محمد خیری در گفت‌وگو با گروه تامین مالی جاوید، با بیان اینکه بازار سرمایه در حال حاضر تقریبا دچار حباب شده است، اظهار کرد: پس از بازگشایی سهام بانک ملت، فشار روی بازار زیاد شد و به سایر بخش‌ها هم سرایت کرد و ممکن است دچار ریزش شویم.
وی افزود: اما اگر نقدینگی فعلی بورس بخواهد از این بازار خارج شود، به هر جای دیگری که برود تورم‌زا خواهد بود و برای معیشت مردم مشکل ایجاد می‌کند، بنابراین تنها محلی که نقدینگی آن بهای تمام‌شده در جامعه را بالا نمی‌برد، بازار سرمایه است.
مدیر سرمایه‌گذاری خبرگان سهام با بیان اینکه این نقدینگی باید در بورس بماند، گفت: دولت باید برای بازار سرمایه برنامه داشته باشد و این یک نکته مثبت است.
خیری اضافه کرد: در عین حال آنطور که دولت گفته قرار است از سال گذشته بودجه کشور بدون نفت بسته شود و این سوال پیش می‌آید که این رقم از کجا تامین خواهد شد؟ مواردی از جمله افزایش هزینه پالایشگاه‌ها، عوارض معدنی‌ها و این دست موارد، ریسک سیستماتیک بازار را افزایش داد و کمی بازار را اذیت کرد.
وی با بیان اینکه بیش از 70 درصد از ارزش بازار سرمایه مربوط به سهام شرکت‌های بزرگ بورسی است، تصریح کرد: فولادی‌ها، سنگ‌آهنی‌ها، پالایشی‌ها و ... عمده ارزش بازار را تشکیل می‌دهند که در حال حاضر مشاهده می‌شود که این شرکت‌ها رشد چندانی نکردند و در واقع وارد حباب نشده‌اند، از سوی دیگر سودآوری آن‌ها نیز خوب بوده است، بنابراین حجم نقدینگی چندان از بورس خارج نخواهد شد.
به گفته مدیر سرمایه‌گذاری خبرگان سهام در حال حاضر در برخی شرکت‌های کوچک مثل داروسازی و لوازم خانگی حباب وجود دارد.
خیلی با بیان اینکه ممکن است بازار در برخی روزها منفی شود، گفت: با این حال نمی‌بینیم که بازار در یک بازه چهار پنج روزه منفی باشد و معمولا این ریزش‌ها بیش از یکی دو روز طول نمی‌کشد.
انتهای پیام

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر