، مطالعات بازار و غیره یاری کند. مشاورین و کارشناسان مجرب گروه جاوید، برای دستیابی شما به رویاها و اهدافتان در کنارتان خواهند بود. از همین روست که شعار گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا همواره «رویاتو زندگی کن» بوده است. 

نظرات کاربران