دل درآمدی کسب و کار چیست؟

مدل درآمدی یک ساختار مفهومی است که استراتژی درآمدزایی کسب و کار را توضیح می‌دهد. این مفهوم حاوی ارزش محصول و یا خدمات، تکنیک‌های تولید درآمد، منابع درآمدی و مصرف‌کننده هدف است.

شما می‌توانید از منابع بی‌‍شماری درآمد کسب کنید. مثلا دریافت کمیسیون یا اجاره‌بها تنها دو نمونه از منابع درآمدی بسیار پرطرفدار هستند. در کل یک مدل درآمدی شامل تمام جنبه‌های استراتژیک تولید درآمد از طریق کسب و کار است.

به بیان ساده‌تر این مدل باید نشان دهد که کسب و کار مورد نظر ما از چه طریقی و چگونه درآمد خلق می‌کند. یک مدل درآمدی اصولی، برای پیش‌بینی‌های تجاری بلند مدت شرکت نیز کارایی دارد؛ زیرا امکان مرور کلی پتانسیل‌های فعلی و آینده کسب و کار را در جهت کسب سود فراهم می‌کند.

انواع مدل‌های درآمدی کسب و کار

 

 

 

با پیشرفت اینترنت و همه‌گیر شدن این تکنولوژی، اکنون مدل‌های درآمدی زیادی نیز طراحی شده‌اند که بسیاری از شرکت‌ها به کمک آنها می‌توانند از منابع بی‌شمار درآمدی که دنیای دیجیتال در اختیارشان قرار داده است؛ بهره ببرند. با این وجود، همه منابع درآمدی، چه آنلاین و چه آفلاین، معمولا در 10 دسته‌ای که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم جای می‌گیرند.

 نشانه‌گذاری

مارک‌آپ یا همان نشانه‌گذاری رایج‌ترین و قدیمی‌ترین مدل درآمدی است؛ که استفاده از آن در بین مشاغل مختلف رواج دارد. این مدل شامل تنظیم قیمت فروش کالا با اضافه کردن سود و هزینه‌های سربار به قیمت تمام شده آن است. این مدل درآمدی در بین خرده فروشان، عمده فروشان و سایر کسب و کارهایی که به عنوان واسطه عمل می‌کنند رایج است. در این شیوه کسب درآمد، قبل از فروش محصول تولیدکنندگان به مصرف‌کننده نهایی، سودی برای واسطه لحاظ می‌شود.

البته گاهی تولیدکنندگان نیز از طریق فروش کالا با قیمتی بالاتر که شامل سودی بیشتر از هزینه‌های تولید محصول است، از این مدل درآمدی استفاده می‌کنند. حتی برخی از شرکت‌های تولیدی و صنعتی در کنار کارخانه خود شرکت بازرگانی تاسیس می‌کنند؛ و بر مبنای همین مدل کسب و کار، محصول تولید شده را با اضافه کردن سود واسطه، به دست مصرف‌کننده می‌رسانند. به این ترتیب کارخانه اصلی به دو منبع درآمدی دسترسی دارد.

 معامله‌گری

در مدل درآمد معامله‌گری، از اختلاف قیمت ایجاد شده در دو بازار مختلف بهره برده می‌شود. نمونه بارز این مدل روشی است که دلالان خودرو در ایران از آن استفاده می‌کنند. این کسب و کارها از اختلاف قیمت ایجاد شده در دو بازار مختلف در مورد یک کالای مشخص سود می‌برند. جدیدا بازار ارز در ایران نیز از همین مدل استفاده می‌کند. این مدل شامل خرید ارز یا کالا در یک بازار و فروش هم‌زمان آن در بازار دیگر با قیمت بالاتر و کسب سود از طریق اختلاف قیمت موقتی است.

 

مجوز

صدور مجوز مدل درآمدی است که بین مخترعین، سازندگان و صاحبان دارایی‌های معنوی رواج دارد. این افراد در ازای دریافت مبلغی، حق استفاده از نام تجاری، محصولات یا خدمات خود را به اشخاص ثالث می‌دهند. این مدل درآمدی در بین بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده نرم‌افزار، صاحبان دارایی‌های معنوی (حق ثبت اختراع، علائم تجاری و کپی رایت) و صاحبان حقوقی رایج است.

این افراد برای صدور این گونه مجوزها، در فاکتورهایی مانند زمان، قلمرو، توزیع، حجم و چند عامل دیگر محدودیت‌هایی را لحاظ می‌کنند؛ تا طرف مقابل نتواند به هر شکل و شیوه‌ای که مایل است از دارایی‌های آنها استفاده کند.

صدور مجوز مدل درآمدی است که بین مخترعین، سازندگان و صاحبان دارایی‌های معنوی رواج دارد. این افراد در ازای دریافت مبلغی، حق استفاده از نام تجاری، محصولات یا خدمات خود را به اشخاص ثالث می‌دهند. این مدل درآمدی در بین بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده نرم‌افزار، صاحبان دارایی‌های معنوی (حق ثبت اختراع، علائم تجاری و کپی رایت) و صاحبان حقوقی رایج است.

