نمی‌توان گفت که بهترین روش‌ تامین سرمایه چه روشی خواهد بود، چرا که این موضوع تا حد بسیار قابل‌توجهی به نوع کسب‌وکار و هدفی که افراد از تامین مالی دارند، بستگی دارد. برخی اوقات ممکن است هدف از این کار، خرید ماشین‌آلات یا تجهیزات باشد یا آنکه صاحبان کسب‌وکار قصد دارند تا از این طریق نسبت به استخدام افراد و تامین هزینه‌های جاری خود اقدام کنند. برخی اوقات نیز امکان دارد جهت راه‌اندازی یک بخش یا واحد جدید از کسب‌وکار دست به تامین مالی بزنند.

با این حال، برخی از روش‌ها وجود دارند که می‌توان از آنها برای بسیاری از کسب‌وکارها استفاده کرد. در این مقاله تلاش داریم تا به بهترین روش‌های تامین مالی اشاره کرده و مزایا و معایب هر کدام را به صورت خلاصه شرح دهیم.

استفاده از شرکت‌های بیمه

شاید کمتر کسی به این روش به عنوان یکی از راه‌های تامین سرمایه کسب‌وکار فکر کرده باشد. اما باید گفت یکی از بهترین روش‌ها جهت کسب نقدینگی استفاده از تسهیلات اعطا شده از طریق شرکت‌های بیمه‌ای است. چنانچه افراد مدتی تحت پوشش یکی از این شرکت‌ها بوده و اصطلاحا بیمه عمر باشند، می‌توانند بعد از مدتی تسهیلات دریافت کنند. روش اعطای تسهیلات بدین صورت بوده که معمولا افراد منابعی را که سرمایه‌گذاری کرده‌اند می‌توانند به صورت وام کم‌بهره دریافت کنند. این افراد می‌توانند تسهیلات دریافتی را در راستای کسب‌وکار خود سرمایه‌گذاری کنند. بهره‌کم و کم بودن دردسرهای قانونی و تضمینی یکی از مزایای این روش‌ نسبت به تسهیلات بانکی است. با این حال، تمامی افراد نمی‌‌توانند از روش شرکت‌های بیمه برای تامین سرمایه استفاده کنند و معمولا کسانی که از مدت‌ها قبل تحت پوشش بیمه عمر یکی از شرکت‌های بیمه بوده باشند، شرایط استفاده از آن را دارند.

استفاده از منابع خارجی

استفاده از منابع خارجی می‌تواند برای بسیاری از کسب‌وکارها و شرکت‌های بزرگ مفید واقع شود. تامین مالی به روش منابع خارجی خود به دو دسته روش‌های قرضی و روش‌های غیرقرضی تقسیم‌بندی می‌شود. در روش‌های قرضی معمولا فرد یا شرکت خارجی که منابع لازم را تهیه می‌کند، نقشی در فرایند چگونگی هزینه‌کرد منابع نخواهد داشت. در این روش، تامین‌کننده منابع تنها انتظار بازپرداخت منابع واگذاری شده را خواهد داشت. اما در مقابل روش‌های غیرقرضی به نحوی بوده که تامین‌کنندگان منابع در فرایند چگونگی هزینه کردن منابع نیز دخالت می‌کنند. از طرفی معمولا در روش‌های غیرقرضی، سرمایه‌گذار بعد از آنکه طرح مورد نظر به سوددهی لازم رسید، منافع خود را کسب می‌کند. این در حالی است که در روش‌های قرضی اینگونه نبوده و سرمایه‌گذار در موعد مقرر انتظار بازپرداخت اقساط را دارد. یکی از مزایای به کارگیری این روش این است که استفاده از منابع خارجی در تامین مالی می‌‌تواند همراه با انتقال تکنولوژی و نوآوری خارجی نیز باشد. موردی که برای شرکت‌ها و واحدهای تولیدی می‌تواند بسیار حیاتی باشد. با این حال، روش مذکور  بیشتر برای شرکت‌های بزرگ یا آن دسته از کسب‌وکارها که ارتباط خوبی با دنیا خارج دارند، مناسب است.

سرمایه‌گذاری جمعی یا  Crowdfunding‌‌

یکی از روش‌های جدید تامین مالی در دنیا محسوب می‌شود که هر چند از گذشته‌های دور وجود داشته، اما در سالیان اخیر فرایندها و روش‌های آن به روز‌تر شده است. هر چند برخی به اشتباه تصور می‌کنند که این روش‌ بیشتر برای فعالیت‌های خیرخواهانه کاربرد دارد، اما باید گفت بسیاری از فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی وجود دارند که از این طریق می‌‌توانند تامین سرمایه شوند. معمولا از این روش در پروژه‌های اجتماعی مانند ساخت مساجد، مراکز خیریه، مراکز فرهنگی، مراکز آموزشی و مواردی از این قبیل استفاده می‌شود. ماهیت این روش بیشتر اجتماع محور بوده و منفعت حاصل از آن غالبا برای عموم و آحاد جامعه خواهد بود.

شرکت‌های تامین سرمایه می‌توانند گزینه خوبی باشند

در چند سال اخیر و به دنبال اهمیت بحث تامین مالی پروژه‌ها و فعالیت‌های اقتصادی، بسیاری از شرکت‌های تامین سرمایه در اقصی نقاط جهان شکل گرفتند. این شرکت‌ها معمولا مجموعه‌های غیریانکی به شمار می‌روند که نسبت به تامین نقدینگی مورد نیاز کسب‌وکارها از طرق مختلف اقدام می‌کنند. از جمله این روش‌ها می‌توان به فروش سهام و اوراق بهادار اشاره کرد که یکی از مهم‌ترین روش‌های برای تامین مالی به شمار می‌رود. در سالیان گذشته استفاده از شرکت‌های تامین سرمایه در فرایند جذب نقدینگی مورد نیاز کسب‌وکار بسیار رواج پیدا کرده است. در ایران نیز برخی از شرکت‌ها در این خصوص فعالیت دارند که می‌توان برای فرایند تامین مالی به آنها مراجعه کرد. از آنجا که این مراکز به صورت تخصصی در زمینه مالی و تامین نقدینگی مورد نیاز کسب‌وکار فعالیت می‌کنند، معمولا بهتر می‌توانند به صورت حرفه‌ای به افراد کمک کنند.

مشاوره تامین مالی، یک تیر و چند نشان

از آنجا که معمولا فرایند تامین و جذب سرمایه دارای پیچیدگی‌های خاص خود بوده، به همین دلیل همراه داشتن یک مشاور تامین مالی می‌تواند کمک زیادی در این فرایند کند. ضمن آنکه امروزه مشاورین تامین مالی علاوه بر ارائه نظرات تخصصی می‌تواند در تامین سرمایه مورد نیاز نیز نقش زیادی بازی کنند. افراد حقیقی و حقوقی که فعالیت اصلی آنها در زمینه تامین سرمایه بوده، غالبا پیش‌تر چندین مساله و کسب‌وکار مختلف را در این زمینه بررسی و مشاهده کرده‌اند. بنابراین از تجربه بهتری در این خصوص برخوردار بوده و بهتر نسبت به چم‌وخم کار تسلط دارند.

علاوه بر روش‌های ذکر شده بسیاری دیگر از روش‌ها نیز جهت تامین نقدینگی مورد نیاز وجود دارد. اما مساله اساسی این است که کدام روش و به چه صورتی و در چه زمانی بهترین مدل برای تامین سرمایه کسب‌وکار خواهد بود. در این راه گروه مشاوران جاوید سرمایه صدرا با بیش از 10 سال فعالیت و سابقه در امر سرمایه‌گذاری و تامین مالی می‌تواند به تمام بازیگران این حوزه به صورت تخصصی مشورت ارائه دهد. این مشورت‌‌ها طیف وسیعی از خدمات را در زمینه‌های مختلف کشاورزی، ساختمان، صنایع معدنی، گردشگری و سایر زمینه‎های کسب‌وکار در بر خواهد گرفت.

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر