کشت زعفران؛ سرمایه گذاری رویِ «گران قیمت دوست داشتنی»

۲۵ بهمن ۱۳۹۷
983 بازدید

سایت گروه جاوید– زعفران گیاهی چند ساله است که بطور کل در نواحی خشک و نیمه خشک رویش دارد.گیاه ارزشمند زعفران هم مثل دیگر محصولات کشاورزی، نیاز به مدیریت خاص خود برای کشت دارد. براي کشت گياه در هر منطقه، شرايط اقليمي و آب و هواي مناسب لازم است تا بتوان اقدام به کشت محصول نمود. پارامترهاي اقليمي مانند بارندگي، رطوبت و درجه حرارت نقش تعيين کننده اي در رشد گياه و ميزان توليد محصول در يک منطقه دارد؛ ایران با توجه به دارا بودن شرایط ایده آل،زمینه مناسبی را برای کشت این محصول رقم زده است.تولید و کشت زعفران از سالها پیش در ایران وجود داشته است و با توجه به نیاز اندک آن به آب که یکی از عامل های محدودکننده تولید کشاورزی در مناطق تولید این محصول است،کشت زعفران از بهره وری قابل ملاحظه ای برخوردار خواهد بود. سطح زیرکشت و تولید آن در سالهای اخیر افزایش چشمگیری داشته است. خوشبختانه در سال‌های اخیر و برنامه‌های دولت مبنی بر تکیه به اقتصاد بدون نفت حمایت‌های زیادی از تولید و گسترش این شغل انجام‌ شده است.

در این یادداشت به بررسی شرایط و سرمایه های مناسب و همچنین چگونگی کشت این محصول می پردازیم.

اگرچه کاشت،داشت و برداشت زعفران از دیگر کشت‌ها دشوارتر است و نیروی کار بیشتری را می‌طلبد اما بنا به سیاست‌های تغییر الگوی کشت و حمایت از کشت‌های کم آب و پربازده و سودآورتر از کشت‌های قبلی،چنانچه منطقه شما مناسب کشت زعفران باشد این محصول می‌تواند هرساله سود قابل‌توجهی عاید شما کند.

کاشت زعفران در مرحله اولیه هزینه نسبتاً بالایی دارد زیرا آماده‌سازی زمین و تسطیح و هزینه آبیاری قطره‌ای و چاله کنی و خرید پیاز زعفران را در همین سال باید انجام داد.از طرفی سال اول کاشت محصول زیادی هم برداشت نمی‌شود. از این‌رو کشت زعفران را باید به‌صورت سرمایه‌گذاری چندساله نگاه کرد.

با توجه به تأثیر عوامل محیطی گوناگون بر رشد و عملکرد محصول زعفران، فرآیند سنجش تناسب اراضی برای کشت آن مستلزم استفاده از اطلاعات جامع و متنوع مکانی و توصیفی است.

 ایران با تولید بیش از ۲۰۰ تن زعفران در حدود ۹۰% سطح زیرکشت و نیز ۷ /۹۳ درصد تولید جهانی را به خود اختصاص می دهد و به عنوان بزرگترین تولید کننده زعفران از نظر کمیت و کیفیت در سطح جهان می باشد. از این رو با توجه به اثرات اقتصادی، اجتماعی، تاریخی و موقعیت استثنایی زعفران ایران در دنیا بررسی و توجه به تولید و کاشت زعفران از اهمیت ویژه ای در توسعه این محصول و ارتقاء جایگاه جهانی آن دارا می باشد.

بدین ترتیب فرصت مناسب کشت زعفران در ایران به سودآوری مناسب در تجارت و اقتصاد و نقش تاثیر گذار در درآمدزایی و اشتغال زایی روستاییان و کسب و کار محلی می انجامد.به نحوی که حتی می توان به کوچ کمتر و به ازای آن مهاجرت کمتر به شهرهای بزرگ را متصور بود و دورنمایی روشن برای رونق چرخه اقتصاد بومی،دید.

شرایط اقلیمی کشت زعفران:

بهتر است زمین‌هایی را برای کشت محصول انتخاب کرد که به راحتی آفتاب بر روی آن می‌تابد، و با موانعی مثل درخت، سایبان کوه و بناهای بلند و.. روبه رو نباشد و هم‌چنین در معرض مستقیم وزش بادهای سرد و سرما هم نباشد.از این رو فاکتور دما یکی از اولویت ‌های مهم‌ برای انتخاب شهر در کشت زعفران می باشد، چرا که این گیاه حداکثر دمایی را که قبول می‌کند باید بین ۳۵ تا۴۰ درجه سانتی گراد باشد.

یکی از فاکتورهای مهم دیگر،در نظر گرفتن ارتفاع شهر از سطح دریا می‌باشد، چرا که بهترین حالت برای یک کشت زعفران خوب، در ارتفاع ۱۳۰۰ تا ۲۳۰۰ متر از سطح دریا تخمین زده شده است.

از آنجایی که پیاز زعفران مدت نسبتا زیادی در حدود ۵ تا ۷ سال در زمین می‌ماند. خاک زمین باید سبک یا ترکیبی از شن و رس باشد که پیاز بتواند در این مدت علاوه بر تامین مواد غذایی،در مقابل شرایط خاص منطقه‌ای نیز مقاومت نماید.

پیاز زعفران،تابستان فعالیت ندارد.که به دوره خواب محصول معروف است و دوره بیداری یا فعالیت آن از حدود آبان تا اردیبهشت خواهد بود و با شروع فصل گرما برگ هایش زرد شده و می خشکد و پیاز دوباره به خواب می رود پس زمین های گرم و خشک جای مناسبی برای کشت زعفران است.

کشت زعفران؛ سرمایه گذاری رویِ «گران قیمت دوست داشتنی»

نحوه کاشت زعفران:

گام نخست در کشت زعفران تهیه زمین می باشد. در تهیه زمین به منظور کاشت زعفران لازم است توجه و دقت خاصی شود ابتدا در فرصت های مناسب در پائیز یا زمستان زمین مورد نظر را شخم عمیق می‌زنند درصورتی که شرایط مناسب نبوده یا دسترسی به تراکتور مقدور نباشد می‌توان شخم را در پایان بهار یا اوایل تیرماه نیز انجام داد.تهیه پیاز زعفران مناسب برای کاشت قدم بعدی ست که باید درنظر گرفت. در زراعت مکانیزه زعفران،زمین را در پاییز سال قبل از کشت با گاو آهن شخم عمیق می‌زنند در بهار پس از قطع بارانهای بهاری خاک را با انجام شخم متوسط ضمن سله شکنی از وجود علفهای هرز پاک می‌کنند در مرداد یا شهریور پس از پخش۴۰ الی ۸۰ تن کود حیوانی و ۲۰۰ کیلوگرم فسفات آمونیوم زمین را به صورت فارو درمی‌آورند و برای کشت آماده می‌کنند.

دو روش برای کاشت زعفران معرفی می کنیم. یک،روش سنتی و با استفاده از بیل. دو،استفاده از روش مکانیزه.

در کشت مکانیزه، کار در فصل پاییز سال قبل شروع می‌شود، بدین صورت که ابتدا زمین را مسطح می‌کنند و آن را بطور خیلی عمیق با گاو آهن شخم می‌زنند، و سپس در بهار پس از اینکه باران‌ها رو به قطع شدن می‌رود، عملیات شخم متوسط را به همراه سله شکنی برای حذف علف‌های هرز شروع می‌کنند.

بعد از عملیات شخم زنی و مسطح کردن زمین و پاشیدن کود حیوانی، در هر ۲۰سانتی متری یک چاله به عمق ۱۵ تا ۲۰ سانتی ایجاد می شود و در هر چاله پیاز زعفران به تعداد ۳ الی ۱۵ قرار داده می شود. این عمق در نظر گرفته شده برای کاشت پیاز زعفران بدلیل عدم یخ زدگی و گرما زدگی بیش از حد در زمستان و تابستان می باشد. زمین کاشته شده با پیاز زعفران تا فصل آبیاری در پاییز به همان حال باقی می ماند.

آبیاری محصول در فصل مناسب که از اواسط مهر ماه معمولا صورت می گیرد. آبیاری اولیه از اهمیت مهمی برخوردار است؛ در این مرحله آب دادن به پیازها باید به صورت خیلی عمیق انجام شود تا آب به عمق ۲۰ سانتی متر زمین برسد، و البته در تمام زمین آب باید به صورت اندازه و یکسان به همه برسد تا در یک ردیف همه گلهای زعفران با هم بیرون بیایند؛ بعد از ۳ الی ۵ روز باید سله شکنی انجام شود تا گلها به راحتی سر از خاک بیرون آورند. با توجه به اینکه گل کردن زعفران تا حدودی تابع آب اولیه می‌باشد لذا برای اینکه برداشت زعفران با مشکل مواجه نشود آب اول را در بین قطعات با فاصله چند روز تقسیم می‌کنند تا بدین وسیله دوران اوج گلدهی قطعات با یکدیگر همزمان نباشدکمتر از ۱۰ روز بعد از آبیاری اولیه، گل‌های زعفران نمایان می‌شوند، به همین خاطر آبیاری هر ردیف با فاصله چند روز مثلا ۳ الی ۴ روز اتفاق می افتد تا برداشت محصول کل مزرعه با هم همزمان نباشد و کشاورزان با مشکل مواجه نشوند.

حذف علف های هرز گام مهمی بعد از رشد کردن پیاز زعفران است. زمان وجین کردن گیاهان هرز در مزارع زعفران، عموما بعد از آبیاری دوم آغاز می شوند که به اندازه کافی علف های هرز رشد کرده باشند.

سرمایه برای کشت زعفران:

همانطور که گفته شد تهیه زمین یکی از مهمترین فاکتورهای کشت محصول است که سرمایه اصلی را در بر می گیرد. در نظر گرفتن هزینه های کاشت گیاه،هزینه کارگر،کود حیوانی نیز باید در سرمایه اولیه احتساب شود.قیمت پیاز زعفران به روز از دیگر هزینه هایی ست که باید در نظر گرفت.

اصولا برای هر هکتار حدودا ۳۰تن کود گاوی لازم است و برای هر هکتار به میزان تقریبی  ۵ تن پیاز زعفران مورد نیاز است.

مزایای کشت زعفران:

بطور کلی زعفران به عنوان یکی از فرصت های سرمایه گذاری مناسب در چرخه اقتصادی می تواند باشد که به اختصار به چند مزیت آن اشاره می کنیم:

*سودآوری مناسب در طی زمان

*ایجاد اشتغال زایی و کسب و کار محلی

*برقراری تجارت بین المللی

*کاشت و برداشت محصول با نیاز آب مصرفی کمتر

*شرایط اقلیمی و زمین های مناسب برای کشت زعفران در ایران

*رونق چرخه اقتصاد داخلی

نتیجه گیری:

با توجه به اینکه در ایران شرایط ایده آل برای کشت زعفران فراهم است و به عنوان یکی از محصولات کاملا بومی به جهان معرفی شده است،ما در این یادداشت به بررسی شرایط کاشت این محصول پرداختیم و کشت زعفران را به عنوان فرصتی مناسب در سرمایه گذاری معرفی کردیم.

ضمن اینکه با تحقیقات انجام گرفته شده،کشت زعفران نسبت به دیگر محصولات کشاورزی از آب مصرفی کمتری در زراعت برخوردار است.سرمایه گذاری در کشت زعفران با توجه به کمبود آب در کشور و نیاز آبی کمِ زعفران آینده ای پر بار برای سرمایه گذاری در کشت این محصول نوید می دهد.

گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا در مشاوره درمورد این نوع سرمایه گذاری یکی از گزینه های ایده آل برای سرمایه گذاران می تواند باشد.

نظرات کاربران