این افراد برای صدور این گونه مجوزها، در فاکتورهایی مانند زمان، قلمرو، توزیع، حجم و چند عامل دیگر محدودیت‌هایی را لحاظ می‌کنند؛ تا طرف مقابل نتواند به هر شکل و شیوه‌ای که مایل است از دارایی‌های آنها استفاده کند.

 کمیسیون

مدل درآمدی حاصل از کمیسیون، از منابعی بهره می‌برد که حاصل انجام یک معامله خاص است. در واقع در این مدل، طرفی که معامله را انجام می‌دهد؛ به ازای انجام این کار حق‌الزحمه‌ای به نام کمیسون دریافت می‌کند. البته در این معامله، فرد کمیسیون‌گیرنده مسئولیت راهبری معامله را بر عهده دارد.

این مدل یکی از رایج‌ترین استراتژی‌های درآمدی در بین بازارهای آنلاین و تجمعی است. این بازارها می‌توانند بستر فروش کالاهای دیجیتالی را فراهم کنند؛ و کمیسیونی را به صورت درصدی یا ثابت به ازای فروش کالا دریافت کنند.

شرکت‌های وابسته، دلالان و برگزارکننده‌های حراجی‌ها نیز روی این مدل درآمدی تمرکز دارند؛ و کمیسیون دریافت می‌کنند.

 اجاره

مدل درآمدی اجاره در واقع مدلی است که در آن یک دارایی فیزیکی درگیر است. به عنوان مثال صاحبخانه‌هایی که با در اختیار قرار دادن موقت مالکیت خانه، از مستاجران اجاره دریافت می‌کنند چنین شرایطی دارند. در این استراتژی درآمدی، صاحب دارایی می‌تواند اجاره را به صورت ماهانه و تکراری دریافت کند؛ یا به صورت یکباره و ثابت. مثلا بنگاه‌هایی که ماشین اجاره می‌دهند؛ کل اجاره یک روز ماشین را یک جا از موجر دریافت می‌کنند.

 اشتراک یا فروش آبونمان

فروش آبونمان یک استراتژی درآمدی تکراری است. در این نوع استراتژی، شرکت یا فردی که خدمت خاصی را ارائه می‌دهد؛ بابت استفاده از خدمات، از مشتریان خود به صورت ماهانه حق اشتراک دریافت می‌کند. به عنوان مثال مجلات از این مدل درآمدی کسب و کار، امورات خود را می‌گذرانند.

 تبلیغات

الگوی تبلیغاتی معمولاً توسط ارائه‌دهندگان اطلاعات استفاده می‌شود. این شرکت‌ها با درج تبلیغات در محتوای ارائه شده، درآمد کسب می‌کنند. این مدل درآمدی هم در مشاغل آفلاین و هم در مشاغل آنلاین بسیار پرکاربرد است. آگهی گیرنده با نشان دادن آگهی تبلیغ‌کننده، درآمد کسب می‌کند. البته در بیشتر مواقع درآمد کسب شده به اندازه فضای ارائه شده بستگی دارد. گاهی نیز به ازای میزان نمایش تبلیغات، هزینه دریافت می‌شود.

 هزینه ارائه خدمات

بر خلاف سایر مدل‌هایی که مبتنی بر سرویس و خدمات بودند؛ مدل هزینه خدمات مدلی است که مشتریان به ازای هر بار مصرف خدمات هزینه پرداخت می‌کنند. این مدل درآمدی در صنایع مخابراتی و ابری بسیار رایج است. در این کسب و کارها تا مشتری از خدمت ارائه شده استفاده نکند، ملزم به پرداخت هزینه نیست. البته گاهی شرکت‌های مخابراتی حتی اگر مشتریان از خدمت‌شان استفاده نکنند هم مبلغی را به عنوان آبونمان دریافت می‌کنند. پس می‌توان نتیجه گرفت که این شرکت‌ها از دو مدل درآمدی مختلف استفاده می‌کنند.

بهره

این استراتژی درآمدی بیشتر توسط بانک‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات کیف پول استفاده می‌شود. معمولاً بانک‌ها از طریق وام دادن و دریافت بهره در ازای آن، درآمد ایجاد می‌کنند؛ و ارائه‌دهندگان خدمات کیف پول پیش پرداخت مانند PayTM & PayPal با واریز پول ذخیره شده در کیف پول الکترونیکی به حساب‌های بانکی سپرده، درآمد تولید می‌کنند.

کمک مالی

بسیاری از شرکت‌ها محصولات و خدمات خود را بدون دریافت وجهی و به صورت رایگان ارائه می‌دهند و کاملاً به کمک‌های پرداخت شده توسط مشتریان خود متکی هستند. این شرکت‌ها به سختی به سوددهی می‌رسند. زیرا کمک‌های مالی فقط هزینه‌های عملیاتی آنها را پوشش می‌دهد. ویکی پدیا یکی از این شرکت‌هاست که به کمک‌های مالی مخاطبان خود متکی است.

 

 

 

 

 

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر