کسب درآمد بالا از طریق ضایعات کشتارگاه

۴ اسفند ۱۳۹۷
1008 بازدید
کسب درآمد بالا از طریق ضایعات کشتارگاه

سایت گروه مشاورین جاوید– تبدیل ضایعات کشتارگاه به صورت پودر خون و گوشت، به عنوان یکی از فرآورده‌های قابل مصرف دامی، گامی مؤثر در جهت بهبود شرایط زیست‌محیطی و همچنین تأمین قسمتی از جیره‌ی غذایی دام و طیور و آبزیان خواهد بود. از رگ و پِی و استخوان، روزانه حدود ۲۰۰ تُن پودر گوشت تولید می‌شود. همین ضایعاتی که در ظاهر، بی‌مصرف خوانده می‌شوند، به عنوان نمونه، سالانه بیش از ۱ میلیارد و ۵۰۰ هزار تومان در استان اصفهان درآمدزایی دارند. مواد ضایعاتی حاصل از کشتار مانند: روده‌ها، خون، کلّة مرغ و … پس از عملیات کشتاری در صورتی که به عنوان زباله به محیط بازگردانده شوند، علاوه بر این که موجبات آلودگی محیط زیست را فراهم می‌سازند، امحاء آن‌ها نیز کاری سخت و پرهزینه را به دنبال خواهد داشت.

شیلات، دامداری، دامپروری و طیور

در چند دهه اخیر رودخانه ها و روان‌آب‌ها به سرعت در معرض آلودگی قرار گرفته‌اند و این آلودگی گسترده زندگی آبزیان و چرخه زندگی در مناطق اطراف رودخانه‌ها را به شدت مورد تهدید قرار داده است. مهمترین مسئله در روند آلودگی رودخانه‌ها گسستن زنجیره‌ی غذایی موجودات زنده می‌باشد. چنان که با از بین رفتن بخش قابل توجهی از میکروارگانیک‌های موجود در آب، موجودات ریز در بستر رودخانه‌ها نیز با خطر نابودی روبرو شده‌اند و به همین ترتیب نسل ماهیان که از این موجودات تغذیه می‌کند، رو به انقراض نهاده است. کارشناسان سازمان ملل می گویند که یکی از مبرم‌ترین وظایف کشورها در قرن ۲۱ و در آغاز هزاره‌ی سوم، مبارزه با آلودگی روز افزون رودخانه‌ها و در نهایت دریاها و اقیانوس‌ها است.
توجیه فنی این طرح به این صورت است که امکان تدارک ماشین‌آلات و تجهیزات و نیز مواد اولیه برای تولید این فرآورده در داخل کشور فراهم بوده و می‌توان با استفاده از ضایعات حیوانی بی‌ارزش به یک فرآورده‌ی با ارزش که در صنایع مختلف مورد مصرف دارد، دست یافت. ایجاد یک واحد کارگاهی در هر یک از استان‌ها – به‌خصوص در مراکز استان‌ها که معمولن واحدهای کشتار دام و نیز کارخانه‌جات چرم‌سازی، کفش‌دوزی و غیره در آن‌ها وجود دارد – می‌تواند علاوه بر ایجاد اشتغال، تا حد زیادی معضلات زیست‌محیطی را کاهش دهد. روش تولید آن نیز به این شکل است که ضایعات و دورریز حیوانی از بخش‌های مختلف، از جمله مربوط به کشتارگاه‌ها و کله‌پزی‌های درون شهری، کارگاه‌های چرم‌سازی، کفش‌دوزی و غیره، جمع‌آوری می‌شود و به عنوان مواد اولیه، مورد مصرف قرار می‌گیرد. این مواد ابتدا وارد حوضچه‌های آب و آهک گردیده و سپس وارد کوره‌های پخت می‌شوند. مرحله‌ی بعد، جداسازی سریشم مایع از اجسام جامد باقی‌مانده است – اجسام جامد باقی‌مانده، خشک شده، آسیاب می‌گردد و بعد به عنوان کود شیمیایی مرغوب مصرف می‌شود – سریشم حاصل که به صورت مایع است، جدا می‌گردد. این سریشم، هم به صورت مایع و هم به صورت جامد درآمده – در قالب ریخته و بعد خشک می‌گردد – قابل مصرف در بازار فروش است.

کسب درآمد بالا از طریق ضایعات کشتارگاه

تولید ژلاتین از ضایعات کشتارگاهی و مرغ

ژلاتین از منابع مختلف دامی نظیر استخوان و بافت های هم‌بند دام‌ها، پوست خوک، گوشت ماهیان غیر خوراکی، پوست ماهی و سایر منابع پروتئینی قابل تهیه است. ولی از آنجا که منابعی مانند گوشت ماهی و دام به صورت مستقیم مورد مصرف خوراکی دارد و گران‌قیمت هستند، معمولن ژلاتین را از ضایعات پوست و گوشت و استخوان و یا منابع غیر خوراکی تهیه می‌کنند؛ که اغلب به صورت پودر و گرانول تولید می‌شود. نقطه‌ی ژله‌ای شدن ژلاتینی که از ماهی به دست می‌آید، پائین‌تر از نقطه‌ی ژله ای شدن ژلاتین تهیه شده از گاو و خوک می‌باشد. بخشی از ژلاتین تولید شده در جهان از پوست و استخوان خوک تهیه می‌گردد که مصرف آن از لحاظ شرعی در کشورهای مسلمان اشکال دارد و استفاده از استخوان گاو هم به دلیل بیماری جنون گاوی و گران شدن ژلاتین تولیدی شاید خیلی مورد استقبال قرار نگیرد. استفاده بهینه از ضایعات مرغ این باقیمانده کم ارزش، در جهت تولید ژلاتین حلال، باعث کاهش واردات آن به کشور که عمدتن از پوست خوک و ضایعات دامی تهیه شده، می‌گردد. با توجه به فراوانی و قابل دسترس بودن، استخراج ژلاتین از ضایعات مرغی مورد بررسی قرار گرفته است.

کسب درآمد بالا از طریق ضایعات کشتارگاه

خلاصه‌ی بررسی فنی، امکانات زیربنایی و ابعاد اقتصادی

پیش‌بینی ظرفیت و ترکیب تولید: ۱۰۰۰ تن
مساحت زمین: ۴۰۰۰ متر مربع
زیربنای ساختمان تولیدی: ۱۰۰ متر مربع
میزان آب مصرفی: ۵۰۰۰۰ متر مکعب
میزان برق مصرفی: ۲۶۴۰۰۰۰ کیلووات
میزان گاز مصرفی: ۵۰۰۰۰۰ متر مکعب
تعداد و ترکیب نیروی انسانی طرح فرآوری ضایعات کشتارگاهی: ۱۶ نفر
قیمت ماشین‌آلات و تجهیزات طرح فرآوری ضایعات کشتارگاهی: ۳۷۹/۱۰ میلیون ریال
برآورد سرمایه‌گذاری کل: ۳۶۷/۵۱ میلیون ریال
برآورد سرمایه‌گذاری ثابت: ۲۰۱/۱۹ میلیون ریال
نرخ بازده داخلی: ۶۰/۴۱ درصد
دوره بازگشت سرمایه: ۴ سال

نتیجه گیری

اولین هدف این طرح سرمایه‌گذاری، کارآفرینی، ایجاد شغل و به سود رسیدن است؛ و با ایجاد این طرح، از واردات دو محصول سریشم و کود به کشور کاسته می‌شود و برای از بین بردن ضایعات کشتارگاه‌ها که هم هزینه زیادی در بر دارد و هم به محیط زیست و انسان آسیب می‌رساند، رهایی پیدا کرده و از این مواد درآمد کسب می‌شود؛ و به دلیل این که این طرح پر سود، رقبای کمی دارد، خیلی زود می توان در آن پیشرفت کرد و به سود رسید.

اگر شما هم به این صنعت علاقه‌مند شده‌اید، می‌توانید جهت مشاوره تامین‌مالی، تدوین طرح توجیهی و آغاز این سرمایه‌گذاری سودآور، با گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا تماس بگیرید. مشاورین ما، همواره در کنار شما و راهنمای شما خواهند بود.

نظرات کاربران