پروژه‌های ساختمانی را معمولا پیمانکاران ساختمانی انجام می‌دهند. پیمانکاران ساختمانی افراد حقیقی یا حقوقی محسوب می‌شوند که طی یک قرارداد کاری انجام فعالیت ساخت‌وساز را طبق اصول در نظر گرفته شده توسط مالک انجام خواهند داد. معمولا به این نوع قرارداد کنترات گفته می‌شود که در فعالیت‌های ساختمانی بسیار کاربرد دارد. پیمانکار ساختمانی به نوعی نماینده کارفرما محسوب شده و وظیفه دارد تا ضمن تحویل پروژه براساس معیارهای در نظر گرفته شده، به معیارهای محیط‌زیستی، قانونی، ایمنی کارکنان و برخی موارد دیگر نیز توجه داشته باشد. رونق گرفتن فعالیت‌های ساخت‌وساز در چندین سال اخیر باعث شده تا بحث تامین نقدینگی و جذب سرمایه برای این دست از فعالیت‌ها بسیار پررنگ شود. ضمن آنکه باید اضافه کنیم که نحوه جذب نقدینگی برای پیمانکاران ساختمانی معمولا متفاوت از سایر انواع کسب‌وکار است. چرا که در فعالیت‌های مربوط به ساخت‌وساز غالبا روش‌های انجام کار و چگونگی جذب سرمایه متفاوت از سایر فعالیت‌های دیگر خواهد بود. در اینجا تلاش داریم تا به دلایل اهمیت تامین مالی برای پیمانکاران ساختمانی در قالب چند نکته مهم اشاره کنیم.

پروژه محور بودن

فعالیت ساخت‌وساز برخلاف فعالیت تولیدی به صورت پروژه‌ای انجام می‌گیرد. یعنی افراد حقیقی یا حقوقی سرمایه و تمام امکانات خود را برای مدت زمان محدودی به کار می‌گیرند تا به نتیجه مطلوب که همان ایجاد ساختمان یا موارد مشابه است، برسند. فعالیت به صورت پروژه‌ای ریسک کار را بسیار بالا می‌برد. ریسک بالا باعث می‌شود تا فرایند و چگونگی تامین مالی اهمیت زیادی پیدا کند. چرا که اگر بنا به دلایل مالی روند پروژه متوقف شود، شوک بزرگی به آن وارد و حتی می‌توان گفت که نابود می‌شود. پیمانکاران ساختمان باید تلاش کنند تا تامین سرمایه مورد نیاز را به بهینه‌ترین روش ممکن انجام دهند. چرا که کمبود نقدینگی در میانه‌های راه کل فعالیت ساخت‌وساز را متوقف خواهد کرد. این در حالی است که برخی کسب‌وکارها و فعالیت‌های اقتصادی دیگر فرایندمحور هستند و نقش جذب سرمایه در آنها همانند فعالیت‌های ساختمانی اهمیت حیاتی ندارد. واحدهای تولیدی که یک محصول خاص مانند آب معدنی را تولید می‌کنند از این نوع کسب‌وکارهای فرایندمحور محسوب می‌شوند که برخلاف پیمانکاران ساختمانی می‌توانند تا مدت قابل‌توجهی با کمبود نقدینگی دست و پنجه نرم کنند. به زبان ساده می‌توان گفت که پروژه محور بودن این نوع فعالیت‌ها باعث شده تا در مدت زمان کوتاهی به حجم انبوهی از نقدینگی برای پیش‌برد فعالیت‌ها نیاز پیدا شود. این فعالیت‌ها از قبیل حقوق دستمزد پرسنل، خرید تجهیزات ساختمانی، فراهم کردن شرایط کارگاهی و برخی اقدامات هزینه‌زا دیگر است.

رونق گرفتن ساخت‌وساز

در گذشته‌های دور معمولا ساخت خانه‌ها و واحدهای تجاری از طریق خود مالکان صورت می‌گرفت. اما با رشد صنعت ساخت‌وساز و نیاز به حرفه‌ای شدن این حوزه، برخی از افراد حقیقی یا حقوقی در قالب پیمانکار این وظیفه را بر عهده گرفتند. رفته رفته صنعت مذکور به جایی رسیده که پیمانکاران بدون داشتن نقدینگی لازم نمی‌توانند پا به این عرصه بگذارند. رونق گرفتن ساخت و ساز، باعث شده تا انواع و اقسام الگوها و طرح‌های مختلف از ساختمان‌سازی شکل بگیرد که ساخت آنها به میلیاردها تومان نقدینگی نیاز دارد. تامین این مقدار سرمایه تنها با استفاده از روش‌های نوین تامین مالی پیمانکاران ساختمان امکان‌پذیر خواهد بود. چرا که معمولا نمی‌توان با روش‌های سنتی و قدیمی مانند پس‌انداز شخصی یا سایر روش‌های دیگر نسبت به جذب سرمایه برای این فعالیت‌ها اقدام کرد. این مساله خصوصا در کلان‌شهرها یا در ساخت ساختمان‌های بزرگ بسیار بیشتر مشاهده می‌شود.

قیمت اقلام و تجهیزات

در ساخت‌وساز معمولا از اقلام، تجهیزات و وسایل بسیار پرهزینه‌ای استفاده می‌شود که بدون نقدینگی قابل توجه، فراهم کردن آنها امکان‌پذیر نخواهد بود. از آنجا که در چند سال اخیر قیمت این اقلام نیز جهش قابل‌توجه داشته، بنابراین تهیه آنها با استفاده از منابع شخصی دیگر امکان‌پذیر نخواهد بود. ضمن آنکه نیاز به این تجهیزات تنها در مدت زمان کوتاهی بوده و در این زمان کوتاه فراهم کردن حجم زیادی از نقدینگی به صورت شخصی بسیار سخت و تقریبا امکان‌پذیر نخواهد بود. از همین رو استفاده از روش‌های تامین مالی پروژه‌های ساختمانی برای پیمانکاران پیشنهاد می‌شود. ضمن آنکه در طول انجام پروژه نیاز به برخی تجهیزات به صورت اجاره‌ای وجود دارد که اجاره آنها نیز هزینه زیادی در پی خواهد داشت.

شراکت با سایر پیمانکاران

برای انجام یک فعالیت ساختمانی معمولا به یک پیمانکار اصلی و یک یا چند پیمانکار فرعی نیاز وجود دارد. بنابراین پیمانکاران اصلی در راستای رسیدن به اهداف خود ممکن است از چندین پیمانکار فرعی نیز استفاده کنند. پیمانکاران و افراد مختلف زمانی حاضر به همکاری خواهند بود که بدانند حق‌الزحمه و پرداختی آنها به مشکل برنخواهد خورد. از همین رو در طول انجام پروژه پیمانکاران باید از نقدینگی لازم جهت همکاری با سایر افراد برخوردار باشند. پیمانکاران جزئی یا افراد مختلف ممکن است در طول انجام پروژه هر کدام بخشی از کار را انجام دهند که نیاز به تخصص خاصی خواهد داشت. معمولا انجام این کارها به نحوی است که بدون صورت گرفتن آن، فرایند پروژه متوقف خواهد شد.

از آنجا که فرایند تامین مالی در پروژه‌های ساخت‌وساز معمولا متفاوت‌تر از سایر پروژه‌ها و فعالیت‌های دیگر بوده، به همین دلیل افراد حقیقی و حقوقی تلاش می‌کنند تا از افراد و گروه‌های خبره در این خصوص استفاده کنند. در این میان گروه مشاورین جاوید سرمایه صدرا می‌تواند در زمینه‌های مختلف به افراد حقیقی و حقوقی مشاوره تامین مالی و سرمایه‌گذاری ارائه دهد. این مجموعه با سابقه چندین ساله در زمینه‌های مختلف قادر با ارائه خدمات مشاوره‌ای به افراد حقیقی و حقوقی است. از جمله این خدمات می‌توان به مشاوره سرمایه‌گذاری، مطالعات بازار، پوشش ریسک، تهیه طرح‌های توجیهی اقتصادی و مطالعات امکان‌سنجی اشاره کرد. در صورت هر گونه سوال یا ابهام می‌توانید با کارشناس ما تماس بگیرید.

نظرات

برای این مطلب نظری ارسال نشده است.

ارسال نظر