عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی امروز گفته است که اصلاح نظام بانکی مساله بسیار مهمی است و در کوتاه‌ مدت نمی‌شود آن را انجام داد.
وی افزود: مشکلاتی که هم‌اکنون بانک‌ها دارند شامل ناترازی مالی بانک‌ها، دارایی‌ها، معوقات، اموال مازاد، مطالباتشان از دولت و مردم و ... می‌شود که این مشکلات به تدریج حل خواهد شد.
رئیس‌کل بانک مرکزی با اشاره به مصوبات شورای عالی اقتصادی سران قوا، تصریح کرد: در خصوص برخی موسساتی که ناترازی داشتند اقداماتی را انجام داده‌ایم و ممکن است که زمان‌بر باشد اما مهم این است که به سمت آن حرکت کرده‌ایم.
اصلاح نظام بانکی موضوعی است که سال‌هاست در اقتصاد ایران مطرح می‌شود، اما هیچ‌گاه تصمیمات قطعی برای این اصلاح ساختار گرفته نشده است.
با این حال بانک مرکزی از سال گذشته این موضوع را به طور جدی‌تری در دستور کار خود قرار داده است؛ به گونه‌ای که با برخی تصمیمات بانک مرکزی اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی با کاهش همراه بوده است.
برای مثال در سال گذشته همتی بانک‌هایی که بیش از 20 درصد سود به سپرده‌های مردمی را پرداخت کنند تهدید به جریمه‌های سنگین و حتی ادغام کرد.
بانک‌ها از سالیان دور با ایجاد یک رقابت باخت باخت، برای جذب منابع مردمی، نرخ سود سپرده‌های بانکی را افزایش دادند و همین امر سبب شد تا در پرداخت سود آن با مشکل مواجه شده و در نهایت این اقدام‌شان به اضافه برداشت از بانک مرکزی منجر شود.
از سوی دیگر بانک مرکزی در مدت اخیر تاکید زیادی بر فروش اموال مازاد بانک‌ها و اجرای حاکمیت شرکتی داشته است که این موارد نیز از مهم‌ترین موضوعات مربوط به اصلاح ساختار بانکی هستند.
در عین حال اقداماتی برای کاهش میزان معوقات بانکی نیز انجام شده، اما تا حل کامل این معضل هنوز راه درازی مانده است.
ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح نیز یکی دیگر از اقداماتی است که در جهت اصلاح نظام بانکی انجام شده و مشکلات تعدادی از این بانک‌ها را کاسته است که قرار است تا پایان سال به طور کامل اجرایی شود.
با این حال اصلاح کامل نظام بانکی ممکن است چند سال طول بکشد، چراکه فرهنگی که در نظام بانک‌داری ایران ایجاد شده زمان زیادی برای تغییر نیاز دارد.
انتهای پیام

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر